Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Folsam
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14240

Онлайн са:
Анонимни: 1392
ХуЛитери: 3
Всичко: 1395

Онлайн сега:
:: amadeus
:: LeoBedrosian
:: BoboDux

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Юни 2026 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифта4. Сблъсъкът на баба Недка с нейната комшийка Сийка
раздел: Хумор и сатира
автор: Oldman

Колкото и да отбягват
срещи нашите комшийки,
тъй се случи, че накрая
баба Недка срещна Сийка.
Баба Недка като зина,
срещу своята комшийка,
като почна да проклина
да кълне и да я плюе,
чак изпадна ѝ ченето
и се счупи на парчета.
Както беше настървена,
причерня ѝ е пред очите.
Стана цялата червена.
На бой почна да налита
и езика да преплита.

Да я чуйте как крещеше,
викаше, та се дереше:
- Ти ма, скубло мързелива,
шафрантия шавръклива,
само за това те бива!
Защо коткаш мойто дядо?
- Всичките комшии чуха,
- Щяла била да му духа.
Ти ма, мазна гьозбайджийке*,
ти ли ще му правиш свирки?
Той отдавна се е сдухал,
а тя щяла да му духа.

Слуша Сийка търпеливо
и я гледа мълчаливо,
па като ѝ кипна кела,
и метлата като яхна,
отгде беше злоба взела -
съска злобно, чак замахна:
- Ти ма, дърта повлекано,
що се върна толкоз рано?
Тръгна уж на кални бани!
Да си върнеш младостта ли?
За да свикваш със пръстта ли?
Щяла да се излекува!
Като вярва на лъжи,
иска ѝ се да векува.
В калта щяла да лежи,
като някакъв шопар.
Не се заблуждавай, дърто,
болестта ти няма цяр!

Баба Недка хич не слуша,
продължава да опява.
Само нейното си знае
и да вика не престава:
- Всичките комшии чуха.
Щяла била да му духа!
Зная, че това го можеш.

Дуеш се: - „Изкарах вишу“!
Да не беше дядо Мишу,
дето уж ти беше спонсор,
че да плаща за рушвети
и за изпити невзети,
щеше вишуту да гледаш
през прегънат макарон.
Щеше тъй да си останеш,
да продаваш на пазара
или в някой Бира-скара
щеше да печеш кюфтета
на мангалите за сватби,
краят на които, знаем
е пиянски бой със брадви.

Сийка силно се засегна
и към кол чепат посегна.
- Ще те перна бабо Недке
и ще видя твойта сметка!

- Женски бой! - извика някой.
А тълпата това чака -
Почна да се насъбира
и предчувствайки сеира,
всеки работа захвърли
и зачака с интерес
по-нататъшно развитие
на махленското събитие.
Ала се до бой не стигна,
просто спора продължи.
Баба Недка едно знае.
Като плоча го върти:

- И сега, кат имаш вишу,
к’во работиш, да та питам?
Кой на работа ще вземе
тъпа гъска със проблеми?
Че отгоре и надута,
със претенции големи!
Тъй ще си седиш във къщи
и ще трупаш килограми.
Другите били виновни,
че остана неразбрана.
Ще стоиш така във къщи,
чак докато се освиниш.
Хеле холан, ний та знаем,
точно колко пари чѝниш!
Мърла! Гледайте я само –
Хем насрано, хем голямо!
Коткаш дъртите пергиши,
лъжеш и подкокоросваш.
Те след тебе лиги точат
и ракия само лочат.

Ти затуй ли учи “вишу“,
за да потрошиш парите
на комшията бай Мишу?
Аз това ще та попитам.
Гащите си да развяваш,
задника си да раздаваш.
- Свирила била на флейта,
както казва на дудука.
Да обаче, аз ти казвам,
че не си познала тука.

Мене няма да излъжеш!
Като взема една сопа,
та по голата ти жопа!
И ще видиш едни свирки,
ти, проскубана мисирке!
Знай, че мойто дядо лъже,
къщата, че ще припише.
Даже и да се подрискаш,
няма да я помиришеш!

Сийка гледаше я ядно -
Да не беше толкоз гадна,
както ѝ е накипяло,
кат’ парцал я би изяла.
Ала като е вишиска,
не си заслужава риска.
Няма тя да се излага
та на дърто да посяга.

Баба Недка продължава
да кълне, да вдига врява:
- Ще те влача по земята,
прахоляка ще обриша.
Аз не мога да те дишам!
Не ме гледай, че съм дърта.
От яд просто не ма свърта.
Както ми е накипяло,
ще завиеш на умряло.

Дядо Петко не е Мишу,
къщата си да припише.
Къщата е само моя!
Само да се върне тоя,
го навирам в кучи гъз,
дъртия му хаирсъз!

Щото, аз кога спестявах,
той си гащите развява,
по бардаци, кафенета,
с баядерки, с маанета...
Хвърляше пари със шепи!

Да не бях така културна,
казала бих к`во да гепи
и къде ще му го турна!
Дъртия му търтей кух,
дето прави се на глух,
докато му аз приказвам.

А когато се обърна,
среден пръст ще ми показва!
Ама аз ще го оправя,
гладен като го оставя!
Цял ден - на коматче хляб!
И ще види той кебап,
чак на кукувото лято.
Нека си яде ушите
вместо манджа, тоз пергишин.
Ще забрави за месата.
Къшей хляб и два домата!

Тъй в яда си баба Недка
се заканваше на Петко.
Той виновен се оказа
и на него тя прехвърли
накипялата омраза.

Ето че тогаз ухилен
появи се дядо Петко.
Щом съзря жена си Недка,
Чорлава и разярена,
той разбра какво го чака
и с усмивка изкривена
в миг замръзна и зачака.

Просто се парализира.
Искаше да се изсули
гузно, като мокра връв,
и му мина през акъла:
- Тук ще се пролее кръв!
Ала вече беше късно.
Той бе вече забелязан.

Недка гледаше го мръсно,
сложила ръце на кръста,
(да изглежда по-голяма,
въпреки че, като гледам
тя дебела бе за двама)
и да дойде го зачака.
Той, обаче завъртя се
и се шмугна в храсталака
на отсрещната градинка.
Туй бе тактика позната:
В кафенето ще намине,
докато гнева ѝ мине
и кавгата се размине...

Сийка точно туй използва
и се бързичко изниза.
Този път тя се не върза
в пререкания да влиза.
И за никъде не бърза.
Има време, ще почака.
Знае, рано или късно,
дядо Петко ще прецака...

И.Илиев 05.02.2022 г., София

* Гьозбайджийка (тур.) – жена или девойка, която прави мили очи за да получи някаква облага – интересчийка, въпреки че в българския език думата има смисъл и на клюкарка. Според мен това не е точен превод.


Публикувано от BlackCat на 08.05.2026 @ 10:16:10 



Сродни връзки

» Повече за
   Хумор и сатира

» Материали от
   Oldman

Рейтинг за текст

Средна оценка: 0
Оценки: 0

Отдели време и гласувай за текста.

Ти си Анонимен.
Регистрирай се
и гласувай.

Р е к л а м а

Моят татко
автор: FluBalu
364 четения | оценка 5

показвания 6770
от 50000 заявени

[ виж текста ]
"4. Сблъсъкът на баба Недка с нейната комшийка Сийка" | Вход | 1 коментар | Търсене в дискусия
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.

Re: 4. Сблъсъкът на баба Недка с нейната комшийка Сийка
от lubotran на 08.05.2026 @ 20:51:09
(Профил | Изпрати бележка)
Какви "мили" хора имаш за съседи! То направо е опасно да се живее в този блок. Чудя се как дядо Петко е още жив и невредим след толкова дълго съжителство тази "прекрасна" жена?


Re: 4. Сблъсъкът на баба Недка с нейната комшийка Сийка
от Oldman на 08.05.2026 @ 22:19:38
(Профил | Изпрати бележка)
За щастие, това са измислени персонажи а не мои съседи. Има още две части, които ако можеш да ме изтърпиш, може да ти са интересни.

]


Re: 4. Сблъсъкът на баба Недка с нейната комшийка Сийка
от lubotran на 08.05.2026 @ 23:14:54
(Профил | Изпрати бележка)
Ще продължа да следя с интерес приключенията на това семейство. Приемам че са измислени персонажи, но сигурно си имат и прототипи от живота. Трудно се пресъздават от "нищото" репликите които си разменят госпожите, а и цялата текуща история.

]


Re: 4. Сблъсъкът на баба Недка с нейната комшийка Сийка
от admiral (admiral@mail.bg) на 09.05.2026 @ 11:05:38
(Профил | Изпрати бележка)
Много клошмерлски звучи, много!
Позасмях се, особено ме изкефиха шопските заимки. И "шафрантията", което евентуално също се налага да бъде обяснено по черта.
Иначе thumbup!

]


Re: 4. Сблъсъкът на баба Недка с нейната комшийка Сийка
от Oldman на 09.05.2026 @ 13:16:08
(Профил | Изпрати бележка)
„Шафрантия“ е разговорна, пренебрежителна дума в българския език, използвана за жена с леко или развратно поведение, често синоним на блудница, пачавра или проститутка. Тя описва жена, която не спазва общоприетите морални норми. Основни тълкувания и произход:Значение: Жена с лековато държание, с леко поведение.Произход от подправката: Свързва се с шафрана, внушавайки, че жената е "скъпа", но достъпна за тези, които могат да платят.Историческа версия (Шумен): Според някой теории, терминът произлиза от унгарския диригент Михаил Шафран, който през 1848 г. в Шумен създава театрална група, а жените в нея (или около нея) били наричани така.Турска връзка: Смята се, че идва от турската дума шърфънтъ, означаваща нещо като "кокетка" или жена с вятърничаво поведение. Въпреки че някои съвременни трактовки се опитват да придадат по-артистичен нюанс, в масовия разговор думата се възприема като обидна. шафрантия - ЛЕКСИТ1 мръсница - пачавра (грубо) - развратница - блудница (книж.) - фльорца (разг.; пренебр.) - шантонерка (разг.; пренебр.) - шафрант...ИНСТИТУТ ЗА БЪЛГАРСКИ ЕЗИК

]