Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 747
ХуЛитери: 2
Всичко: 749

Онлайн сега:
:: LATINKA-ZLATNA
:: tehnomobi

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - ОТНОВО "щРЪКЛИЦА" В ГАЛЕРИЯ "АКТИВ АРТ"
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2003
Мнения: 2983
Място: Варна

МнениеВъведено на: 26 Ное 2007 19:48:36 » ОТНОВО "щРЪКЛИЦА" В ГАЛЕРИЯ "АКТИВ АРТ" Отговори с цитат върни се горе

Галерия "Актив Арт"
Представя
единадесето издание на поетични диалози

"Щ Р Ъ К Л И Ц А"

Тема:

"Т Р Ъ Н С К И Р А З К А З И "

представени на живо от:

ПЕТЪР ДЕЛЧЕВ - К2
ВАЛЕНТИН АНДРЕЕВ – РАФЕ актьор от Драматичен театър “Йордан Йовков” гр.Добрич
СВЕТЛА СТАЙКОВА – Blak Cat

Водещ: КИРИЛ АСПАРУХОВ


18.30 часа 28 ноември 2007 г.
Галерия “Актив Арт”
Гр.Варна ул.”Дунав” 5

Встъпление

“Момче, ти ли си тоя, дека сбирал вучи житиета?! Бабата рече да варкам да те сретам и да ти кажем за вуците. Оти я сум най-стар у наше село, повним бая живот и бая умирачка...
Напреж сакам да те питам: От що така сте се сбъркàле вие там - по градò? Що ви е присèцало?! Свършия ли се человеческите жития, та вучи сте пошлè да трàжите?! Сичкия ли живот турнàхте на хартията, сичката ли хорска умирачка, че опрехте до вуците?! То верно, дека вуко иде пò человек от некои хора, па други са пò вуци от вуците...
Ичè се чудим тука на Светò. Сбъркàл е Оня, коги е турнàл у една бохча све − и хора, и дзверове. Оти хората са диви и от другùте нема и трошùняк да остаье! Да си ги бе пасъл вуците Господа на своùте си ливаде. Оти тука им изпихме живото на них, ама пай и нашия си изпиваме вечим.
Ти се не чуди, не сум се побъркàл я, пипето ми си е на мèсто и сече, сече. По цели нощи сече, та на утрето сал едни трески има от Свето. Барем на боринки да стаят − зиме печката да палим, па то и това не чè!
От кои си ти, момче? Нашенче идеш, ама знам ли те чий сой си. То се омешàха родите − кой коги с коя булка се фанàл, чии сополкьовци отчувал и за орли ги гласил, па те на патки станàли...
Инак множко вучи дири минуват по Трънско. И вуча кръв се пи тука, и человеческа... Едно знам я − дека Господ е плюнàл и живот се е зафатал, там и мъка се е присадила! Кико бурен се вие пустата цръна мъка и души человеците, мори ги на корен...
Па ти си убавенко, погледà те я от напреж. Убавенко си и бащу ти на челото ти го пише, я сал те така си те подпитувам! Ручкàл ми е и он ръкаво! Големо диване беше, да ти е жив! А ти сеги òкни по едно лимонде, оти я вечим другò не пиèм и присèдни тука, на ладовина.
Я да ти речем кое що е по вучия и человеческия свет..."

“Изкачих Трънските планини в края на септември. За първи път през живота си. От Кървав камък – самотна, живописна скала – се ширна вълшебна, омагьосваща гледка. Земята на вълците – една неразказана приказка! Но приказката изчезна за мигове. Непрогледна, космата като чудовище мъгла захапа слънчево-засмяната планина, налапа я и я погълна. Изкатери се на небето, настигна белите рунтави облачета и ги схруска. Слънцето ужасено угасна. Земята на вълците – стана страшна!
Трънските села умират. В буренясалите дворове цъфтят единствено белите цветя на некролозите. Граничната бразда се покрива с трева. Там, където България граничи със себе си… Без хора планината е пустиня, земя на вълци, смърт... Но в природата, вечността и литературата смъртта ражда живот. Роди се силна, сурова, неподправена поетична проза със свирепа художествена мощ.
„Трънски разкази” на Петър Делчев разгръщат пред нас човешката душа на Балкана, разлистват страница по страница потресаващата трагическа съдба на трънското село. Пред очите ни израстват словесните картини на един варварски, първичен свят, където гладът, битката за живот сродяват човека с хищника. Воят и вопълът зловещо се надпяват. А човешката глутница понякога е по-безпощадна от вълчата.
Белетристичният дебют е многообещаващ. Прозата е заредена с поетичния ритъм на разговорната реч. Живият диалог – най-капризната същност на повествованието – обича автора и му се отдава с лекота. Характерите в творбата носят неповторимия портрет на българщината. Литературният образ е запомнящ се, незабравим. Само в тази книга един мъж може да се обеси... и кръвта му да изтече до капка...
Тясно жанрово сборникът е решен като новелистичен роман. Героите често пренасят съдбата си от разказ в разказ. Творбата докосва, родее се с най-добрата ни литературна традиция: „Старопланински легенди”, „Диви разкази”, „Кървави разкази”. Рисувайки вълчата усмивка на трънския планинец, Петър Делчев ще разочарова любителите на лекото четиво. Това не е книгата на лятната ви ваканция. Някои могат да нарекат сюжетите депресивни, изобразяваната действителност – отблъскващо жестока... Аз мисля, че това е най-голямото ù художествено достойнство: трагическото светоусещане... чувството за гибел, излъчваща светлина...
Авторът го притежава. Късчето самородно трънско злато му принадлежи. Изровил го е от вечността, промил го е през кръвта и таланта си. Откритието е самородно, а не претопено от класически образци.
В земята на вълците има литературно злато. Дано жилата се окаже неизчерпаема!
На добър час!”
"Земята на вълците “предговор към книгата от Александър Чакъров


Петър Делчев е роден през 1971 г. в гр. София. Женен, баща на две деца. В началото на 2006 г. излиза дебютната му стихосбирка „Луд за обичане”. „Трънски разкази” е първата му белетристична книга, която излиза през декември 2006 г. И двете книги са издание на Сдружение “Словото” (www.slovoto.org).
Лауреат е на национални конкурси за поезия и проза: „Очи за себе си ’2006”, „Радецки – Вчера! Днес... Утре?”, „Христо Фотев’2006” и др. Сборникът “Трънски разкази” получава номинация в Националния конкурс “Елиас Канети”, 2007 г. и е отличен с Първа награда в Международната среща на младите писатели, Своге’2007. Член на Съюза на българските писатели от септември 2007 г.
Части от двете книги могат да се прочетат на www.slovo.bg/pdelchev

В последната за годината “Щръклица” ще се осъществи и нашествието на софийските хулитери. К2 – Петър Делчев повежда дружината. Поради спецификата на жанра, диалогът ще е режисиран – части от книгата. Импровизацията ще е във втората част, където очакваме изненади. Аз спирам до тук за да има интрига. Това че материалът е сериозен и не лек е също умишлено подбрано, за да предаде тежест на събитието- все пак става въпрос за финалната за 2007 “Щръклица”. До нови срещи на 30 януари 2008 за тези, които по една или друга причина ще пропуснат .
Ваня Маркова – галерия “Актив Арт”

_________________
За съдбата на песен мечтая,
като надежда в нечия душа да се вселя...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
bilkarkata
Гост





МнениеВъведено на: 27 Ное 2007 00:32:48 » Добре, де... Отговори с цитат върни се горе

Щом трябва - ще сме на линия...
Две мнения няма...
А срещата по традиция продължава къде...Хайде в хор...
В "Червения... лъв"... Laughing Laughing Laughing
Ufff
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 09, 2004
Мнения: 2108

МнениеВъведено на: 27 Ное 2007 00:57:04 » Re: Добре, де... Отговори с цитат върни се горе

bilkarkata написа:
Щом трябва - ще сме на линия...
Две мнения няма...
А срещата по традиция продължава къде...Хайде в хор...
В "Червения... лъв"... Laughing Laughing Laughing


От галерията на активартлъвовете- в устата на лъва. ) От трън на глог. Лошо няма! Cool
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Hemu
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2006
Мнения: 100
Място: Варна

МнениеВъведено на: 27 Ное 2007 08:50:41 » Отговори с цитат върни се горе

Наистина не е за пропускане.
Дано не се появи причина... Smile

_________________
Жест , дума , усмивка , доброта...
какво ни пречи да даряваме това?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2003
Мнения: 2983
Място: Варна

МнениеВъведено на: 27 Ное 2007 13:10:38 » Нещо не го разбрах това Отговори с цитат върни се горе

От трън та на глог. Това че става въпрос за Трънски разкази ли?

_________________
За съдбата на песен мечтая,
като надежда в нечия душа да се вселя...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Ufff
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 09, 2004
Мнения: 2108

МнениеВъведено на: 27 Ное 2007 23:31:01 » Re: Нещо не го разбрах това Отговори с цитат върни се горе

Markoni55 написа:
От трън та на глог. Това че става въпрос за Трънски разкази ли?

Ми да! Истинските рози са трънливи!) Трънките и глогинките са от сой!

Хубава книга!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2003
Мнения: 2983
Място: Варна

МнениеВъведено на: 28 Ное 2007 13:28:40 » Даже много хубава книга! Отговори с цитат върни се горе

Аз още като я прочетох писах едно прочувствено писмо на автора. Трудна ми е тази тема. Напоследък много се щадя от силни, разтърсващи и тежки четива. Имам си проблем с емоционалността. Той си е мой. Но независимо накъде отиваха нещата със сюжета я прочетох на един дъх. Може да изглежда много "кравешки възторжено" както се изразяваше един бивш хулитер, но книгата е от ония, дето в моята класация е в графа "най". Бях поразена от стила, от невероятната изразна култура, от достоверността на образите. Имах чувството, че това е автор поне с няколко тома "избрано" в биографията си. Много зрял и силен. Зарадвах се, че книгата е номинирана, което означава, че е забелязана! И много ще се радвам варненският й прием да е толкова възторжен, колкото моята тирада!

_________________
За съдбата на песен мечтая,
като надежда в нечия душа да се вселя...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
SugarBabe
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 10, 2005
Мнения: 19
Място: Varna

МнениеВъведено на: 28 Ное 2007 14:38:46 » Отговори с цитат върни се горе

Как искам и аз да дойда, ще направя всичко възможно да го съчетая с едно друго събитие Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
bilkarkata
Гост





МнениеВъведено на: 29 Ное 2007 01:22:43 » Отговори с цитат върни се горе

Значи аз можах да присъствам, дори и болна...
Рискувах да припадна от настинката си и горкият
Еф-гений, или Примавера, като
най-познатите ми кавалери,
щяха да бъдат принуден да ме тътрузят
на ръце около два километра до болницата,
а вие дори не си направихте труда да дойдете да
надникнете. Особено съм обидена на Нети, че през
цялото време очаквах да я видя...А-а-а... Mad Mad
SugarBabe
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 10, 2005
Мнения: 19
Място: Varna

МнениеВъведено на: 29 Ное 2007 11:03:31 » Отговори с цитат върни се горе

Служебни ангажименти ме закопчаха и пак пропуснах поредната Щръклица Evil or Very Mad
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Hemu
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2006
Мнения: 100
Място: Варна

МнениеВъведено на: 29 Ное 2007 13:39:09 » Отговори с цитат върни се горе

Е как си ми обидена като аз през цялото време бях там? Shocked
Ти май се шегуваш? Very Happy

Наистина беше приятна вечер, а четените откъси ме развълнуваха много...
Добре пресъздадени образи от автора, разбира се от Светла и от гостуващия артист.
Хареса ми.

_________________
Жест , дума , усмивка , доброта...
какво ни пречи да даряваме това?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
bilkarkata
Гост





МнениеВъведено на: 29 Ное 2007 15:39:28 » Малиий... Отговори с цитат върни се горе

Ей сега вече те убих. И дори не ми се обади...Това вече не прилича
на нищо от твоя страна. А аз най-добросъвестно чаках до последно
някой да каже: "Абе, здрасти, аз съм Нетито!" или "Здрасти, аз съм
Лисица!"- защото и нея очаквах...
Нищо...нищо...
Накрая се дръннахме най-сериозните в "Червения лъв" и какво...
Как човек да не ти отпори ушите следващия път...
И ти не разбра коя съм, нали? Ами нека ти е за урок! Smile)) Razz Razz
Hemu
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2006
Мнения: 100
Място: Варна

МнениеВъведено на: 29 Ное 2007 15:47:56 » Отговори с цитат върни се горе

Дали не съм разбрала коя си?Не знам.
Може би ти си седяла на четвърти ред.
Или на пети, не ги броих. Някъде там.
Може пък аз да съм стояла точно до теб.
Very Happy

_________________
Жест , дума , усмивка , доброта...
какво ни пречи да даряваме това?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
bilkarkata
Гост





МнениеВъведено на: 30 Ное 2007 00:49:44 » Айде сега Отговори с цитат върни се горе

До мен седеше симпатична доста млада дама с дълги тъмни коси
и приветливо лице...
Ти ми писа, че си по-възрастна...Аз се оглеждах, оглеждах, но
после в един момент повечето се разотидоха и реших, че не
си дошла... Crying or Very sad Crying or Very sad
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com