Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Santoyago
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14238

Онлайн са:
Анонимни: 481
ХуЛитери: 1
Всичко: 482

Онлайн сега:
:: Zaspal_Misir

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Юни 2026 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифтаЗа почтеността
раздел: Есета, пътеписи
автор: LeoBedrosian

Какво означава да си почтен? Мнозина от нас не могат да дадат определение на този термин. Не могат да го определят, защото за тях не съществува опозитът му, който аз дори не мога да назова.

Непочтен, нечестен, лъжлив, крадлив, далавераджия, муфтаджия, тарикат… да продължавам ли? Аз не знам, кой точно е обратния термин на почтен. Сигурно защото не съм изпитвал обратното чувство, което за мен е нещо отвратително. Не, съвсем не мисля, че съм сам. Знам, че мнозина от моите познати, колеги, приятели и хора сред които живея също няма да могат да дадат точно определение на непочтеността.

Въпреки че съвремието ни заклеймява нас, честните и ни нарича с най-гнусни имена ние не се научихме да бъдем тарикати. Дали е жалко за нас? Вероятно мнозина им се приисквало понякога да изхитреят, да преметнат някой, да го метнат на джанката, за да почувстват и те облекчението на съвременния успял човек. Искало им се е, но никога не са го постигали. Искате ли да знаете защо? Ще ви кажа, защото не им е вменено в гените. Нямат го в семката. И дори да се напъват, никога няма да им се получи естествено. Дотолкова, че биха си спечелили само подигравки и унижение.

Затова ние сме почтени. До мозъка на костите. До откат, както се казва. Какво печелим ли? Спокоен сън. И себеуважение. Когато един ден внукът ни попита „Дедо, ти добър човек ли си?“ да можеш с чиста съвест да кажеш „Да сине, не забогатях, но бях честен и почтен!“


Публикувано от BlackCat на 13.01.2026 @ 09:02:31 



Сродни връзки

» Повече за
   Есета, пътеписи

» Материали от
   LeoBedrosian

Рейтинг за текст

Средна оценка: 0
Оценки: 0

Отдели време и гласувай за текста.

Ти си Анонимен.
Регистрирай се
и гласувай.

Р е к л а м а

10.06.2026 год. / 18:55:55 часа

добави твой текст
"За почтеността" | Вход | 2 коментара (8 мнения) | Търсене в дискусия
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.

RE: За почтеността
от mariq-desislava на 13.01.2026 @ 15:10:50
(Профил | Изпрати бележка)
Провокиращ размисли текст.{}


RE: За почтеността
от LeoBedrosian (nsrdbl@yahoo.com) на 14.01.2026 @ 09:30:33
(Профил | Изпрати бележка)
Абе, не му мислих много ;)))

]


Re: За почтеността
от lubotran на 13.01.2026 @ 14:18:37
(Профил | Изпрати бележка)
Добре е написано, но ще си позволя да поспоря.
Печтенноста, както и всички други морални категории и понятия е нещо дълбоко субективно и относително (всеки го разбира по своему според мирогледа си изграждан зял живот, но основно през първите 7 години от многество фактори, най-малкият от които са гените). Религията, училището, обществото се опитват да оформят човешкото поведение и морал, но все пак всичко си остава в края на краищата до субективното ни разбиране на всеки от нас за добро и зло.
Това е разбира се само моето субективно мнение по този въпрос и не претендирам че е абсолютната истина (която май не съществува точно по тази причина). Разбира се това не ми пречи да уважавам мненията на всеки друг по всички въпроси. Това си е тяхно свщенно право.


Re: За почтеността
от LeoBedrosian (nsrdbl@yahoo.com) на 13.01.2026 @ 15:05:54
(Профил | Изпрати бележка)
Ще ти отговоря обилно и напоително, но когато седна пред компа зареден със време.

]


Re: За почтеността
от LeoBedrosian (nsrdbl@yahoo.com) на 13.01.2026 @ 15:46:21
(Профил | Изпрати бележка)
Твое право е да защитаваш каквато теза ти се прище. САмо ще кажа, че в римското право няма термин за липса на почтеност. Няма го и в нашето право. Истината е субективна, но когато застанеш в паравана и се именуваш, онзи с тогата не го интересува каква е твоята субективна истина. Него го интересува, или поне би трябвало да го интересува общоприетата норма, която наричаме Закон.

Или както казваше покойния ми тейко, законът е една тесна врата в едно широко поле. Всеки минава от където си ще, само добичетата се блъскат у вратата!

Затова наред със субективната истина на животните, които си минават откъдето си речат, съществува и оная паянтова постройка, която наричаме общоприето право, или закон. Или поне трябва да съществува. Ние баламите се бутаме въртоглаво у нея, като така си мислим, че ще спечелим общественото уважение. УВИ! Печелим само присмех и по някоя обидна категория от рода на помияр или в най-добрия случай - непрокопсаник. Защото такова ни е обществото. И недей въобще да ми говориш за субективизъм. Защото когато оня левент, който се има за най-големия убавец те излъже подло, че ти мисли доброто, а в същия момент само дебне да те е.не (сещай се) тогава за нето това ще бъде едно справедливо деяние, носещо му само приятни усещания, но за теб...!?!?!?

Чакам продължение!

]


Re: За почтеността
от lubotran на 13.01.2026 @ 22:45:09
(Профил | Изпрати бележка)
Извинявам се ако коментара ми е минал за"Заяждане", защото моите намерения не бяха такива. Имаш моето уважение (от това което съм прочел досега от теб) и те уверявам че имаме много сходни разбирания по отношение на моралните категории, общество, действителност в която живеем и т.н. Може би се дължи на това че сме на близка възраст и възпитаници на "тоталитарното общество" и затова сега сме жертви на неразбиране и подигравки от наложилите се нови норми в обществото (когато парите са главна цел и всичко друго няма голямо значение)което разбира се дразни и обижда. Тези чувства са ми добре познати и на мен защото съм се срещал многократно и с "левнта" и с какви ли не други идиоти. Но кое ме накара да напиша първия коментар, който явно е бил разбран погрешно(може би поради неточното ми изразяване).
1.Тона е малко назидателен, като от "последна инстанция", което е в правомощията само на Всевишният.
2.Човек не се ражда "добър" или "лош" и да се говори за някаква предопределеност заради гените според мен е неправилно. Примери безброй: Добри честни родители- син, дъщеря негодници. Двама близнаци- единият добър, другият мръсник...
Това исках само да кажа, нищо друго.



]


Re: За почтеността
от LeoBedrosian (nsrdbl@yahoo.com) на 14.01.2026 @ 07:41:35
(Профил | Изпрати бележка)
Няма нужда да се извиняваш луботран. Каквото е казано, вече е казано. Това е като да питаш автора какво е имал предвид, като е писал това или онова. Това, което е имал предвид, той го е казал с написаното. Не е необходимо повече да се обяснява. Нека оставим хляб и за критиците. Те трябва да анализират дали сме били със всичкия си, когато сме дращили по хартията. Колкото до пръста, аз винаги съм го размахвал, но никога не съм го завирал на мечката под опашката. Тя мечката не прощава такива действия. Всъщност веднъж, преду двайсе години си го позволих, но се оказа, че там са завирани много пръсти и на мечката и хареса ;))))

Как сме се родили, това не е важно, да сме живи и здрави а те културните напластявания рано или късно се сриват под напора на младите обществени вълни. Както се случва и сега. Дори може да се каже, че новите говеда си строят нова, по-широка и примамлива врата-закон, в която да се бутат с ентусиазъм, мислейки, че това е по тяхна воля. Не. Това е обществената воля, която ги води за носа, без те да го разбират. Но и те да са живи и здрави.

Хайде, че задълженията ме зовят, защото комата е без алтернатива, ако ме разбираш :)))

Поздрави!

]


Re: За почтеността
от LeoBedrosian (nsrdbl@yahoo.com) на 14.01.2026 @ 09:29:59
(Профил | Изпрати бележка)
... комáта...

]