Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 859
ХуЛитери: 1
Всичко: 860

Онлайн сега:
:: pinkmousy

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Гларусът, моят приятел
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
Bukvist
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 12, 2008
Мнения: 143
Място: Варна

МнениеВъведено на: 20 Фев 2023 17:32:48 » Гларусът, моят приятел Отговори с цитат върни се горе

Тази година утрото на Първа пролет бе дъхаво и лъчезарно. Бе неделя, но още по изгрев се събудих от аромата на разпъпилите дървета и крясъка на разгонените гларуси. Мътиха на покрива ни. Разтворих широко прозорците на остъклената ми, панорамна тераса и пролетта влетя у дома. Нямах търпение да се събуди 4-годишният ни син, за да го изведа навън. Към 11 ч. бяхме готови. Той си взе кофичките с лопатки, а аз чувала с боклук – пътьом да го изхвърля. Отворих капака на контейнера, а отвътре два охранени гларуса ми изкараха акъла. Правиха си пикник в казана. Мамка им!
Кварталната ни градинка е голяма и реновирана. Заградиха я с деликатна ограда и сложиха доста кошчета за боклук. Нови, за децата, са: люлките, пързалките, пейките, а пясъчникът с морски пясък е без фасове, бъркалки и кучешки секрети. В близост за домашните кучета заградиха пространство. Градинката ни вече е спокойно място за игра и почивка. Оставих синчето да си играе, където и с когото ще, а аз седнах на слънчева пейка да посъбера няколко блистера витамин Д. Мина час и заплеснат в туй-онуй, в таз-оназ, изгубих от очи малчугана ми. Зърнах го в другия край на градинката. И, о, ужас! Заобиколен бе от глутница гларуси. Приклекнал им хвърляше нещо, а те стръвно налитаха към него. За миг се отдръпваха и пак на талази се връщаха. Търчах към тях със скоростта на светлината, преживявяйки отново и отново "Птиците" на Хичкок. Сграбчих сина ми с две ръце, наритах нахалните зверове с шутове, а те, наглите, отскочиха само метър-два и ме псуваха крякайки. Огледах детето: няма кръв, няма разкъсвания.
– Как си миличък, нараниха ли те? – питах уплашен. А той изненадан, спокоен ми отвърна: – Раня иченцата, мого гадни / Храня птиченцата, много са гладни/. – Това не са птиченца, тате, това са гларуси, хищни зверове. Ще ти изкълват ръчичките, очичките. Хайде, стига толкова игра! Прибираме се!
А той щом чу, че си тръгваме като се разрева, като се затръшка: – Икам грая с иленцата, икам грая с иленцата. /Искам да играя с пиленцата, искам да играя с пиленцата /.– повтаряше многократно и рипаше към гларусите да ги пипне.
Но, за да разберете как точно е играл с тях, е важно да научите следното. Гларусите вече не са само хвърчащи птици. Гларусите са като кокошките. Повечето време вървят и подтичват по улиците, дирейки храна. Нямат страх от никой. Те са варненската туристическа атракция – хранят се от шепите на хората. Като гълъбчетата по площадите са нахалниците. Защо им е да се реят над безрибното ни море? Храната е тук, на земята. Те са господарите на казаните, а не бездомните кучета и котки... Та, синковецът като зърнал в градинката тези крачещи, "изнемощели от глад, гигантски пиленца", нали е състрадателен, изровил от кошчета за боклук, де що храна има и почнал да храни новите си приятелчета – ненавижданите от мен гларуси. Дава им храна, иска да ги хване, дава пак, иска да ги хване. Е, такава му е играта! Признавам, много се е забавлявал, докато аз не му развалих кефа. Разгеле, че всичко се размина само с мръсни ръце и дрехи за него, а за мен....?
Вървяхме към вкъщи, а плачът на малкия не спря. Инат като баща си. Смърча и реди по 100 пъти: "Икам грая с иленцата, икам грая с иленцата". От силния рев минувачите ни зяпаха загрижени и сякаш наум ме питаха: "Ти що биеш детето си, бе"! Досрамя ме от неловката ситуация, но като родител бях длъжен да пазя рожбата си от лоши приятели.
Досаме градинката бях паркирал колата. Там имах вода и исках да измия поне ръцете му от боклуците. Доближих я и що да видя. Колата напръскана със спрей – то таван, то преден капак. Всъщност не, не беше спрей, а бяло-сиви петна от гларусови коришки. А вчера я измих. Като нова стана. Ох, ще се гътна млад от гларусовата напаст!
До входа ни посрещна жена ми. Чула отгоре гюрултията и притеснено пита: – Кво става?! – Ами, кво да става – викам – слънцето си пече, пролетта си тече, а синчето ти реве ли, реве!

Оставих ги двамцата да си се мият и успокояват. А аз, за да не тревожа целия квартал с детския рев, побързах да затворя прозорците на терасата, дето оставих отворени сутринта, за да влезе пролетта. Излизам на нея, а там какво да видя! Видях, че не виждам: нито окачения за сушене паламуд, нито последните два суджука. Ама че ден! Идеше ми или да се "гръмна", или да гръмна първия срещнат гларус. Всъщност реших. След обяд със сина ми пак ще сме в градинката. Той, да си доиграе играта с гларусите, а аз... А аз на пусия с прашката.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2003
Мнения: 2983
Място: Варна

МнениеВъведено на: 20 Фев 2023 21:33:47 » Няма отърване Отговори с цитат върни се горе

дори и да смениш града - все тая. Вече за се заселили и в София. Laughing

_________________
За съдбата на песен мечтая,
като надежда в нечия душа да се вселя...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
starchev
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2018
Мнения: 58

МнениеВъведено на: 22 Фев 2023 23:58:19 » Отговори с цитат върни се горе

И накрая успя ли поне един гларус да отстреляш?Very Happy Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Bukvist
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 12, 2008
Мнения: 143
Място: Варна

МнениеВъведено на: 08 Мар 2023 18:29:36 » Отговори с цитат върни се горе

Пробвах, но ме глобиха, защото гларусите били под закрила на държавата - изчезваш вид.

starchev написа:
И накрая успя ли поне един гларус да отстреляш?Very Happy Very Happy
Embarassed
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
yglen
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 17, 2007
Мнения: 28

МнениеВъведено на: 19 Мар 2023 21:29:59 » Отговори с цитат върни се горе

Smile Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Bukvist
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 12, 2008
Мнения: 143
Място: Варна

МнениеВъведено на: 20 Мар 2023 19:23:53 » Отговори с цитат върни се горе

Благодаря за усмивките, но тогава изобщо не ми беше до тях.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
pastirka
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 02, 2007
Мнения: 791

МнениеВъведено на: 21 Мар 2023 13:18:24 » Отговори с цитат върни се горе

"Правеха си пикник в казана"!!! Ами то - като в истинския живот! Дето не ги сееш, там никнат! Гларусите де! Добре, че не са изяли и рожбата ти, човече! Е, какво, можа ли да отстреляш някоя емигрирала морска гадина с прашката си?😊
Успех на интересния плачлив разказ желая, момче на буквите отдадено!👍
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
melange
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 22, 2013
Мнения: 20

МнениеВъведено на: 24 Мар 2023 16:00:10 » Отговори с цитат върни се горе

И аз отдавна се каня да отстрелям един гларус, който гони гълъбите Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com