Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 487
ХуЛитери: 3
Всичко: 490

Онлайн сега:
:: hunterszone
:: LeoBedrosian
:: ivliter

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - НА ИСТИНАТА КРАКАТА СА ДЪЛГИ (действителен случай)
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
OxyTanK
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 28, 2005
Мнения: 14
Място: след 7 дупки в небосвода !

МнениеВъведено на: 12 Мар 2020 13:12:38 » НА ИСТИНАТА КРАКАТА СА ДЪЛГИ (действителен случай) Отговори с цитат върни се горе

Май 2008. Последен уикенд от 2-месечна командировка в Дъблин. Пореден уикенд, в който в последната минута преди 4 следобед съм на изхода на офиса в поза „летящ старт”, за да хвана рейс, влак, такси, фери в изпълнение на понякога невъзможни маршрути по морските фарове на Ирландия.
Събота ранен следобед, седя на креслото за втория пилот в 6-местна „Чесна” – основния транспорт до островите Арън! Великолепна снимка, докато прелитаме над фара и ето ме на остров Инишиър. На съседния остров Инишмор също има фар, но дотам няма никакъв транспорт. Няма транспорт дори и „покрай там”, на път за третия остров – Инишман.
Неделя сутрин – напускам хостела, полетът ми обратно е в 2 следобед. За пореден път разпитвам случайните хора около мен има ли начин да стигна заветния фар. Австралийска туристка ме праща да говоря с някой рибар в малкото пристанище. Мотая се покрай лодки и мрежи, макар за мен да е рано, рибарите вече отдавна са излезли, въпреки студа и дъжда. Обезверена, повече за да ми е чиста съвестта, разпитвам всеки появил се човек. Мервам един енергичен, около 45 годишен мъж, с туба гориво в ръка, как се спуска по металните скоби на кея до миниатюрна черупка без рубка дори. Поздравявам и за да не му губя времето – минавам директно на въпроса:
- Можете ли да ме закарате с лодката до Инишмор?
- Хм… времето е тежко за приставане, с този вятър… трудно ще е… А имам и нещо да свърша… Какво ще правим там и колко време ще стоим?
- Няма нужда да стоим, нито даже да приставаме! Само да снимам фара и се връщаме, че трябва да хвана обратния полет.
- Искаш от мен да ида до острова, да снимаш фара от лодката и да ни върна обратно, така ли? – по тона му се чудя дали най-вече се сърди, недоумява или ми се подиграва, но не смятам да се разколебавам – в очите ми грейват светлините на всички, уловени досега фарове, към които искам да добавя и този на Инишмор:
- Да!
- Добре! Ама първо да идем в кръчмата да хапнем! – казва и ме подбира след себе си. Вече два месеца съм тук, но все още ирландците успяват да ме изненадат със сърдечността и непредсказуемостта си.
В кръчмата спокойно си поръчва фиш-енд-чипс и бира, отказва категорично при предложението ми аз да черпя, вместо това - взема един „Гинес” и за мен. Спокойно се храни, докато аз нервно пристъпвам от крак на крак, поглеждам часовника си и едва отпивам от бирата. Двайсет минути по-късно подтичвам след широките му крачки по кея. Мятаме тубата в лодката, бързо и стегнато палим, отвързваме въжетата и потегляме. Припръсква дъжд, разбира се, но фотоапаратът виси в готовност на врата ми. Дан, който по принцип живее в Дъблин, ме разпитва откъде съм и защо е тази „гонитба” на фарове. Любопитства какво работя и къде. После с неприкрит интерес иска да узнае как прекарвам свободното си време в града, къде ходя вечерите. Обяснявам, че в новия квартал-предградие Тирълстаун, където живея сред преобладаващо източно-европейско население, не ми е интересно:
- Единственото заведение там за нищо не става… предпочитам да пътувам час до центъра за бира и жива музика в Темпъл Бар!
Дан се смее:
- Темпъл Бар… само туристите ходят там! Ирландците няма и да стъпят! А какво му е на бара в Тирълстаун? И в него има жива музика и „Гинес”, нали?
- Аз обичам „Килкени”, но все едно… Прилича на американска закусвалня… Няма никаква атмосфера. И хората са някак… като от закусвалня. Ходих само веднъж, заради колегите, че ги мързеше да слизаме до центъра…
- Ти уж искаш да усетиш и участваш в живота на местните, а си по-зле от туристите! – шегува се Дан, но незлобливо, така че се засмивам и аз.
Стигаме близо до Инишмор, Дан намалява скоростта, за да ме улесни в снимането. Съдбата милостиво спира за три минути хоризонталния дъжд и вятъра, снимките се получават. Не скривам радостта си, която Дан чистосърдечно споделя. Потегляме обратно. Той предлага да покарам лодката. Приемам, все така под влияние на детското си вълнение от успешната фото-фарова мисия. Дан настоява и да ме снима с моя апарат, за да имам спомен от това приключение.
- Форсирай, за да те хвана с развети от вятъра коси! Точно така! И с по-героична стойка! Браво, чудесна снимка стана!
В този момент моторът спира. Стреснато поглеждам часовника си, Дан спокойно ми връща апарата, долива гориво и пробва да запали. Не става. Аз вече видимо съм неспокойна. Все така несмутим, Дан разглобява пода и половината лодка, подавайки ми да държа ту тубата, ту част от оборудването, скрит наполовина из машинариите. Когато се измъква, лицето му е омазнено, но усмивката – тържествуваща:
- Беше се разкачил един маркуч и горивото изтичаше. Добре, че носех тубата, иначе трябваше сега да звъним на бреговата охрана да ни прибере… И нямаше да хванеш самолета… - Дан се смее, но аз все така нервно попоглеждам часовника си, докато той дава газ в посока Инишиър.
- Благодаря, Дан! Кажи сега какво ти дължа за разходката?
- Как да ми дължиш? Нали и аз се разходих, беше забавно.
- Ама поне горивото да ти платя… А и бира ме черпи…
- Няма начин, нищо няма да ми плащаш. Ще ми вземеш ти една бира някой път, като дойда в Дъблин!
- Аз идния петък летя за България…
- Значи ще трябва да дойда преди това. Да ме черпиш една бира в скучния бар на Тирълстаун, а?! – шегува се през смях отново Дан.
- Дадено! – записвам телефона му и давам своя, докато той уверено насочва лодката към заливчето, а аз пресмятам ще ми стигнат ли времето и силите тичешком да се добера от кея до летището.
- Слушай сега, отлив е и докато влезем и пристанем, ще е отлетял самолетът ти. Аз спирам на края на кея, ти по металните рингове се изкатерваш нагоре, ясно? Ти си висока, с дълги крака, ще се справиш лесно и бързо… И внимаваш да не паднеш! Разбра ли?
- Да! Благодаря ти много, за всичко, Дан!
Докато устремно и внимателно катеря металните скоби с дългите си крака, от лодката под мен чувам смеха на Дан и думите:
- Утре вечер ще ме черпиш бира! В моето място! Аз съм собственикът на бара в Тирълстаун!
Нямам време да отговоря – дългите ми крака вече тичат към летището. Не трябва да изпускам полета – дължа една почерпка в Тирълстаун бар!

_________________
Now.... bring me that horizon!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
starchev
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2018
Мнения: 58

МнениеВъведено на: 16 Мар 2020 02:05:11 » Отговори с цитат върни се горе

Дълго за четене, но интересно разказано. Харесах! Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Bukvist
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 12, 2008
Мнения: 143
Място: Варна

МнениеВъведено на: 17 Мар 2020 12:19:02 » Отговори с цитат върни се горе

Увлекателно разказваш, като пътепис е. Но имам един въпрос с неповишена трудност, не че те изпитвам, де. Та: ходила ли си на един фар, който е на река? За Европа става въпрос. Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
giro
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 07, 2014
Мнения: 100
Място: Източна Румелия

МнениеВъведено на: 18 Мар 2020 11:33:04 » Отговори с цитат върни се горе

Браво - истинска история, разказана с лекота!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
yglen
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 17, 2007
Мнения: 28

МнениеВъведено на: 21 Мар 2020 01:24:50 » Отговори с цитат върни се горе

Дългите ти крака заслужават истината. Wink Wink
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
OxyTanK
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 28, 2005
Мнения: 14
Място: след 7 дупки в небосвода !

МнениеВъведено на: 28 Мар 2020 19:06:32 » Отговори с цитат върни се горе

Bukvist написа:
Увлекателно разказваш, като пътепис е. Но имам един въпрос с неповишена трудност, не че те изпитвам, де. Та: ходила ли си на един фар, който е на река? За Европа става въпрос. Smile


Привет!
Благодаря, радвам се, че "пътеписЪКЪТ" се долавя Wink
Фарове на река съм достигала и заснемала не един. Повечето ми "речни" фарове са в Германия.
А за кой конкретно става дума?
Поздрави!

_________________
Now.... bring me that horizon!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com