Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 863
ХуЛитери: 1
Всичко: 864

Онлайн сега:
:: pinkmousy

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Kak си избирате заглавията?
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
Mia2442
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 18, 2009
Мнения: 626
Място: София

МнениеВъведено на: 07 Яну 2011 21:53:12 » Kak си избирате заглавията? Отговори с цитат върни се горе

За този постинг се размислих покрай един коментар на Мускетар към разказ на Джой-Ангелс. Там той прави готин анализ, но препоръчва да се смени заглавието. Самата Джой признава, че разказът е “без заглавие” и дори се изкушава да обяви конкурс – за заглавие!
Всъщност – защо не? Признавам, нищо не ми хрумва за заглавие на този разказ, но аз самата много трудно намирам заглавията и на собствените си писания...
Затова реших да ви попитам – как си измисляте заглавията?
Сами идват, или после ги измисляте, или променяте, или как? Да, понякога просто е по-въздействащо да няма заглавие – ама има толкова произведения с три звездички за заглавие. А може би е хубаво да има и “следзаглавие” – нещо като есенцията или послевкус.../не е моя идея – четох го някъде/
Та, ако ви се пише – наистина ми е интересно как “се случват” вашите заглавия?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
secret_rose
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 14, 2010
Мнения: 828
Място: Цюрих, Швейцария

МнениеВъведено на: 07 Яну 2011 22:26:45 » Отговори с цитат върни се горе

Много интересен процес е...
То е като да видиш цялостна картина и да я опишеш с една думичка само. Например - заснежена вечер в гората, спящи борове, лунна светлина - бих нарекла Тишина, или обстановката в един супермаркет по Коледа - Хаос.
Най-често е свързано с вътрешното състояние на автора, безмълвието му отвътре или вътрешния брътвеж. От тях зависи дали творбата и "името и" ще си паснат. При мен често се разминават, а понякога и връзка нямат дори. Но си имат имена, дори били те и многоточие...

Не са ли живи? Как без име Smile
Също като хората.
Иначе толкова думи изписваме дори в едно хайку... а да нямаме с какво да го повикаме горкото. Razz
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
mariq-desislava
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 11, 2008
Мнения: 556

МнениеВъведено на: 08 Яну 2011 00:10:21 » Отговори с цитат върни се горе

Някои хора изпитват вътрешна потребност да кръщават всичко живо и неживо покрай себе си - животинки всякакви, цветя, дървета, предмети от всякакъв род, та и аз така. Very Happy И заглавията си пристигат по този начин (понякога сами, без насилие, друг път от нещо прочетено или дочуто) - вероятно всичко се дължи на подсъзнателния стремеж човешки да назове всичко, дори и неназовимото.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
joy_angels
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 28, 2007
Мнения: 900

МнениеВъведено на: 08 Яну 2011 00:17:34 » И понеже Отговори с цитат върни се горе

в частност поводът е свързан и с моето безсилие с определено заглавие (вижте, моля, тук http://www.hulite.net/modules.php?name=News&file=article&sid=134354), да си кажа: битува едно мнение, че специално за разказите едва ли не решението е в заглавие, което няма общо с текста. Понякога забелязвам подобен похват и при стихотворенията. Не го споделям обаче. Все някак трябва да има връзка - по-топла или по-хладновата, но връзка.
В същото време съм убедена, че доброто заглавие е решаващият "хедлайн", думата или изразът, които "продават"... Не ме възприемайте буквално, но при поток от текстове, както е в Хулите или в една книжарница, интригуващото заглавие е начин останалите да прочетат един текст, който иначе биха подминали. Ако се окажете в книжарница, в която има книги с имена: Пролет, Лято, Есен, Зима, Декември и Великден и една "Нощният живот на ръждясалата пружина", коя ще разлистите?
Аз - определено "Декември" Laughing
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
wingstofly
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 13, 2009
Мнения: 19
Място: Нангилима

МнениеВъведено на: 08 Яну 2011 00:58:29 » Отговори с цитат върни се горе

При мен първо са заглавията, после им пиша стихове. Даже имам десетина заглавия, дето си седят и си чакат продължението.

Заглавията на разказите обаче мисля, че трябва да са като имена на магазини - да ти подсказват, обаче да не ти разкриват всичко, което има вътре, да не изчерпват съдържанието на разказа в две думи.

_________________
“Хората четат себе си в книгите преправяйки, което им е нужно и махайки, което не им е..”
Чарлз Буковски
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
nellnokia
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 03, 2010
Мнения: 125

МнениеВъведено на: 08 Яну 2011 12:19:27 » Отговори с цитат върни се горе

Заглавието се свързва с темата на разказа. Вече е въпрос на виждане дали ще употребиш думи от самия разказ или някакво шантаво привличащо вниманието на читателя.
Все пак текстът и заглавието обаче трябва да имат връзка. Обикновено заглавието се избистря още когато пишеш. Ако все пак това не стане, има едно лесно упражнение. След като си написал разказа, написваш най-важната тема, която си засегнала в разказа си на един лист. След това си вадиш под него опорните елементи на текста - около 20 думи. Най-вероятно след този синтез в главата ти трябва да роди нещо като заглавие, Мия!Smile
Не зная какъв е точно случаят с твоя разказ, но не се връзвай на всеки съвет: "това не е подходящо, сложи друго!" все пак ти си автора.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
doktora
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 08, 2008
Мнения: 2173
Място: в Библиотеката

МнениеВъведено на: 08 Яну 2011 19:16:11 » не обичам главните букви но пиша и с главни въпрос на вкус ; Отговори с цитат върни се горе

и заглавията също...много са скучни...понякога и претенциозни, но все пак човешко е да се греши...и каквото ми хрумне в последния момент, сериозно. Laughing

Обикновено пиша следвайки асоциациите си Rolling Eyes ...това не ми пречи обаче да изтърсвам и нонсенси и оксиморони...

но мисля, че метафората Idea е тази, която подсеща заглавието...останалото е свише.

Twisted Evil

_________________
Smile...аз идвам, а ти?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
radi_radev19441944
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 04, 2006
Мнения: 351
Място: Пловдив

МнениеВъведено на: 08 Яну 2011 20:04:17 » вярно Отговори с цитат върни се горе

Very Happy Ми прочети един разказ на Здравко Попов "Изкуство на заглавието" от книгата му "Кон на втория етаж". Там проблемът е разгледан обстойно.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
ulianka
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 17, 2010
Мнения: 116

МнениеВъведено на: 08 Яну 2011 21:03:51 » Отговори с цитат върни се горе

Заковаващо Very Happy - такова мисля, че трябва да бъде заглавието, но не винаги успявам при мен. Винаги на първо място е текста, заглавието идва после, а някой път...въобще не идва Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Musketar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 14, 2010
Мнения: 118

МнениеВъведено на: 09 Яну 2011 12:38:32 » Отговори с цитат върни се горе

Да си кажа, най-близко ми е казаното от Джой по темата. Ивет ме уби с това, че първо разполага със заглавията си - подобна подредба ми е непосилна. Заглавията при мен са винаги последни - и не мисля, че съм добър в тях. Имам само едно сполучливо - нежна революция. Там се получава онова, което, струва ми се е най-добро при едно заглавие - то по някакъв начин "да дописва", да "окръгля" текста, да отваря някакъв допълнителен смисъл. Темата е интересна, но дълга и нямам време. Все пак някаква типологизация на заглавия може да се направи. Например заглавието може да звучи трактатно, като изследване - такива са "Война и мир", "Престъпление и наказание", "Врява и безумство". По времето, когато очевидно още е изследвана човешката индивидуалност, преобладаващата част от заглавията е портретна - Дядо Горио, Ана Каренина, Дейвид Копърфилд и т.н. Заглавието може да заиграва с формата на писаното - Балада за Георг Хених, Малък разказ с орли, Балада за неизвестния живот. Много често то е някакъв обект, предметно обобщаващ текста - Триумфалната арка, Лунната долина и т.н. Аз лично си падам по раздвижени загравия /но не ги умея/ като Ручеи, дето играят пъстърви /Паустовски/, Уморени от чудото /Г. Рупчев/ И изгрява слънце /Хемингуей - заглавието му е цитат/, както е цитат и Нежна е нощта на Фицджералд.
Бе колкото автори - сигурно толкова и начини за озаглавяване, но Джой е права - заглавието "продава". И макар че тя се бъзика, от предложените от нея заглавия, действително бих си избрал "Декември" - по-конкретно и по-интригуващо от прекалената абстрактност на сезоните и не чак толкова шантаво като другото предложено... Laughing
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
flowerpeace_21
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 06, 2006
Мнения: 1
Място: Горна Оряховица

МнениеВъведено на: 10 Яну 2011 18:11:45 » Отговори с цитат върни се горе

Лично на мен ми е много трудно да си измислям заглавия. Всъщност, когато се породи идея, тя рядко има заглавие.В повечето случаи дори, крайния продукт излиза съвсем различен от първоначалния замисъл.Така че заглавието идва после някак от само себе си
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 10 Яну 2011 18:39:59 » .. ето как Отговори с цитат върни се горе

Няма точна формула, няма и готов отговор на въпроса ти, който е интересен. При мен идват спонтанно, дори понякога предшестват произведението, ако мога така да се изразя. Нещо като да пришиеш балтон към случайно намерено копче. Разбира се балтонът е протрит, окъсан и отдавна излязъл от мода, но си е твой балтон и ти с удоволствие си го носиш. Е, винаги има възможност да те вземат за клошар, но какво по-достойно от неволно подадената ръка. Нима да откраднеш е по-справедливо Wink)

Инак, сериозно... заглавието е есенцията, или онова, което те кара да продължиш с четенето, точката ма многоточията, които винаги си искал да напишеш след нещо чуждо, защото ти се струва недовършено и не можеш да овладееш порива си да го довършиш.

Признавам си, често се боря с него, но.. остави го да се изплъзне измежду устните. Нещо като космически "ОМ"

Е, дерзай М...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
breg
Гост





МнениеВъведено на: 10 Яну 2011 19:33:51 » Отговори с цитат върни се горе

Никога не съм дефинирал за себе си какво е заглавие. Действам съвсем интуитивно. Трябва да се загнезди в съзнанието ми, докато не съм завършил с писането. Не стане ли до тогава, става ми много трудно. Все пак поставям нещо, но оставам неудовлетворен.
Agaq
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 16, 2008
Мнения: 30

МнениеВъведено на: 10 Яну 2011 21:22:10 » много са ми трудни заглавията Отговори с цитат върни се горе

първо текста, после заглавието, а често се случва и без такова или просто, защото трябва да има някакво Smile
Заглавието подсказва текста и затова при мен си е практика да чета текста, после заглавието и така не губя елемента на изненадата Smile
Имам си фаворит между авторите тук в "Хулите" с едни от най-щуравите и готини заглавия Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
ATOM
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 14, 2010
Мнения: 264

МнениеВъведено на: 11 Яну 2011 11:06:15 » Отговори с цитат върни се горе

За мен заглавието си е мъчение.
Най-често бутвам там една допълнителна асоциация с написаното, която да подсеща за състоянието, което съм изразил.
Но понякога, след като съм написал вече редовете си, със задължението да им сложа заглавие имам чувството, че почти напълно ще ги от~пиша.

Иначе, обективно погледнато, отношението на списващите към заглавието им е общоизява на начина им на списване. Стихийните драскачи, като мен, едва ли разполагат със заглавия - те са им извън концепцията на творбата.
За онези, които например си шлифоват до последно формите, заглавието задължително се отронва с някоя стружка и те го имат готово за забождане, а дори и по няколко, върху които трябва да се поумува и т.н.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com