Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 804
ХуЛитери: 3
Всичко: 807

Онлайн сега:
:: pinkmousy
:: Albatros
:: LeoBedrosian

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Лагернитни и цифридеенални нануеряви или кой е: най-най-по
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
Bukvist
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 12, 2008
Мнения: 143
Място: Варна

МнениеВъведено на: 01 Фев 2020 14:12:13 » Лагернитни и цифридеенални нануеряви или кой е: най-най-по Отговори с цитат върни се горе

С Жоро Грифа сме авери от математическата гимназия. Беше с феноменална памет. Помнеше безброй формули, теореми, доказателства и решаваше задачите наум. Като компютър бе. Но оценките му бяха само тройки. А бяха тройки, щото умишлено грешеше задачите. Беше ми споделил, че е искал да учи в музикално училище, но „родителското тяло“ насила го набутало в МГ-то. И оттогава, на инат, все „сечено“ им правеше с „фалшивите“ тройки. Но, все таки, не спираше да учи здраво математиката и ми помагаше – къде със знания, къде с подсказване – да имам шестици. Жоро беше самоук китарист и обсебен от музиката. Репетираше яко върку грифа: тоналности, гами, сола́; изкара курс по солфеж, за да следва в Консерваторията.
В 11-ти клас математичката ни излезе в майчински и почнахме с нов даскал – пенсиониран доцент, преподавал във Военноморското училище, цанен да поддържа високото реноме на гимназията по приети студенти във ВУЗ. За жалост трудно схващах материала – преподаван на висок стил, с много термини, формули и функции. Явно, работата му в академична среда, му пречеше да поднася уроците разбираемо за средношколците. Рядко пишеше високи оценки. Шестица получаваше този, който знае „езика на математиката“, т. е. с лекота да борави със стотиците математически понятия, дефиниции. Пишеше шестици и на ония, показващи „математиколюбие“ – решаване на поне 50 задачи дневно от сборника. Абсурд бе да завърша с отличен по тези негови критерии. Като наредих едни тройки, та стана голяма кофтара! Отписах срока. Добре, че беше Грифа да ми разяснява задачите, че за матурата да бъда „шест“. Там поне нямаше да ме оценява тоя фатмак. Като рекох фатмак, пропуснах да ви спомена, че към класа се държеше като с войници: грубо, назидателно, подигравателно, вечно „кисел“. Лепнахме му прякор – Лимона. Но по-характерното бе, че често използваше превъзходната и сравнителната степен – първо „най“, а после „по“. Всеки път, когато проверяваше домашните или го молех да дообясни нещо, което не разбирах, ми казваше пред класа: „Ти си най-мързеливия, най-несхватливия, най-смотания ученик, който съм обучавал“. А после по фатмашки, иронично ме „успокояваше“: „Но знай, че има и по-смотан от тебе!“ – и с пръст сочеше към Грифа – написал умишлено, примерно, че 5х7 = 57. Целият клас се хилеше на наш гръб върху неговото: най-най-по.
Ние, с Грифа, не го базарахме за нищо и правихме всякакви пинизи, за да го „вкиснем“. Проваляхме му уроците като инкогнито: откачахме вратата на класната стая и я оставяхме в женската тоалетна, мажехме с олио класната дъска, стола му с паркетин и паркетол, пускахме щръклици и оси в стаята. А след горните кодоши чувахме поредните му умности: „Вашият клас се смята, че е най-остроумния, най-хитрия, най-забавния в училището. Но сега ще видите, кой е по-остроумен и по-забавен от вас! Хайде, извадете по един лист за едно бързо контролно!...
Преди оформяне на годишния успех Лимона даде шанс на ония, с по-слабите оценки, да получат шестица, ако решат задача от последния урок в учебника. Урок от висшата математика със заглавие „Лагернитни и цифридеенални нануеряви“. Доцентът, както всеки път, обясни урока: ерудирано, многосказателно, академично. После реши две-три задачи и даде срок от седмица на желаещите да се подготвят. Класът бе неспокоен, превъзбеден, в неяснота от тия трудно за изговаряне, а камо ли за решаване „Лагернитни и цифридеенални нануеряви“. Всеки „бръмчи“, пита тоз-оноз как да реши пустите „нануеряви“, търси сборници с решени задачи и пр.. Аз хептен се бях сдухал и молнах Гамата за помощ. А той: „Ка́пиш, мой, ако учиш тази сложнотия. Лимона, след толкоз години преподаване, е кукумицин – залюхан от формули, теореми, дефиниции, а сега щръклица бръмчи в шиника му. На изпита, щом скивам задачата, ще ти бутна отговора.“ – Харби́, брато́! – му викам. – Ща „черпя“ с едно гюзме от „Севастопол“ до „Снекбара“ да се отъркаш в тарапаната.
Седмицата мина, дойде часът за изпита. Бяхме десетина мераклии. Всеки решаваше задачата си на дъската, пред класа. Но никой не я реши. Последен бях аз. Още докато отивах до дъската, Лимона ме бъзикна: „Ти къде, бе? Тук няма да те изпитвам за таблицата за умножение, а по висша математика. Ха, ха, ха! Но виж! Понеже още не си разбрал, че си най-бавнозагряващия реотан учил в МГ-то, ще ти дам шанс да докажеш, че си още по-неук от преди; и от онези, които се провалиха на изпита преди малко. Ето ти „нануерявите“ реши ги!“
А аз, курназ-ефе, запомнил отговора, даден ми от Грифа, взех тебешира и драснах решението: Лагернитни и цифридеенални нануеряви = Интегрални и диференциални уравнения... Погледнах доволно към Лимона – зинал кат’ сом в леген, киризещ към дъската и осмислящ написаното. А класът? Класът се хилеше по паркета на „тъпотията“, що написах като решение. Горките ми те! Още не разбираха, че урокът „Лагернитни и цифридеенални нануеряви“ е бил печатна грешка – по вина на печатницата – спомената на последната страница в учебника. Ама простено им е – и те като мен – лешпери! А Лимона конфузно мълчеше. Само той се беше даврандисал за анаграмната, печатна грешка. А очите му сякаш ми казваха: „Ти може да си бил най-най-тъпия ученик, който съм обучавал, но вече знам, че има и по-тъп от теб“.

п.п. А дали ми писа шестица? Ти как мислиш, читателю?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2003
Мнения: 2983
Място: Варна

МнениеВъведено на: 01 Фев 2020 22:20:06 » Яко Отговори с цитат върни се горе

Аз бих ти писала 6! Но, отговорът го остави за следващата година в конкурса. Така да има очакване! Laughing

_________________
За съдбата на песен мечтая,
като надежда в нечия душа да се вселя...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
doktora
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 08, 2008
Мнения: 2173
Място: в Библиотеката

МнениеВъведено на: 02 Фев 2020 23:15:54 » Интересно... Отговори с цитат върни се горе

не знаех, че си математик, мислех си за буквите, които владееш..."-)

_________________
Smile...аз идвам, а ти?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
starchev
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2018
Мнения: 58

МнениеВъведено на: 15 Фев 2020 23:26:52 » Отговори с цитат върни се горе

Бас държа, че ти е оставил тройка. Surprised
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
starchev
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2018
Мнения: 58

МнениеВъведено на: 15 Фев 2020 23:27:44 » Отговори с цитат върни се горе

Бас държа,че ти е оставил тройка. Surprised
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Bukvist
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 12, 2008
Мнения: 143
Място: Варна

МнениеВъведено на: 16 Фев 2020 11:20:22 » Отговори с цитат върни се горе

Ами като си толкоз курназ да се хванем на бас. Sad
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
IGeorgieva
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 06, 2014
Мнения: 230
Място: София

МнениеВъведено на: 16 Фев 2020 21:47:44 » Отговори с цитат върни се горе

Smile Сигурно се е стреснал и е написал 6 на всички! Smile))
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
LATINKA-ZLATNA
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 25, 2007
Мнения: 1372
Място: ЛОВЕЧ

МнениеВъведено на: 17 Фев 2020 00:53:53 » Отговори с цитат върни се горе

"А Лимона конфузно мълчеше. Само той се беше даврандисал за анаграмната, печатна грешка. А очите му сякаш ми казваха: „Ти може да си бил най-най-тъпия ученик, който съм обучавал, но вече знам, че има и по-тъп от теб“." Smile

Успех, Буквист!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
hornet
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 02, 2020
Мнения: 16

МнениеВъведено на: 08 Мар 2020 13:21:57 » Отговори с цитат върни се горе

Най-най-По! Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Krasi_Yankova-Zvezdokril
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 12, 2012
Мнения: 78
Място: където най малко ме очакват

МнениеВъведено на: 16 Мар 2020 16:27:55 » Отговори с цитат върни се горе

Very Happy Very Happy Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Bukvist
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 12, 2008
Мнения: 143
Място: Варна

МнениеВъведено на: 17 Мар 2020 11:40:30 » Отговори с цитат върни се горе

hornet написа:
Най-най-По! Very Happy

Wink
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Bukvist
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 12, 2008
Мнения: 143
Място: Варна

МнениеВъведено на: 17 Мар 2020 11:41:07 » Отговори с цитат върни се горе

Krasi_Yankova-Zvezdokril написа:
Very Happy Very Happy Very Happy

Wink
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Bukvist
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 12, 2008
Мнения: 143
Място: Варна

МнениеВъведено на: 17 Мар 2020 11:42:29 » Отговори с цитат върни се горе

LATINKA-ZLATNA написа:
"А Лимона конфузно мълчеше. Само той се беше даврандисал за анаграмната, печатна грешка. А очите му сякаш ми казваха: „Ти може да си бил най-най-тъпия ученик, който съм обучавал, но вече знам, че има и по-тъп от теб“." Smile

Успех, Буквист!


Чакам те във Варна, Лат!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Bukvist
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 12, 2008
Мнения: 143
Място: Варна

МнениеВъведено на: 17 Мар 2020 11:43:19 » Отговори с цитат върни се горе

IGeorgieva написа:
Smile Сигурно се е стреснал и е написал 6 на всички! Smile))

Не е много сигурно. Wink
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Bukvist
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 12, 2008
Мнения: 143
Място: Варна

МнениеВъведено на: 17 Мар 2020 11:45:11 » Re: Интересно... Отговори с цитат върни се горе

doktora написа:
не знаех, че си математик, мислех си за буквите, които владееш..."-)

То аз ни цифри, ни букви владея, Док, само така изглежда.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com