Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Nela
Днес: 0
Вчера: 2
Общо: 14146

Онлайн са:
Анонимни: 805
ХуЛитери: 3
Всичко: 808

Онлайн сега:
:: LioCasablanca
:: pinkmousy
:: malovo3

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифтаМисли за общото и различията
раздел: Есета, пътеписи
автор: missana

В "Цивилизацията" Кенет Кларк се докосва до прозрението, че причината за деградацията на редица клонове на съвременното изкуство се корени в обстоятелството, че Земното е изучено в значителна степен, а Космическото, пред чийто праг стои вече човечеството, се простира, подобно Океана на Нютон, неизследвано.
Сам по себе си този факт предсказва и едно бъдещо духовно израждане, ако тайните на Голямото, в което сме потопени, продължават да бъдат все така недосегаеми.
Симптомите за тази духовна криза са налице отдавна. Цялата човешка еволюция в социалната сфера е протичала под знака на търсенето на нови видове енергии, за да бъде задоволен нарастващият енергетичен глад на човечеството, а ролята на катализатор са играели войните и надпреварата в изобретяване на технологии за масово унищожение. На този апокалиптичен фон звучат красиво, но нелепо, думите на Достоевски: "Красотата ще спаси света."
Естетическата компонента, която в повечето индивиди съществува, все повече се подчинява на общите тенденции, очертавани от масовото и лумпенизирано съзнание и заприличва на Окото от знаменитата картина на Пикасо, затиснато с огромни и хаотично натрупани кубове. Пласт по пласт, в човешките души се натрупва истинското, дълбоко и неизбежно Отчаяние. То се ражда от невъзможността отделното човешко същество да получи радост от техническия прогрес. От привидното задоволяване на собствените му потребности, което за пореден път се оказва илюзия. В дъното на това Отчаяние се крие автентичността на отделната личност. Но не всеки е способен да понесе страданията на грешния Йов.
Бурното развитие на редица научни дисциплини, като че ли стана причина да загубим способността си да се учудваме и възхищаваме от новото и преситени с него да се простим завинаги с онова градивно усещане, което Айнщайн нарече "чисто любопитство". Все по-ясно очертаващата се празнота в човешката душа прави опити да запълни Религията. Неин конкурент се явяват езотерични школи, окултни учения и пр. Но всички те самите се нуждаят от осъвременяване, за да могат да въздействат на съвременния човек, който се е простил завинаги с някои наивни представи и трудно приема на доверие общи фразеологични постановки. Този човек е вече в състояние да задава въпроси, на които никаква Религия не може да отговори изчерпателно. Той заприличва все повече на Тома Неверни и желае да се докосне до Христовите рани, за да повярва на своя Спасител. И тук именно се крие парадоксът. Когато човечеството най-силно се нуждае от нова и истинска Религия, му се предлагат "стари мехове", за да се налива в тях "новото вино".
Има ли нещо извън биологичните конструкции, което да свързва човешките същества?
Възможно ли е нашето съществуване без хипотетичната душа, така както функционира всеки компютър и както се очаква да функционира всемогъщият бъдещ изкуствен интелект?
А ако все пак съществува, има ли тя седалище във физическото тяло, както е предполагал Рене Декарт и какъв е смисълът от нейното съществуване?
Много се говори за т.нар. ноосфера на Владимир Вернадски - ментална обвивка на планетата, която я одухотворава и подобно на океана от "Соларис", на полския писател-фантаст Станислав Лем, свързва всичко живо на Земята в единно цяло.
Дори и да бъде приета за вярна тази хипотеза, тя поражда повече въпроси, отколкото отговорите, които може да даде.
Каква е връзката на интелекта с категориите "добро" и "зло"?
Може ли той да е "добър" или "зъл", или просто е "умен" и "глупав"?
Когато Имануел Кант казва, че го удивляват само две неща: звездното небе над човека и моралния закон в него, той очевидно няма предвид, че моралът като категория може да бъде използван за доброто на човечеството. Това е грубо, нелепо и противоречи на самата идея за морал.
Защо Кант свързва звездите с морала?

Въпроси, на които е време да се потърси нетривиален отговор.


Публикувано от alfa_c на 11.08.2014 @ 20:59:55 



Сродни връзки

» Повече за
   Есета, пътеписи

» Материали от
   missana

Рейтинг за текст

Средна оценка: 5
Оценки: 6


Отдели време и гласувай за текста.

Ти си Анонимен.
Регистрирай се
и гласувай.

Р е к л а м а

Лопата218
автор: nickyqouo
391 четения | оценка 5

показвания 46396
от 125000 заявени

[ виж текста ]
"Мисли за общото и различията" | Вход | 7 коментара (16 мнения) | Търсене в дискусия
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.

Re: Мисли за общото и различията
от iren5 на 11.08.2014 @ 22:34:17
(Профил | Изпрати бележка)
Човек в днешно време има нужда от Вяра, не от Религия. В училище, от разни книжки получихме разни знания. Част от тях сега разбираме, че не издържат и се оказват „погрешни”. Всеки от нас интуитивно е получил и свое ЗНАЕНЕ. Това са нещата, които може да ги няма в учебниците, обаче някак в себе си знаеш – Вярно е ! Добро и зло са относителни категории. Не може да съществува едното без другото. Поддържат се в крехък баланс. А за духовна криза сякаш всяко по-възрастно поколение, обвинява по-младото. Променя се света, към добро или не...Не знам, но върви напред и се променя. Какво виждаме край нас? Преди всичко, каквото търсим, вярваме, че ще намерим и излъчваме.


Re: Мисли за общото и различията
от missana на 11.08.2014 @ 23:01:00
(Профил | Изпрати бележка)
Благодаря ти, Ирен!

Трябва да се стремим към Познание, а не към Знание. Защото Еклесиаст /Проповедникът/ ни учи: "Който трупа Знание, трупа печал", А Мисана учи:
"Който трупа Познание, трупа радост." Да обясня каква е точно разликата между Знание и Познание в това кратко поле ще е почти безнадеждна работа. Но все пак Познанието е най-висшия извлек от Знанието - Онзи, след който Знанието може да бъде изхвърлено на боклука.

Добро и зло.

Погрешно е твърдението, че добро и зло са относителни категории. Напротив - те са абсолютни, защото зад доброто стои Бог, а зад злото - Сатана. И ако бяха относителни, се обезсмисляше "Портретът на Дориан Грей" /на Оскар Уайлд/, а животните не биха бягали стремглаво от лошия човек, когато ги наближи и не биха се милвали на светия човек, когато застане пред тях. Относително е само разбирането ни за добро и зло. Има център във вселената, от който доброто извира, както Нил от извора си и център във вселената, от който извира злото /а по-точно е да се каже - изригва като космически вулкан, чиято пепел достига до всяко кътче във всяка галактика.

Вяра и религия.

Религиозният човек е онзи, който е превърнал вярата си в система и си е отговорил на фундаменталния въпрос за всяка религия: кой съм, откъде идвам, накъде отивам. Религията е крик, който повдига духовното ни тяло до някое от следващите му духовни и по-висши състояния. Като например - състоянието Буда, състоянието Христос и т.н. Така се раждат новите ни тела, а старите стават излишни, като старите ни дрехи.

С поздрав: Мисана


]


Re: Мисли за общото и различията
от iren5 на 12.08.2014 @ 15:46:10
(Профил | Изпрати бележка)
Всички тези теми са интересни и бих побеседвала с теб. Но наистина тук с две -три изречения няма как. Всички ние можем да се стремим към съвършенство, към добро и праведност, но всички сме грешни - волно или неволно. Аз се опитвам да уважавам гледната точка и мнението на другите, дори и да не го разбирам. Причината за това е защото самата аз съм променяла гледната си точка по тези теми. Това в което вярвам днес, не съм го разбирала вчера. А до какво е достигна утре...? Другата причина е, всеки вижда света от собствената камбанария. Ако аз бих живяла при други условия, с други хора, може би щях да имам и друг мироглед.
Поздрав с един мой стих, с което приключвам темата

И аз, и ти, и той... сме просто хора.
Тук търсим своят път... (както в гората),
Но други често съдим без умора...
Изземвайки на Господа правата.
Затуй във храм ще вляза сутринта
и пред олтара ще склоня главата,
за грешки свои искам да се извиня
и благодаря -
за всичко що отрежда ми Съдбата.
Във този божи дом съм малко странен гост,
Че може би го рядко посещавам...
Да бях на маса щях да вдигна тост
и да разкажа, че вече не на силните,
а на смирените се възхищавам...
Трепери пламъкът на мойта свещ...
... от развълнуваното ми дихание...
Не знам молитви... ни църковна реч
О, Господи... прости ти моето незнание...
Аз тихо тук, при теб ще постоя...
На ум ще се помоля... със вълнение -
„Не искам много... нека моята Душа,
Живота да приема със радост, благодарност и смирение.
И нека във делата ми ме води Любовта,
във всичките и измерения..."

]


Re: Мисли за общото и различията
от missana на 11.08.2014 @ 21:59:05
(Профил | Изпрати бележка)
Благодаря ти, Старозагорец, за високата оценка, която даде за текста ми!

Желая ти нови творчески инвенции!: Мисана


Re: Мисли за общото и различията
от missana на 11.08.2014 @ 23:32:42
(Профил | Изпрати бележка)
Благодаря ти, Елица за високата оценка!

Мисълта на Кант е: "Две неща изпълват сърцето с ново и нарастващо възхищение и страхопочитание, колкото по-често и продължително се размишлява върху това: звездното небе над мен и моралния закон вътре в мен!"

Сърдечен поздрав: Мисана


Re: Мисли за общото и различията
от voda на 11.08.2014 @ 23:58:21
(Профил | Изпрати бележка)
Извинявам се, но в текста е казано така:

"Когато Имануел Кант казва, че го удивляват само две неща: звездното небе над човека и моралния закон в него"

Благодаря за уточнението. :)

]


Re: Мисли за общото и различията
от missana на 12.08.2014 @ 08:15:03
(Профил | Изпрати бележка)
"Него" е отнесено към човека, а не към небето. Точната мисъл на Кант не я приведох, защото тя е достатъчно популярна и по тази причина не счетох, че се нуждае от цитиране.

Още веднъж - голяма благодарност, Елица, за включването ти.

Специален поздрав за теб: Мисана

]


Re: Мисли за общото и различията
от apostola на 12.08.2014 @ 13:22:31
(Профил | Изпрати бележка)
Това е едно превъзходно есе, Мисана, за философския въпрос,
който от векове си задава Човечеството: как и накъде върви нашият Свят и каква е връзката му с останалите светове.В кратка
и стегната форма излагаш основните котегории и понятия за света
на съвременните учени и философи!Очевидно и това ти се отдава!
Поздравявам те за написаното!Хубава и творческа седмица!


Re: Мисли за общото и различията
от missana на 13.08.2014 @ 00:50:50
(Профил | Изпрати бележка)
Мерси, Апостоле! Радвам се, че одобри написаното от мен и го оцени високо.

От мен приятна вечер и силни творчески идни дни!: Мисана

]


Re: Мисли за общото и различията
от mpaloma на 12.08.2014 @ 17:11:33
(Профил | Изпрати бележка)
... превъзходен текст... просто ти се отдава..
поздравления...


Re: Мисли за общото и различията
от missana на 13.08.2014 @ 00:52:05
(Профил | Изпрати бележка)
Благодаря ти, мпалома, за високата оценка и за този хубав коментар!

Желая ти много щастие в личен план!

Твой: Мисана

]


Re: Мисли за общото и различията
от ganima60 на 12.08.2014 @ 21:10:17
(Профил | Изпрати бележка)
Ноосферата е сфера на разума и нова висша форма на биологичната еволюция –според Вернадски.Той свързва не само
обществото и природата,но смята,че едно от условията за съществуването на ноосферата е връзката и с космическия разум–
единна информационна система.Не се знае ,обаче,какво ще бъде
следствието.Въвличането на хората в знанията на науката е нещо

много важно,но за съжаление, това все повече намалява.

Поздрави!


Re: Мисли за общото и различията
от missana на 13.08.2014 @ 00:54:30
(Профил | Изпрати бележка)
Мерси за толкова хубавия коментар и за споделените чудесни мисли.

Така е - ноосферата на Вернадски е земния дял от единното космическо информационно поле.

Сърдечен поздрав: Мисана

]


Re: Мисли за общото и различията
от Rodenavlotos на 13.08.2014 @ 09:20:37
(Профил | Изпрати бележка)
Чета вълнуващите размисли на една чувствителна, любознателна и търсеща човешка душа и си казвам, че докато има хора, които да си задават такива въпроси, няма опасност за човечеството. Задаваш правилните и най-щекотливи въпроси, Мисана. Но предполагам ги задаваш риторично. Едва ли очакваш някой от нас да даде отговорите. Всичко, което споменаваш е факт. Както е факт, че скоро, а може би никога няма да получим отговори. Това не пречи, обаче, да си ги задаваме, да изказваме хипотези и да се вълнуваме. Дори и стихове да пишем на такива теми. Това все пак е една идея по-добре, отколкото да изпаднем в състояние на пълна безнадеждност и да си сложим въжето на шията. :))) Поздрави!


Re: Мисли за общото и различията
от missana на 13.08.2014 @ 09:42:15
(Профил | Изпрати бележка)
Благодаря ти, скъпа приятелко! Радвам се, че ти хареса моето есе. Надявам се следващото да ти хареса още повече, защото е негово своебрезно продължение, задълбочаващо линията на разглеждането.
Мерси и за високата ти оценка!

Поздрави и прегръдки от мен /по 4/!

Твой: Мисана

]