Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 879
ХуЛитери: 2
Всичко: 881

Онлайн сега:
:: AlexanderKoz
:: pinkmousy

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Търпите ли критика?
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
Silver Wolfess
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 05, 2004
Мнения: 1881
Място: София

МнениеВъведено на: 24 Яну 2005 11:09:18 » Отговори с цитат върни се горе

Критика трябва да има и приемам такава когато е обективна, добронамерена, извън лични пристрастия, когато ми носи конкретна информация за това къде стихът не се е получил.
Преди време един хулитер ми обърна внимание, че дадена дума не се вписва добре в ситуацията. Бях много благодарна, веднага направих замяна и разбрах, че стана по-добре. В друг случай същият хулитер ми каза, че всичко било фалшиво. Този момент наистина ме разстрои, защото имам претенцията да пиша не защото трябва да напиша нещо, а защото точно тази емоция трябва да се излее в момента. Честно казано, не разбрах кое е фалшивото. Може би не беше написано добре, но фалшиво... Не ми беше полезна тази критика.
Кой е аршинът за добро или лошо произведение? Кой е аршинът, който можем да наложим и да кажем "Това - да, това - не". За n-ти път ще кажа "Харесването е дело лично." Всеки има своя, различна мярка, и оценява според собствените си естетически възприятия. Затова избягвам и не давам отрицателни мнения и оценки. Това, което на мен не допада, съвсем не значи, че е лошо. Аз не го разбирам, не се вписва в чувството ми за красиво, в моралните ми критерии и т.н... То е като с музиката, а и с много други неща. Не обичам китайска храна. Лоша ли е след като толкова народ по света я харесва? Всеки слуша различна музика, но мога ли да кажа, че музиката, която слушам аз е по-добра от музиката, слушана от друг (с малки изключения, които изобщо не мога да приема).
Признавам открито, че не разбирам и не харесвам особено стихове, наситени със сюрреализъм и които приличат колажи, макар че това също е изкуство, ако е изпълнено майсторски. Не харесвам също и много свободни бели стихове, където липсва ритмика, мелодика и т.н.., които ми приличат на есе, за разнообразие записано на строфи. Може и гениални да са, но не ги разбирам. Понякога ме завладяват със своеобразно внушено усещане и ако и това не стане просто ги отминавам. Оставям ги за тези, които ще разберат за какво иде реч.
Та пак за критиката. Трябва да се прави деликатно, трябва да бъде обоснована и винаги да се подчертава, че е субективно мнение на критикуващия, а не просто "Абе, стихът ти не става!" и тогава тя ще изиграе своята роля. Това би помогнало на автора да види написаното с очите на читателя, със странични очи, и тогава да се роди истината.
Освен това нека се държи сметка и за личните чувства на автора. Най-лесно се стреля и се убиват поети. Не е това целта, нали?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Wizard
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 22, 2003
Мнения: 128
Място: София

МнениеВъведено на: 24 Яну 2005 14:04:17 » Отговори с цитат върни се горе

Silver Wolfess написа:
Критика трябва да има и приемам такава когато е обективна, добронамерена, извън лични пристрастия, когато ми носи конкретна информация


Там е работата, че в последно време хората не правят разлика между критика и заяждане. Такова, виж, не търпя, че даже и хапя Smile

Много зависи и от това кой точно те критикува. Ако е човек, на когото държиш, си длъжен да се съобразиш с мнението му. Ако е някой хвалипръцко и/или самозван всезнайко... аз лично в такива случаи страдам от "избирателна глухота", както казваше един приятел... Smile

_________________
http://artportal-bg.info - мястото на българските творци!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя Yahoo куриер MSN куриер ICQ номер
dara33
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 23, 2004
Мнения: 363
Място: София

МнениеВъведено на: 24 Яну 2005 14:05:37 » Да си критикуван - Отговори с цитат върни се горе

това значи, че си забелязан, като творец.
Въпроса е да има градивна критика от критици, а не личностни обиди.
Rolling Eyes Ама къде ги критиците?

Embarassed или пак нещо не разбрах?

Ние ХУлитерите можем да споделяме какво мислим за даден автор, да опитваме да анализираме дадено произведение, но не мисля, че това е наша работа. Не сме критици, професионални, а пишещи разнородни по професия индивиди.
Не ме е страх от мнението на критика.
Според мен автора го боли, ако книгата му се превърне в "мъртва книга"/отлежаваща по рафтовете на библиотеката или книжарницата или книга чийто страници са неотваряни от незапомнени времена/.
Мисля, че всеки пишещ иска да знае как читателите възприемат произведението му, а колкото до критиците все пак те от критика си вадят хляба.
Като ХУлитер казвам- добре дошли критици и уважаеми читателю, дано намериш нещичко, с което ХУлите да влязат в сърцето ти.

_________________
Dara33
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
Wizard
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 22, 2003
Мнения: 128
Място: София

МнениеВъведено на: 24 Яну 2005 14:06:49 » Отговори с цитат върни се горе

Ми нали и аз това казвам...? Smile

_________________
http://artportal-bg.info - мястото на българските творци!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя Yahoo куриер MSN куриер ICQ номер
Silver Wolfess
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 05, 2004
Мнения: 1881
Място: София

МнениеВъведено на: 24 Яну 2005 14:15:28 » Отговори с цитат върни се горе

Wizard написа:
Silver Wolfess написа:
Критика трябва да има и приемам такава когато е обективна, добронамерена, извън лични пристрастия, когато ми носи конкретна информация


Там е работата, че в последно време хората не правят разлика между критика и заяждане. Такова, виж, не търпя, че даже и хапя Smile

Много зависи и от това кой точно те критикува. Ако е човек, на когото държиш, си длъжен да се съобразиш с мнението му. Ако е някой хвалипръцко и/или самозван всезнайко... аз лично в такива случаи страдам от "избирателна глухота", както казваше един приятел... Smile


Полезната забележка, трезвата оценка може да дойде и от хора, които не познаваш. Дори е по-добре така. В известен смисъл ме дразни когато зад лирическия герой се търси непремено личността на автора.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Wizard
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 22, 2003
Мнения: 128
Място: София

МнениеВъведено на: 24 Яну 2005 15:37:26 » Отговори с цитат върни се горе

Най-често става така обаче - човек пише за себе си, описва своя живот, своите проблеми... и тогава поне според мен книгата/разказа/стихотворението става най-жизнено. В противен случай, когато пишеш за нещо различно от твоя свят... има опасност да сътвориш нещо твърде изкуствено...

_________________
http://artportal-bg.info - мястото на българските творци!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя Yahoo куриер MSN куриер ICQ номер
ipsidixit
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 26, 2004
Мнения: 24

МнениеВъведено на: 24 Яну 2005 16:15:38 » Отговори с цитат върни се горе

Wizard написа:
Най-често става така обаче - човек пише за себе си, описва своя живот, своите проблеми... и тогава поне според мен книгата/разказа/стихотворението става най-жизнено. В противен случай, когато пишеш за нещо различно от твоя свят... има опасност да сътвориш нещо твърде изкуствено...


Според мен автора най-често се опитва да не пише за себе си. По-скоро е актьор - влиза в ролята на лирическия си герой, естествено, със собствените си познания (и индивидуализъм, откъдето може би идва "заблудата", че пише за себе си).
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Wizard
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 22, 2003
Мнения: 128
Място: София

МнениеВъведено на: 24 Яну 2005 20:23:09 » Отговори с цитат върни се горе

Е, да - в повечето случаи лирическият герой е това, което искаш да бъдеш, а не това, което си. Ако пишехме за себе си едно към едно... хмммм, на кого щеше да му е интересно да чете за приключенията на един журналист или графичен дизайнер, примерно Smile В такъв случай щяхме да се превърнем в документалисти.

_________________
http://artportal-bg.info - мястото на българските творци!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя Yahoo куриер MSN куриер ICQ номер
Silver Wolfess
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 05, 2004
Мнения: 1881
Място: София

МнениеВъведено на: 24 Яну 2005 20:38:13 » Отговори с цитат върни се горе

Разговорът тръгна в страни от критиката, но си мисля, че действително поетът е актьор, който съпреживява, освен своите, и чужди съдби, случвания и т.н.., пречупени през собствения светоглед. Едва ли един живот би стигнал да изживееш всичко, за което пишеш.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Wizard
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 22, 2003
Мнения: 128
Място: София

МнениеВъведено на: 24 Яну 2005 20:43:52 » Отговори с цитат върни се горе

Вярно... Я да се върнем на критиката все пак! Smile Кой все пак според вас има право да ни критикува? Повтарям се, но НЕ ПРИЕМАМ критика от хора, които не уважавам и/или не познавам...

_________________
http://artportal-bg.info - мястото на българските творци!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя Yahoo куриер MSN куриер ICQ номер
Silver Wolfess
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 05, 2004
Мнения: 1881
Място: София

МнениеВъведено на: 24 Яну 2005 20:59:41 » Отговори с цитат върни се горе

По-горе съм си казала какво мисля. Не подминавам ничие мнение, ако почувствам, че е обективно, а не чиста проба заяждане или не знам си какво отношение към мен като автор, или избиване на комплекси от страна на самия критикуващ... Въобще много е различно. Може да се съобразя, а може и - не.
Май, че изчерпах темата. Smile Smile Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
lusinda
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 15, 2005
Мнения: 12

МнениеВъведено на: 25 Яну 2005 16:04:45 » Отговори с цитат върни се горе

А съгласни ли сте с тази мисъл:

"Тези, които пишат ясно, имат читатели, тези, които пишат мъгляво - имат коментатори." Камю

Преводът е мой, та за по-сигурно, ще напиша и оригинала Image


Those who write clearly have readers, those who write obscurely have commentators.

Camus
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя ICQ номер
Svetozar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 22, 2003
Мнения: 327
Място: София

МнениеВъведено на: 25 Яну 2005 16:54:22 » Отговори с цитат върни се горе

Формално погледнато - да.
Защо обаче мисълта на Камю е на английски?

_________________
Езотеричен, поетичен,
хумористичен, прозаичен -
такъв е моят семпъл сайт,
където срещам ви със "Hi!".
http://vilea22.googlepages.com/index.html
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
lusinda
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 15, 2005
Мнения: 12

МнениеВъведено на: 25 Яну 2005 19:16:18 » Отговори с цитат върни се горе

Ами на английски я открих!Smile)) Не знам защо не е на френски. Възможно е да я е изразил на инглиш, знам лиSmile

Казваш, формално... значи, привидно съгласен? Smile

Сентенцията на Камю ми допада, защото това е близко и до моето мислене. Не бих желала някой да ми коментира най-обичаните от мен книги - "На изток от рая" - Стайнбек, "Принцът на приливите" - Конрой, "Татко" - Уортън, "Престъпление и наказание" - Достоевски... и всички останали. Предпочитам сама да откривам нови и нови неща при всеки прочит, а не някой да ми казва какво е открил в тях.

Но конкретно по темата - критиката е полезна именно, когато е градивна. Когато не критикува автора, а само творбата му. Грешката да се идентифицира произведението с неговия автор е обикновено грешка и на автори и на критици.

П.П. Имам едно предложение. Да бъдат обвързани гласуванията в сайта с коментар. Всеки, който дава своя глас "за" или "против" някое произведение, да се обоснове за оценката си. Не, че не ми допадат петиците, с които ме оценяватSmile Но бих била доволна да разбера, че не е просто хей така, по симпатияSmile Да не говорим пък за по-ниските оценки. Интересно е да разбереш недостатъците на тази частица от себе си - все едно някой да коментира облеклото ти, защото думите, това са дрехите на мисълтаSmile)
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя ICQ номер
SELENA
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 13, 2004
Мнения: 62
Място: Pomorie

МнениеВъведено на: 25 Яну 2005 20:07:26 » Отговори с цитат върни се горе

Хубава идея, но човек не винаги е способен да разложи творбата на отделни части и да анализира коя по-точно му е харесала и защо. Ако мисълта му не е ясно изразена, той може да омаловажи или преувеличи без да иска даден момент. Критиката е добре дошла, когато човекът държи да я даде, а не му я искат непременно. Кой знае с какви коментари ще се изплъзват... Razz
Понякога пиша оценки спонтанно, преди още да съм се отърсила от впечатлението...
Анри Бергсон казва че интуицията може да разбере творба на изкуството по-добре отколкото разума. Вторият по-скоро я осквернява.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка ICQ номер
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com