Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Nela
Днес: 0
Вчера: 2
Общо: 14146

Онлайн са:
Анонимни: 830
ХуЛитери: 4
Всичко: 834

Онлайн сега:
:: AlexanderKoz
:: LeoBedrosian
:: Oldman
:: Elling

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - За нелепостите в средите на родната поезия!!!
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
bird_in_love
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 18, 2007
Мнения: 30

МнениеВъведено на: 25 Юни 2007 09:56:37 » За нелепостите в средите на родната поезия!!! Отговори с цитат върни се горе

Здравейте! Свързах се с хора, организиращи литературния клуб на младите поети. От тях разбрах доста за състоянието, в което се намира нашата поезия, как е съботирана от псевдо-ителектуалците, как стойностите неща се пренебрегватв името на нечии интереси...
Интересен ми е вашият коментар, както и всякаква информация, личен опит и разочарования по тази тема, които имате! Както и предложение за разрешение на проблема, разбира се.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
esperanca
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 29, 2007
Мнения: 508

МнениеВъведено на: 25 Юни 2007 10:04:38 » Нищо ново под слънцето, всичко е суета на суетите! Отговори с цитат върни се горе

Няма по-жесток човек от твореца, колкото по - талантлив, толкова по -жесток, има и изключения, за да е вярно правилото Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
bird_in_love
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 18, 2007
Мнения: 30

МнениеВъведено на: 25 Юни 2007 10:16:32 » Отговори с цитат върни се горе

Съгласна съм с теб, но от определена дистанция... Защото: Не трябва ли именно хората на изкуството да са най-толерантни, най-пълни с живот и максимално издигнали се над дребнавите битови проблеми, над нещата демек Wink Знам ли... Би трябвало нас да не ни интересува кой с какъв цвят очи е, а с какви нюанси е душата му...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
nafaka
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 18, 2006
Мнения: 13

МнениеВъведено на: 25 Юни 2007 10:25:57 » Re: За нелепостите в средите на родната поезия!!! Отговори с цитат върни се горе

bird_in_love написа:
Здравейте! Свързах се с хора, организиращи литературния клуб на младите поети. От тях разбрах доста за състоянието, в което се намира нашата поезия, как е съботирана от псевдо-ителектуалците, как стойностите неща се пренебрегватв името на нечии интереси...
Интересен ми е вашият коментар, както и всякаква информация, личен опит и разочарования по тази тема, които имате! Както и предложение за разрешение на проблема, разбира се.


Здравей, влюбено пиле. Smile
Интересна тема си подхванало, но не ми стана ясно:
1. Какво е състоянието, в което се намира нашата поезия?
2. В какво се изразява пренебрегването на стойностни неща и в името на чии интереси се прави то?
3. Какво се има предвид под "стойностни неща"?
4. И на края - какво точно означава "съботирана"? Тоест, ако имаш предвид четене (или писане) на поезия в събота, например (оттам и сЪботирана) - обяснимо е - предполага се, че съботата е свободен от делови ангажименти ден и хората се отдават на любими занятия. Very Happy
А ако имаш предвид сАботирана (от онова действие - саботаж) - то какво точно означава да саботираш поезията?! Rolling Eyes

Shocked
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
esperanca
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 29, 2007
Мнения: 508

МнениеВъведено на: 25 Юни 2007 10:30:16 » Отново! Отговори с цитат върни се горе

bird_in_love написа:
Съгласна съм с теб, но от определена дистанция... Защото: Не трябва ли именно хората на изкуството да са най-толерантни, най-пълни с живот и максимално издигнали се над дребнавите битови проблеми, над нещата демек Wink Знам ли... Би трябвало нас да не ни интересува кой с какъв цвят очи е, а с какви нюанси е душата му...


За втори път по повод на тема ти казвам "Добре дошла"в....избра ли си думичката, в лични ще ти нахвърлям с какво всеоръжие да се всеоръжиш, защото много, много ще ти трябва Shocked Shocked Shocked
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
bird_in_love
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 18, 2007
Мнения: 30

МнениеВъведено на: 25 Юни 2007 10:39:25 » Отговори с цитат върни се горе

Very Happy Ха... Хубава забележка!!! Smile
Значи имам предвид следното! (като имай предвид ти и другите, които четат тази тема, че ако всичко ми беше ясно, нямаше да я пусна Wink )
Има огромно количество псевдо-поети и -интелектуалци, които вероятнио имат своите таланти и умения, но поезията или пък литературата въобще не спадат към заложбите им! Но въпреки всичко те обитават тези среди с уверенпостта, че там им е мястото. Използват влиянието си, за да "избутват" на преден план себеподобни от младото поколение( става въпрос за едно наистина голямо съсловие).
Това са неща, които не са тайна за никого! Това, което мен ме учудва е, отново казвам, размерите, които е приело това явление.
За САБОТАЖЪТ Razz : Млад и талантлив поет без тяхно одобрение или връзка с тях, не би могъл да стане име или пък да вземе нагрда в конкурс... Защото няма равни условия... И тук както навсякъде в България, водещи са интересите Smile Не ми се ще да вярвам в това... Затова бих се радвала всеки, който може да ме опровергае или пък да подкрепи информацията ми, да го направи Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
oberonus
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 03, 2007
Мнения: 48

МнениеВъведено на: 25 Юни 2007 12:17:45 » Отговори с цитат върни се горе

Аз бих предложил разделението от "Майстора и Маргарита" на Булгаков. Там има майстори има и институция на поетите и интелектуалците. Едните създават истинска поезия и живеят в нея, другите са просто държавни чиновници. Човек сам избира, в коит среди да участва и на каква цена, а това дали е талантлив или не зависи от това как се отнася към таланта си или към себе си. Така, че според мен може и да има такива среди, но тях винаги ги е имало и ще ги има, както и истински стойностните неща все някога ще станат явни.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
kamik
Модератор
Модератор


Записан(а): Feb 03, 2006
Мнения: 275
Място: Добрич - София

МнениеВъведено на: 25 Юни 2007 15:17:26 » Отговори с цитат върни се горе

oberonus написа:
Аз бих предложил разделението от "Майстора и Маргарита" на Булгаков. Там има майстори има и институция на поетите и интелектуалците. Едните създават истинска поезия и живеят в нея, другите са просто държавни чиновници. Човек сам избира, в коит среди да участва и на каква цена, а това дали е талантлив или не зависи от това как се отнася към таланта си или към себе си. Така, че според мен може и да има такива среди, но тях винаги ги е имало и ще ги има, както и истински стойностните неща все някога ще станат явни.

Дано повече хора прочетат и проумеят това...особено за живеенето в поезията...Среди има всякакви...конкурси също...и наистина е въпрос на личен избор - ако си наясно с Цената!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
sradev
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 16, 2004
Мнения: 348
Място: влака (може и самолет)

МнениеВъведено на: 25 Юни 2007 18:06:59 » da Отговори с цитат върни се горе

kon-kursite sa za kone, ne za pegasi

_________________
Славян
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
rajsun
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 26, 2004
Мнения: 1015

МнениеВъведено на: 25 Юни 2007 19:13:51 » !:))) Отговори с цитат върни се горе

Razz
Нелепости винаги е имало и ще има.
Както и поезия Wink
Въпросът е - кое преобладава Sad
Това не зависи много от нас, но...
Нашият избор си е наш, на коя страна да застанем Confused
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
dafna
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 31, 2005
Мнения: 26

МнениеВъведено на: 27 Юни 2007 09:03:59 » За ползата и наградата Отговори с цитат върни се горе

Поздравления за отворената тема! Това е въпрос, който мен също много ме възмущава и отравя желанието ми за творене. Затова искам да подкрепя Птицата със своя поетичен отговор чрез стихотворението си "Бели полета".( Няма да затормозявам форума и да го копирам тук.)
Гилдиите са за занаятчиите. Творчеството е самостоятелен акт и може само въз основа на естетически или философски платформи да обединява донякъде творците. Но Булгаков го е казал по-добре. /Браво на цитиращите го!/
Представяте ли си Дебелянов да беше оценяван от съвременниците си,или Яворов, или Гео Милев...? Нямаше да има конкурс, който да бъде спечелен от тях. Защото не са във времето си, а над него... Но нека до тук да спрат аналогиите, а не по-нататък, (че ние едва ли сме..., за да се сравняваме с тях) защото така няма да издържи нито един дебат. Творчеството не е годишно училищно представление, на което всички са аплодирани герои. То е първо и единствено мъчение, ад, вътрешен огън, от който искаш да избягаш... Затова е смешно да търсим признание, но пък човешката ни природа го иска... Ето го нашият проблем, а не проблемът КОНКУРС. В литературната история много творци са съжалявали после за протектирани от тях творци, които не са издържали нататък. По-честно е Словото ти да спечели аудитория, отколкото "висотата" на някой конкурс.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
poki
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 11, 2004
Мнения: 64

МнениеВъведено на: 27 Юни 2007 10:07:50 » Отговори с цитат върни се горе

Няма да коментирам темата, само ще цитирам един от популярните български бардове Гинчо Павлов. Една негова песен отпреди 19 г. завършваше така:

Ах, "човек се..ражда..и..умира",
казал е ювиги Омуртаг.
Ние не, а времето избира
кой ще се запомни, а и как.

Микеланджело Буонароти е бил един от най популярните и талантливи поети на своето време-великолепни сонети! Днес, в наши дни този факт е много малко известен. Съвременниците ни го знаят като гениален ваятел и художник, а един друг Микеланждело(негов племенник) е познат на хората, интересуващи се от поезия, като поет. Това е...

_________________
poki
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
potatoe
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 11, 2006
Мнения: 103

МнениеВъведено на: 28 Юни 2007 08:26:40 » ДАЙ ГАЗ, ПЕЗАС Отговори с цитат върни се горе

Пишете, пък да става каквото ще.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
bird_in_love
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 18, 2007
Мнения: 30

МнениеВъведено на: 28 Юни 2007 11:14:55 » Отговори с цитат върни се горе

То душата на твореца не му дава много ибор в това отношение Smile Wink
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Lisica
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 28, 2004
Мнения: 35
Място: Русе

МнениеВъведено на: 28 Юни 2007 11:29:16 » И аз да кажа!!!!!!! Отговори с цитат върни се горе

Laughing
Нека си спомним "Задочните репортажи за България" на Георги Марков, лека му пръст. Помните ли описанието на големите литературни корифеи? Или отъркването им във властта, или рецитирането в пияния скут на властта? или дългите "творчески" отпуски по луксозните вили и домове , които БКП им беше построила? Морето, Балкана, евтините пържоли, попуските за навсякъде?
Е, аз съм била малка или още неродена в онези най-ранни години, но времето е спряло и сега.
Като журналист ще говоря конкретно. В Русе например онези чичовци, които помня като "утвърдени поети" от ученичка в гимназията, сега пак са съдниците на поезията в града. Те никога не са влизали в този и подобни сайтове. Хабер нямат какво става във виртуалния свят, по нашите конкурси и форуми. Те обаче плачат на рамото на кмета всекидневно, че общината трябвало да даде едни пари за вестник за литература и изкуство. Плакаха старците, и им дадоха пари. Изпокараха се. Бяха славили партията до припадък. Всичките до един. сега пък са репресирани, че не можели свободно да се изкажат някога. И се пръкна едно вестниче. Че като замириса на.........мухъл, нафталин и камфоров спирт. Сега новите млади корифеи са техните деца и внуци, уреждат се едни четения, идва кметът, клати глава, ама като е инженер и хлебар, гледам, че не вдява за какво иде реч. Не че и публиката вдява. Когато правим четения на млади поети, включително от хулите - викаме си приятелите и колегите от журналистическата гилдия. каним и сърдитите старчета, но те още по-сърдито не идват. После злобничко коментират при кмета, че новото поколение е ялово......
Та така. Това са конкретни факти. Чела съм им напъните. Стават само за текстове на посредствени стари градски песни или маршове за първи май и девети септември. Мое лично мнение. Всъщност тук не нападам възрастта и поколението им. Тревожи ме тяхната циментираност в миналото и желанието за власт и привилегии, както някога. Свърши тая........Днес мен много повече ме вълнува под мой стих тук да получа поощрение от хора, над чиито стихове съм плакала или са ме държали будна цяла нощ. Това е изкуството. Другото е канцеларщина.....Да пишем, пък, каквото сабя покаже, и честта, майко, юнашка...... Laughing
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com