Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 773
ХуЛитери: 0
Всичко: 773

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - "Солени заливи" поезия на Цветана Качерилска в Арт
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2003
Мнения: 2983
Място: Варна

МнениеВъведено на: 22 Юли 2016 16:35:09 » "Солени заливи" поезия на Цветана Качерилска в Арт Отговори с цитат върни се горе

ГАЛЕРИЯ "АРТ МАРКОНИ"
Представя
„СОЛЕНИ ЗАЛИВИ“
поетичен сборник на
ЦВЕТАНА КАЧЕРИЛСКА
18.30 часа 23.07.2016 г.


ДО САМОТНИЯ БРЯГ

Моето бягство не търси острови екзотични,
не пресича полярни дъги.
То стига до самотния бряг на словото,
спори с вълната и прибоя на римите,
събира в рибарски мрежи
думи пясъчни, черупкови, неопитомени.
Хуква след златна жила
с прашинки възторг и страда от откровения.
Географски ширини, навътре обърнати,
разчертават ме цяла.
Островът на словото ме въвежда
в тронни зали със словесни зачатия.
Един срещу друг сме – думи и словотърсач.
А някъде още ехти чукът на Хефест,
ожесточено и дръзко Хенри Мур
дълбае утроба.
Разливат се багрите на Пол Сезан
в контрапунктите на живота…
Пристъпвам бавно и тържествено.
Нямам ни глина, ни четка.
Начевам сътворение с думи и светлина.
Трябва да имам търпението
на грънчаря, на сеяча, на пътешественика
и да населя острова със сън за щастие,
/блаженството е мираж/
докато дъгата ми вдъхне озарението си.

Поредната книга на Цветана Качерилска - стихосбирката "Солени заливи" е избрана лирика. В нея включва най-добрите си творби, повечето от които получили награди в различни национални литературни конкурси. Обединени около темите за жената, любовта, природата и житейската философия, в по-голямата си част те са писани през последните 5-6 години, но има и няколко от първите стихосбирки на авторката - 2000 и 2001 г.
За роденият в планината и влюбен в нея човек, заглавието на книгата ме изненадва. Ето какво споделя поетесата по този повод:
- Обикновено вземам един стих за заглавие на новата си книга, но този път едно от стихотворенията носи същото заглавие - "Солени заливи". Избрах го, защото е една метафора на живота. Предпочитам да има иносказание, метафорично значение, да бъде код, който читателят трябва да разгадава в процеса на четене.
Любопитствам до колко в стиховете присъства езотеричната тема. Тя е доминираща в творчеството на Цветана Качерилска и е допринесла не малко за популярността й.
- Връзка между поезията и езотериката винаги може да се открие, макар езотеричните ми книги да са от по-късен етап от творчеството ми. Както в стиховете, така и в двете новели "Орфей Тракиецът" и "Сказание за Енравота Боян" има езотерични акценти и прозрения, вплетени в художествената тъкан на творбите и това не е търсена нарочно мистичност и загадъчност, а естествен преход от реалния в тайнствения свят на окултизма, които всъщност са неделими, но не докрай опознати. Именно тези акценти придават по-дълбока философия и многозначност на творбите.
Ако езотериката стана по-популярна част от творчеството ми, то затова определена заслуга имат и двете издателства "Новата цивилизация" и "МОНТ", които издадоха и разпространиха на книжния пазар в цялата страна книгите "Задочни репортажи от съзвездието Северен кръст" и "Религията на любовта", както и електронното издание "Квантов преход", което на части публикува първата книга. Така читателската аудитория се умножи многократно. От друга страна поезията стана масово занимание и хоби на стотици и хиляди хора. Езотериката и ченълнинг връзката се осъществява от малцина. Нараства интереса към тайното учение, към информацията от висшите светове, защото тя има пряко отношение към живота ни.
Езотеричните ми занимания и прозрения постепенно станаха част от творчеството ми и част от битието ми. В период около 10 години определям като време за духовно съзряване, просветление и осъществяване на ченълинг контакт с индивид от съзвездието Северен кръст, както и със Стойна Преподобна, с Никола Тесла и други.
И един последен въпрос : За теб поезията е: емоционално освобождаване, път към другите...?
- Поезията, писането за мен са просто ежедневие, творческо занимание, което внася още един смисъл в живота ми. Или както на шега казвам - когато имам вдъхновение, пиша поезия, когато то липсва, пиша езотерика. Но това е изтощително занимание, иска пълно отдаване, не е като да разговаряш с приятели по телефона. Творчеството е и начин на живот, но и начин на общуване с хората. Обичам срещите с читателите, защото нищо не може да замени прекия контакт, а и винаги се радвам, когато те са разчели някакъв друг пласт в творбата, такъв какъвто интуитивно съм вложила, без да съм се задълбочила в него. Многозначният прочит е ценен. Затова и отговорността на писането е голяма - посланията, които изпращаме до хората намират отзвук и творбата заживява нов живот.

Цветана Качерилска е поет, писател, езотерик. Живее в Троян. Работила е като библиотекар, а сега е учител по БЕЛ. Автор е на 17 книги – поезия, проза и езотерика:
„Нишка над бездната”,
„Сезони на чувствата”,
„Пясъчен свят”,
„Орхидея в пустинята”
„Задочни репортажи от съзвездието Северен кръст”,
„Послания от съзвездието Северен кръст”
„Религията на любовта”
„Орфей Тракиецът”
„Сказание за Енравота Боян” и други.
Член е на Съюза на независимите български писатели в София и на Управителния на същия съюз. Носител на 25 национални литературни награди през последните пет години за поезия, проза и есеистика в конкурсите: „Пролет моя”, „Ний всички сме деца на майката земя”, „Литературен глас”, „Жената – любима и майка”, „Спомени далечни”, „Дървото на живота”и др.
Наградена е с медал на Съюза на независимите български писатели за цялостно творчество.
Нейни творби са отпечатвани в Алманах „Нова българска литература” на фондация „Буквите”, в Алманах „Културна палитра”, в сборниците „Тракийска лира”, „Вечери на кръста” и други.
Редактор е на много книги и съставител на поетични сборници.

_________________
За съдбата на песен мечтая,
като надежда в нечия душа да се вселя...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
starozagorez
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 23, 2011
Мнения: 98
Място: Москва

МнениеВъведено на: 23 Юли 2016 10:44:19 » пожелание Отговори с цитат върни се горе

Желая на авторката малката, но уютна АртГалерия МАРКОНИ да се пукне по шевовете от приятели на поезията, дошли на премиерата на талантливата поетеса! Щастие и успехи!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com