Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Folsam
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14240

Онлайн са:
Анонимни: 1450
ХуЛитери: 4
Всичко: 1454

Онлайн сега:
:: amadeus
:: LeoBedrosian
:: BoboDux
:: Marisiema

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Юни 2026 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифтаЖена, която чака
раздел: Поезия
автор: Marta

Тя стои на някакъв прозорец,
някъде на село, през войната,
погледът и е запалил свещи,
тя стои и гледа, и очаква.

Тя стои на утринен прозорец,
някъде на изток, преди изгрев,
срещу слънцето предслънчева
изгрява и тъче с очите си пътека...


Тя стои на нощния прозорец.
Пламъчна се люшва над земята
и лицето и сияе в мрака -
тя е там -
жена, която чака.


Публикувано от hixxtam на 25.05.2026 @ 16:02:57 



Сродни връзки

» Повече за
   Поезия

» Материали от
   Marta

Рейтинг за текст

Средна оценка: 0
Оценки: 0

Отдели време и гласувай за текста.

Ти си Анонимен.
Регистрирай се
и гласувай.

Р е к л а м а

Моят татко
автор: FluBalu
364 четения | оценка 5

показвания 6599
от 50000 заявени

[ виж текста ]
"Жена, която чака" | Вход | 1 коментар | Търсене в дискусия
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.

RE: Жена, която чака
от mitkoeapostolov на 26.05.2026 @ 03:56:42
(Профил | Изпрати бележка)
Носи душата на Иде ли?, но в много по-кратка и поетична форма. По описанието тази жена звучи като самодива. А кого чакат самодивите ?


RE: Жена, която чака
от Marta на 26.05.2026 @ 12:35:21
(Профил | Изпрати бележка) http://doragspd.wordpress.com/
Привет, Митко! Благодаря ти за споделянето, за асоциацията, и с "Иде ли?" и за самодивата, която си мярнал. По едно време бях събрала колекция картини "Жена на прозореца", много е интересно да се проследи образа в изкуството...сега няма да мога да изровя темата...Специално това стихотворение съм написала в отговор, като огледалце на едно велико стихотворене, което не съм посмяла да преведа, за да не разваля - "Жди меня" на Константин Симонов. Особено стихотворение. Много силно, като заклинание. Сякаш вярата, че ако някой те чака, няма начин да не се върнеш, е кодирана в него...Жената, която чака е събирателен образ на всчки жени, които очакват да се завърнат любимите мъже, синове, бащи през вековете/ Пенелопа от прозоречен тип ;)
Самодивите...ТЕ са волни души, не знам чакат ли някого, освен когато не ги приковат - като им краднат ризата, рухото, колана ...според различните версии народни вярвания, и тогава чака самодивата волю-неволю, недрагия си стопанин, на който зорлем е пристанала. Светът преминава край прозореца на жената, която чака. Това е картината, която ми се рисува. Свят, който се върти пред очите на светица. Икона в рамката на прозорец.

]


RE: Жена, която чака
от mitkoeapostolov на 27.05.2026 @ 12:49:40
(Профил | Изпрати бележка)
По описанието, което даваш, веднага пред очите ми изниква картината на Салвадор Дали, Млада жена на прозорец:
https://en.wikipedia.org/wiki/Young_Woman_at_a_Window

Стихотворението на Константин Симонов е чудесно, единствено аз бих казал на жената - не чакай мен, чакай себе си.


]


RE: Жена, която чака
от Marta на 28.05.2026 @ 11:11:16
(Профил | Изпрати бележка) http://doragspd.wordpress.com/
Сгурно е така, и себе си дочакваме в един момент, чакайки Годо.

Да,хубава картина, нетипична за Дали, може би защото е бил в началото на кариерата си като я е рисувал. Mного интересен материал има за нея, на руски.
Много са картините, които са на тази тематика, стотици излязоха сега в printerest.

]