Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 464
ХуЛитери: 4
Всичко: 468

Онлайн сега:
:: malovo3
:: Icy
:: Heel
:: Teoman

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - Стих или стихотворение?
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
BlackCat
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 22, 2003
Мнения: 1974
Място: Горещ ламаринен покрив

МнениеВъведено на: 28 Юли 2008 10:33:38 » Стих или стихотворение? Отговори с цитат върни се горе

Много често четем в коментарите под произведенията "Какъв хубав стих.", "Много ми харесва стихът ти.", 'Стихът ти е докосващ." и прочее. И тук ми изниква въпросът: "Добре, но кой точно стих от всичките?!"
Защото:

Стих (на гръцки: στίχος - стихос, ред от текст) е един поетичен ред, единица мярка на мерената реч.
Стиховете са обикновено къси речеви отрязъци..
Стих – това е редът в поетическия текст, най-малката единица завършен смисъл.

Организираното съчетание на стихове се нарича строфа или куплет. .
Строфа – два или повече стиха, свързани като изказване на някакво състояние, картина, преживяност, мисъл – като една от подтемите на поетическия текст. В астрофичните текстове отделните смислови цялости се обособяват в различни по големина и структура фрагменти (части от цялото с относителна самостоятелност в него).

Според броя стихове, строфите могат да бъдат различни:

2 стиха - дистих
3 стиха - терцина/терцет/хайку
4 стиха - куплет/катрен
5 стиха - квинта/квинтира
6 стиха - сикстина
7 стиха - септина
8 стиха - октави
9 стиха - нони, специфичен вид /ababbcbcc/ - спенсърова строфа
10 стиха - децими, одически строфи
14 стиха - онегийна строфа

Стихотворението е текст, състоящ се от стихове.

(Източници: Уикипедия и книжки)

В този ред на мисли много често използваме грешно думата "стих", когато искаме да кажем "стихотворение". Затова и моето объркване, когато прочета "Стихът ти ми харесва". Кой точно стих от цялото стихотворение ти харесва?
Може би ви изглежда чисто формално правилното използване на понятията "стих" и "стихотворение", но никога не е излишно да знаем истинското им значение. Както и да го използваме Smile

_________________
BlackCat
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
rainy
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 27, 2004
Мнения: 885
Място: Лондон

МнениеВъведено на: 28 Юли 2008 10:43:55 » Отговори с цитат върни се горе

А допустимо ли е да го използваме, независимо че знаем значението? Ако, да кажем, е въпрос на собствен усет и слабост като изразно средство? Лично при мен е такъв случаят. Много строго ми е 'стихотворение', а 'стихо' определено не долюбвам. Не нарушаваме законите на граматиката, мисля...
Smile
Поздравления за другата тема! Ще досаждам понякога там, а като читател - със сигурност.

_________________
Рейни
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
BlackCat
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 22, 2003
Мнения: 1974
Място: Горещ ламаринен покрив

МнениеВъведено на: 28 Юли 2008 10:50:45 » Отговори с цитат върни се горе

Аз пък имам слабост към изпозлването на "стихче". Звучи ми миличко, едно такова... Very Happy

Ще ти разкажа една лична история: Преди няколко години, като наградена в един конкурс, ме поканиха на рицитал. И когато Георги Константинов ме покани да си кажа моето нещо, аз се "изцепих", че сега ще им кажа наградения си стих, хем знаех разликата. И той ми направи забележка... Пред всички. Потънах си в земята от срам. Никога, ама никога след това не казвам стих, вместо стихотворение.

Ти си решаваш Smile

_________________
BlackCat
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
rainy
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 27, 2004
Мнения: 885
Място: Лондон

МнениеВъведено на: 28 Юли 2008 10:55:17 » Отговори с цитат върни се горе

BlackCat написа:
Ти си решаваш Smile


Допуснах, че такъв отговор ще получа...
Twisted Evil
Разбрах. Благодаря ти! Засега в неформална обстановка ще рискувам с любимите си изкази, а като се наложи (дано не се!) официално формулиране, ще преценявам рисковете.
Smile
Още веднъж поздравления за смислените теми!

_________________
Рейни
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
BlackCat
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 22, 2003
Мнения: 1974
Място: Горещ ламаринен покрив

МнениеВъведено на: 28 Юли 2008 11:03:29 » Отговори с цитат върни се горе

Обективно погледнато, сайтът никак не е неформална обстановка. При над 2000 уникални посещения дневно дори не можем да предположим кой ни чете Smile Моето излагане пред стотина души е нищо при тази цифра. А и сравнително дълго време ми отне да се оттърва от вредния си навик.
Само споделям Smile

_________________
BlackCat
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
rainy
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 27, 2004
Мнения: 885
Място: Лондон

МнениеВъведено на: 28 Юли 2008 11:13:39 » Отговори с цитат върни се горе

Съгласих се безпрекословно относно аудиторията! Дори за миг не съм я подценила, още повече, че неглижираното отношение към нея води до умозаключения относно себеуважението.

Мисълта ми е относно неформална обмяна на мисли в разговори и от сорта случвания. Все едно непрекъснато да бъда пристегната в официалния си тоалет, с който се явавям на работното си място, та дори и по време на купон на плажната ивица, да кажем, или на Рожен...
Smile
Разбира се, не иде реч за нудизъм в словото, а освободеност, носеща вътрешен комфорт.
Това имах предвид накратко. Също само споделям.
Twisted Evil Smile

_________________
Рейни
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
gitchka_gramatikova
Гост





МнениеВъведено на: 28 Юли 2008 11:23:55 » Отговори с цитат върни се горе

Удачно и интелигентно поднесена тема, Светле!
Аз също съм се замисляла върху конкретния парадокс, понеже тези, които попрочитат и поназнайват повечко, са наясно за какво иде реч, но по-неопитните може би остават с убеждението, че под "стих" се има предвид именно "стихотворение".
А това си е заблуда в най-чист вид.
Аз лично предпочитам да използвам съкращението "стихо", но и "стихче" не звучи зле - особено ако авторът визира своя творба... Wink
sradev
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 16, 2004
Мнения: 348
Място: влака (може и самолет)

МнениеВъведено на: 28 Юли 2008 14:52:46 » стихоплетка Отговори с цитат върни се горе

и на мен не ми е вкусна думата "стихотворение",
понякога по-обичам стихоплещене, ама пък за тези няколко хиляди години думата стих е доста поотъпкана, преослюнчена, разпокъсана и кърпена, че спокойно може да стане за беднодухом оде-ало

Ама ми хрумна да прасна в сайта си мънечък подръкачник за формите, римите и боят им със царадама

_________________
Славян
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
dimension
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 15, 2007
Мнения: 150
Място: Русе

МнениеВъведено на: 28 Юли 2008 15:29:46 » жаргон Отговори с цитат върни се горе

Знам какво е "стих", "строфа", "стихотворение".
/Не дотам, че и ди-, терц-, квинт- и т.н....но.../
Мисля, че повечето от нас използват "стих" за краткост.
/Което не изключва необходимостта да бъдем пообразовани за смисъла на всяко от тях/
Исках само да кажа - непоносима ми е тая дума "стихо"...
Жаргонна ми е, да ме простите...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Da
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 05, 2005
Мнения: 40
Място: Blagoevgrad

МнениеВъведено на: 28 Юли 2008 19:33:50 » Отговори с цитат върни се горе

След известно колебание, защото напоследък е твърде натегнато във форума, добавям една фраза на големия ни поет Иван Пейчев:
"Лесно се пишат стихове, трудно се пишат стихотворения!"
Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
angar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2004
Мнения: 1211
Място: София

МнениеВъведено на: 28 Юли 2008 23:06:20 » Отговори с цитат върни се горе

Много полезна тема!

И на мен ми се е струвало в някои отзиви, че пишещият не разбира разликата между стих, строфа и стихотворение.
Но в повечето от отзивите "стих" се употребява не само за един ред от стихотворението, но и за цялото стихотворение; и смятам че в сайта ни това трябва да се приема за нормално - доколкото отзивите ни не са някакъв официален доклад или документ. Тук използването на думата "стих" за означаване и на цялото стихотворение позволява и краткост, и внася разнообразие в изказа ни.

Нещо повече - "стих" понякога се употребява за означаване не само на един ред, не само на едно стихотворение, но и на цялата поезия на един автор:

"Стихът ми може да не е разкош, но трудно е да кажеш, че е лош!" /Низами/.

"Аз тази грозна сцена съкратих - насилието ненавижда моят стих!" /Ангар/.

Или на цялата поезия въобще:
"Ако стихът не радва, не зове - язък за пропилени часове!" /Низами/.

По-важното според мен е смисълът на казаното да се разбира!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
krasavitsa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 08, 2007
Мнения: 888

МнениеВъведено на: 28 Юли 2008 23:50:03 » Отговори с цитат върни се горе

Нещо прекалено много разсъждавате, а аз останах с впечатлението, че идеята е в този форум да се постват полезни за самообразованието ни материали.
И, с извинение - да се разберем още отначало - всеки термин си има точно значение, и точно с него трябва да се използва, иначе става лудница като позаформилата се вече тук. Няма аз предпочитам, нито - на мен ми харесва повече. Ако всеки доктор си измисля свое наименование, накрая вместо ушите ще ви лекуват очите (да не използвам по-драстични примери).
Ангар! НИК - по законите на българския език.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Jiva
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 21, 2006
Мнения: 160

МнениеВъведено на: 29 Юли 2008 10:00:47 » Отговори с цитат върни се горе

Светле, чета въпроса ти не като питане (щото отговора си го знаеш), а като привличане на вниманието към яснотата на езика, който е единственият начин на себеизразяване тук - и като въ-образеност (на текстовете), и като обговарянето й (за нея, около нея...).

Словото е най-големият лицемер. Създадено/създаващо се се да "казва" мислите ни, то ги и замъглява, недоизказва. Ако двама души гледат една и съща ябълка, те виждат едно и също; ако аз кажа "ябълка" или "зелено", ти не знаеш каква ябълка си представям или какво точно зелено. Дори да започна да обяснявам, пак няма да е сигурно, че моят зрителен, вкусов, емоционален опит (харесвам-нехаресвам ябълки и зелено) е подобен (няма как да е същият) като твоя. Но точно тази замъгленост на значенията ражда провокацията на разбирането (ни).

"Опитвам да разбера какво ми казва другият. Всяка дума е като загадка за разгадаване, текст за тълкуване с най-различни интерпретации. И в усилията си да разбера, установявам значения и в крайна сметка смисъл. Мъглявината на словото ражда смисъла." (Жак Елюл, "Унизеното слово")

На мен ми трябваше доста време да свикна със своеобразния "сленг" на говоренето тук, но си дадох сметка, че той е резултат от условията на ставането му - словото в мрежата е едновременно писано (трайно), но и имитиращо говоренето (отминаващото, непрецизното, непълното). И дори когато става дума за литература (или кой каквото разбира от тази дума), не могат да се спазят и без това неустойчивите понятия и правила на затворения в книгите (художествени, изследователски) език. Както английският в нета непрекъснато се опростява, за да стане по-глобален, разбираем за повече хора, така и ние тук опростяваме (до разрушаване на същността) словото на/за художественото.

Но корективи винаги има. Има ги и тук, въпреки невинаги приемливия начин на действането им. Да, "стих" е некоректна употреба за творба, написана в стихове (щото за да има такава, те трябва да са поне 2), но всички тук за приели условно частното като по-кратък и опростен изказ на цялото. Няма лошо, ако се разбираме...Но това е тук. И ако попаднем в друга ситуация на употреба на словото, ще сме длъжни да се съобразяваме с нейния дискурс (начин на изразяване). А това вече е лична отговорност, култура, грамотност, уважение и към езика, и към участниците в комуникативната ситуация...Всъщност тези изисквания са валидни и за тукашното разноречие, но явно са трудно постижими...

А аз, за да не изневерявам съвсем на "моя език", употребявам обикновено по-общото и пак кратко понятие за "цялостен, завършен смисъл" - "текст" или "изказване" (по подразбиране, както е в устната реч - поетическо, художествено...)

Извинявам се за дългия пост, но ти благодаря за провокацията да кажа неща, които си спестих с неучастие в другите подобни теми.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
phifo
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 27, 2006
Мнения: 219

МнениеВъведено на: 29 Юли 2008 11:12:40 » Отговори с цитат върни се горе

Всъщност, Светла, не би трябвало да се срамуваш! Уважавам много Г. Константинов. Той е изключителна личност и прекрасен поет. Но в случая не е бил прав.

Думата стих може да се употребява в смисъл на стихотворение. И това е сигурно.

Думата е от чужд произход и има две значения, т. е. е многозначна. Говорим за второто й значение. Но по-добре да цитирам цялата статия от речника, за да няма недоразумения.

СТИХм.(рус. по гр. ......." ред, линия")
1. Отделен ред в стихотворение. 2. Стихова реч, организирана по определен начин за разлика от метричната реч; поетическа реч.

Речник на чуждите думи в българския език; София 1982, БАН, Институт по български език

Второто значение назовава едно събирателно понятие. Без съмнение с него може да се назове и конкретен текст.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Da
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 05, 2005
Мнения: 40
Място: Blagoevgrad

МнениеВъведено на: 29 Юли 2008 16:50:58 » Отговори с цитат върни се горе

Никак не съм съгласна, затова и публикувах тази фраза на Пейчев.

Стихотворението е завършена структура.
Стихът е просто ред (преди време) или фраза, някаква мини-цялост (в днешно време).
Стихотворение е когато от началото до края имаш започнат, развит и завършен образ, паралелно имаш започната, развита и завършена тема, което в цялото си прави една обща започната, развита и завършена структура.

В този смисъл, да се нарича стихотворението стих е или обида, или намек, че това още не е стихотворение.

А жаргонното "стихо" се колебая дали да го обичам или мразя Smile
"Аз написах едно стихо, искаш ли да ти го прочета?" - звучи ми като... като нещо, което не е литература и даже няма намерение да става литература.
А литературата е занаят, майсторлък като всички други и има своите правила.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com