Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Folsam
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14240

Онлайн са:
Анонимни: 684
ХуЛитери: 4
Всичко: 688

Онлайн сега:
:: BoboDux
:: ole72
:: snejenbor
:: Oldman

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Юни 2026 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифтаПолихимния
раздел: Поезия
автор: regulus

in memoriam scriptum



Остротата ни ползват потайни въздушни течения
да се късат в парчета, с които един по един
през очите Фортуна завива ни, както вървим
по следи на велики дела и неясни влечения.

Имитира пространство, по малко разделя ни времето.
Доизсмукал съм всички лули, ненаситен на мир.
Попредъвквам корави останки от вчерашен пир
и суша под свадливи лъчи на надеждата семето.

Остаря есента, по ребрата ми гали се зимният
ситнозъбест ветрец и втвърдява се в скреж от роса.
По листата пред мен разпиляла е черна коса
и с въздишка завива ме в гъстия мрак Полихимния.

Не запомнят децата. Студени над мене жените са.
Времената се сменят, замесват си ново тесто.
Заблудена бреза между букове – с меко листо
позагръщам се нощем, но винаги бдящи очите са.

Преминаваме вече, а други заемат местата си.
И ни вдига тръбата, и всеки по име зове.
Запазете ми място! И нека духът изкове
паралелни пространства, в които да вместим делата си.

Пренаселена маса. Отрано живяла в интимния
тънкоструен ефир, издълбоко на всеки от нас,
на поетите скромни дарила магическа власт,
между халби лазурни запява с мъже Полихимния.


Публикувано от hixxtam на 16.02.2026 @ 08:35:51 



Сродни връзки

» Повече за
   Поезия

» Материали от
   regulus

Рейтинг за текст

Средна оценка: 5
Оценки: 1


Отдели време и гласувай за текста.

Ти си Анонимен.
Регистрирай се
и гласувай.

Р е к л а м а

17.06.2026 год. / 19:36:23 часа

добави твой текст
"Полихимния" | Вход | 3 коментара (7 мнения) | Търсене в дискусия
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.

Re: Полихимния
от ina_krein (ina_krein@abv.bg) на 16.02.2026 @ 17:05:01
(Профил | Изпрати бележка) http://inakrein.blog.bg/
Много красив ритъм на стиха, замисли ме емоцията в стихотворението. Харесах.


Re: Ударен.
от regulus на 16.02.2026 @ 21:02:59
(Профил | Изпрати бележка)
И анапестът понякога може да звучи тъжно, да... (След като е "ударен обратно". :) )
В памет на jelyaznovski е това - нашия бивш (защо "бивш", всъщност?!) колега по сайт.
Благодаря за отношението!

]


RE: Полихимния
от pc_indi (pc_indi@abv.bg) на 22.02.2026 @ 01:26:33
(Профил | Изпрати бележка) http://indi.blog.bg/
Светла памет на Желязновски!
Благодаря за този поетичен дефибрилатор!Висока, класна Поезия, която трудно се коментира, но и..не е нужно. Просто...толкова е хубаво, насрочена от от все по-забързано и токсично ежедневие, да се свия между стиховете- всеки наредил щедри словесни блюда, толкова истинско,толкова... порастващо и вдъхновяващо!..Сякаш.. мозъците ни са като..луковички. които поляти с полезното и насъщно Слово..разцъфтяват и показват цветовете си по най- красивия. начин.
Благодаря за споделянето! Щедра е с теб Полихимния! :)
Благодаря!

П.!



RE: Поливане.
от regulus на 08.03.2026 @ 11:23:35
(Профил | Изпрати бележка)
Светла му!...
Мисля си, че всъщност всяка поезия достига (в определено време при това) до съответен човек. Някак си се свързва с него... И това я прави "висока" за него.
Лично на мен са ми въздействали неща по най-невероятен на вид начин - дотам, че вече съм свикнал да си "търся" четивата по-особено - следвайки потока си. И никога не се разочаровам.
Та така. Да се поливаме със Словото! Все нещо ще израсте... :) И дано е от полза някому.

]


RE: Полихимния
от pc_indi (pc_indi@abv.bg) на 22.02.2026 @ 01:26:35
(Профил | Изпрати бележка) http://indi.blog.bg/
Светла памет на Желязновски!
Благодаря за този поетичен дефибрилатор!Висока, класна Поезия, която трудно се коментира, но и..не е нужно. Просто...толкова е хубаво, насрочена от от все по-забързано и токсично ежедневие, да се свия между стиховете- всеки наредил щедри словесни блюда, толкова истинско,толкова... порастващо и вдъхновяващо!..Сякаш.. мозъците ни са като..луковички. които поляти с полезното и насъщно Слово..разцъфтяват и показват цветовете си по най- красивия. начин.
Благодаря за споделянето! Щедра е с теб Полихимния! :)
Благодаря!

П.!



RE: Полихимния
от regulus на 08.03.2026 @ 11:24:33
(Профил | Изпрати бележка)
(Нали не трябва пак да пиша същото и аз?! :) )

]


RE: Полихимния
от pc_indi (pc_indi@abv.bg) на 10.03.2026 @ 01:33:11
(Профил | Изпрати бележка) http://indi.blog.bg/
:))) Не, разбира се! Беше неволен, съвсем индиански Дюран Дюран :)))

]