Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 768
ХуЛитери: 5
Всичко: 773

Онлайн сега:
:: LeoBedrosian
:: Mitko19
:: pinkmousy
:: mariq-desislava
:: Heel

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Талант за лен или лампата на свети Харалампий
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
Marta
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 23, 2004
Мнения: 1587
Място: България

МнениеВъведено на: 10 Фев 2020 14:16:10 » Талант за лен или лампата на свети Харалампий Отговори с цитат върни се горе

Кръстихме го Светлю, на дядо му Ламби...има такава една приказка. Сетих се днес за нея, покрай църковния празник. 10 февруари - свети Харалампий, и не кой да е, а Магнезийски. Проживял човечецът тогава - още през втори век, повече от сто години в Магнезия - град в Мала Азия, поборник за християнски правдини, мъченик на вярата - така пише в материала, който съм отворила на лаптопа. Питах се междувременно какви бяха магнезиевите лампи и дали ужилването от пчела намаля нивата на магнезий в организма. На мен постоянно ми се стрелкат някакви въпроси, водни кончета и други жужащи насекоми, докато чета нещо...Няма спокойствие. Все пак дочетох статията, в която изрично беше указано, че на този араламбей ден (да припомним - 10 февруари, сиреч днес) не се работи! Особено домакинска работа не се похваща! Тц! Никак! Седите си кротко, скръстили самоубедително ръце. Да не сте и помислили да миете, перете, метете, бършете пода и прозорците и изтупвате завивки и пътеки. Рахат бъдете, домакини, свети Харалампий ви благославя и извинителна бележка ще извади - може да си разпечатате статията и да я развеете вечерта под носовете на домочадието вместо вечеря, макар че всъщност една питка, между другото, не е лошо да се замеси, изпече и намаже с мед...Ето, че пак се отнесох, а друго исках да напиша. Прекалено се зарадвах, че имам разрешително за лентяйстване днес и отраз зарязах кухнята, която от два дни разчиствам и оправям. Извадила съм купи, кутии, плакета, тави и чинии - всичко предстои да се прибере в почистените шкафове. Кухнята се води строго охранявана зона, откак имах глупостта - ей, Богу, аз вярно съм много мързелив човек, доказва го всестранната ми талантливост - общоизвестно е, че човек, получил божи дар, да не казвам - обсипан с дарове, е бая голям мързел. Същински Кел Хасан! Хайде пак се отплеснах в самохвалничене...Та имах глупостта да прибера две!, подчертавам ДВЕ, котенца в края на октомври, които към днешна дата са горчивото лекарство за моя талантлив мързел - голяма са беля, колкото две-три малки, и се налага непрестанно да вървя подире им, да бърша и чистя два пъти повече, отколкото досега.
Викам си, ето днес имам добро оправдание да си отдъхна, и се оттеглям отатък..Тъкмо съм се поотдалечила с книга в ръка от царящия наоколо безпорядък, когато от кухнята се чува оглушителна патърдия. Скачам, отварям рязко отатъшната врата, котетата летят в две противоположни посоки - явно изплашени, а вратата на кухнята е полуотворена! Ядец! Не само, че съм видна лентяйка, ами и забравана до тавана! Да оставя така примамливо да зяпа строго охранявата ми кухня! Надниквам плахо - половината саксии от прозореца липсват, както и една дървена дъска, която бях превърнала в пано "Малката русалака". Всички первазни липси се търкалят по земята сред пръст, камъчета, парчета керамика, полимерни гъбки и таралежчета, клечки, листа от дърво на живота - разсадила съм го на много места, та едно да остане! Дотук бях с мързелуването, лентяйстването, келхасанстването...Скръцнах със зъби в посока на изпотулилите се котета и грабнах метлата...Ех, свети Харалампий, прощавай домакинското вироглавство! Не ме съди строго, после ще прочета за магнезиевите лампи в твоя чест. Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
pc_indi
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 06, 2005
Мнения: 1081
Място: София

МнениеВъведено на: 10 Фев 2020 17:15:25 » Отговори с цитат върни се горе

То да не домакинстваш, ама и да запалиш смело ламбите тоз ден- да е видно колко почиташ и спазваш традициите.С тези малки ,сладки луциферчета.. Smile)
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Bukvist
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 12, 2008
Мнения: 143
Място: Варна

МнениеВъведено на: 10 Фев 2020 19:09:55 » Отговори с цитат върни се горе

А на Марта кога е имения ден? Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
mamontovo_dyrvo
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 17, 2012
Мнения: 228

МнениеВъведено на: 11 Фев 2020 01:29:23 » Отговори с цитат върни се горе

Прощавам ти, чадо мое мартенско!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
zebaitel
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 28, 2010
Мнения: 630

МнениеВъведено на: 11 Фев 2020 10:15:52 » !!! Отговори с цитат върни се горе

Аз сега пак не разбрах за магнезиевите лампи! Трябва още едно разказче, специално за тях, не ли?! Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
rajsun
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 26, 2004
Мнения: 1015

МнениеВъведено на: 11 Фев 2020 11:27:32 » !:))) Отговори с цитат върни се горе

Свети Нещемисе)))
Успех!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Mia2442
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 18, 2009
Мнения: 626
Място: София

МнениеВъведено на: 11 Фев 2020 22:09:48 » :) Отговори с цитат върни се горе

Хей, гласувам за лен-ът и да се свети този светия всеки ден!Wink За това ли Радичков казваше -"араламбене му е майката" - ахахах!SmileSmileSmile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2003
Мнения: 2983
Място: Варна

МнениеВъведено на: 12 Фев 2020 22:40:47 » Марти! Отговори с цитат върни се горе

Жоро всяка сутрин много старателно чете някакъв сайт и всеки ден от отпуската ни е оказваше с някаква възбрана я за домашна работа, я за работа в градината. Ако реша да садя нещо - той обявява че е ден за подрязване на храсти и дървета, ама ножицата и триона били оставени за наточване.. . После - можело да се сади, но в никакъв случай да се копае. Абе все ги измъдряше едни - ум да ти зайде. Но, нямаше проблем да се готви, просто нямаше такъв ден! Laughing Laughing

_________________
За съдбата на песен мечтая,
като надежда в нечия душа да се вселя...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
IGeorgieva
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 06, 2014
Мнения: 230
Място: София

МнениеВъведено на: 16 Фев 2020 22:13:57 » Отговори с цитат върни се горе

Да, готвенето сякаш никога не е било част от домакинстването! Smile
А за да развиеш таланта си, трябва постоянство! Успех, Марта!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com