Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 587
ХуЛитери: 3
Всичко: 590

Онлайн сега:
:: pc_indi
:: pinkmousy
:: LATINKA-ZLATNA

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифтаХерострата
раздел: Разкази
автор: krasavitsa

Седеше на последното бракувано директорско бюро и разтриваше слепоочията си с тигровата мас, която държеше винаги в чекмеджето. За разлика от Шилер, който си държал там гнили ябълки, защото му харесвало как миришат. Наближаваше обед, досега пак никой беше дошъл да поиска книга, а главата я заболя значително по-рано от друг път.
Още сутринта, веднага щом отвори вратата, усети, че познатият мирис на застояло и книжен прах е по-различен. Имаше някакъв нюанс в него и мина доста време, без да може да уточни новата му съставка. Наистина, бюфетът на училището беше в съседство, но миризмите оттам бяха познати, на кафе и най-много на претоплени сандвичи в микровълновата. Поразходи се между стелажите с книги, понаведе се, подуши тук-там и накрая го намери. В дъното на стаята, зад единия от стелажите, опрени на стената, имаше открит контакт, останал така от незнайни времена. Жичките му бяха разделени и някой някога беше натикал между тях парче хартия за по-сигурно. Но плъхът, притичал през тясното пространство между стената и стелажа, беше успял някак да се допре и до двете. Бързо отклони поглед от малкото телце. Първата й мисъл беше – книжен плъх. Това ни чака нас, книжните плъхове. Потръпна, като си представи какво би могло да стане и бързо се върна на бюрото си, поставено в другия край на помещението. Александрийската библиотека и Херострат... Продължи да разтрива слепоочията си, днес главоболието беше доста упорито.
Библиотеката беше за нея като райската градина, а книгите – плодовете на дървото на познанието. Обичаше да хрупа ябълките му. Така да се каже, съзнателно упражняваше първородния грях. Нищо чудно, че така и не се омъжи досега, животът й наистина минаваше сред книгите и колкото и този израз да беше клише, беше най-точен. Обичаше работата си, тиха и спокойна. Сменяше библиотеките, когато вече не намираше нищо интересно за четене в тях. Така премина през всякакви видове книжни фондове, дори и в научни институти.
Предишната библиотекарка й беше казала – много е спокойно тук, градчето е малко, няма никаква работа, никакви проблеми, ще си починеш. Но тя не искаше да си почива. От известно време насам сънищата й бяха изпълнени с деца. Будни и любознателни детски очички се взираха в нея въпросително и тя виждаше как заблестяват още повече при вида на поредната книжка, която им дава да четат. Дори си беше направила предварително списък със заглавия за всякакви възрасти, от най-малките до най-големите.
Но когато се разходи из новата си райска градина, се ужаси. Представляваше склад от книги, неотваряни с години. Мъртъв склад. Детските книжки бяха стари и почти без илюстрации. А там, където ги имаше, по-добре да ги нямаше. По два-три броя омазани отвън, но почти недокосвани отвътре учебници по различни предмети, по които отдавна не се учеше. Освен задължително изучаваните от десетилетия български класици нямаше нищо подходящо и за гимназиалните класове. Стари течения на стари педагогически списания с уводни статии за комунистическото възпитание на младежта и за успехите на партията от времето, когато е имало само една партия. Победният устрем на работническата класа и трудовото селячество. Физическата култура и спорта и как чрез тях се осъществява комунистическият идеал. Революциите в Латинска Америка като закономерност на победното шествие на комунизма по цял свят.
История на БКП...
Нови книги не бяха купувани от години, училището нямаше средства, а и книгите ставаха все по-скъпи. Дори и някой да дойдеше да поиска книга, нямаше какво да му даде. Не беше попадала в мъртва библиотека досега. Почувства се жива погребана. За какво ли щеше да получава заплата, макар и не кой знае каква...
И наистина, за първи път й се налагаше да носи в библиотека свои книги за четене. Извади от чантата си днешната, отвори я наслуки и прочете:
“Добродетелният човек умее да обмисли и изпълни нещата, които трябва да се извършат. А “това, което трябва да се извърши”, означава: какво да изберем, какво да понесем, към какво да се придържаме и какво да разпределим; и ако избере нещо правилно, друго умее да понесе, към трето да се придържа, а четвърто да разпредели, той ще бъде и разумен, и храбър, и справедлив, и здравомислещ човек.” Диоген Лаерций – за стоиците.
Отдавна се изкушаваше да следва примера на велики хора, за чиито странни привички беше чела. Не можеше да бъде велик мислител като тях, но изпитваше удоволствие да си мисли например, че следва Кант, когато спазваше с точност до минута отварянето и затварянето на библиотеката или времето за обедна почивка. Не го споменаваше гласно, но би се радвала, ако някой го забележи и му хрумне да си сверява часовника с нейната точност. Но онези бавни времена на съзерцание бяха отминали отдавна. Днес всички бързаха и се забелязваха само когато се сблъскат. Сякаш нямаше други начини за общуване, освен сблъсъците.
"Конфликтът е социална форма на взаимодействие, жизнено необходима за социалния живот." Или нещо подобно беше казал Георг Зимел. Беше ли продължил мисълта си? Конфликт възниква лесно и бързо, но после? Решението му е трудно и бавно... и все пак конфликтът е някакво начало.
Qui prodest? Кой има полза? Основен принцип при разследване в римското право.
Мисълта, все още неоформена, витаеше някъде сред цитатите в главата й. Мислеща тръстика? Блез Паскал. Тази райска градина беше буренясала отдавна, бурените бяха заглушили всичко полезно в нея. Тук отдавна нищо не се раждаше, беше останало само името й. Имаше нужда да се възкреси, но как? Като птицата Феникс, от огъня? Тази библиотека беше като бял слон в Индия. Само разходи, полза – никаква.
"Истината си е истина..." - предсмъртните думи на Макс Вебер.
"Светлина, повече светлина!" - предсмъртните думи на Гьоте.
Трябваше да стигне до някакво решение все пак. Някой много отдавна беше разлял предназначеното за тази библиотека олио... хм, Булгаков.
"Нима с твоя колеблив характер могат да се вършат велики дела?" - Лу Сюн.
Сепна се и погледна часовника – след пет минути започваше обедната й почивка. Първите две клечки се счупиха, ръцете й трепереха...
Навън слънцето грееше приветливо, щеше да се поразходи, да седне в градинката и да погледа децата.
Тръгна бавно по улицата, кимайки учтиво на поздравите. Спря за малко пред интернет-клуба, пълен с ученици, но никой не й обърна внимание, защото не я познаваха. Седна на една слънчева пейка, наведе глава и се загледа в две мравки, които упорито влачеха една троха, няколко пъти по-голяма от самите тях. Затова никой не забеляза усмивката й, когато чу воя на пожарната.


Публикувано от alfa_c на 16.03.2011 @ 19:02:35 



Сродни връзки

» Повече за
   Разкази

» Материали от
   krasavitsa

Рейтинг за текст

Средна оценка: 5
Оценки: 5


Отдели време и гласувай за текста.

Ти си Анонимен.
Регистрирай се
и гласувай.

Р е к л а м а

19.04.2024 год. / 00:01:01 часа

добави твой текст

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/modules/News/article.php:11) in /home/hulite/www/www/modules/News/article.php on line 277
"Херострата" | Вход | 7 коментара (18 мнения) | Търсене в дискусия
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.

Re: Херострата
от sonnic на 16.03.2011 @ 19:46:34
(Профил | Изпрати бележка)
Излизах временно от сайта, заради гадосии, но те забелязах и прочетох... Четеш ми мислите... Мисля, че трябва да избършем прахта от книгите и...въпреки всичко да ги дадем на тези след нас. Персонажът ти е много реален и може би го оприличават на Идиот, но той ще съумее да преодолее собственото си Аз и ще даде живот на...книгите. Поздрави, Красавице! Прекланям се пред умението ти да си едновременно и елитарна и реална!!!


Re: Херострата
от krasavitsa на 16.03.2011 @ 20:46:40
(Профил | Изпрати бележка)
Благодаря ти, обнадеждаващо е човек да има съмишленици.
Поздрави!

]


Re: Херострата
от sonnic на 16.03.2011 @ 21:38:04
(Профил | Изпрати бележка)
Чест за мен е стойностен автор (макар и леко заядлив) да ме смята за съмишленик!!! Мога да обясня повече на лични, но не искам да досаждам.

]


Re: Херострата
от krasavitsa на 17.03.2011 @ 11:03:53
(Профил | Изпрати бележка)
Еее, без големи ангажименти, съмишленик само относно изложените мисли.
И не ме подценявай, не съм заядлива, направо съм си истинска побойничка. :))
Поздрави!

]


Re: Херострата
от sonnic на 17.03.2011 @ 17:26:06
(Профил | Изпрати бележка)
Тогава май сме колежки по побойничество!
Поздрави!

]


Re: Херострата
от krasavitsa на 17.03.2011 @ 17:41:11
(Профил | Изпрати бележка)
:))))))

]


Re: Херострата
от zebaitel на 16.03.2011 @ 20:35:37
(Профил | Изпрати бележка)
Не, не е херостратовско! Тя едва ли го прави за да се прочуе! Просто иска да махне мухливото и да насочи вниманието!
Поздрави!


Re: Херострата
от krasavitsa на 16.03.2011 @ 21:21:04
(Профил | Изпрати бележка)
Ще я попитам защо го направи. :)))
Мислех да кръстя разказа "Новата Херострата", но пък щеше да излезе, че е имало друга (жена) и го оставих така.
Благодаря за вниманието!

]


Re: Херострата
от anonimapokrifoff на 16.03.2011 @ 21:31:02
(Профил | Изпрати бележка)
Браво и за идеята, и за изпълнението!


Re: Херострата
от krasavitsa на 17.03.2011 @ 11:05:01
(Профил | Изпрати бележка)
Благодаря, аноним. :)

]


Re: Херострата
от ASTERI на 16.03.2011 @ 21:32:48
(Профил | Изпрати бележка)
Поздрави и от мен!


Re: Херострата
от krasavitsa на 17.03.2011 @ 11:06:31
(Профил | Изпрати бележка)
Еееех, пролет, пролет...
Поздрави!

]


Re: Херострата
от RockAround_theC_l_ock (bim_bam_bum@tintiri_mintiri_pliass) на 17.03.2011 @ 18:36:00
(Профил | Изпрати бележка)
Ето - тук не само, че не си страшна, а си съвсем *човешка* и много приятна за четене! :) , :) , :) , :)

Мисля, че не е нужно да си тъй безжалостно претенциозна към себе си.
Имаш стил на писане и изказ, който със сигурност е *печеливш залог*.
Иначе - как една такава простичка *библиотекарска* история печели читатели, а? :) , :) , :) , :)

Научих и няколко впечатляващи израза на известни хора. Благодаря, за което
:) + :) + :) + :) + :) = 5

;-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))




Re: Херострата
от krasavitsa на 17.03.2011 @ 19:59:00
(Профил | Изпрати бележка)
Хайде сега... като съм си изобщо претенциозна, та само към другите ли да съм? Трябва най-напред към себе си. :))))
Дръж се, още страшно предстои. :))))

]


Re: Херострата
от Markoni55 на 21.03.2011 @ 11:33:41
(Профил | Изпрати бележка)
като погледнеш книгата винаги е ценна и не би трябвало да остарява...много ме размисли всъщност. Аз лично не бих се решила на такава стъпка. Все ще се съмнявам дали покрай сухото няма да изгори и суровото. Кой знае. Ще помисля още...надявам се не е от възрастта. Поздрави за този текст


Re: Херострата
от krasavitsa на 21.03.2011 @ 19:08:23
(Профил | Изпрати бележка)
Би било хубаво, ако всяка книга беше ценна. Но за съжаление, както при всичко останало, така и при книгите ценна е само ценната книга. :))))))
Но можеш да й се скараш, тя свикна вече. :)))))
Поздрави!

]


Re: Херострата
от Tsveti (violetcv@gmail.com) на 24.03.2011 @ 13:47:42
(Профил | Изпрати бележка)
Здравей, Красавице!
Чета този разказ вече за кой ли път и чак сега ми просветна какво ме мъчи, а именно това е мисълта, че хората те наричат "елитарна", не че това е лошо (тук имам предвид разбирането на "елитарен" от масовия вкус, който в повечето случаи влага в идеята за елитарност известна доза претенциозност, дистанцираност, откъснатост от битийността, а всъщност хората наричат елитарно това, което не разбират, поне според личните ми наблюдения :)) ), между другото идеята за "елитарност" за мен е Пенчо (Славейков), един от любимите ми поети, "елитарност" като маска за мен е Набоков - един от култовите ми играчи на полето на литературата... Да, не отричам, че и ти си поставила подобна маска, още с ника си - Красавица, но допускам, че малцина тук виждат колко остро-болящо-съвременни проблеми поставяш под тази маска, колко сложно-многопластови са творбите ти (признай си че посещаваш честичко "островът от последния ден...") и как човек може да рови дълго в тях, като в стария гардероб на баба си например и колкото повече рови, толкова повече истини да открива...
Е, аз се порових днес и ще продължавам да го правя... като Алиса в страната на чудесата...
Поздрави!


Re: Херострата
от krasavitsa на 26.03.2011 @ 09:47:21
(Профил | Изпрати бележка)
Здравей, Цвети, благодаря ти за добрите думи.
Но като че ли съм ти повече благодарна затова, че си ми добър читател. Наистина се опитвам да посещавам различни "острови" и после да ги обединявам в нещо като свой архипелаг.
Не бих казала, че съм успяла, но опитите продължават. :))))))
Поздрави!

]