Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 464
ХуЛитери: 2
Всичко: 466

Онлайн сега:
:: LeoBedrosian
:: mariq-desislava

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - Шегаджия
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Анкета :: Вашата оценка:

5
57%
 57%  [ 4 ]
4
14%
 14%  [ 1 ]
3
28%
 28%  [ 2 ]
2
0%
 0%  [ 0 ]
1
0%
 0%  [ 0 ]
Всичко гласували : 7


Автор Съобщение
konkurs
Модератор
Модератор


Записан(а): Mar 05, 2006
Мнения: 1152

МнениеВъведено на: 11 Фев 2018 13:41:07 » Шегаджия Отговори с цитат върни се горе

В ранните ми младежки години, в славните студентски времена ...ех, че хубаво начало, а?
Та в онези години, малко преди да „избухне” демокрацията, имахме много чуждестранни студенти – предимно от соц-лагера, но и от много държави зад ”Желязната завеса” – като Гърция. Тогава нямаше лекции на английски и те изучаваха една година български език, преди да започнат да следват. Колко го научаваха е друг въпрос.
Спомням си, как всяка година имахме и идеологически изпит – „Диалектически материализъм” и подобни, но в първи курс изпитът беше „История на БКП”. Леле, учехме конгресите на „Партията” наизуст и нямаше вземане – преподавателката беше една надъхана ”ятачка” и късаше здраво. И затова бяхме много ядосани, когато един нигериец каза „Нашуту партия” за БКП и тя му ми писа четворка, без да го изпитва.
Както и да е – думата ми беше за гърците – в моята група имаше двама – Янис и Спирос. Много ги харесвах – такива едни чистички, спретнати, винаги с бели , изгладени ризи, миришеха на хубаво и много се стараеха. Заради нас говореха някакъв български език, но имаха затруднения с някои съгласни – ч, ш, щ, з, с. Отделно от това, пускаха и по някоя гръцка дума:
- Къде ще ходиш сега, малака?
- Дай ми тази лекция, малака!
- Малака, ела ми!
Попитах Янис какво означава това „малака” и той ми каза – шегаджия. Тогава още не бяха модерни обръщенията като „копеле” или „пич” и аз даже мислено се възхитих – ех , какви аристократи са гърците – вместо да се обръщат един към друг с „брато”, те си казват шегаджия, веселяк, абе забавно.
И започнах и аз да се обръщам към тях с „малака” – да се чувстват уютно в България.
- Хей, Янис, какво прави снощи, малака такъв?
Те ме гледаха странно, но един ден Янис ми каза:
-Ти мой приятел, не казвай мене повече „малака”!
-Но защо, ти ми каза, че е шегаджия ?
-Не разбрала – това е чекиджия.
Даже и тогава го просъска неразбрано, но все пак схванах – ужас, на готиния Янис аз съм му казвала чекиджия – потънах в земята от срам.
Разбира се, спрях да им казвам на гърците ”малака”, но и сега ме напушва смях, като си спомня невинната си физиономия и приятелска усмивка, с която казвах:
-Ела на кафе, малака!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
joy_angels
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 28, 2007
Мнения: 900

МнениеВъведено на: 13 Фев 2018 14:35:18 » Отговори с цитат върни се горе

Объркани в превода - честа причина за конфузни и забавни ситуации. Добре разказана история. Понякога се питам обаче, онези, които са живели времената на "диалектическия материализъм", студентите от "братски страни" и т.н., едва ли се нуждаят от толкова дълго "интро". Онези, които пък не са, поради младост, се боя, че нищо не разбират, колкото и дълго да е "интро"-то и само скучаят. Истината е в мярата.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
mamontovo_dyrvo
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 17, 2012
Мнения: 228

МнениеВъведено на: 16 Фев 2018 21:27:32 » Отговори с цитат върни се горе

Шегобийка му рбота! Посмях се здраво!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
angar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2004
Мнения: 1211
Място: София

МнениеВъведено на: 21 Мар 2018 14:49:21 » Отговори с цитат върни се горе

Хубаво!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com