Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Folsam
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14240

Онлайн са:
Анонимни: 652
ХуЛитери: 4
Всичко: 656

Онлайн сега:
:: Oldman
:: pinkmousy
:: snejenbor
:: mariq-desislava

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Юни 2026 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифтаПисмото, което не угасна
раздел: Любовна лирика
автор: Zaedno

Беше 12 април 2025 година — от онези пролетни дни, в които въздухът мирише на надежда и на цветя, които тъкмо се събуждат.
В малко провинциално село, където хората познаваха всички, едно петнадесетгодишно момиче стоеше пред огледалото и оправяше косата си за пореден път. Не беше сигурна защо го прави — просто усещаше, че нещо различно ще се случи днес. Сякаш сърцето ? трептеше по свой собствен ритъм, непознат, но красив.

Тя беше от онези момичета, които мълчат повече, отколкото говорят. Скромна, затворена, винаги държеше погледа си ниско, сякаш се страхуваше да не бъде разкрита. Вътре в нея обаче гореше жажда за внимание — не показна, не арогантна, а тиха, болезнено нежна. Искаше някой да я види такава, каквато е. Да я разбере, без да пита.

Най-добрата ? приятелка, момиче с вечно усмихнати очи и остър език, я беше поканила да се видят следобед. „Ще дойде и един приятел, ще ти хареса“, беше ? казала през смях. Тя не очакваше нищо — просто една обикновена разходка, още един ден в скучното село.

Когато излязоха на площада, слънцето вече се спускаше зад къщите, боядисвайки небето в розово и златно. И тогава го видя.

Той стоеше до мотора си — черен, лъскав, шумен. Мъж на около тридесет, с дълбок поглед и онзи вид спокойна сила, която кара въздуха около него да тежи. Беше оттук. Личеше си по всичко — по начина, по който се усмихваше, по увереността в походката му, по онзи лек мирис на бензин и дъжд, който оставаше след него.

– Това е той – каза приятелката ?, почти горда. – Нали ти казах, че ще ти хареса?

Момичето не можа да отговори. Погледите им се срещнаха за миг — кратък, но съдбовен. Той ? подаде ръка и се усмихна леко.

– Аз съм… – каза името си, но то потъна в шума на мотора, който тъкмо някой запали.
Тя само кимна. Гласът ? не излезе.

След няколко минути разговор, който тя почти не чу, той се обърна към нея:
– Искаш ли да те повозя? Само едно кръгче.

Сърцето ? се разтуптя така, че почти забрави да диша. Погледна приятелката си — тя се ухили и кимна.
– Айде, не се страхувай!

Момичето се качи. Пръстите ? трепереха, когато ги обви около кръста му. Моторът изръмжа и светът се разтвори в буря от вятър, шум и адреналин. Косата ? се развя, очите ? се напълниха със сълзи от скоростта, но вътре в нея нещо се отприщи.

Когато спряха, тя вече не беше същата.

Той се обърна и я погледна. В очите му имаше нещо между любопитство и нежност.
– Видя ли? Не е страшно.
– Не беше – прошепна тя. – Беше красиво.

Така започна всичко.

?

От този ден нататък си писаха всеки ден — сутрин, вечер, през нощта. Той я питаше как е минал денят ?, тя му разказваше за училище, за домашните, за дребните неща, които никой друг не слушаше. Той ? споделяше за работата, за детето си, за това как жена му не иска да подпише развода.

Понякога тя се питаше защо ? разказва всичко това. Друг път просто се радваше, че някой я избира да бъде слушател.

След седмица, на 19 април, се видяха отново. Срещата беше тайна — само те двамата. Полето извън селото, тихо и зелено, с леки полъхвания на вятъра, които миришеха на люляк и земя. Той седеше на тревата, облечен в черно яке, и я чакаше. Когато я видя да идва, се усмихна така, както се усмихват хора, които вече знаят, че няма връщане назад.

– Мислех си за теб – каза ? тихо.
– Аз… също – прошепна тя, свела поглед.

В този момент между тях нямаше нито възраст, нито страх. Само онази първична, чиста сила, която хората наричат любов, а другите — грях.

Срещаха се тайно. Вечерите им бяха кратки, но наситени с всичко, което им липсваше през деня. Ръцете им се търсеха като слепи, думите им се изливаха тихо, като молитви. Тя все още се притесняваше — внимаваше какво казва, как се държи. Той я успокояваше, сякаш усещаше всеки неин страх.

– Не се бой – казваше ? често. – Аз съм тук.

Тези думи станаха нейната котва. Той я караше да се чувства жива, истинска.

Една вечер, докато седяха на старата пейка, тя му прошепна:
– Ако някой разбере…
– Ще се справим – отвърна той. – Аз ще поема всичко. Само не ме оставяй.

И тя обеща.

?

Така мина първият месец — в тайни срещи, дълги разговори, вълнение и страх.
Но един ден съдбата реши да ги изпита.

Братовчедката ?, момиче с бърз език и още по-бързи очи, ги видя — как той я оставя пред фитнеса. Усмивките, погледите, начинът, по който ръцете им се докоснаха, макар и за секунда, не оставиха място за съмнение.

До вечерта новината стигна до майка ?. А след това — до всички.

Започнаха въпроси, напрежение, разпити. Търсеха номера му, питаха приятелката ?, ровеха по телефона ?. Момичето не знаеше какво да прави. Сърцето ? се свиваше от страх.

На третата вечер, когато тя вярваше, че бурята е отминала, получи съобщение:

„Трябва да се разделим..“

Само това. Без обяснение. Без думи.

Светът ? се срина.

?

След онова съобщение — „Трябва да се разделим..“ — времето спря.
Момичето стоеше на леглото си, със телефона в ръка, погледът ? замръзнал в екрана, сякаш очакваше буквите да се променят, да се допишат сами, да кажат нещо повече. Но те си останаха там — черни, студени, окончателни.

В гърдите ? се надигна паника, тежка и безмълвна. Първо усети как ръцете ? започват да треперят. После сълзите просто рукнаха — не онези тихи, красиви сълзи, а онези дълбоки, безгласни, които излизат направо от сърцето. Опита се да му пише — „Защо?“, „Какво стана?“, „Кажи ми нещо, моля те…“ — но отговор нямаше.

Навън вечерта беше тиха, почти злокобна. Лампата на улицата пред дома ? трептеше в ритъм с нейното дишане. Майка ? я повика няколко пъти да вечеря, но тя не можеше да мръдне. В главата ? кънтяха само неговите думи от преди дни:

„Аз ще поема всичко. Само не ме оставяй.“

А сега — нищо.

?

На площада в селото, мъжът седеше срещу две жени. Едната — по-млада, с твърд поглед и пресметлив тон, другата — по-възрастна, със стиснати устни и гняв, който кипеше под повърхността. Лелята и майката на момичето.

– Знаем всичко – започна майката, без предисловия. – Знаем, че се виждате, че я возиш, че ? пишеш. Тя е дете!

Той замълча. Вдигна погледа си и тихо отговори:
– Не я наранявам. Никога не бих…

– Не ме интересува! – прекъсна го лелята. – Или спираш всичко, или… ще има последствия.

Последната дума изсъска като нож.

Той преглътна трудно. Вътре в него нещо се пречупи. Разбра, че няма какво да направи — не в този момент. Ако продължи, ще съсипе нея. А тя беше твърде млада, твърде чиста, за да понесе такава война.

Върна се у дома, включи телефона и написа онова кратко, бездушно изречение.
„Трябва да се разделим..“

После захвърли телефона и седна в тъмното. В гърдите му гореше празнота. Не защото не искаше да я види, а защото знаеше, че ако го направи — няма да има сили да я пусне.

?

На същия ден момичето отиде при своя близка приятелка в съседното село. Сълзите не спираха. Говореше през пресекулки, а приятелката ? само я прегръщаше.

– Ще мине – казваше ? тихо. – Всичко минава.

Но тя знаеше, че това няма да мине. Не този път.

Вечерта се прибра късно, със зачервени очи. Майка ? я посрещна на вратата с престорена загриженост.
– Как си, мила? – попита, сякаш нищо не знаеше.
– Добре съм – излъга тя.
– Яла ли си нещо?
– Не ми се яде.

Майка ? я погледна дълго, после я прегърна.
– Всичко ще се оправи. Повярвай ми.

Ала в очите на жената имаше нещо друго. Вина. И страх.

?

Момичето не спа цяла нощ. Гледаше тавана и мислеше. Вътрешният ? глас шепнеше: “Това не може да е краят. Не така.”
На сутринта реши да направи нещо.

Извади лист от тетрадката си и започна да пише. Писмото се роди от сърцето ? — дълго, искрено, разкъсващо.

„Не мога да приема, че така свършва. Обичам те. Знам, че не трябва, знам, че светът е против нас, но не мога да се откажа. Ти ме промени. Научи ме да се усмихвам, да вярвам, да мечтая. Не знам какво ще стане, но искам да знаеш, че винаги ще те обичам.“

Когато свърши, сгъна листа внимателно и го сложи в малък плик. Написа с треперещи букви името му.

Сърцето ? би лудо, докато му пишеше в чата:

„Трябва да ти дам нещо.“

Отговорът дойде бавно, след дълги минути:

„Не можем да се видим. Остави го на нашето място. Там, където беше фанта-та в храстите.“

Тя замръзна. Беше сигурна, че ако го види, ще успее да го убеди. Но той отказваше.

Плака отново — този път тихо, без звук. После стана, облече се и излезе. Нощта беше студена и ясна. Луната осветяваше пътеката към полето. Вятърът носеше мирис на мокра трева.

Остави писмото там, в онзи стар храст, където някога бяха скрили празната бутилка от фанта.
Стоя дълго, втренчена в мястото, сякаш очакваше то да заговори.

Когато се прибра, вече се развиделяваше.

?

Но в онзи момент, между съня и утрото, се случи нещо странно. Вътрешният ? глас, онзи, който винаги мълчеше, проговори ясно:

„Ако сега тръгнеш, ще го видиш.“

Без да мисли, тя стана, облече се отново и излезе. Стъпките ? отекваха по празната улица.

И точно когато прошепна: „Той ще мине…“, от ъгъла се появи той. Същият, който с поглед караше сърцето и да препуска.

Той спря. Погледна я. Очите му бяха влажни.
– Знаех, че ще дойдеш – каза тихо.

Тя му подаде писмото. Не можеше да каже нищо друго.
– Прочети го. Моля те.
– Ще го прочета. И ще разбереш всичко, но не сега.

После я погали по косата и тръгна.

?

Когато се прибра, телефонът ? вибрира. Ново съобщение:

„Намери ме в Discord.“

Тя веднага изтегли приложението, треперейки от вълнение. Намери го. И тогава, след часове мълчание, той ? написа всичко.

„Те ме потърсиха. Говорих с майка ти и леля ти. Заплашиха ме. Казаха, че ще подадат жалба, ако продължа. Затова трябваше да го направя. Не исках да те губя, но и не исках да ти навредя. Прочетох писмото ти. Не мога да спра да мисля за теб. Ще се боря. Обещавам.“

Сълзите ? се смесиха с усмивката. За първи път от дни усети топлина в гърдите си.
Той я беше избрал — въпреки всичко.

И така, в онази ранна сутрин, пред екрана на телефона, между две души, които светът искаше да раздели, отново пламна искрата.

?

След онзи ден, когато отново се намериха в Discord, всичко сякаш се върна — но вече не беше същото. Сега между тях стоеше страхът. Онзи невидим враг, който ги караше да се оглеждат зад всяка дума, зад всеки звук.
И все пак… те продължиха.

Всеки техен разговор бе като тайна молитва. Той ? пишеше от работа, от пътя, дори посред нощ — когато домът му спеше, а тя лежеше будна и гледаше в тъмното, чакайки екрана да светне.

„Тук ли си?“
„Винаги.“

Така започваше всяка вечер.
Понякога си говореха за дребни неща — времето, училището, работата, как е минал денят. Друг път — за мечти, страхове, за бъдещето, което не знаеха дали ще имат.

„Как мислиш, ще се оправят ли нещата?“ – питаше тя.
„Не знам. Но знам, че трябва да вярваме. Без вяра няма смисъл.“

Тези думи се запечатаха в съзнанието ?. Всеки път, когато усещаше, че всичко ще рухне, си ги повтаряше.

?

Светът обаче не стоеше на място. Слуховете се въртяха из селото като лятна буря — шепнешком, но настойчиво. Някои хора твърдяха, че са ги виждали. Други просто гадаеха.
Майка ? ставаше все по-подозрителна. Проверяваше телефона ?, питаше къде отива.
А тя — тя се научи да лъже.

Не от злоба, а от нужда.
Лъжата беше единственият начин да запази онова малко късче щастие, което светът искаше да ? отнеме.

?

През юни, когато училището свърши и лятото започна, те се видяха за първи път от седмици.
Мястото беше старо поле между две села — никой не минаваше оттам, освен няколко деца с велосипеди. Той дойде с мотора, а тя вървеше пеша, с шапка и качулка, сякаш се криеше от слънцето.

Когато се срещнаха, за миг и двамата мълчаха. Само гледаха.
После той се усмихна — онази позната, топла усмивка, която винаги успяваше да стопи всичките ? страхове.

– Не вярвах, че ще стане – каза той тихо.
– Аз… не можех повече да чакам.

Тя го гледаше — не като дете, а като човек, който вече знае какво иска.
В този момент и двамата разбраха, че колкото и да е трудно, не могат да се откажат.

?

От този ден нататък започна тяхното лято на тайните.
Виждаха се рядко, но всеки път – достатъчно, за да запомнят. Тя му носеше рисунки, които беше направила вкъщи. Той ? носеше цветя, откъснати от пътя, или малки бележки с послания.

„Не забравяй да мечтаеш.“
„Ти си по-силна, отколкото мислиш.“

Понякога се караха. Тя му се сърдеше, когато не отговаряше веднага. Той се ядосваше, когато разбираше, че е рискувала, за да го види.
Но зад всичко това имаше нещо по-дълбоко — привързаност, която не можеше да се обясни, нито да се изтрие.

?

Един ден приятелката ? — започна да се държи странно.
Говореше за него твърде често, питаше за него, усмихваше се, когато чуеше името му.
Момичето усещаше, че нещо не е наред, но не каза нищо. Докато една вечер приятелката ? не си позволи твърде много.

– Ти не разбираш – каза тя. – Той не е за теб. Ти си дете.
– Може и да съм дете – отвърна тихо момичето, – но го обичам повече, отколкото ти някога ще можеш.

Това беше краят на тяхното приятелство.

?

След това дните станаха по-тежки. Родителите ? започнаха да я следят — питаха, къде отива, с кого е, излизаха да я „посрещат“ без предупреждение.
Понякога той минаваше с пикапа покрай улицата ?, просто за да я види отдалеч. Друг път тя намираше начин да отиде до съседното село, уж „при приятелка“.

Така мина юни — в лъжи, страх и кратки мигове на светлина.

?

В края на месеца, когато въздухът беше тежък от жега и очакване, тя му предложи нещо, което промени всичко.
– Ще отида до Разлог за няколко дни. Имам работа. Искаш ли да дойдеш? Само да се разходим, нищо друго.

Той я гледаше, нерешително.
– Ако някой разбере…
– Няма. Ще внимаваме. Понякога трябва да избягаш, за да дишаш.

Така се роди идеята за бягството им.

?

Пътуването беше кратко, но в съзнанието ? се запечата като сън. Градът ? се стори голям и непознат, със светлини, хора и шум, които я заслепяваха. Но когато беше до него, светът изглеждаше подреден.
Разхождаха се по улиците, смяха се, говореха за бъдещето — не като реален план, а като мечта, която знаят, че ще боли, но пак си струва да я имаш.

Вечерта седяха до реката и мълчаха.
– Знаеш ли – каза той, – понякога си мисля, че животът ни е като тази вода. Опитваш се да я спреш, но тя намира път.
– А ако я спрат? – попита тя.
– Ще се върне. Винаги се връща.

Тя се усмихна.
– Значи и ние ще се върнем, ако ни разделят.
– Да. Колкото и да се опитват.

?

След това се прибраха поотделно. Дните отново станаха трудни. Хората говореха, семейството ? се караше, а той усещаше натиска от роднините си, които не разбираха какво вижда в едно младо момиче.
Някои го осъждаха, други го съжаляваха. Но никой не знаеше какво е да обичаш така — с риск, с вина, с надежда.

И все пак продължиха.
Намираха начини да се виждат, да си говорят, да се усмихват дори в най-тежките дни.

?

Шест месеца по-късно, есента вече беше дошла. Листата падаха по същите пътеки, по които някога вървяха заедно.
Тя вече не беше онова уплашено момиче. Очите ? гледаха уверено, думите ? бяха твърди. Научила се беше да се бори — за любовта, за себе си, за мечтите си.

Той също се беше променил. Вече не се криеше зад мълчание. Говореше открито, търсеше решения, планираше бъдещето си — не като бягство, а като избор.

И двамата знаеха, че ги чакат още много битки. Но и двамата вярваха, че щом са стигнали дотук, няма сила, която да ги раздели напълно.

?

Понякога любовта не е да си заедно.
Понякога е просто да знаеш, че някъде, под същото небе, има човек, който мисли за теб по същия начин.
И че дори светът да ви забрани да се докоснете, сърцата ви пак ще се намерят.

?

Край (или начало)

Шест месеца по-късно, тя вече не се страхуваше.
Той вече не се криеше.
А любовта им – все така тиха, забранена и упорита – продължаваше да гори, невидима, но вечна.

?


Следва продължение…


Публикувано от BlackCat на 23.10.2025 @ 10:21:44 



Сродни връзки

» Повече за
   Любовна лирика

» Материали от
   Zaedno

Рейтинг за текст

Средна оценка: 0
Оценки: 0

Отдели време и гласувай за текста.

Ти си Анонимен.
Регистрирай се
и гласувай.

Р е к л а м а

16.06.2026 год. / 21:31:13 часа

добави твой текст
"Писмото, което не угасна " | Вход | 1 коментар | Търсене в дискусия
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.

RE: Писмото, което не угасна
от mariq-desislava на 23.10.2025 @ 20:46:58
(Профил | Изпрати бележка)
Има нещо тук.{}


RE: Писмото, което не угасна
от Zaedno на 23.10.2025 @ 21:25:54
(Профил | Изпрати бележка)
Като?

]


RE: Писмото, което не угасна
от mariq-desislava на 24.10.2025 @ 11:48:06
(Профил | Изпрати бележка)
Като поетични залежи, но аз не разбирам, така че не ме слушай.:)

]


RE: Писмото, което не угасна
от malovo3 на 24.10.2025 @ 12:27:56
(Профил | Изпрати бележка)
Чакаме! Поздрави!

]