Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 760
ХуЛитери: 6
Всичко: 766

Онлайн сега:
:: LeoBedrosian
:: Elling
:: Boryana
:: LATINKA-ZLATNA
:: pinkmousy
:: durak

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Връчиха Славейковите награди за поезия в Трявна
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
poki
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 11, 2004
Мнения: 64

МнениеВъведено на: 09 Юни 2011 13:00:28 » Отговори с цитат върни се горе

Bockpece, ти отново отбягваш да конкретизираш думите си-"..каквото журито - такива наградените стихотворения.." но това още веднъж потвърждава максимата ти- " Който не е...." . Безмислено е да се правят повече коментари. А за мен може да пишеш всичко- че съм неграмотен, елементарен и т. н.(щом ти става по- хубаво) ,включително и това, че закусвам с пеленачета.
Извини ме,че ще си позволя да ти дам един съвет- знам, че това е трудна работа, поне що се отнася до такъв литературен колос и ерудит като теб, но позволявайки си да перефразирам Венедикт Ерофеев, бих те посъветвал..." Повече четете, по малко пишете".
И още един съвет- опитай се да вземеш пример как се спори, от Hunterszone- Константин Дренски.

Hunterszone, аз също не мисля, че тези стихотворения са най- добрите. Те не са мои фаворити. Просто ми хареса стихотворението на Владо Любенов.
Не съм коментирал дали има или няма смисъл в този конкурс- достатъчно ясно съм изказал мнението си за конкурсите, независимо какво мислят други по този въпрос.
А ако прочетете внимателно какво съм писал, ще видите, че в коментарите ми става въпрос за съвсем друго.
Желая добро настроение и успех на всички!

_________________
poki
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Bockpece
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 03, 2009
Мнения: 74

МнениеВъведено на: 09 Юни 2011 13:20:43 » Отговори с цитат върни се горе

poki написа:
Bockpece, ти отново отбягваш да конкретизираш думите си-"..каквото журито - такива наградените стихотворения.." но това още веднъж потвърждава максимата ти- " Който не е...." . Безмислено е да се правят повече коментари. А за мен може да пишеш всичко- че съм неграмотен, елементарен и т. н.(щом ти става по- хубаво) ,включително и това, че закусвам с пеленачета.
Извини ме,че ще си позволя да ти дам един съвет- знам, че това е трудна работа, поне що се отнася до такъв литературен колос и ерудит като теб, но позволявайки си да перефразирам Венедикт Ерофеев, бих те посъветвал..." Повече четете, по малко пишете".
И още един съвет- опитай се да вземеш пример как се спори, от Hunterszone- Константин Дренски.



Слушам! Отивам да се срамувам в ъгъла!

_________________
Слава Богу, в тази страна имаме три преимущества: свобода на словото, свобода на мисълта, и разумността никога да не ги използваме (Марк Твен), Paisa!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
LeChevalier
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 01, 2010
Мнения: 27

МнениеВъведено на: 09 Юни 2011 13:58:45 » Отговори с цитат върни се горе

Че първото място дори не звучи като да е по темата вече се каза. Но, абстрахирайки се от тоя детайл, ще кажа какво не ми харесва във въпросното стихотворение. Защото не може да се оценява "на цяло".

1. Няма издържани ритъм и рима. В съвременната поезия това се допуска, но на мене не ми харесва.

2. Ползвани са думи, които просто не се съчетават стилистично с извисените звезди, любов и т.н. По-точно: "хамалин", "иманярски", "цирикам", "звездило". Лично на мене тия думи ми лъхат на пот и на чесън и това не ми харесва.

3. Плеоназми: "драките [...] по бодилите и по тръните", "натоварен с тежко..", "блестиш и белееш" (малко спорен случай), досадното повторение на "гръб", общо четири пъти. По-точно, дразни повторението във втората част, където едва ли не "гърба ти" и "гърба си" трябва да се римуват?

4. В началото се казва "звездите донесени" -- действието е приключило, те вече са донесени. А накрая какво виждаме? "Какво носиш..." -- значи сега пък действието не е приключило! Ако някой вижда художествен замисъл тук, това определено не съм аз.

Славата на членовете на журито няма значение -- важно е какво са оценили. А са оценили поетична смет.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
MiamiBeach
Гост





МнениеВъведено на: 09 Юни 2011 15:48:38 » Може Отговори с цитат върни се горе

да се спори дълго.
nikikomedvenska
Модератор
Модератор


Записан(а): Apr 14, 2010
Мнения: 144

МнениеВъведено на: 10 Юни 2011 16:29:49 » Отговори с цитат върни се горе

Аз мислех да изпращам това:

От любов
Да си плакал за мен от любов?
Да си молил за шепа отрова,
че ме питаш, надменно-суров,
от любов на какво съм готова?

Да изкарам на ден с по комат?
Да обличам копривена риза?
Чуй! Бих смачкала целия свят,
само нощем в съня ти да влизам.

Бих загърбила род и земя,
ако ти го поискаш от мене.
Бих била неродена мома
във яйцето на твоето време.

Бих изгаряла стих подир стих,
бих живяла в каруца с катуна.
Няма нещо, което не бих!
Мога даже и плъх да целуна.

Бих се влачила в твойте мечти
по корем! Като стари сандали...
Ала ти? Ще поискаш ли ти
да обичаш такава?... Едва ли!

Мислих, мислих, че размислих. И нищо не пратих. Досега по подобни конкурси не е било такова чудо - класическо стихотворение да вземе, че да спечели. Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
LeChevalier
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 01, 2010
Мнения: 27

МнениеВъведено на: 10 Юни 2011 17:28:01 » Отговори с цитат върни се горе

nikikomedvenska написа:
Досега по подобни конкурси не е било такова чудо - класическо стихотворение да вземе, че да спечели. Smile


Което говори за една предубеденост у журиращите. А предубедеността не е признак на интелигентност.

MiamiBeach написа:
може да се спори дълго


Аз посочих аргументи. Ама никой нищо не каза. Винаги е по-лесно да се говори общо и наизуст, нали?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
midnight_witch
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 28, 2005
Мнения: 336

МнениеВъведено на: 11 Юни 2011 07:16:00 » Отговори с цитат върни се горе

като говорите за поезия, някой сети ли се, че ивайло вълчев, е същият, който пише текстовете за чалгата при слави? Very Happy
и тоя човек е в журито?
хвала!
и мишо белчев- още един музикант?
не знам конкурс за песен ли правят или за славейкова поезия само...

абе защо затриха ален мак?!? Very Happy

_________________
Големият проблем с тъпите копелета е, че те са толкова тъпи, че не могат да повярват, че човек може да бъде умен.
Вонегът
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
misan4o
Гост





МнениеВъведено на: 11 Юни 2011 07:48:37 » Отговори с цитат върни се горе

Smile Smile Тая година - сценаристът му, догодина - самият Слави!


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: misan4o на 18 Юни 2011 22:08:36 - общо 1 път.
BayVladun
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 18, 2011
Мнения: 15

МнениеВъведено на: 18 Юни 2011 21:33:25 » Отговори с цитат върни се горе

Късно видях спора ви, но тъй като скоро се запознах със спечелилия, си позволявам мнение. Това "момче" Людмил Попов е достолепен мъж на около 65 години. Не е издавал стихосбирка, за разлика от всички наградени (вероятно - и от всички вас, то сега всякакви вълшебници издават). Бил е отхвърлян от вездесъщите редактори в държавните издателства преди `89-та. След това не издава, защото е под достойнството му да влага собствени средства в своя стихосбирка. В същия ден, в който му връчват Славейковата награда, получава и приза "Ирелевант" - за нестандартно присъствие в съвременната българска литература. Не знам дали наистина най-добрата поезия е тази, която награждават в конкурсите, но знам, че в един конкурс за певци например, находката не е най-техничният изпълнител, а онзи с дрезгавия глас. На кинофестивалите, на конкурсите за изобразителни изкуства и всички останали рядко награждават утвърдените майстори, а онези с по-особения изказ. И това е достойно, защото и журито "си слага главата в торбата" и поема своя риск за по-особеното пристрастие. Вярвам, че понятието "безпристрастно жури" не може да съществува в тези случаи. И ми се струва нелепо днес да отчитаме като слабости на едно стихотворение неговата "непоетичност" и липсата на рима и ритъм. И защо да не е на любовна тематика творба, която започва с "Обичам"!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
vladun
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 10, 2009
Мнения: 416

МнениеВъведено на: 18 Юни 2011 22:46:57 » За достойнството! Отговори с цитат върни се горе

BayVladun написа:
Късно видях спора ви, но тъй като скоро се запознах със спечелилия, си позволявам мнение. Това "момче" Людмил Попов е достолепен мъж на около 65 години. Не е издавал стихосбирка, за разлика от всички наградени (вероятно - и от всички вас, то сега всякакви вълшебници издават). Бил е отхвърлян от вездесъщите редактори в държавните издателства преди `89-та. След това не издава, защото е под достойнството му да влага собствени средства в своя стихосбирка. В същия ден, в който му връчват Славейковата награда, получава и приза "Ирелевант" - за нестандартно присъствие в съвременната българска литература. Не знам дали наистина най-добрата поезия е тази, която награждават в конкурсите, но знам, че в един конкурс за певци например, находката не е най-техничният изпълнител, а онзи с дрезгавия глас. На кинофестивалите, на конкурсите за изобразителни изкуства и всички останали рядко награждават утвърдените майстори, а онези с по-особения изказ. И това е достойно, защото и журито "си слага главата в торбата" и поема своя риск за по-особеното пристрастие. Вярвам, че понятието "безпристрастно жури" не може да съществува в тези случаи. И ми се струва нелепо днес да отчитаме като слабости на едно стихотворение неговата "непоетичност" и липсата на рима и ритъм. И защо да не е на любовна тематика творба, която започва с "Обичам"!

С аргумента в последното си изречение предизвикахте у мен смях до сълзи, Бай Владуне, заприличахте ми на оня поет, дето римувал кон с хеликоптер, понеже и в двете думи ударението падало на сричката "ко". Темата на конкурса бе "Любовта - какво бих дал за нея" и думата "Обичам", употребена в началото на стиха, е необходимо, но недостатъчно условие да ме убедите, че спечелилият наградата текст отговаря на това мото. Но какво има да се убеждаваме - има жури, то се е произнесло, и - точка. Аз предварително бях взел решение да не участвам в този конкурс, и сега виждам, че решението ми е било правилно. Но да ви питам друго - понеже в своята пледоария говорите за достойнство, отговорете ми направо - достойно ли е това, че сте си присвоили псевдонима ми vladun, добавяйки това нелепо "бай" пред него!?
Владимир Виденов - vladun.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
BayVladun
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 18, 2011
Мнения: 15

МнениеВъведено на: 19 Юни 2011 01:22:54 » За господата и байовците Отговори с цитат върни се горе

Уважаеми господин Владун,
Разбирам чувствителността ви към плагиатството, предвид горчивия опит на ваши колеги, но чак пък да съм ви откраднал, че и опорочил псевдонима! Ето това предизвиква смях до сълзи. Не съм виновен, че се казвам Владислав, а приятели ме наричат Бай Владун! Вероятно знаете, че "бай" е почтително обръщение (като "господин") с ориенталски произход, но наложено и у нас. Освен това припомня и за връзката на всички нас с Алековия герой, която аз признавам, а вие явно не. Затова "нелепата" титла стои пред моя, а не пред вашия псевдоним.
Не знам ако бях сложил глупав емотикон след последното изречение, щеше ли да стане по-ясно, че е все пак шега. Що се отнася до връзката на стихотворението с темата, вярвам, че не може да се изключва. Това означава да се слагат рамки на понятие като "любов". Но спирам до тук, за да не давам повод да определяте и този отзив с адвокатски термини.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
LeChevalier
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 01, 2010
Мнения: 27

МнениеВъведено на: 19 Юни 2011 10:31:36 » Отговори с цитат върни се горе

BayVladun написа:
Това "момче" Людмил Попов е достолепен мъж на около 65 години.

Конкурсът е за "лирическо стихотворение", а не за най-драматична авторова съдба. Трябва да се вглеждаме в творбата, а не в твореца.

BayVladun написа:
И ми се струва нелепо днес да отчитаме като слабости на едно стихотворение неговата "непоетичност" и липсата на рима и ритъм.


А какво да отчитаме като "силности" на едно стихотворение днес? На тебе, бай Владуне, какво ти хареса в спечелилото стихотворение, като изключим това, че познаваш лично автора?

BayVladun написа:
И защо да не е на любовна тематика творба, която започва с "Обичам"!


Най-противното в тая творба е именно пълната липса на любов. Авторът като че ли е писал по темата "Какво ли не бих дал само и само да си запазя ненакърнена гордостта". Докато лирическият аз носи звезди на гърба си, всички останали са слепи. Авторът е забравил най-простичкия смисъл на звездите -- че светят за всички, за да може всеки да им се наслаждава и да се ориентира по тях. А това "Обичам" в началото звучи като "Доволен съм".
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
BayVladun
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 18, 2011
Мнения: 15

МнениеВъведено на: 19 Юни 2011 19:10:19 » Отговори с цитат върни се горе

Цитат:

Конкурсът е за "лирическо стихотворение", а не за най-драматична авторова съдба.


Именно. Драматичната съдба няма как да е известна на оценяващите. Но когато тази съдба е събрана в няколко реда, няма как това да не се оцени.

Цитат:
На тебе, бай Владуне, какво ти хареса в спечелилото стихотворение, като изключим това, че познаваш лично автора?


Освен споменатото достойнство, ми харесват раздърпаните звезди и болката и гъдела от забитите по гърба лъчи. От вашата критика, Monsieur LeChevalier, разбирам че добрата поезия има точно определени форма, излъчване и ухание. А звездите в нея винаги са извисени. Тези тук обаче са опърпани и невзрачни (колко непоетично!) и не смятам, че има неприятен стилистичен ефект от съчетаването им с думи като "хамалин", "иманярски", "цирикам", "звездило". Напротив - чудесни думи. И не само те, цялото стихотворение лъха на пот (защо не и на и на чесън - сигурно само вие знаете как трябва да ухае една поетична творба).И всъщност не е важно какво аз харесвам и какво вие не харесвате. Просто това организирано отричане на стойността на спечелилите творби и на един от най-престижните поетични конкурси ми направи лошо впечатление. Още по-лошо е, че много от отрицателите са сред "недооценените" в същия конкурс. А когато човек се чувства пренебрегнат, може да намери дълга редица "литературни" аргументи, за да изобличи нечия "несъстоятелност". Просто не е рицарско.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
BayVladun
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 18, 2011
Мнения: 15

МнениеВъведено на: 19 Юни 2011 19:13:32 » Отговори с цитат върни се горе

Цитат:
Докато лирическият аз носи звезди на гърба си, всички останали са слепи


Не са слепи, просто винаги търсят звездите в небето.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
LeChevalier
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 01, 2010
Мнения: 27

МнениеВъведено на: 19 Юни 2011 21:53:20 » Отговори с цитат върни се горе

Колкото повече вниквам в първото място, толкова повече недостатъци откривам.

BayVladun написа:
Цитат:

Конкурсът е за "лирическо стихотворение", а не за най-драматична авторова съдба.


Именно. Драматичната съдба няма как да е известна на оценяващите. Но когато тази съдба е събрана в няколко реда, няма как това да не се оцени.


Ако има някакъв драматизъм в стихотворението, той е твърде театрален. Това е особено вярно за крайните редове, където лирическият аз казва "ще скрия, че нося звезди на гърба си". Ще скрие, ама не скрива! Това е като "няма да ти кажа, че обичам шоколад".

BayVladun написа:
Цитат:
На тебе, бай Владуне, какво ти хареса в спечелилото стихотворение, като изключим това, че познаваш лично автора?


Освен споменатото достойнство, ми харесват раздърпаните звезди и болката и гъдела от забитите по гърба лъчи. От вашата критика, Monsieur LeChevalier, разбирам че добрата поезия има точно определени форма, излъчване и ухание. А звездите в нея винаги са извисени. Тези тук обаче са опърпани и невзрачни (колко непоетично!) и не смятам, че има неприятен стилистичен ефект от съчетаването им с думи като "хамалин", "иманярски", "цирикам", "звездило". Напротив - чудесни думи. И не само те, цялото стихотворение лъха на пот (защо не и на и на чесън - сигурно само вие знаете как трябва да ухае една поетична творба).И всъщност не е важно какво аз харесвам и какво вие не харесвате.


С последното изречение не мога да не се съглася. Важното е, че стихотворението е непоследователно -- от една страна смесва стилове -- хем "цирикане", хем "Ваша светлост", от друга страна е пълно с логически непоследователности. Някои вече посочих, ще посоча още една: звездите са "намерени в драките", но в същото време лирическият аз казва "даже не съм ги търсил ... не съм разпитвал къде и как да ги диря".

На пръв поглед произведението създава впечатление за някаква дълбочина, но когато човек го препрочита не открива нищо ново освен непоследователности.

BayVladun написа:
Цитат:
Докато лирическият аз носи звезди на гърба си, всички останали са слепи


Не са слепи, просто винаги търсят звездите в небето.


Това си е твоя лична интерпретация, която не се основава на нищо в самото стихотворение. "Звездите са звезди, защото са високо" -- ако не беше така, авторът изобщо нямаше да се занимава да ги раздърпва. Просто му е трябвало нещо, което да принизи.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com