 |  И мене ми се ще да съм богата,
особено към Коледата свята.
Два метра в къщи да ми е елхата,
с подаръци под нея за децата! Да срещам гости с чаши руйно вино,
да го разливат щедро по килима.
Камината със кеф да им запаля,
и всеки гост за нещо да похваля!
А на софрата пълнената гъска,
престанала завинаги да съска,
на воля аромата си да пръска
и гръбчето й печено да лъска.
...
Представям си как горното се случва –
тържественост, трапеза – пищно парти...
...
Отвън ме гледа мършавото куче,
което кафенето бедно варди
или по-точно тук се подвизава
и чат-пат някой залък получава.
Допих кафето си – на вересия.
До пенсия – така ще си го пия.
Излязох вън, та кучето погалих
и с две-три нежни думи го похвалих.
То благодарно завъртя опашка.
Животът ни еднакво май ни лашка.
Еднакво ни подхвърля чат-пат залче,
еднакво стръвно ни размахва палче.
...
И няма шанс да се измъкнем... Няма!
Дали утеха има – че сме двама?
Два песа. Пък и двамата не лаем.
Въртим опашки благо и си траем.
ЗЧ~
| Рейтинг за текстАвторът не желае да се оценява произведението.
|
| "И мене ми се ще..." | Вход | 4 коментара (9 мнения) | Търсене в дискусия | | Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание. |
Re: И мене ми се ще... от pastirka (prestizh@abv.bg) на 03.12.2024 @ 10:48:19 (Профил | Изпрати бележка) | Забравили сме вече и да лаем.
Природа втора стана ни да траем.
Нима това на кучето приляга?
Щом някой ни подгони със тояга
търчиме да се скрием в храсталака.
Не изгревът привлича ни, а мрака.
Това за мен на нищо не прилича.
От кокала оглозган се отричам!
Започвам и да хапя, и да лая!
Заплаха ставам, всеки да го знае!
И ролите в пиесата са други.
Аз с кучешка захапка куп заслуги
готово съм отново да получа.
Пазете се от мен – ще ви се случи! |
Re: И мене ми се ще... от zinka на 04.12.2024 @ 17:34:19 (Профил | Изпрати бележка) | Може и да ни се случи
в някой следващ наш живот...
преродим ли се във куче,
не в добитък за хомот.
В този, земен и сегашен,
като кротки същества,
трябва да ни напердашат
за да сторим онова,
за което дружке мила
мислиш си, че имаш сила...
но...съм, сори, песимист ...!
Да затворим този лист,
и да гледаме как младите
ще издигат барикадите....?
Неее- едва ли...
В тез лета -
суета и пустота....!
:(
|
]
RE: И мене ми се ще... от Markoni55 на 03.12.2024 @ 16:46:02 (Профил | Изпрати бележка) | Навярно си е орисия-
Животът с нас да е на Вие.
И ще ми се да ми се случи
да съм обгрижено домашно куче.
За мен да има кокълче,
усмивка, дума блага.
да се сгушвам на дълбоко
в пух, не в изтривалката на прага.
Не искам много - дом и топлина
и мой човек, да се обичаме.
Ей на, отново заваля
и пак на мокри кучета приличаме
|
RE: И мене ми се ще... от Markoni55 на 03.12.2024 @ 16:47:36 (Профил | Изпрати бележка) | | Зинка, направо ме разтърси с това стихче. |
]
RE: И мене ми се ще... от zinka на 04.12.2024 @ 17:39:56 (Профил | Изпрати бележка) | Така е нареден животът, че като ни разтърси нещо - идва празник - и сме помилвани за кратко - в забравата на проблемите и затихване на стремежите ни...
Остава една надежда за случване...дето други трябва да ни я случат... :(
Пък - светли празници идат пак...! :))
Маркони!
|
]
RE: И мене ми се ще... от mariq-desislava на 04.12.2024 @ 20:34:55 (Профил | Изпрати бележка) | | Все пак Коледата е в душата и никъде другаде.{} |
RE: И мене ми се ще... от zinka на 05.12.2024 @ 03:11:20 (Профил | Изпрати бележка) | И всяка година Я подновяваме, заедно с надеждата за следващата Коледа!
:)
|
]
Re: И мене ми се ще... от Marta на 06.12.2024 @ 05:30:15 (Профил | Изпрати бележка) http://doragspd.wordpress.com/ | Махнала съм всякакви килими!
Да не ми ги цапат с руйно вино!
Гости у дома си рядко пускам,
може да поканя на закуска
гълъб, лебед, гъска и петел,
но и за това се иска смелост,
щото ме е страх. че котаракът
гълъбът ще вземе да излапа
ще хвърчи такава перушина,
ще се лее кръв по некилима...
А не!
Предпочитам уличното куче -
да въртя опашка ще ме учи :)
|
Re: И мене ми се ще... от zinka на 06.12.2024 @ 19:05:30 (Профил | Изпрати бележка) | Куче или друга животинка –
всичко е добро дошло у нас.
В гардероба спи една калинка,
на хладилника - котака Спас.
Гълъби и сойки, малки птички
храним на балкота ката ден...
...
Но, уви - не е така за всички
чужда болка беше влязла в мен... :))
Коледата иде - залиняла..
Младенецът ще изплаче пак...
Ех, дано Надеждата е цяла!
Радост да е празничният сняг!
Поздрав, Мартичка!!!
Благодаря ти за стихото!
:)
|
] |  |