Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: migolf
Днес: 1
Вчера: 0
Общо: 14144

Онлайн са:
Анонимни: 656
ХуЛитери: 8
Всичко: 664

Онлайн сега:
:: LATINKA-ZLATNA
:: diogen
:: kameja
:: migolf
:: Marisiema
:: pavlinag
:: pastirka
:: rajsun

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифтаПреоткритата Европа - 1
раздел: Есета, пътеписи
автор: krasavitsa

Съвременници сме на един исторически процес.
Създава се една голяма европейска държава, а от няколко години и ние сме колебливи участници в този процес, като се опитваме да преодолеем националния си нихилизъм, съмненията и подозренията си, породени и от объркването си от големите промени, настъпили в собствената ни държава през последните години.
Въпреки единството на всички политически сили по въпроса, медиите непрекъснато ни пращат в крайности – от “ние сме си европейци” до “бай Ганьо никога няма да стане европеец”. Налага се да изтърпяваме заклетите скептици, чийто най-силен довод и голямо удоволствие е сякаш позицията – големите пак си играят игричките, няма да ни излъжете. Налага се да ги убеждаваме да се включат или, ако не искат да помагат, поне да не пречат, да спрат да мрънкат и да правят черни прогнози, седейки отстрани. Да забравят дребните си националистически пристрастия и да прегърнат идеята за създаването на една нова нация – европейската. Но не, не е правилно да я наричам нова, защото винаги, когато разровим миналото, търсейки историческите си корени, намираме толкова общи неща помежду си, че по-скоро би трябвало да се учудваме защо все още сме разделени.
Смята се, че началото на процеса на европейската интеграция е положено преди повече от половин век, през 1950 година, когато Жан Моне – икономически съветник на Робер Шуман – тогава френски министър на външните работи, му дава идеята да предложи на германския канцлер Конрад Аденауер да създадат наднационална европейска институция, която да обединява производството на въглища и стомана.
“Европа няма да бъде изградена изведнъж или според един единствен план. Тя ще бъде изградена чрез конкретни постижения, които създават на първо място солидарност.” – това са думи от декларацията му, прочетена на 9 май 1950 г., с която се обръща към европейските страни, призовавайки ги да обединят производството си на въглища и стомана като “първа стъпка към европейска федерация”. По тази причина от 1985 г. датата 9 май се празнува като Ден на Европа. Съвпадението с края на Втората световна война е случайно, още повече, че капитулацията на Третия райх е подписана малко преди полунощ на 8, а не на 9 май 1945 г., но поради часовата разлика в Москва било вече 9 май.

Потърсих корените на идеята за обединението на Европа още по-назад в историята. И установих, че с тази идея са свързани имената на големи фигури на европейската култура като Данте Алигиери, Ян Амос Коменски, френския абат Шарл дьо Сен-Пиер - който предлагал да се създаде международна институция, която да отговаря за “вечен мир в Европа”. За обединение са говорили после Кант, Русо и Сен Симон, докато накрая през 1847 г. Виктор Юго пръв произнася словосъчетанието Съединени европейски щати - СЕЩ.
Гьоте също е мечтаел за обединяване на европейските държави. По негово време немскоезичните земи са представлявали множество малки кралства, но той си представял не обединена Германия, а обединена Европа.
В онези времена хората не са имали на разположение постиженията на науката и техниката, с които разполагаме сега – автомобили, влакове и самолети, фотография, радио, телевизия, мобилни телефони, да не говорим за интернет, който промени света толкова много само за някакви си петнайсетина години. Новите технологии превърнаха света в един голям град, сближиха хората и обменът на информация, идеи и култура днес е безпроблемен. Ако векове наред големите европейски умове са съзнавали духовното родство на европейските народи и още тогава са смятали за възможно политическото им обединяване в една държава, колко по-облекчени сме днес, след век и половина на изключителен технологичен напредък, да осъществим тази идея.
Трябва да призная обаче, че друг един писател, доста по-близък по време до нас от споменатите досега, ме накара да затвърдя категорично отношението си към идеята. Един от плеядата изключителни хуманисти, гениални писатели и мислители, които немскоезичната литература е подарила на света през първата половина на двадесети век, европеецът по убеждение, дух и сърце – големият Стефан Цвайг.

През 1932 г., в навечерието на Втората световна война, Цвайг пише:
“...никога не секва ритъмът на това движение, което тласка народите един към друг. В него има паузи, интервали, но те служат само за да се разрази то с още по-голяма сила, сякаш в друга тоналност. Над географска Европа винаги, откакто нейните народи са се пробудили за култура, е съществувала една духовна Европа, всеки път някакъв вид изкуство или наука издига многоцветното знаме на единството; но все отново и отново насилието – винаги насилието воюва с духа – погубва братското чувство. ...Не, не ще видим още утре Европа обединена, може би ще трябва да чакаме години и десетилетия, възможно е нашето поколение да не я дочака.”

Десет години по-късно, на 22 февруари 1942 г., в разгара на войната, прогонените от нацисткия режим Стефан Цвайг и втората му съпруга се самоубиват заедно в Петрополис, Бразилия.
Част от предсмъртното му писмо:
“Аз вече никъде не съм свой, навсякъде съм чужденец, а в най-добрия случай – гост, и откакто Европа за втори път самоубийствено се разкъсва в братоубийствена война, окончателно я загубих - родината, която сърцето ми избра. Против волята си станах свидетел на най-ужасното падение на разума и на най-дивия триумф на бруталността в хрониката на времената; никога – отбелязвам го не с гордост, а със срам - друго поколение не е стигало от такива духовни висини до такова морално падение. ...Смятам, че е най-добре да напусна своевременно и достойно живота, в който върховно благо за мен бяха личната свобода и доставящият ми огромна радост умствен труд. Поздравявам всички свои приятели. Възможно е те да видят утринната зора след тази дълга нощ. Аз, най-нетърпеливият, си отивам по-рано от тях...”

“Утринна зора” казва Цвайг, “утринна зора”...

(следва)


Публикувано от Administrator на 23.10.2010 @ 16:45:47 



Сродни връзки

» Повече за
   Есета, пътеписи

» Материали от
   krasavitsa

Рейтинг за текст

Средна оценка: 5
Оценки: 2


Отдели време и гласувай за текста.

Ти си Анонимен.
Регистрирай се
и гласувай.

Р е к л а м а

20.04.2024 год. / 17:37:13 часа

добави твой текст
"Преоткритата Европа - 1" | Вход | 5 коментара (14 мнения) | Търсене в дискусия
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.

Re: Преоткритата Европа - 1
от k2 на 23.10.2010 @ 18:56:10
(Профил | Изпрати бележка)
Определено имам мнение и интерес по темата. Но ще изчакам и другите части и тогава ще коментирам по същество. Тук искам да посоча, че когато се напише, че някой е казал нещо си, се дава библиография или бележка под линия и се посочва произведение и страница. Иначе думите им може да са извадени от контекста.
Например аз мога да кажа, че първия радетел за обединена Европа е бил папа едикой си (не помня кой беше), който е казал, че цяла Европа трябва да е една сила, обединена от християнството и подчинена на папата. Или да нарека конкистадорите първите глобалисти?!
Ако го твърдя и искам да съм достоверен трябва да цитирам източник. Затова ще помоля - справки!
:)))


Re: Преоткритата Европа - 1
от krasavitsa на 23.10.2010 @ 21:31:54
(Профил | Изпрати бележка)
Текстът ми е пътепис, а той не е научен текст, затова не цитирам източници.
Само в тази първа част има малко политика, интересувам се повече от културната интеграция.
Ако питаш за нещо конкретно, кажи кое точно, за да не ровя за всичко. Но общо взето в нет-а се намира всичко, само откъсите от предсмъртното писмо на Цвайг са цитирани по предговора на Венцеслав Константинов към: Стефан Цвайг. Европейската мисъл. Георги Бакалов, Варна, 1985, стр. 8. :)))

]


Re: Преоткритата Европа - 1
от krasavitsa на 24.10.2010 @ 11:30:40
(Профил | Изпрати бележка)
Цитатът на Цвайг от 1932 г. - "никога не секва ритъмът на това движение..." е от есето му "Европейската мисъл в нейното историческо развитие", пак там, стр. 330 и 338.

]


Re: Преоткритата Европа - 1
от sradev (sradev за пощите go.com go2.pl wp.pl) на 23.10.2010 @ 19:14:59
(Профил | Изпрати бележка) http://aragorn.pb.bialystok.pl/~radev/huli.htm
за да може спокойно без война да фалира


Re: Преоткритата Европа - 1
от krasavitsa на 23.10.2010 @ 21:33:06
(Профил | Изпрати бележка)
ах, тииии :))))
знам те аз, от скептиците си :))))

]


Re: Преоткритата Европа - 1
от sradev (sradev за пощите go.com go2.pl wp.pl) на 27.10.2010 @ 12:59:29
(Профил | Изпрати бележка) http://aragorn.pb.bialystok.pl/~radev/huli.htm
аз съм оптимист - още преди половин година световният дълг беше по-голям (пресметнато като част от световната продукция бруто) отколкото в краят на световната война, този път без война американците изтеглиха печалбата, която се пренася в Китай. Обеднената европа няма структури, които да я защитават от преки валутни атаки, все още е тромава и много слободия има в нея - не може да въведе едно просто ембарго, понеже достатъчно е една страна да не въведе и през нея ще влезне цялата стока. Не може да извади от общият кюп 1 000 000 000 000 (един билион) долара и да ги пъхне в своите банки за подсилване в течение на един ден и неочаквано (USAрите и китай имат тази възможност). И какво от това, че продукта бруто е по-голям.
Благодаря ти за коментара - имам възможност да формулирам играта. За сега играта е загубена срещу тоталитарните империи. Не очаквам в близките години преминаването на Римската република в Империя - сравни границите и ще видиш, че малко се е изместила на север, като е подобрила териториалната цялост (на един континент). Не, че липсва Кай Юлий, ами липсват Катон, Цицеро, ... е ти си ги знаеш. Иначе данъчната система почти е достигната - който не слуша получава по-малко връщане на данъците и брюкселката има достатъчно много пилатовци наречени по комунистичному - комисари.
Обърни внимание на историческата памет - през последните 1000 години непрекъснато се опитват да възстановят Римската империя и непрекъснато изучават римско право в унивириситетите.
Поздрави още веднъж за текста.

]


Re: Преоткритата Европа - 1
от krasavitsa на 30.10.2010 @ 18:27:52
(Профил | Изпрати бележка)
хе хе
Нека е игра, не война, че с оръжията, които имаме, нали знаеш...
Скептицизмът е като отровата - в малки дози може и да лекува, но в големи разваля играта. :)))
Поздрави!

]


Re: Преоткритата Европа - 1
от ASTERI на 23.10.2010 @ 23:19:11
(Профил | Изпрати бележка)
Прочетох с удоволствие и ми е интересно. Очаквам продължението.
Поздрави!


Re: Преоткритата Европа - 1
от krasavitsa на 24.10.2010 @ 14:03:32
(Профил | Изпрати бележка)
Ох, много дълго и мъчително го писах и още се мъча над него. Но тези дни ще пусна още една част.
Поздрави!

]


Re: Преоткритата Европа - 1
от pc_indi (pc_indi@abv.bg) на 23.10.2010 @ 23:49:59
(Профил | Изпрати бележка) http://indi.blog.bg/
С голямо удоволствие прочетох този споделящ мечтите ми за европейска федерация текст! Нямам грам претенции да разбирам от политика, но в човешки план смятам, че няма невъзможни неща, макар и тава да би било в разрез с интереси разни... Дано някоя утринна зора освети една обединена Европа!
Поздрави в очакване на продължението!


Re: Преоткритата Европа - 1
от regina (radost.daskal@gmail.com) на 24.10.2010 @ 21:15:18
(Профил | Изпрати бележка)
доста труд е хвърлено - строен текст!
но кажи ми по-важното - ти, красавица, европейка ли си?
тоест такава ли се чувстваш?


Re: Преоткритата Европа - 1
от krasavitsa на 24.10.2010 @ 22:05:48
(Профил | Изпрати бележка)
добре, че конкретизираш въпроса, regina :)))
да, чувствам се европейка - в смисъла, който влагам аз в думата
друг е въпросът ти какво влагаш в нея - може би ще ми кажеш?

]


Re: Преоткритата Европа - 1
от regina (radost.daskal@gmail.com) на 24.10.2010 @ 22:20:54
(Профил | Изпрати бележка)
какво значение има какво аз, какво ти влагаме там?
по-важното е какво европейците влагат...

поздравления, че се чувстваш европейка!
честито с една дума!:)

]


Re: Преоткритата Европа - 1
от krasavitsa на 24.10.2010 @ 22:29:27
(Профил | Изпрати бележка)
поназнайвам какво влагат в думата европейците, чието мнение ме интересува и не бих казала, че то е по-различно от това, което влагам аз :)
иначе си честитим отдавна, от 2007 още :)

]