Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Anyth1978
Днес: 1
Вчера: 1
Общо: 14145

Онлайн са:
Анонимни: 546
ХуЛитери: 1
Всичко: 547

Онлайн сега:
:: Albatros

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Конкурс: Тук
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Този форум е заключен: не може да се пускат или редактират теми.Тази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Анкета :: Моля, гласувайте за това произведение

5
26%
 26%  [ 4 ]
4
6%
 6%  [ 1 ]
3
6%
 6%  [ 1 ]
2
0%
 0%  [ 0 ]
1
60%
 60%  [ 9 ]
Всичко гласували : 15


Автор Съобщение
BlackCat
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 22, 2003
Мнения: 1974
Място: Горещ ламаринен покрив

МнениеВъведено на: 10 Апр 2007 08:21:49 » Конкурс: Тук Отговори с цитат върни се горе

Тъмнина, тресавища, трънеста тел,
траншеи, торища, тиня, тръстика.
Термити трамбуват темели, тунел.
Тук търпеливо труд тежък те тикат.

Течащата траурно тук тишина
търкаля тропоти, трясъци, тътен.
Тъпчейки твари, тъмнотъжна трева,
тътрузи тонно туловище търтей.

Тровят творене тении, тумори;
тъмни, тунелни, топлината топят,
троскотно тъпчат твореното тръни;
търтейна тук тирания творят.

Трошете тиранство, твари творящи!
... Твари творящи тиранство търпят;
тачат тиранство твари търпящи;
телом те тук тирания торят.


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: BlackCat на 23 Апр 2007 08:57:05 - общо 1 път.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
Iskren32
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 14, 2006
Мнения: 138
Място: София

МнениеВъведено на: 12 Апр 2007 05:49:50 » Отговори с цитат върни се горе

Това върви за конкурс - Тавтограми Smile

Много оригинален текст, особено първата и последната строфа - сполучливо илюстриращ Тресавищата, Тунелите, Тиранията Smile ...запомня се, има въздействие
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
lusa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 09, 2007
Мнения: 27

МнениеВъведено на: 12 Апр 2007 10:11:57 » Отговори с цитат върни се горе

Eдиници?Защо, бре?! Shocked Има ги и на други места.Даже и аз съм ги заслужила.
Май журито ще решава доста трудно.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Iskren32
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 14, 2006
Мнения: 138
Място: София

МнениеВъведено на: 13 Апр 2007 03:23:50 » Отговори с цитат върни се горе

lusa написа:
Eдиници?Защо, бре?! Shocked Има ги и на други места.Даже и аз съм ги заслужила.
Май журито ще решава доста трудно.



единицата има форма наподобяваща стрела...много стрели са се забили ТУК....Както казва един от главните герой в една радиодраматизация:
- Ссстреля ми се бее, мнооогоо ми се стреляяя!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Limonka
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 01, 2006
Мнения: 32
Място: София

МнениеВъведено на: 14 Апр 2007 15:12:33 » Отговори с цитат върни се горе

Хей, хора, ако някой има нещо против мен и затова пише тук единици като си мисли, че аз съм аторът, веднага да спре. Много би ми се искало, това да съм го написала аз, но уви не съм толкова талантлива. Подкрепете човека, който е създал една наистина великолепна творба, която има не само оригинална форма, но и СЪДЪРЖАНИЕ-нещо, което липсва на много от нещата, публикувани от мен и от други като мен.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
BlackCat
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 22, 2003
Мнения: 1974
Място: Горещ ламаринен покрив

МнениеВъведено на: 20 Апр 2007 08:04:16 » Отговори с цитат върни се горе

Извадка от писмо на Димитър Алексиев, която публикувам тук по негова молба:

Цитат:
В тази връзка искам да споделя мнението си за стихотворението „Тук”, което ме впечатли с доста неща. Първо формата, която използва авторът е смела, различна и неподражаема. Писането по този начин освен, че е оригинално, но и твърде трудно, защото е трябвало да сглоби една творба измежду 500 думи/ ограничение от буквата/; или от по-лесния начин от 100 000 думи, колкото има българския език. За тези „Сизифови усилия” поздравления. Той е първия наш поет справил се толкова успешно с тази буквена форма. Но нека да разсъждаваме върху „Тук” от гледна точка на съдържанието. Добре подредената композиционна рамка въвежда в първата строфа мястото, където се развива действието: „Тъмнита, тресавища, трънеста тел...” Тук са и двигателите на трудовия процес- термитите. Безглаголните стихове употребени прямо, точно, ясно пресъздават образ, от който настръхваш. Втората строфа описва как живеят и творят термитите; тук е вече и техния вековен мъчител тиранина – търтей. Третият куплет обрисува по един великолепен начин „ слугинажът” на търтея, допринасящ за затвърждаване на тиранията.. Хареса ми сравнението „тъмни, тунелни, топлината топят; троскотно тъпчат...”, един чудесен образ. Всичките тези описателни картини избухват в последната строфа първо чрез една призивна поанта „ Тъпчете тиранство твари творящи”; до кулминационния финал- поанта: „Телом те тук тиранство торят” Тази поанта философско- емоционално осмисля творбата. Ето как алегориево-гротесковия език прави стихотворението „некалендарна творба”, а творба отнасяща се за далечни, настоящи, даже вечни времена. Общата метафора кара човек независимо кога и къде е роден, да се пита: Къде е това „тук” и веднага да си отговори. Четейки стихотворението, трябва да потчертаем особената сила, която влива алитерацията с буквата „Т”. Нейното натъртване те кара по по- особен начин да усетиш „тъмнината, тунелите, тежкия труд на термитите, тропота на техните инструменти, туптенето на уморените сърца, тропота, трясъците и тътена в траурната тишина, тътрузенето на търтея.” Всъщност стиха: „Течащата траурно тук тишина тласка тропоти, трясъци, тътен” е също блестящ образ- действие, който впечатлява. Моите поздравления и за словосъчетанието „тъмнотъжна трева” и глагола тътрузи, който е рядко използван. Тези наглед дребни детайли трябва да се падчертават, защото основното, което прови една творба стойностна поезия, е да се използват думи различни от ежедневната реч. Впечатлен съм от безукорната ритмика / 11 срички на стих/ и възможността да се изнамерят рими, поднасящи характерна мелодичност. Като находка бих посочил и използването в последната строфа на „тиранството”- вместо тирания-, което е по- глобално понятие. То прави поантата по-точна и вярна. Смятам за достойнство на творбата и нещо много важно. Тя може да се онагледи от други видове изкуства. Картините и образите ще въздействат още по-силно чрез един черно-бял филм без звук. А после да прозвучи музика от симфонична меса или хард рок. Това се получава благодарение на алитерацията на „Т”, която кънти като катедрална камбана или ударен музикален инструмент повече от 80 пъти. Нека да си припомним „ Настане вечер, месец изгрее, звезди обсипят.....”, където срещаме 17 пъти „е”, или „г”и „р” в „Гарванът грачи грозно, зловещо....”
В заключение искам да кажа, че творбата е силна не само с брилянтната си форма, собствен неподражаем стил, но и с философско- хуманния си изказ и непреходните послания. Усещам, че и творбите „Български блян” и народната песен „Станьо сбира сиво стадо...” са на същия автор. Спокойно може, да не се подписва вече под творбите си.

_________________
BlackCat
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
angar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2004
Мнения: 1211
Място: София

МнениеВъведено на: 20 Апр 2007 11:17:30 » Отговори с цитат върни се горе

BlackCat написа:
Извадка от писмо на Димитър Алексиев, която публикувам тук по негова молба:

Цитат:
....
В заключение искам да кажа, че творбата е силна не само с брилянтната си форма, собствен неподражаем стил, но и с философско- хуманния си изказ и непреходните послания.
...


Напразно я разхвалваш толкова! Тъ-тъ-тъ-тъ, тъ-тъ-тъ-тъ! Една тавтограма и толкова - много сполучлива наистина, но само тавтограма!
С почти неизбежните за тавтограмите и акростиховете неточности в изказа или смисъла. Затова и тавтограми Ботев не е писал!

А виж пък това, че "основното, което прави една творба стойностна поезия, е да се използват думи различни от ежедневната реч", съвсем не е вярно! Ботевата поезия е най-стойностната, и може би именно и затова, че в цялата си поезия той употребява само 1500 думи - най-обикновените!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
velina_
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 17, 2007
Мнения: 10
Място: гр. Габрово

МнениеВъведено на: 20 Апр 2007 20:05:47 » Отговори с цитат върни се горе

Много хубаво стихотворение! Безкрайно ми харесва, но не виждам къде е Ботев! Някой видя ли го?!?
Поздрави!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Покажи мненията преди:      
Този форум е заключен: не може да се пускат или редактират теми.Тази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com