Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 477
ХуЛитери: 2
Всичко: 479

Онлайн сега:
:: malovo3
:: Teoman

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - "ЦАРКА ВЯТЪРКА" – преводна книга на Латинка-Златна
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
LATINKA-ZLATNA
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 25, 2007
Мнения: 1371
Място: ЛОВЕЧ

МнениеВъведено на: 20 Дек 2018 20:24:23 » "ЦАРКА ВЯТЪРКА" – преводна книга на Латинка-Златна Отговори с цитат върни се горе

Image


Уважаеми приятели, излезе от печат преводната книга „ЦАРКА ВЯТЪРКА” от авторката Любинка Донева, Република Македония от македонски на български език. Книгата е с твърди корици и е с 152 страници.

Превод, редактор и рецензент: Латинка-Златна
Корица и графичен дизайн – Валентина Йотова


ЦАРКА ВЯТЪРКА

Книгата „Царка Вятърка” е както за деца, така и за възрастни. В нея авторката показва житейски опит, широта на погледа и богата езикова култура. С мъдрост тя изгражда нравствени, естетически, психологично-философски и морални качества. Умее бързо да минава от миналото в настоящето. Много добре описва природата, рисува живи картини и образи, прави интересни сравнения и създава хармония. Одухотворява всичко и по този начин кара читателя да разбере света. Диалогът ѝ е динамичен, познавателен и игрив. Намерила е интересна форма да интригува и да движи читателя напред, с желанието да разбере какво следва, както и да създава асоциации за размисъл. По дискретен начин тя е засегнала и темата за децата с дефекти, като разкрива страданието на тяхната душа, с цел здравите да не им се подиграват, а да проявяват разбиране и съчувствие, защото „всичките деца са със сърца” и защото силата на любовта и добрата са вълшебство. Тя е включила националното и автентичното от своя край и е поднесла по един много фин, духовит и непринуден начин есенцията от много сфери на познанието на живота, науката и изкуството.
„Царка Вятърка” е книга, от която всеки читател може да получи основни познания и култура, да оформя своя интелект и да повиши коефициента си на интелигентност.

Латинка-Златна
………

5.
ЗА ДУМИТЕ И ЗА РОДНИНИТЕ


Вятърка се притесни, че Ана цели пет минути не поиска нищо, затова я попита:
– Ана, какво означава тази дума за теб, която каза преди малко?
– Коя дума? – отговори въпросително Ана.
– Тази, „нещица”? – Аааа, тази ли?! Това означава, че нещо правиш, но даже и ти самият не знаеш какво точно, а другите пък изобщо не са в течение.
– Добре, добре, разбрах. А сега слушай, Ана! Да те подсетя за физиците. Бог само на такива любознателни хора като тях открива тайните на вселената, това е повече от ясно. А знаеш ли защо?
– Защо? – заинтересовано попита Ана.
– Защото само такива хора, които упорито учат, правят изследвания, задават въпроси на Бог, разглеждат с любознателност всичко около себе си, се наричат истински учени. Тесла е физик! Той е велик физик, защото е можел да даде обяснение на много неща… Да си физик е много различно от това да си магьосник. Но да ти кажа какво е магьосник. Това е някой, който нещо разбърква, нещо смесва, но и сам не знае какво… Той обмисля начини как да скрие тайната, която е пред очите ти, и да те накара да повярваш, че е направил нещо, на което ти не си способен, и да му повярваш, че наистина е чудотворец. Всъщност със знания, хитрост и използване на трикове ти показва, че той е магьосник. А най-хубаво ми звучи магьосничар, като сладкар.
…………..
– А ти, Вятърке, познаваш ли добре земята, имам предвид земните ниви, овошки, плажове, гори?... – попита Ана внимателно своята приятелка, за да не я ядоса.
– Естествено! Когато дъждът прекали с разливането си по земята, тя натежава, тогава някой от Царството на вятъра има задачата да я подсуши, защото преголямата влага не е добра за земята. Случва се същото като с някой, който е препил газиран сок; тогава му се подува стомахът и му става лошо.
– Значи вие от Царството на вятъра имате много задачи.
– Да! – уверено обясняваше Вятърка. – Ето днес ме пратиха при тебе. Майка ми каза: „Иди и се разходи с момичето, нека види нещо, на почивка е дошло.” После леля ми ме задължи: „Иди да видиш роднините ни от земята; да видиш как е пясъкът; виж и дърветата, да не би да им трябва гимнастика; поразтърси ги малко насам-натам… Знаеш как е с роднините. Трябва всички да ги видиш и поздравиш, а ако си между малките, всички ще ти задават всякакви задачи. И срамота е да не им отговориш. Всички те са ни роднини и ние сме им роднини, откакто светът съществува и от веки веков, и всички живеем като в игра, защото сме устроени сложно… Ние играем нашата игра, която хората наричат физика. Щастливо и бързо пътуване.
– А с какво пристигна, Вятърке?
– С добротата. С нея преодолях много тъмни води и високи планини. С нея изгасих много пожари, които някой друг е запалил. С добротата можеш всичко. Тъкмо тя е като някакво вълшебство. Знае всичко, дори когато нищо не знае; тогава тя е търпелива и, чакайки, успява да разреши много проблеми. Другите трябва да я допуснат до себе си и тя ще се потруди за разрешаването на проблемите им. Казвам ти, че с нея е лесно да се ветрея… Опсс! Исках да кажа, да пътувам…
– А с чия доброта пътуваш?
– С моята, но и с добротата на света, нали ме разбираш?
– Разбрах те, Вятърке, и много те обичам, много научих от теб. Дай да те прегърна по-силно. Но ти си така прозрачна и се страхувам да не се разпаднеш в прегръдката ми.
– Аз да се разпадна?! Аз? Аз само се втърдявам, когато някой ме прегръща. Та нали красивите приятелства обичат прегръдките. Дай една прегръдка!
– Ето ти! И хооп!… Наклонихме се налявооо! Вятърке, внимавай ще паднем!
– Не се безпокой, Ана, физиката ще се погрижи затова. Е, ние в Царството на вятъра казваме на това явление „едно завъртане и един завой“, а вие го наричате прегръдка. Същността е същата, само думите са различни. Нормално е, защото ние си говорим на вятърен език.
– А с роднините на какъв език говориш? – Казах ти, ние всичките роднини сме много сложни и се разбираме без много думи, но всички говорим на своя вятърен език, както и мнозина от вас говорят на своя език, на ангелския език, на…
– Този, ангелският език, ми се струва, че е езикът на любовта и добротата. Нали така, Вятърке? – попита несигурно Ана.
– Точно така, умнице любознателна! – отговори весело Вятърка. А знаеш ли какво? Ангелският език е език на всички красиви неща в природата. На мене той ми е майчиният език, а вторият език, който отлично владея, е езикът на физиката.
– А ти не ми ли каза, че физиката е игра? – попита объркано Ана.
– Разбира се! Но и играта си има език, който трябва добре да се познава…

……..

12.
ВЯТЪРКА И АНА МЕЖДУ ЦВЕТОВЕТЕ


……….
– Ана, къде каза, че искаш да отидем? Казвай бързо, да не губим време!
– Отнеси ме там, където се образуват цветовете. Ти със сигурност знаеш къде е това. Чувала съм, че е в Алшар… Знаеш ли къде е Алшар?
– Та нима има вятър, който да не знае къде е Алшар? Това е мястото, където зрее най-хубавото грозде за най-хубавите вина. Знам, знам това място… – самоуверено духаше Вятърка.
– Ех, Вятърке, ти всичко знаеш. Покрай тебе се чувствам толкова безпомощна и слаба, а знаеш ли защо? Защото, когато съм с теб, сякаш нищо не знам. – Ана говореше несигурно и някак с израз на безсилие.
– Не е така, мила Ана! – Вятърка успокояваше своята приятелка. – Не се тревожи! Та нали ти казах, че много неща научих от теб. И да! Знам за Алшар! Там някога е съществувал най-хубавият виолетоворозов цвят в едни камъчета, които се наричат рубини. Знаеш ли, физиците казват, че е възможно точно в Алшар да бъде разкрито съществуването на едни дребни неща, които се наричат неутрино… И само в Алшар има лорандит, но… много е сложно… Да не те занимавам повече с това! – каза Вятърка
………..
– Но нали ще отидем да видим къде живеят цветовете? – подсети я Ана.
– Да! Само да ти кажа, Ана, че за цветовете може да ни насочи сестрата на физиката.
– Ами нали физиката е игра, която играете с твоите роднини. Откъде пък сега излезе това?
– Да, но физиката си има свои роднини и приятели, както и аз имам своите. И тя е роднина с химията. Аз знам, гледала съм как химията си играе с някакви шишенца, теглилки, буркани, кофички и подобни големи или по-малки съдове, като прехвърля различни неща от едно в друго, добавя, излива, разрежда и пак добавя… Да се чудиш, Ан! И знаеш ли от любопитство какво правя скришом? – палаво и, намигайки, попита Вятърка.
– Какво? Да не е… това, което си мисля? А също и… – не довърши Ана изречението си, когато Вятърка избърза да подчертае:
– Да, да,! Обръщам някакъв малък съд, хвърлям разтвора и чакам да видя какво ще се случи. Но на нея това не ѝ пречи! Продължава да работи своята работа. Продължава да долива, да отлива, да поставя различни билки, камъчета, пък дори и буболечки… Като истинска…
– Вълшебница! – извикаха отново двете в един глас.
– Да, като истинска вълшебница, или, както ти казваш, магьосница, – продължи Вятърка.
– Или, както ти казваш, в природата няма магия, има само чиста физика! – каза Ана и добави палаво: – Или химия!
– Да, само че при цветовете повече играе химията, отколкото физиката. Но и химията, и физиката имат общи игри, – добави познавателно Вятърка.
……………..
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com