Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: StudioSD
Днес: 1
Вчера: 0
Общо: 14144

Онлайн са:
Анонимни: 444
ХуЛитери: 5
Всичко: 449

Онлайн сега:
:: Georgina
:: Mitko19
:: rhymefan
:: Heel
:: LioCasablanca

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Конкурс: Кръв
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Този форум е заключен: не може да се пускат или редактират теми.Тази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Анкета :: Моля, гласувайте за това произведение

5
16%
 16%  [ 1 ]
4
16%
 16%  [ 1 ]
3
16%
 16%  [ 1 ]
2
0%
 0%  [ 0 ]
1
50%
 50%  [ 3 ]
Всичко гласували : 6


Автор Съобщение
BlackCat
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 22, 2003
Мнения: 1974
Място: Горещ ламаринен покрив

МнениеВъведено на: 02 Май 2007 10:57:07 » Конкурс: Кръв Отговори с цитат върни се горе

Казвам се Манол. На около 30 години съм. И това е всичко, което знам за себе си. Едното голо име. Нямам родители. Намерили ме пеленаче, безкоренен, подхвърлен на улицата. Израснах по детски домове - обругаван, без чест и достойнство. Без минало, без да знам кой съм. До преди месец. Когато започнаха сънищата. Кошмарите.
В първия се озовах в тясна кръчма, в която българският говор се смесваше с чуждоземски брътвеж, от който разбирах половинчати фрази. Мирише на мъжка пот, гранясали манджи и остър тютюн. Наоколо насядали хора, но лицата им са размазани, а те по-скоро са силуети, отколкото плът и кръв, но гласовете им са бистри и постепенно различими.
„Братя - дочувам гръмовно и наоколо всичко утихва, а гласът от тази единствена дума сякаш ми е познат и се озъртам да намеря притежателя му, но около ми всички съставки са слети в невидно родство, а гласът извира.
„Братя, - продължава - душите ни изгниха по кръчмите, кръвта ни се съсири от чакане, а дланите забравиха формата на калъча. А нейде там през Дунава чернее едно Отечество и ни чака да го освободим или да положим тела в нозете му.”
И кръчмата се взривява от дивите възгласи, а взорът ми попада в един от ъглите, в който свит седи човек, купчина дрипи, но дори и сред неистовия шум, долавям ужасяващия му шепот:
„Защо не умрях при Гредетин, защо не умрях при Гредетин” - съска монотонно втренчен в мен.
„Събуди се, Маноле” - дърпа ме някой и отварям очи, все още крещейки агонийно, а жена ми ме гледа уплашено със синьото на гладките си зеници.
„Кошмар ли сънува? - а аз тръсвам глава, докосвам с пръст луната на устните й и ставам.
Няколко дни не сънувах нищо и мислех, че е случайност, но после една нощ…
„Около парахода водата се плиска хладна и кристална, а аз съм на палубата сред мъжете от кръчмата и сега лицата им са сякаш по-видни и контурите са се изпълнили със същност. Облечени са в униформи и ръцете им нежно държат оръжия, сякаш женска гръд.
„Към българско тръгвайте!” - същия глас от кръчмата, кънтящ около ми, тежък и твърд.
„Това което правите е безумие, господине. Историята няма да ви го прости.”
„Тя вече го направи, господине - въздиша морно гласът. - Преди близо пет века!”
И аз впивам зеници в единия бряг и съзирам над него заревото на пожари и сякаш дочувам съсъка на острие ловко и жестоко да отделя дете от ръце и утроба, а водата почервенява от болка, непрогледна и обвиняваща мене, тях и всичко околовръсте.
И така до съня тази нощ.
„Сред вихъра на битката съм и неволно свеждам глава под пищящия екот на куршумите. По поляната, из дерето, като снопи натъркаляни лежат момците и сега вече виждам кристално лицата им на все още деца - сгърчени от ужас, без капка величие. Ръми болен дъждец, неспособен да отмие кръвта и мириса й на кисело.
„Воеводо, - шепне едно от момчетата. - заслужаваше ли си? Не изгинахме ли мърцина?”
„Не знам. Не сме. Не само за Отечеството беше, а най вече за себе си. За честта” - чувам се да отговарям и в тоя миг нещо страшно ме удря в гърдите и всичко наоколо замира, и светът се завърта бавно, като в каданс, а аз се отделям от себе си и се издигам безкоренен, и се съзирам долу, проснат възнак, а лицето ми е покрито с пепелява брада, очите ми се въртят дирейки, а на челото ми се оформя дупка от куршум, за да създаде легендата за моето безсмъртие.”

Стоя на терасата и пуша.Г ората отсреща шуми и ме вика да събера кръвта си, попила под върхарите. Ръцете ми треперят, лицето гори. Вика ме кръвта, вика и понечвам…
„Докога, Маноле?” - шепне зад мен жена ми, а аз мълча и дишам тежко. Кръвта крещи.
После се обръщам, протягам длани и изтривам броеницата на сълзите й.
„Всичко свърши, Венето. - изричам с въздишка. - Всичко свърши. Да вървим да лягаме.”
И уморен от непобедни битки се сгушвам в прегръдката на жена ми. Вече знам кой съм, но това е без значение. А кръвта мълчи, разбрала, че никой подвиг не е по-величав от тия две ръце, които ме притискат с обич. И от едно крехко създание дишащо до нас в мрака.Синът ми Никола.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
Покажи мненията преди:      
Този форум е заключен: не може да се пускат или редактират теми.Тази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com