Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Folsam
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14240

Онлайн са:
Анонимни: 679
ХуЛитери: 4
Всичко: 683

Онлайн сега:
:: BoboDux
:: snejenbor
:: VPetkova
:: lubotran

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Юни 2026 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифтаПелинено небе
раздел: Есета, пътеписи
автор: ivliter

Има вечери, в които светът е като разлят цвят върху уморено платно. Залезът се разтваря, тежък и горчив, като пелин, който остава в устата по-дълго, отколкото би трябвало. В такива моменти времето спира да тече.
Тази вечер е една от тях. Около мен всичко е притихнало и стои някак прекалено
подредено в своята тъга. Тази осезаема тъга ме кара да се чувствам в някакъв непреодолим вакуум. Усещам как ме поглъща сянката на нещо, което не се е случило, на една изгубена надежда, която се отдръпва без да е намерила своята ясна форма.
В такова състояние човек осъзнава, че не най-големите загуби го променят, а тихите. Онези, които не се случват шумно, а просто се размиват във времето, като пелина в небето над мен И тогава въздухът започва да „помни“. Не конкретни събития, а възможности — всичко онова, което е могло да бъде, но не е станало.
Вятърът в такива вечери не е просто движение. Той е връщане. Докосва не лицето, а вътрешните слоеве на паметта, като забравен спомен, който отказва да си тръгне. И с него се разместват мислите, както клоните се разместват под невидима тежест.
Човек започва да вижда хоризонта по различен начин. Не като граница, а като разпад. Като място, където желанията, които не са се осъществили, се превръщат в пепел и се разсейват без звук. И въпреки това, всяка изгасваща светлина от деня и в душата, не носи само край. Тя оставя следа — тънка, почти невидима — от нещо, което е било възможно да бъде радост.
И точно там, в тази тишина, се появява нещо ново. Не надежда в пълния ѝ смисъл, не ясно обещание. По-скоро възможност. Една звезда, която още не е сигурна дали да се роди. Колеблива, но реална в самото си колебание.
Тогава човек разбира нещо просто, но трудно: че животът не винаги се състои от избор между светло и тъмно. Понякога той е просто движение между това, което вече е било, и това, което още няма име.
И ако има спокойствие в такива вечери, то не идва от отговорите. Идва от приемането, че всяко „било“ вече има форма, а всяко „идва“ все още се оформя.
А между тях съм аз, човекът.


Публикувано от BlackCat на 27.05.2026 @ 09:48:45 



Сродни връзки

» Повече за
   Есета, пътеписи

» Материали от
   ivliter

Рейтинг за текст

Средна оценка: 0
Оценки: 0

Отдели време и гласувай за текста.

Ти си Анонимен.
Регистрирай се
и гласувай.

Р е к л а м а

17.06.2026 год. / 20:07:27 часа

добави твой текст
"Пелинено небе" | Вход | 0 коментара (0 мнения)
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.