Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 880
ХуЛитери: 4
Всичко: 884

Онлайн сега:
:: ivliter
:: pastirka
:: Marisiema
:: pinkmousy

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифта177 години от преселението на село Девне
раздел: Други ...
автор: Selianin

През 1830 година село Девне опустяло.
Девнеци заедно с други над 150 000 българи се преселили на север от Дунава. Те напуснали родните огнища, изоставили домове, ниви, градини и лозя; изоставили гробовете на своите близки и заедно с целите си фамилии, с волските коли и конските каруци, с овцете и домашния си добитък, семена и инвентар се отправили на север търсейки свобода и закрила от вековните и нескончаемите жестоки турски гаври, експлоатация и посегателства върху живота, имотите и честта им. Без да са наясно, те горките станали жертва и на имперската, руска политика на коварно замислено и майсторски осъществено изсмукване на голяма част от българското, християнско население с цел заселване и укрепване на новите, неразработени и незащитени руски райони, един от които е била Бесарабия.

През 1830 година победоносният фелдмаршал Дибич Задбалкански върнал едва една пета от тръгналата през 1828 година да воюва с Турция около стохилядна руска армия. Огромни са руските загуби в тази поредна руско-турска война по нашите земи. Руските войници и офицери са загивали в кръвопролитните битки и са умирали от страшната чума, която жесоко косяла какго техните редове, така и нещастното ни население от района на Източна България.Тази война не е била за освобождението на българите. От нейния успешен завършък Гърция е спечелила държавна независимост; Сърбия, Влахия и Молдова – по-голяма самостоятелност, а Русия - още територии и влияние в южно направление. По нареждане на Николай Първи руската армия, наметнала камуфлажния плащ на благородството и християнското към българите съчувствие и помощ, отвела по най-благовиден и високо организиран начин по суша и по море около 150 000 работни българи на север... Те се страхували от турските отмъщения, които несъмнено ги очавали, ако не заминат с руската войска, но не са и предполагали, че в същност ставали живи руски трофеи, чиято по-нанатъшна задача била да укрепят новия южен край на Русия и да облагородят и разработят земята му.

Има литературни данни, че при по-ранни преселвания, както и при това от 1830 година, девненци са се заселили в селата Каракурт, Татар Копчак и в село Башкьой.

От няколко месеца по неоспорим начин се доказа, че една част от девненци са се заселили в сегашния Тараклийски район на Република Молдова и по-точно - в и около село Валя Пержей (в превод – Долината на сливите), в което и до ден днешен живеят потомци на девненския Стоянов род. Именно от района на това село през 1832-1833 г. начело с Дука Вълюв се завърнали в българско четири девненски и дванадесет ямболски семейства, които и възстановили с. Девне.

На 12.08.2007 г. кметът на Община Девня г-н Васил Иванов, общественици, краеведи, учители и хора от стария девненски и братски род Дукоолар посрещнаха в Народно читалище „Просвета” топло и с огромно вълнение потомката на девненско-молдавския Стоянов род г-жа инж. Диана Стефанова Стоянова (инженер-корабостроител) и Андрей Евгениев (студент по икономика в пети курс в Канада, син на нейния брат).

Кметът на Община Девня, краеведи и всички изказали се на срещата оцениха по достоинство заслугите на поколенията от рода Дукоолар, и най-вече на дядо Дука Вълюв, за възстановяването на селото, за построяването на едни от първите в района на сегашната Варненска област девненски църква и училище, за активното му участие в борбата за българска самостойна църква и др. Бяха формулирани предложения за наименуване на площада в центъра на квартала на името на възродителя на село Девне Дука Вълюв, както и за изучаването на очерка на Илия Р. Блъсков „Нещо из животоописанието на дядо Дука от село Девне” в извънкласните форми на обучение на девненските ученици.

Присъстващите изслушаха с изключителен интерес вълнуващия разказ на г-жа инж. Диана Стоянова за историята на Стояновия род, за живота на баща й инж. Стефан Василев Стоянов, както и за историята на село Валя Пержей, с което гр. Девня ще установи братски взаимоотношения в най-скоро време.

Разговорите на роднините и организатора на срещата г-н Васил Иванов с
г-жа инж. Диана Стоянова продължиха дълго след приключване на официалната част с уговорката, че това няма да е последната им среща.

12.08.2007 г.
Гр. Девня
инж. Драгия Драгиев


Публикувано от BlackCat на 27.06.2008 @ 05:54:34 



Сродни връзки

» Повече за
   Други ...

» Материали от
   Selianin

Рейтинг за текст

Авторът не желае да се оценява произведението.

Р е к л а м а

20.04.2024 год. / 08:33:53 часа

добави твой текст
"177 години от преселението на село Девне" | Вход | 1 коментар | Търсене в дискусия
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.

Re: Империи.
от regulus на 06.07.2008 @ 18:15:51
(Профил | Изпрати бележка)
Ами да, все така е ставало - като граничиш с империи, жертва на имперска политика ставаш! :(
Хубаво ще е да можем да привлечем тези хора обратно по някакъв начин!..
Както и да поддържаме връзка и с всички други, пръснати някъде там...