Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Folsam
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14240

Онлайн са:
Анонимни: 689
ХуЛитери: 5
Всичко: 694

Онлайн сега:
:: BoboDux
:: snejenbor
:: VPetkova
:: lubotran
:: Oldman

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Юни 2026 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифтаКюфтетата
раздел: Хумор и сатира
автор: admiral

Двама пешеходци, баща и син, набирали височина по пътя сред полегатите склонове на габровския Балкан. Продали били стоката на пазара, бая пари прибрал старият в пояса, та всичките дисаги оставил на младия да ги носи. Пътят на връщане до селото им се струвал дважди по-дълъг, шаячните дрехи дважди по-тежки, следобедът бил жегав и стомасите им празни.
Привечер, на половин път сред дърветата около реката изникнала старата кебапчийница с мърлявите и протъркани бели покривки върху масите наредени под етернита. Откъде набирала клиентите си сред тази пустош никой не знаел, само славата на вкусните ѝ мръвки се носела навред.
Спрели двамата за малко да починат, огледал бащата празното още заведение, помислил.
– Вър`и подире ми – рекъл през рамо на момчето, пристъпил до крайната маса и приседнал на теферич.
Сервитьорът се завтекъл навън, но като огледал новопристигналите съобразил, че от тези посетители суха пара няма да види и се запътил към нажежената скара да метне кюфтетата. Начаса над жаравата се разцвъркало и разпушило.
Като че ли дочули този зов се появили и първите посетители. Няколко коли спрели до реката и от тях се изсипали весели компании облечени по градски. Масите наоколо започнали да се пълнят с хора и глъчка. Заведението заработило под пълна пара, сервитьорът припкал между столовете, а гостите не се уморявали да поддържат оборота от ядене и пиене, наздравици се разнесли из въздуха.
Гледали двамата пътници този странен паралелен свят на разхищение, с презрение в погледа старият и с тиха завист в очите младият. По едно време бащата се присегнал към дисагите, развързал ги, измъкнал оттам хляба и лука и подал на момчето. След това придърпал солницата и я наместил между двамата.
Пъхнал синът лука в солта и нагънал комата, ама от скарата такъв аромат се носел, че хлябът на трици ставал в устата му, дъвчеш, дъвчеш, ама не можеш преглътна. Пък и на тези години снагата с мъжки сили не се наливала само от хляб, искало си и друго. Въртял се младият, оглеждал се жално, пък не изтраял:
– Татко – предпазливо започнал той, – сички ядът кюфтетъ.
Старият мълчал и намръщено продължавал да топи лука в солницата и да дъвче сухия хляб. След малко сервитьорът профучал с пълна табла покрай тях и подобно изтребител оставил след себе си още една греховно-изкусителна диря от дъх на гореща мръвка.
– Татко, бе – престрашило се пак момчето. – Виж, бе, сичкити ядът кюфтетъ.
– Шъ ядът, ами! – мрачно се обадил накрая старият. – Кът` ни съ садили лук, хайлазите му с хайлази!


Публикувано от hixxtam на 10.05.2026 @ 15:33:19 



Сродни връзки

» Повече за
   Хумор и сатира

» Материали от
   admiral

Рейтинг за текст

Средна оценка: 0
Оценки: 0

Отдели време и гласувай за текста.

Ти си Анонимен.
Регистрирай се
и гласувай.

Р е к л а м а

17.06.2026 год. / 19:51:43 часа

добави твой текст
"Кюфтетата" | Вход | 2 коментара (2 мнения) | Търсене в дискусия
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.

Re: Кюфтетата
от lubotran на 10.05.2026 @ 16:13:50
(Профил | Изпрати бележка)
Хайлазите ядат кюфтета, а работягите гледат и хапват само каквото са си насадили (лук). Правдива история.


RE: Кюфтетата
от mariq-desislava на 10.05.2026 @ 20:33:39
(Профил | Изпрати бележка)
Всъщност доста ценен урок.{}