Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 578
ХуЛитери: 3
Всичко: 581

Онлайн сега:
:: Albatros
:: malovo3
:: Icy

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифтаТрето писмо до непознатия ми приятел
раздел: Есета, пътеписи
автор: krasavitsa

Драги ми приятелю!

Днес установих, че животът изобщо няма да ми стигне. Като че ли на някого му е стигнал… то зависи и за какво е лакомията, де.
Моята лакомия всичките ми приятели я знаете – да подреждам малки пъзелчета с надеждата, че някога ще успея да сглобя големия, най-важния, който обяснява всичко. Никак не е сигурно, че ще успея, трябва да се знае толкова много… Никой не може да научи всичко, но благодарение на интернет никога досега не е било по-лесно да намериш това, което ти е нужно.

Някогашните хора на знанието са прекарвали по-голямата част от живота си в задушни и прашни зали, обградени от тежки старинни фолианти - като доброволни затворници. Едва ли можем да си представим каква любов към знанието лежи в основата на това себеотрицание... Оттогава до днес се поддържа мнението, че учените хора били толкова далеч от реалния живот, че били даже леко налудничави. Някои може и да са били, но далеч не всички, а и нека не забравяме, че това е мнение на неучени. Колцина са тези, които не биха обявили Бодлер за леко мръднал, защото е казал, че всеки може да изкара спокойно три дни без хляб, но нито един – без добра поезия?

Днес можем вече да носим огромните библиотеки в чантите си навсякъде със себе си – в лаптопа, и даже още по-лесно и по-леко – в електронен четец. А все намираме от какво да сме недоволни и да се оплакваме. Изглежда и това е в човешката природа – вечно да се чувстваме онеправдани. Откакто съществува писменост, няма епоха, в която някой да не е изплакал в какви лоши времена живеел. Аз обаче пак съм наобратно – твърдо съм убедена, че живея на хубаво място и в хубаво време. Ако случайно те интересува защо и по този въпрос толкова вироглаво не мисля като мнозинството – само кажи, и ще получиш още едно писмо. Ха-ха-ха!

Докато се смеех се сетих, че един арабски енциклопедист от 9 век е намерил смъртта си, затрупан от паднали върху него книги! Името му е Абу Осман ибн-Бахр (775-868), но е по-известен с прозвището Ал-Джахиз, т.е. с изпъкнали очи. Някои го превеждат като „Облещения”. А човекът може да е страдал от базедова болест … бил от Басра, но живял в Багдад в продължение на 50 години. След десет века го наричали „Волтер на арабското средновековие”. Бил написал над 300 книги. Естествено, не всички са дошли до нас. На български е преведена „Книга за скъперниците” и в нея е разказана една история, която стана ядро на от едно от моите пъзелчета. Много се забавлявах, докато я четох:
Седи компания, ядат, пият и към удоволствията за телата си добавят и услаждане на душите с изпълнения на певци. Един от компанията толкова много се развълнувал след една песен, че от възторг си разкъсал ризата. Погледнал седящия до него и му казал:
- Колко хубава беше тази песен, разкъсай си и ти ризата!
- Няма – рекъл оня – само тази имам.
- Разкъсай я, аз ще ти купя друга утре!
- Тогава ще я съдера утре.
- Ама за какво ми е да я късаш утре?
- А на мен за какво ми е да я късам сега?

След като се посмях, се размислих. Този, който не искал да си скъса ризата ли е скъперник? Ами човекът е бил разумен, нали имал само тази. Ако предположим, че не му е била само тази, може пък просто да не е харесал чак толкова изпълнението. Защо другият смята, че хубавото за него е хубаво за всички? И защо силната емоция, особено пък положителната, ще тласка към разрушение? То и при гърците чупенето на чинии от силни положителни емоции е стара традиция.
(Сетих се - наскоро в един гръцки вестник се появила карикатура – подпийнал и засмян грък хвърля чинии на земята, а западноевропеец събира парчетата, лепи ги и му подава обратно залепените чинии – да има още за чупене. Интересни неща стават в днешно време, идеите за взаимопомощ, хуманност и солидарност на богатите страни май ще станат за смях. По всичко личи, че е нужно да се обмисля много внимателно на кого и как точно да се помага... ох, пак се отплеснах, ще се върна на емоциите.)
Ако емоцията е отрицателна – какво става? И ако от нея са обхванати повече хора? Знаем – поголовно, безогледно и безсмислено разрушение. Кой има полза от това?
След горещите улични събития, които стават най-често след футболни мачове, наблюдавам внимателно арестуваните и глобени за погроми нарушители у нас, когато излизат от съда. Всички се крият и никой не е с гордо вдигната глава. Явно съжаляват за начина, по който са се отдали на емоциите си. А можеш ли да си представиш например публиката на един симфоничен концерт да хукне да троши витрини, да обръща коли и да хвърля бомбички по улиците от емоции? Каква е разликата между едната тълпа и другата?
(Абе не че и аз не треснах преди време една скъпа ваза в земята от яд... само дето това не оправи нещата, а ми добави и разходи към ядовете. И все пак бях с ясното съзнание, че вазата си е моя, ха ха.)

Чудя се и дали от този анекдот мога да си направя извод, че разкъсването на дрехите по онова време и по онези места е било равносилно на аплодисменти.
Знаците за одобрение, използвани днес от публиката, са различни – освен най-разпространеното ръкопляскане, някъде дюдюкат, свирят и тропат с крака за одобрение, а другаде това означава точно обратното - неодобрение. Но в миналото е имало и други знаци.
В древния Рим например щракали с пръсти или размахвали краищата на тогите си - което после преминало в размахване на ленени кърпички или пляскане с шепи, а не с длани. Римляните въвели и платеното клакьорство.
В английския парламент пък аплаузите са изцяло забранени. Все пак в Камарата на общините се изхитрили да се измъкнат от забраната и започнали да подвикват: Hear, hear! (Слушайте!) - уж само за да привлекат вниманието към говорещия. В Камарата на лордовете не осквернявали благородния си слух с каквито и да е шумни плебейски реакции. А наскоро научих, че в Англия започнала да се затвърждава тенденция минутата мълчание в памет на починал човек да се заменя с минута ръкопляскане. Модата тръгнала от футболните стадиони – изглежда никак не е присъщо на природата на футболните запалянковци да стоят тихо и мирно в продължение на цяла минута.
(Поредното ми отплесване, но нали си ме знаеш...)

В тази „Книга за скъперниците”, която Ал-Джахиз написал като сатира, представяйки галерия от образи на скъперници, е споменал и един много интересен за мен скъперник.
Известен е обичаят на арабите да готвят много повече храна, отколкото им е нужна, и винаги да са готови да нахранят и случаен човек от улицата. (Този обичай страхотно шокира пестеливите и организирани германци, но това е друга тема.) Казват, че дори бедуините в пустинята редовно не си дояждали, за да могат да помогнат на някой закъсал с храна и вода, ако го срещнат по пътя си.
Та този скъперник ги осъждал много и ги наричал прахосници, защото запазената храна често се разваляла. Но най-вече осъждал материалната помощ, която оказваме на бедните. Позовавал се на това, че не бивало да се бъркаме в работите на Аллах - ако Аллах иска някой да е добре, той ще е добре, ако иска да е зле, трябва да е зле, а ние не сме по-големи от него, за да го поправяме. Не бивало да сме по-щедри от Аллах – каквото им е отредил, това трябвало да бъде. Имали си уроци за научаване. (Ако това се отнася до отделната личност, защо да не се отнася и за цели нации?) А боговете ни наказвали, защото се възгордяваме и се опитваме да променяме човешки съдби, отредени от тях. Точно затова нямало ненаказано добро. Ако направиш добро, Господ наказвал най-често чрез този, на когото си помогнал.
Затова ливанската пословица, която изразява огорчението на добротворците, гласи: направи добро и го хвърли в морето. Щом хората не го ценят, щял да го оцени Господ.
А нашият класик Радичков е добавил още нещо по въпроса, макар и в друга посока. В една от пиесите си той казва: пази Боже наше куче да ти направи услуга – цял живот не можеш да му се отблагодариш!
Всъщност, между дарителя и дарения (с услуга или нещо материално) наистина се получават много сложни взаимоотношения – дарението все пак ангажира дарения с някакъв вид лоялност. Може ли например дареният да изкаже спокойно на публично място мнение, противоречащо на мнението на дарителя си? Доста трудно ще му е... ако го направи, дарителят сигурно ще се почувства предаден. Ако пък не го направи, предава себе си. В крайна сметка излиза, че приемайки помощ или дарение, човек ограничава свободата си.
А и изглежда хората не обичат да се чувстват задължени. Колкото и човек да е изпаднал в нужда, приемането на помощ накърнява гордостта му. Затова често се случва след време да започне да омаловажава полученото.
Понякога пък дарителите, дори и да помагат съвсем безкористно и без да очакват специални благодарности, се възгордяват – колко съм добър, вижте ме как помогнах.

И все пак, като че ли е в природата на човека да помага. В животинския свят взаимопомощ се среща доста рядко, а да дадеш храна на друг е инстинкт, който се проявява само към потомството, и то в ранната му възраст.
Но хората, които не изпитват съчувствие към нуждаещите се, са много малко. Какво да направим тогава? Как да избегнем такива усложняващи отношенията ситуации?
Доста е мислено по въпроса и засега най-доброто му решение е да се избягва прекият контакт и да се търси посредник, за да се превърне дарението едва ли не в анонимно. През вековете църквата е била посредникът между дарителите и нуждаещите се, а в днешно време с това се занимават и всякакви благотворителни организации. Най-големите частни благотворители създават фондации и оставят на служителите й да избират на кого конкретно да помагат с парите им.

Макар че аз самата не обичам да търся помощ когато имам нужда, не мога да не помагам. Защо да не сметна, че Господ е изпречил на пътя ми този човек точно за да му помогна? И понякога си ям шамарите, макар и не много смирено.
Не знам колко съм права, но това е положението... някои казват, че ще разберем, като отидем Там.

Оставам,
с най-добри, но кротки чувства, за да не си късам ризата и да не хвърлям чинии.


Публикувано от Administrator на 31.10.2011 @ 13:47:45 



Сродни връзки

» Повече за
   Есета, пътеписи

» Материали от
   krasavitsa

Рейтинг за текст

Авторът не желае да се оценява произведението.

Р е к л а м а

23.04.2024 год. / 13:49:05 часа

добави твой текст
"Трето писмо до непознатия ми приятел" | Вход | 6 коментара (17 мнения) | Търсене в дискусия
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.

Re: Трето писмо до непознатия ми приятел
от verysmallanimal на 31.10.2011 @ 14:31:46
(Профил | Изпрати бележка)
Напиши хубав, смислен текст и го хвърли в мрежата..(глобална поговорка) :):)
Така е станало и тук, поздрав!


Re: Трето писмо до непознатия ми приятел
от krasavitsa на 31.10.2011 @ 15:43:27
(Профил | Изпрати бележка)
От всяко положение в мрежата има повече читатели-шарани.
:)))
Благодаря, поздрав.

]


Re: Трето писмо до непознатия ми приятел
от krasavitsa на 31.10.2011 @ 15:44:58
(Профил | Изпрати бележка)
От всяко положение в мрежата има повече читатели.
:)))
Благодаря, поздрав.

]


Re: Трето писмо до непознатия ми приятел
от secret_rose на 31.10.2011 @ 14:39:52
(Профил | Изпрати бележка) http://www.facebook.com/IzvezaniDushi
Теми за размисъл... много теми за размисъл тук...
Благотворителността огрубява душата и култивира егото, но без нея не можем - именно състраданието ни измъчва и подтиква. Но понеже живеем в свят на добро и зло, "не прави непоискано добро" е максима, която трябва да помним...

Поздравления!


Re: Трето писмо до непознатия ми приятел
от krasavitsa на 31.10.2011 @ 14:53:36
(Профил | Изпрати бележка)
А каква е разликата между поисканото и непоисканото добро? Според мен когато е стигнал дотам, че да трябва да моли да му направят добро, човек е още повече унизен и след това - озлобен.

]


Re: Трето писмо до непознатия ми приятел
от secret_rose на 31.10.2011 @ 15:06:06
(Профил | Изпрати бележка) http://www.facebook.com/IzvezaniDushi
Знам ли...
Понякога изглежда така, че някой има нужда от помощ (в очите ни) и ние предприемаме нещо с което можем да го нараним или да му навредим макар че искаме да помогнем. Просто защото моето добро може да не е добро за теб. По-лошо е обаче да подминем протегната ръка...
Мисля, че е твърде сложно и не еднозначно за да може да се обясни в няколко изречения.. Вглеждането в себе си повече помага за тези решения.
Също и мотивите ни... с които посягаме да помогнем. Бе... много теми за размисъл :) Добре, че ги поставяш. И то толкова безболезнено..

]


Re: Трето писмо до непознатия ми приятел
от krasavitsa на 31.10.2011 @ 16:31:11
(Профил | Изпрати бележка)
Мисля, че е елементарно да се попита - Това ли ти трябва и така ли? - с което се предотвратяват случаите на "мечешка услуга".
Разсъждавам върху случаите, когато помощта е безспорно дадена и получена. :)))

]


Re: Трето писмо до непознатия ми приятел
от vladun (valdividenov@abv.bg) на 31.10.2011 @ 19:55:08
(Профил | Изпрати бележка)
Карикатурата с чиниите ми напомни за един виц, който чух наскоро:
Питат радио Ереван - що е то евросоциализъм. Радиото отговаря - спазването на принципа: от немците - според труда, на гърците - според потребностите.

Хубав и смислен текст, бих споделил мнението си, че зад всеки акт на показна благотворителност се крие корист...Ако някой истински иска да помогне някому, не бие тъпана.
Поздрави, Kрасавица:)


Re: Трето писмо до непознатия ми приятел
от krasavitsa на 31.10.2011 @ 20:55:26
(Профил | Изпрати бележка)
Много ми хареса вица, май така ще излезе работата за горките германци. :)
Що се отнася до показната благотворителност - крайните случаи винаги и във всичко са неприемливи. Понякога дареният бие тъпана от благодарност. Друг път пък скромният дарител си пати. Трябва да се съобщават дарителите, но по-деликатно и ненетрапчиво, особено докато са живи.
Сетих се какво е станало с Евлоги Георгиев, за когото писах в предишното писмо. Върнал се в България, за да помоге със знанията и опита си, и се кандидатирал за депутат, но още нямал българско гражданство, защото заради бизеса си навремето приел румънско. Бил подал документи, но нещо се бавели. И тъй като битката за депутатските места била яростна, не го допуснали. Имало и други подобни случаи, по-снизходително решени, но за него не направили изключение - да изчакат или да понатиснат администрацията да побърза - все пак е бил най-големият дарител в продължение на десетилетия. Той се обидил и си тръгнал обратно за Румъния, като казал - добре, ще ви оставя само парите си, те нямат гражданство. Пожелал да бъде погребан в Букурещ. Семейната им гробница още стои - обявена за архитектурен паметник. :)
"Парите нямат гражданство" ми звучи по-силно, отколкото класическото на Веспасиан "парите не миришат". Абе големи българи сме имали, но не ги знаем. :)

]


Re: Трето писмо до непознатия ми приятел
от Mia2442 (mia2442@gmail.com) на 01.11.2011 @ 19:15:12
(Профил | Изпрати бележка) http://www.youtube.com/watch?v=NxBTchwLQ3g
,,Ако случайно те интересува защо и по този въпрос толкова вироглаво не мисля като мнозинството – само кажи, и ще получиш още едно писмо. Ха-ха-ха!..
Казвам, и си чакам четвъртото писмо!
Защото, макар и да съм чувала, че нито едно добро дело не остава ненаказано, съвсем наскоро на свой гръб стигнах до извода, че:
В момента, в който се нагърбиш с ролята на спасител / за когото и да било /, автоматически се превръщаш и в жертва....:(
Мога и да се мотивирам - когато направиш някому добро, той се чувства неуютно, че би трябвало да ти е благодарен, и понякога се озлобява, че е в такава ситуация точно заради теб и тн...Но не става въпрос за благодарност, а за фиксирането върху спасяването ...някак ставаш едно с жертвата ...особено, ако го спасяваш от самия него...все едно дали е роднина, любим или приятел...
Всъщност - нищо ново от христово време насам...:(


Re: Трето писмо до непознатия ми приятел
от krasavitsa на 02.11.2011 @ 16:55:37
(Профил | Изпрати бележка)
:))))))
Добре, обещавам да напиша и четвърто.
"Спасяването", за което говориш, за мен е по-различен случай. То е процес, а не еднократен жест. Нека започнем от по-простото - еднократното дарение или услуга, и да вървим към по-сложното. Мисля, че така ще е по-лесно.
Сещам се за една поговорка - "заем брашно тъпкано се връща". Като че ли това помага за изчистването на отношенията - да върнеш, и то малко повече, отколкото си получил. Но това е валидно само за материална услуга - а при нематериалната? Там в повечето случаи не можеш да върнеш същото...
И римляните са казвали: Bis dat, qui cito dat - двойно дава този, който дава навреме.
Поздрави и благодаря, че намина.


]


Re: Трето писмо до непознатия ми приятел
от Markoni55 на 03.11.2011 @ 13:10:05
(Профил | Изпрати бележка)
И аз много съм се размислила напоследък по тези въпроси. Усещам, че моята потребност от себераздаване се приема и като чита проба бунаклък. Но признавам, когато откривахме галерията и имах нужда от подкрепа получих толкова жестове, колкото и не съм предполагала. Различно е, понякога те те карат да се чувствах задължен, но когато е истински жест и направен в обич мисля че не те натоварва. Не е лесно да се определи, но не е еднозначно.
Но текста ти е както винаги интригуващ и съдържателен. Поздрави


Re: Трето писмо до непознатия ми приятел
от krasavitsa на 04.11.2011 @ 17:09:09
(Профил | Изпрати бележка)
Винаги ми е приятно да се обадиш - и ме разбираш, и разширяваш темата. :)))
Някои възприемат дарителите не само като чиста проба бунаци – аз забелязвам и злоба от сорта на – ще даваш пари, мамка ти, кой знае откъде ги имаш! И то при хора, които съвсем не са по-зле от теб материално.
Замислих се за разликата между подарък и дарение. Мисля, че подаръците се правят с обич към конкретен човек, а дарението е към непознат и се прави просто така, за да стане нещо хубаво и добро. Твоята галерия явно е припозната от много хора като обща кауза и за тях е било приятно да те подпомогнат. :))))
Но пък се замислям за фондацията на Бил Гейтс например – 50 милиарда за какви ли не световни каузи! Сорос пък изсипа стотици милиони от джоба си специално за наука и образование в бившите соцстрани – казахме ли му едно благодаря? Масово скърцат със зъби, като чуят името му. Доскоро в Уикипедията пишеше за него, че е и филантроп, а сега видях, че са махнали думата и са написали, че статията има нужда от допълване. :))))

]


Re: Трето писмо до непознатия ми приятел
от Markoni55 на 08.11.2011 @ 16:50:10
(Профил | Изпрати бележка)
Турците много ме впечатлиха, когато спряхме да обядваме в крайпътно семейно ресторантче. Предложиха ни великолепна кухня и накрая попитаха искаме ли кафе. Да, естествено - и изненада. След като направиха сума ти вкусотии пратиха детето до другия край на улицата за кафе. Жоро, който е живял 12 годин в Турция ми го обясни. Когато днес си спечелил - добре е и съседа ти да изкара някоя пара. Не е същото като това, което обсъждаме, но има нюанса. Те можеха да направят кафе и всички пари да останат в семейството . Но си права, че много често и аз се чувствам задължена, когато някой спонтанно е решил да направи някакъв жест. Може би не е без значение кой го е направил и как. Аз си умирам да изненадвам приятелите си, но неотдавна/ дори исках да го направя на разказ, даже го написах.../ установих че натоварвам тези, които искам да зарадвам. Мярката е много тънка.

]


Re: Трето писмо до непознатия ми приятел
от secret_rose на 08.11.2011 @ 17:07:30
(Профил | Изпрати бележка) http://www.facebook.com/IzvezaniDushi
Моля те, Ваня, публикувай го...

]


Re: Трето писмо до непознатия ми приятел
от Vesan (proarh92@abv.bg) на 09.11.2011 @ 14:08:43
(Профил | Изпрати бележка)
В Еклесиаст е казано; "Хвърли хляба си по водата, защото след много дни ще го намериш!". Народът ни пък има друга мъдра поговорка; "Хвърли зад себе си - ще намериш пред себе си". А пък аз си казвам; "Кой съм аз, че да се съмнявам в мъдростта на вековете!?" и затова си мисля, без много да се опитвам да анализирам или самоанализирам, че - доколкото мога - трябва да правя добро, така както аз го разбирам, пък да става каквото ще...
Поздрави, Многоучена приятелко! :)


Re: Трето писмо до непознатия ми приятел
от krasavitsa на 10.11.2011 @ 16:06:17
(Профил | Изпрати бележка)
Абе, учена... има да се пъна още много, я колко чака... :))
Хубаво е човек да може да прави само малки добрини, всяка голяма добрина променя съдба, а като че ли точно това не се харесва на боговете.
Нали е казано, че всеки трябва да кове съдбата си сам.:)

]