Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 456
ХуЛитери: 3
Всичко: 459

Онлайн сега:
:: rajsun
:: LeoBedrosian
:: Mitko19

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - "Поезия най-близко до звездите" - резултати
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
Administrator
Site Admin
Site Admin


Записан(а): Nov 18, 2003
Мнения: 1656
Място: Интернет :)

МнениеВъведено на: 29 Авг 2008 18:25:27 » Отговори с цитат върни се горе

Albatros написа:
Админ, защо не заключиш темата?

Защото искам да разбера, докъде може да стигне дебелоочието на някои "хора".
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
ole72
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2005
Мнения: 51

МнениеВъведено на: 29 Авг 2008 18:27:19 » Отговори с цитат върни се горе

Никой не знае кога може да зърне собственото си дебелоочие, затова е по-разумно да спре навреме да се взира в чуждите.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
tot_amon
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 03, 2006
Мнения: 72
Място: Тарантия

МнениеВъведено на: 30 Авг 2008 00:16:25 » Отговори с цитат върни се горе

ПРЕДЛОЖЕНИЕ!
Нека, ако този конкурс /дай, Боже/ стане ежегоден - както да речем "Очи за себе си", пък и всеки друг, организиран от "Хулите", наградите да бъдат символични. Така поне малко ще се притъпи апетита на някои хора. Явно е, че и сред тъй наречените поети има хора, дето изобщо не ебават духа за нищо! Evil or Very Mad Те може би ще ме апострофират и ще кажат, че не е до наградата, а за това, какво и как си го написал. Пак ви го казвам - Времето е велик автор, то винаги ще съчини най-добрия финал!!! На който не му се чака - да мре и да чака в другото прераждане да се види велик. Пък дали ще се види... велик... отделен въпрос. Сценарист.бг. рече, че съм фен на класическия стих - не съм... Фенове има по стадионите. Запалянковщината е чужда на поезията. Но че sc.bg. тръгва по нова, неутъпкана пътека - прави му чест. Ако и да не е "фен" на класическия стих. Но едно нещо, минало проверката на времето, не бива да се пренебрегва! То затова е станало и класика. Събитията от барока, през ренесанса, класицизма, символизма, та до наши дни сякаш до този момент са се случвали по-бавно. Нормално, имайки впредвид времето. Но сега то - времето, препуска в кариер, и би трябвало да се мисли, че ако нещо е станало класика за 200 или 300 години, то сега ще стане за 30-50 такива. Дано сме живи след толкова, че да видим! Razz В поезията, както в музиката, има много течения - ако някой не ми вярва, да отвори учебника по музика за 8 клас. Те преминават едно в друго, но стожерите остават - крайъгълни камъни, през годините! Така че едва ли "ритъм енд блус" ще стане крайъгълен камък. Времето не търпи несъвършенства. Поне това е моето мнение.

_________________
Нека Господ ме пази от мойте приятели,
а от враговете си сам ще се пазя!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
berkut666
Гост





МнениеВъведено на: 30 Авг 2008 01:28:21 » Отговори с цитат върни се горе

Ако аз правя конкурс, само една трета от членовете на журито ще бъдат
професионалисти.
Другите две трети ще разделя между деца и младежи, и по възрастни читатели.
Ако един неизкушен от поезията лаик, не може да схване аджеба що иска да му каже авторът, то за мен произведението не струва.
В края на краищата поезията не е криминале нито кръстословица, нито някаква декоративна конструкция, а средство за общуване с публиката, с читателя. Какъв е смисълът от поезия за 100, 200 или 1000 богоизбрани, самоизбрали се , надути сноби.
Непременно трябва да има глас и масовият читател.
И за да има стимул да участва, аз бих предвидил награда и за него, а резултатите от гласуването ще са тайна до приключването му.
scenaristbg
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 26, 2007
Мнения: 235

МнениеВъведено на: 30 Авг 2008 01:52:58 » Отговори с цитат върни се горе

berkut666 написа:

Ако един неизкушен от поезията лаик, не може да схване аджеба що иска да му каже авторът, то за мен произведението не струва.


Тук не съм съгласен по две причини: първо, не всеки неискушен от поезията лаик може да загрее и най-елементарното стихотворение (като дълбочина). Защото лаици всякакви и не всички са образовани. Второ, това, че едно произведение не е разбрано (тоест темата и това, за което се говори) от всички не го омаловажава. Артюр Рембо и до днес не е оценен от всеки и не всеки го разбира, не всеки вижда какво исак да каже. Това означава ли, че произведенията на Рембо не струват?
Лорка е също в такова положение, макар да е по-популярен. Пазолини?
Поезията Е кръстословица (или криминале, ако предпочиташ) защото всеки я вижда по свой начин. И тя не е за всички, малко са произведенията, които са общодостъпни, ако ги има изобщо Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Svetozar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 22, 2003
Мнения: 327
Място: София

МнениеВъведено на: 30 Авг 2008 08:12:33 » Отговори с цитат върни се горе

tot_amon написа:
Нека, ако този конкурс /дай, Боже/ стане ежегоден - както да речем "Очи за себе си", пък и всеки друг, организиран от "Хулите", наградите да бъдат символични. Така поне малко ще се притъпи апетита на някои хора. Явно е, че и сред тъй наречените поети има хора, дето изобщо не ебават духа за нищо! Evil or Very Mad

Тот, с надеждата, че не включваш и мен в числото на лелеещите апетити хора, искам да поясня нещо за онези, които вероятно ме включват в това число, сиреч мислят, че критикувах обстойно отличеното с първа награда произведение, не защото го смятам за незаслужаващо я с оглед на художествените му достойнства, а защото не съм се добрал до кокала - образно казано. И така, ако бях награден с престой в почивната станция на Рожен, щях да отстъпя правото на този престой на следващия(щата) след мен в класацията, тъй като дългият път от София до Рожен просто ми е противопоказен здравословно. Пък и едва ли там има необходимата ми диетична кухня.
Поздрав!

_________________
Езотеричен, поетичен,
хумористичен, прозаичен -
такъв е моят семпъл сайт,
където срещам ви със "Hi!".
http://vilea22.googlepages.com/index.html
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
Voyka
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 18, 2006
Мнения: 33
Място: Кратунци

МнениеВъведено на: 30 Авг 2008 09:01:33 » Отговори с цитат върни се горе

tot_amon написа:
ПРЕДЛОЖЕНИЕ!
казвам - Времето е велик автор, то винаги ще съчини най-добрия финал!!! На който не му се чака - да мре и да чака в другото прераждане да се види велик.

Хо-хо! Анджък! Времената и нравите се менят, читанките и христоматиите - тоже, вкусовете - също. Време е да си набием в мънинките главички, че не съвременниците определят какво да остане (или определянето се случва в малка степен), а следващите люде. Надсон е бил един от най-четените поети до 20-те години на ХХ век в Русия. Четяли са го и са го хвалебствали почти наравно с Пушкин. В България кой ли не го е превеждал! Днес обаче- ядец! Чете ли го някой?
В редица случаи рекламата може по-скоро да отблъсне, отколкото да привлече. Има люде, които разсъждават така: продуктът трябва да говори сам за себе си. Щом му се налага реклама, значи "има нещо гнило в Дания", не ми го хвалИ! В много случаи те са прави. Когато някой много подскача около даден автор, започва да отблъсква другите. Гледам и по себе си. И на мен като ми натрапват постоянно нещо пред погледа, започвам да му се дърпам. Сработва ми т.нар. компенсаторен механизъм - който си е не само природно, но и човешко проявление. Така че- мярка в рекламите и саморекламите. Всъщност рекламата е изкуство и малцина го могат. Инак е с обратен ефект. И правим огромна грешка ( и аз я правя) като почнем да ръкопляскаме на всички творби на любимите си автори. Включая слабите им такива. Така им вредим, те почват да се мислят за съвършени, вместо да работят над нещата си. И тропат на едно място. Вредата е за тях, не за нас. Никой не пише всеки ден шедьоври, така де! Подкрепата не се състои само в потупване по рамото, а е добре поне насаме да им казваме къде са сгафили. Особено очебийните издънки. Ако един човек ти е истински приятел, той няма да се ръзсърди на твоята критика. Другото е камуфлаж, показност и кво ли не. Все неща извън парадигмата на морала.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
smart
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 04, 2008
Мнения: 17

МнениеВъведено на: 30 Авг 2008 09:51:35 » Отговори с цитат върни се горе

berkut666 написа:
Ако аз правя конкурс, само една трета от членовете на журито ще бъдат
професионалисти.
Другите две трети ще разделя между деца и младежи, и по възрастни читатели.
Ако един неизкушен от поезията лаик, не може да схване аджеба що иска да му каже авторът, то за мен произведението не струва.
В края на краищата поезията не е криминале нито кръстословица, нито някаква декоративна конструкция, а средство за общуване с публиката, с читателя. Какъв е смисълът от поезия за 100, 200 или 1000 богоизбрани, самоизбрали се , надути сноби.
Непременно трябва да има глас и масовият читател.
И за да има стимул да участва, аз бих предвидил награда и за него, а резултатите от гласуването ще са тайна до приключването му.



от този постинг си пролича, че ти си именно този неизкушен от поезията лаик
всяко изкуство има някакви норми, за де се развива и да става все по-съвършено
грешиш, че поезията е за всеки, тя е за малцина
не може всеки да разбира от всичко
това старо комунистическо отношение към поезията и изкуството като цяло е много, много порочна
а ако организираш конкурс за построяване на нова АЕЦ - пак ли оценяващите офертите и проекта ще бъдат лаици????????
не може така безхарактерно да се поглежда към поезията - тя трябва да бъде журирана само и единствено от специалисти, за да бъде спасена от лаици
не бъркай писането на стихчета за роднини и приятели с истинската, голямата поезия - двете нямат нищо общо
и когато такива хора като теб, пътници и светозари си дават мнението на "специалисти" по такова висше изкуство, каквото е поезията - направо ми става страшно
не може всеки, който пише ей така - за забавление, да дава акъл на едно доста авторитетно жури
това, че на вас не са ви ясни и не ви допадат малко по-авангардни стихове, означава, че развитието ви е на кота 0
всяко изкуство се развива, така е направила и поезията - подобни стихове, като този на сценариста - не са някаква новост в световен мащаб - те са писани още преди 100 години в Западна Европа, а преди 20-тина години и у нас
това, че вие не сте чували за тях - много жалко
харесвате класическия и традиционен стих, с рими и по-стара поетика? - аз също
но това е класика. да не забравяме един много, много известен призив - четете класиците, но не ПИШЕТЕ като тях
повече от 20 години се занимавам с поезия, а така също и с теория, история и критика на литературата
бъдете себе си, пишете както искате (по-добре да пишете поезия, отколкото да крадете, например), но не се вземайте за някакъв фактор в литературата, моля ви
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Svetozar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 22, 2003
Мнения: 327
Място: София

МнениеВъведено на: 30 Авг 2008 10:02:05 » Отговори с цитат върни се горе

smart написа:
всяко изкуство се развива, така е направила и поезията - подобни стихове, като този на сценариста - не са някаква новост в световен мащаб - те са писани още преди 100 години в Западна Европа, а преди 20-тина години и у нас
това, че вие не сте чували за тях - много жалко

Днес научих от всезнаеща последна инстанция още нещо за себе си, което не знаех - че не съм бил чувал за формата, в която е написано произведението на Сценариста! Значи денят ми не е минал напразно!

_________________
Езотеричен, поетичен,
хумористичен, прозаичен -
такъв е моят семпъл сайт,
където срещам ви със "Hi!".
http://vilea22.googlepages.com/index.html
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
rajsun
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 26, 2004
Мнения: 1015

МнениеВъведено на: 30 Авг 2008 10:08:57 » ! Отговори с цитат върни се горе

Мдаа...

"...Щурецът може и да не запее,
но дървоядът скърца непременно..."
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Pitagor
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 20, 2006
Мнения: 43
Място: гр. Кула

МнениеВъведено на: 30 Авг 2008 10:54:29 » Re: ! Отговори с цитат върни се горе

rajsun написа:
Мдаа...

"...Щурецът може и да не запее,
но дървоядът скърца непременно..."


Мдаа - прав си, Райчо, приятелю!...
Дано Админът по-скоро заключи тази тема, защото голяма част от изписаното в нея унижава всички ни...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
smart
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 04, 2008
Мнения: 17

МнениеВъведено на: 30 Авг 2008 11:09:04 » Отговори с цитат върни се горе

Svetozar написа:
smart написа:
всяко изкуство се развива, така е направила и поезията - подобни стихове, като този на сценариста - не са някаква новост в световен мащаб - те са писани още преди 100 години в Западна Европа, а преди 20-тина години и у нас
това, че вие не сте чували за тях - много жалко

Днес научих от всезнаеща последна инстанция още нещо за себе си, което не знаех - че не съм бил чувал за формата, в която е написано произведението на Сценариста! Значи денят ми не е минал напразно!


къде видя думата "форма"?

и да, още доста истини има да научиш, особено за поезията
я виж, не показва ли и нещо друго хороскопа?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Svetozar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 22, 2003
Мнения: 327
Място: София

МнениеВъведено на: 30 Авг 2008 17:28:43 » Отговори с цитат върни се горе

smart написа:
Svetozar написа:
smart написа:
всяко изкуство се развива, така е направила и поезията - подобни стихове, като този на сценариста - не са някаква новост в световен мащаб - те са писани още преди 100 години в Западна Европа, а преди 20-тина години и у нас
това, че вие не сте чували за тях - много жалко

Днес научих от всезнаеща последна инстанция още нещо за себе си, което не знаех - че не съм бил чувал за формата, в която е написано произведението на Сценариста! Значи денят ми не е минал напразно!


къде видя думата "форма"?

и да, още доста истини има да научиш, особено за поезията
я виж, не показва ли и нещо друго хороскопа?

В твоя пост не фигурира думата форма, употребих я умишлено, защото не исках да употребя думата стихове - отдавна е ясно защо. Обаче ще те разочаровам - не само съм чувал за такива стихове, но и съм чел. Не помня вече от кого бяха, беше отдавна. Но помня, че имаха ритъм, затова ми харесаха.
Така ако напр. първото тристишие от "Човека в телескоп" (би трябвало да кажа триредие, но от мен да мине - заради хатъра на момчето-сценарист няма да издребнявам чак толкова) гласеше:
"Още от малък е вятър-глава.
Гледа нагоре и не разбира – как са дошли на небето звездите.
Някои виждат в тях мечки, но той не съзира такива контури. Туй не е пречка за него, защого ги толкова много обича."
щеше да ми хареса - и ритъм има, и онази нелепост, че всички виждали в звездите мечки, я няма.
А да разглеждам хороскопа на Сценариста нямам желание.

_________________
Езотеричен, поетичен,
хумористичен, прозаичен -
такъв е моят семпъл сайт,
където срещам ви със "Hi!".
http://vilea22.googlepages.com/index.html
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
Svetozar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 22, 2003
Мнения: 327
Място: София

МнениеВъведено на: 30 Авг 2008 17:35:48 » Re: ! Отговори с цитат върни се горе

rajsun написа:
Мдаа...

"...Щурецът може и да не запее,
но дървоядът скърца непременно..."

Аз ли съм дървоядът според теб, Райсън? Питам, тъй като твоят пост е непосредствено под моя. Confused

_________________
Езотеричен, поетичен,
хумористичен, прозаичен -
такъв е моят семпъл сайт,
където срещам ви със "Hi!".
http://vilea22.googlepages.com/index.html
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
Stanislav
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 20, 2004
Мнения: 357

МнениеВъведено на: 30 Авг 2008 18:48:01 » Отговори с цитат върни се горе

Svetozar написа:
smart написа:
Svetozar написа:
smart написа:
всяко изкуство се развива, така е направила и поезията - подобни стихове, като този на сценариста - не са някаква новост в световен мащаб - те са писани още преди 100 години в Западна Европа, а преди 20-тина години и у нас
това, че вие не сте чували за тях - много жалко

Днес научих от всезнаеща последна инстанция още нещо за себе си, което не знаех - че не съм бил чувал за формата, в която е написано произведението на Сценариста! Значи денят ми не е минал напразно!


къде видя думата "форма"?

и да, още доста истини има да научиш, особено за поезията
я виж, не показва ли и нещо друго хороскопа?

В твоя пост не фигурира думата форма, употребих я умишлено, защото не исках да употребя думата стихове - отдавна е ясно защо. Обаче ще те разочаровам - не само съм чувал за такива стихове, но и съм чел. Не помня вече от кого бяха, беше отдавна. Но помня, че имаха ритъм, затова ми харесаха.
Така ако напр. първото тристишие от "Човека в телескоп" (би трябвало да кажа триредие, но от мен да мине - заради хатъра на момчето-сценарист няма да издребнявам чак толкова) гласеше:
"Още от малък е вятър-глава.
Гледа нагоре и не разбира – как са дошли на небето звездите.
Някои виждат в тях мечки, но той не съзира такива контури. Туй не е пречка за него, защого ги толкова много обича."
щеше да ми хареса - и ритъм има, и онази нелепост, че всички виждали в звездите мечки, я няма.
А да разглеждам хороскопа на Сценариста нямам желание.


О, благодаря. Това е онлайн наръчник за това как не би трябвало да пишем поезия. Или как да развалим един добър стих. Идеята е страхотна, трябва да я патентовате. Ще добие голяма популярност.
В момента говоря абсолютно сериозно. Не влагам и капка от язовира си с ирония.

Поздрав
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя ICQ номер
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com