Предполагам, Магелан
имал своя таен план,
да обиколи Земята.
Да докаже, че е сфера.
Като я обиколи,
лесно ще установи,
че наистина е кръгла.
И на обиколка тръгва.
За зла участ бил убит.
Феноменът е открит
от друг член на екипажа.
Това мога аз да кажа.
Преди него, Питагор,
вярно, след известен зор
хипотеза е изказал,
че Земята е кълбо.
Може да не я доказал,
но посял е той съмнение
в достоверността на всички
мнения, предположения.
Знае се, че Аристотел
във подем на вдъхновение
също стигнал до прозрение.
Според неговото мнение,
лесно може да се види„
че при лунно затъмнение,
върху кръглата Луна
пада друга кръгла сянка.
Сянката е на Земята.
Даже, без да се пресмята,
виждаш – кръгла е Земята.
Та така стоят нещата.
След това Ератостен,
от загадката пленен
е отишъл по-далече.
И това е пробив вече:
- В лятното слънцестоене,
и известно разстояние
между две известни точки,
точно в пладне той измерил
дължините на две сенки.
И със няколко пресмятания
лесно е определил
радиуса на Земята.
И накрая, знаем Нютон
сложил точка. Уточнил,
сфероид, че е Земята,
днес, което всеки смята.
Това дава обяснение
защо аз, подир инсулта
лесно падам, трудно ставам.
Вече сам се съжалявам!
Бих вървял стабилно, смятам,
ако плоска е Земята.
Но за жалост е сферична.
Не е плоска, както искам....
30..5.2026 г.






