Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Nela
Днес: 0
Вчера: 2
Общо: 14146

Онлайн са:
Анонимни: 716
ХуЛитери: 0
Всичко: 716

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифтаВолунтаристична риторика
раздел: Есета, пътеписи
автор: Methodius

Например: <Моето искане да говоря е агресивна трибуна на стремежа към дезориентация... Гневът, протестът, възмущението, затрудненията!
Тормозът!... Ето и свидетелството, че трибуната, захранваща своеобразна вербална стенобойна машина, изпълнява предназначението си: да бъде разкъртено разбирането и проглушен слухът. Проблемът не е твой, проблемът е масов, масиран! Проблемът е мой! На следващ етап гипсовите отломки на недоумението подлежат на идеологическа пресовка... Психоатака. Психологически десант през море от разпенена слюнка... Амин! Аз трябва да бъда смешен!>

Или:

Сериозно- възможно ли е на разсъдъчно ниво междуличностно общение? На разсъдъчно ниво- както ти за мен, тъй и аз за теб си/ съм "един човек-обект": говорещ, жестикулиращ, движещ се, постъпващ... Дотолкова бихейвиоризмът е отрицание на психологията на християнството: доколкото плитчината отрицава дълбочината. Когнитивната психология пък извежда, отразсъдъчно, при "общността на разума", при някакво трансцендентално, кантианско единство на "всички разумни същества". И дотолкова когнитивната психология, от друга страна, е отрицаваща християнската: доколкото дългът отрицава съчувствието.

Абсурдът е съществуване под условието на валидността. Няма собствен свят- светът е чуждото,- има собствен мрак, мрак сам по (в) себе си. Човек живее тлеейки, мрак под условието на просветлението. Непрекъснато се раждам. Светлината е "вече да"; мракът- "още не". Неувереността на мотивацията срещу строгата категоричност на правилото. Абсурдното е, че мракът е в чаяние към светлината. Сатана е пламенен не с друго, а с Божията искрица. Някога, във вечността, Сатана, за да съществува, отпада от изискването за божественост. Тъгата на Сатана е във вината на Сатана; тук е и любовта на Сатана, неговата човещина. Сатана- изобразен в гравюрите и акварелите на Уилям Блейк като тъжен и влюбен юноша.

Учудването е от гравитачния гнет на един външен свят, със свои неумолими и неумолимо разкриващи се закономерности, върху вътрешния, несътворен още, сумрачен свят. В крайна сметка: неувереността на мотивацията срещу строгата категоричност на правилото. Любовта (а тя е любов към света наоколо, а не абстрактна, "метафизична" любов) е безграничен абсурд!

Съществуването е: присъствие на самата непостижимост на изискването. Съществуването- когато не е заглушено в залисия, стъпкано в скотост или отложено с "момент!" в мига на съвършенство. Необходимо важи ли "желая"? Но и значението пък- отменя ли го нехаресване? А "себе си"- нима е в мир, тогаз, със себе си? И, о, когато вътре тягостно клокочи тишината, а пред мене, виждам, Бог е вече сътворил света!...

Прозорци.- Привет, Утро във вечерен час!... Очаквам дрямката. А след нея- очаквам бледото панелно-асфалтово разбуждане, когато прозяващият се, парцалив и напоен с кисела, потна роса ден-хигиенист вече ще е забърсал мастилото от прозорците. (Нощем, когато пиша, пръскам мастило по всички прозорци...) Боя се да приближавам прозорците... Всъщност, прозорците са там. И макар никога да не съм ги приближавал, знам, зъзнейки при всеки утринен повей, че винаги, дори и в дните и нощите на моето повито детство, са били без стъкла; и че мракът не е просто слой мастило, който да възпира светлото нахлуване на една сияйна вечност... Прозоръчна е и операционната система, инсталирана на моя компютър.

Marginalia.- Разхождах се по пясъка- досами ведрата синева на, мисля че, някое от южните морета. При триста и четвъртата крачка у мен очаквано нахлу визията на размишляващ от висок и мрачен скалист бряг социолог- визия за бурното обществено вълнение на отминали дни... Неговата задача бе да заснеме вълните- надигащи се и прииждащи една след друга, една през друга... В края на своите наблюдения предложи общ изглед и морфологичен разрез, придружени със заключения относно три гранични области: преден фронт, гребен, заден фронт. Тези три области той съпоставяше със съвкупната вълнова маса. Получи одобрение от колегията.

В некултурологичен аспект социодейността (значи: изключая несоциалните и антисоциалните човешки прояви) е с икономическа посявка (чиято почва е човешкото битие). За анализа икономиката е единство на производство и търговия, два взаимообуславящи се компонента: производството се осмисля в печалбата, а печалбата се осмисля в производственото развитие. Резултатът е: т. нар. икономически растеж. Еластичната спойка на производство и търговия наричаме пласмент. Въпросът е: не е ли туморно образувание обособилият се в съставно звено пласмент? Не е ли условие на функционалността му- да е структурно присъщ на икономическата система?... В аналогия- при положение, че ролята на съдията е да пласира държавност, не е ли т. нар. "съдебна власт" симптом за израждане (разпад) на държавността?

В нямащо къде придръпване на безбрежния океан на съчувствието става така, че посади люлката на прамрака усяда личност. Изпод черната клокочеща глъб на водата, от високи към ниски, кои по-наблизо, кои по-далеч, надигат жарък тектоничен лоб хората, още: хорицата, кратунковците, крачунчовците... Но, да, най-напред: оголват се, припичани на слънце и похлюпени с ефира на съзнанието, пустинни, безводни островчета с прозирна синева около им- все места под слънцето, до едно: tabula rasa на природата. Обаче маранята, трепкаща над всяко от тях, илюстрира по едно духче. И ето че из-от някои изскача хлебна палма, белег, че те ще да са от полезните. Из-от други- по някой кактус, бодлив водосъдържател- тези са от вредните. А из-от трети пък изскача плажен чадър- нито вредни, нито полезни, те са от самодоволно живуркащите... Личността бива овеществявана през постъпката. Практика. А бурята?... В разговор с морето: посрещам едно; друго- отпращам. Още какви ли спомени ще увлече и какви ли забрави ще изтласка морето. Практика. Но- здравей! Теб, Другия, бурята Те отвя и си отиде с Теб; и бурята Те принесе, и доходи с Теб!

Метафизически, битието вече не обладава сила, та да е и пишещо; то бива лежерно слово. Езикът още не обладава слово, та да става и четим; той остава плътен израз... Kоренището на писателско-читателското рефлективно отношение език (израз)- битие (слово). Филологическата еманация на Волята!... Не съвместяване фрази, фразите никнат: в противоречие една към друга. Значи- нито Дерида (Сократ), нито Хайдегер (Ницше), а Шопенхауер!... Фразата е основната комуникативна единица; но междуметието е основната филологическа единица. Любознанието отпочва с фразата, но се корени в междуметието. Или- любознанието не е дадено, а континуално израстващо (-нало). Дълъг е пътят от межуметието до фразата, несъизмеримо по-дълъг, сравнен с пътя от фразата до текста. Вътреразгърнат, максимално всложнен текст, чиято сложност е подчинена на свещената простота (-тия): смилането и абсорбцията, в полза на ретроградна междуметност, и на най-малките остатъци от смисъл. "Който не разбира от дума, ще разбере от бой." (Шопенхауер, "Афоризми", "За човека, обществото и нравите".) Крайната фаза на цивилизационното филологическо израждане. Своеобразен grindcore... Ето какво, в противоречие със самото себе си, ни продиктува нашето (дадаистично) любомъдрие... Най-непростимият грях към и за разбирането: е престореният, троснат наивитет, прикриващ латентното състояние на ленивия и малодушен отказ от познавателно развитие... Но, не! Това не е самодоволство, а мъчение! (Ето къде е изкуплението и, съответно, спасението.) Да избереш болката- от страх. До смърт да бягаш от себе си- от страх... И все пак- печелиш хитрост, насрещу вината... Какво ме възхищава?- Умението да оправдавам мелодраматическите си пози!


Публикувано от hixxtam на 17.10.2004 @ 18:01:41 



Сродни връзки

» Повече за
   Есета, пътеписи

» Материали от
   Methodius

Рейтинг за текст

Средна оценка: 5
Оценки: 2


Отдели време и гласувай за текста.

Ти си Анонимен.
Регистрирай се
и гласувай.

Р е к л а м а

Лопата218
автор: nickyqouo
384 четения | оценка 5

показвания 4655
от 125000 заявени

[ виж текста ]
"Волунтаристична риторика" | Вход | 2 коментара (2 мнения) | Търсене в дискусия
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.

Re: Волунтаристича риторика
от Methodius (method_of_will@yahoo.com) на 17.10.2004 @ 20:32:34
(Профил | Изпрати бележка)
Корекция: след 'или', горе:

"При допускането на презумпцията 'ориентация' (а и на каквато и да е презумпция, и въобще: при неядовита застройка)- да. Но доколкото сме не само изследователи и терапевти, но и притворно насърчителни по отн. на лудостта, дотолкова в требването привиждам гнетящо чаяние, а не урегулиращ икономиката на междучовешките взаимоотношения въпрос. Та значи: 'да накарам хората да признаят', а не: 'как да не ми пука какво у мен признават хората'. Дали фрустрация от позициониран в мъртвата точка на лениво безсилие активизъм? Или артистично самовнушена хипохондрия, сценична треска, повита в един престорено маниакален страх?... Мислеща тръстика? Треска в окото на Нептун? Викингското дръзновение? Бъркоч! Позьорско изстъпление! Фюрерът като идеал. Гротескна визия- разпенено върху крепен от кофражно скеле постамент помиярче, насред огрян от невъзмутимото пладне на либерално слънце недовършен мемориален комплекс. (Студенината на 'невъзмутимото пладне', матово обгърнала жаркостта на 'разпенено помиярче'.) Позата на днешния ден, пресъздадена от, ах, мелодраматична постановка в железобетонен амфитеатър. Кичът на съществуването, отъждествил се с небето на своя абсолют... В умозрителен отрязък- снета с кълбов фотометър светлоразпределителна крива на натриева лампа; от онези, парковите газоразрядни лампи, разстилащи наситена златистожълта светлина."


Re: Волунтаристична риторика
от eklisiasta на 20.10.2004 @ 21:46:58
(Профил | Изпрати бележка)
Поздрави за дълбочината на мислите!
С удоволствие ще прочета и другите ти неща ....