Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 750
ХуЛитери: 3
Всичко: 753

Онлайн сега:
:: LATINKA-ZLATNA
:: pinkmousy
:: Marisiema

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Металната щипка
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Този форум е заключен: не може да се пускат или редактират теми.Тази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Анкета :: Гласувайте за това произведение

5
50%
 50%  [ 1 ]
4
50%
 50%  [ 1 ]
3
0%
 0%  [ 0 ]
2
0%
 0%  [ 0 ]
1
0%
 0%  [ 0 ]
Всичко гласували : 2


Автор Съобщение
Alkabala
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 28, 2004
Мнения: 75

МнениеВъведено на: 14 Юни 2005 01:58:40 » Металната щипка Отговори с цитат върни се горе

Металната щипка


Историята, която сега ще ви разкажа, започнала с едно съботно пране. В този ден г-жа Дора - жената на инжинер Топалов - намерила в джоба на мръсните му панталони метална щипка. С тая именно щипка инженерът си защипвал левчетата, но до този момент жена му, незнайно защо, никога не била забелязвала това. Затова, разбира се, никой не трябва да я вини, тъй като тя си била разсеяна и лишена от наблюдателност по рождение. Без да се замисля какво може да прави една метална щипка в джоба на нейния съпруг, Дора я мушнала в пеньоара си и само два часа по-късно, когато дрехите били чисти и изпрани, щипката за банкноти за първи път била употребена като щипка за дрехи. Тя имала доста високо мнение за себе си и това никак не й се понравило, но си замълчала, защото не искала да се покаже пред останалите щипки като невъзпитана.
На следващия ден, някъде по пладне, Дора отишла да събере сухото пране и ето че металната щипка се озовала в кошницата за щипки, заедно с редица други, които били същите като нея, ама дървени. Металната щипка доста се смутила, като се намерила сред толкоз непознати и като не знаела дали те ще са доброномерени към нея, се свила неподвижно в края на кошницата, без да им обели и дума.
- Привет! – рекла една от щипките и се обърнала към новодошлата – Ама каква си различна само! Аз никога не съм виждала особа като тебе! Ти сигурно си чужденка, а?
Металната щипка нищо не казала.
- Ето – рекла приказливата щипка на дървените си другарки – чужденка е и не ни говори езика! Жалко, сигурно знае много интересни истории...
- Да, жалко наистина – съгласила се друга щипка, за която било характерно, че обича да повтаря като ехо думите на другите;
- Обаче вижте я само каква е хубава!... цялата е от метал! – продължила приказливата щипка;
- От метал, точно така! И какъв метал! – обадила се отново и щипката-ехо;
Чак сега металната щипка разбрала, че разговорът се отнася до нея и понеже, както вече ви казах, тя била доста самовлюбена натура, туй особено много й се понравило. Почувствала се по-сигурна, щипката най-накрая се поразмърдала и като се наместила по-удобно в кошницата рекла:
- Не че не разбирам какво приказвате, ами нещо съм уморена от дългия път, който изминах днес и затова не ви поздравих досега...
Това, разбира се, било лъжа, понеже тя никъде не била ходила, освен от джоба на пеньоара на г-жа Топалова до простора, но тъй другите щипки не го знаели и като мислили, че им се казва истината, рекли в един глас:
- Значи все пак си чужденка? И пътуваш по света?... разкажи ни, разкажи ни!!!
(Дървените щипки били в тая кошница от дълги години, та били жадни да слушат приключенски истории)
- Добреее.... - рекла щипката, много доволна от бързо извоювания авторитет – Каква история искате да чуете? Защото аз съм била и в пустинята Сахара и на Малдивските острови! Че дори ми се случи да живея за цял месец на най-студената точка от Антарктика в иглуто на ескимоса Леден Нос!
От казаното всъщност нямало ни една вярна дума. По тия места щипката никога не била ходила, но нали постоянно била в джоба на инженер Топалов, та чувала от там какви ли не истории! Нейният господар, и туй никак не му прави чест, бил също виден разказвач на врели-некипели, коя от коя по-измислени и по-голяма фантасмагория. Само че, докато той не се радвал на успех с лъжите си сред своите приятели, тук думите на металната щипка дали мигновен резултат!
- На Малдивските острови и пустинята Сахара? В иглу на ескимос? – попитали едновременно няколко от щипките с неприкрита възхита – Ама разкажи ни, де!
И 38 щипки, точно колкото те били в кошницата, защракали от нетърпение да чуят историята....
Намерила си такива добри слушатели, металната щипка им разправила какви ли не измишльотини. И дървените щипки попивали всичко с такава наслада и възхита, та не е чудно, дето металната най-накрая и сама вярвала, че е екзотична чужденка-пътешественичка. Даже веднъж се увлякла дотолкова, че й хрумнало да спре да разказва точно в най-интересната част, защото уж била забравила езика на дървените щипки. “Тая кратковременна амнезия, на която сега станахте свидетели – продължила тя, след като се насладила на половинчасовите молби на щипките да продължи историята си – я имам от онова ми посещение в Тамбукту!... Там именно срещнах шамана Йорислав – Дългата ръка...” Впечатлени от образа на шамана, четири от щипките, които били с по-буйно въображение, се размърдали неспокойни в кошницата и най-накрая тупнали на земята. От това металната щипка още повече се възгордяла и се усетила като истинска господарка в кошницата.
Обаче колкото металната щипка обичала да послъгва, толкова тя била мързелива. На нея никак не й се нравило, че я простират всеки ден да виси и да защипва някой чаршаф, блуза, или панталон. Тя се смятала за изключително важна особа, родена да се излежава и да буди възхищение у другите, а не да работи, затова не спирала да мрънка:
- Ама не мога да разбера – негодувала тя – с какво съм заслужила таз несправедливост! Кажете ми, щипки, право ли ви говоря?
- Право говориш, екзотична принцесо! (с това обръщение дървените щипки започнали да се обръщат към металната, след като тя им разправила, че е “единствената дъщеря и наследница на царят на щипките на Калумберия”);
- Това, че вие работите – добре, съгласна съм! Все пак сте родени за труд и за неволи... но аз – единствената дъщеря на славния цар на калумберците...
- При това си се срещала с шамана Йорислав, който ти е дал да пиеш от отварата на мъдростта! – обадила се приказливата щипка;
- Да, да, шамана Йорислав – повторила щипката-ехо...
- Знаете ли какво, поданици мои (дървените щипки наскоро били провъзгласили металната за своя царица, защото “наистина било несправедливо една принцеса да е лишена не само от царството, но и от поданиците си!”)... Слушайте какво имам да ви кажа!
- Слушаме те, най-прекрасна! – рекли в един глас щипките;
- Мислих много и реших, че ние трябва да вдигнем бунт! Аз ще ви казвам какво да правите и ако ме слушате, нашата кауза ше победи!
- Ама коя е нашата кауза? – попитала една от щипките, която рядко се обаждала, но когато го сторела, винаги било уместно;
- Ха! Ето че пак трябва да ви уча! Ни една ли от моите поданички не знае коя е нашата кауза?
- Ни една ли? – повторила по навик щипката –ехо;
- Аз поне не знам...- признала една...
- И аз не знам...
- Аз също...
- Аз се досешам, нооо...
- Добре, добре, стига! – прекъснала ги маталната щипка – Тук има един господар и е редно той да говори! Та ето какво съм намислила... ние трябва да се обявим срещу това обиждащо ни работене! Това е казузата, за която ще се борим – ДА НЕ РАБОТИМ!!!
- Ама как тъй да не работим? – попитали няколко щипки – Ние нямаме избор... Нали затова сме създадени...
- ...пък и то не е обиждащо...
- И после? Как може да се съпротивим?
- Ех, глупавички мои – въздъхнала с престорена досада щипка – и на това ще ви науча... Слушайте...
И тъй, металната щипка им разказала надълго и нашироко своя план, който тя обмисляла от отдавна. Той накратко бил следният – всеки път, когато съпугата на инженер Топалов използва някоя щипка, за да закачи дреха на простора, те трябало да се мъчат всячески да се отскубнат от него. “Така – заявила самоуверено “принцесата от Калумберия” - ако сме упорити, г-жа Топалова скоро ще реши, че не сме й нужни и ще ни остави да си лежим в кошницата, където аз ще ви разказвам за моите приключения, а вие ще ми слугувате”...
- Добре, обадила се плахо една от щипките – ама г-жа Дора може да рече, че щом не сме й нужни, по-добре да ни изхвърли в кофата за смет...
- Точно така! – съгласили се няколко от щипките!
- Точно така! – обадила се със закъснение и щипката-ехо;
- Колко сте невежи! – рекла металната щипка и ги погледанала със снизхождение – то от далеч си личи, че не сте напускали кошницата! Защото, ако бяхте попътували и видели свят като мене, щяхте да знаете, че хората не изхвърлят нищо! Пък било то и вещите, които вече не им вършат работа....
Това металната щипка го била чула от инженера, който веднъж се оплакал на свой приятел, че неговата съпруга “ не стига, дето е разсеяна, ами и нищо не изхвърля! И аз се опасявам, че скоро вкъщи ще се заринем сред какви ли не боклуци!”...
Не след дълго всички “поданички” се съгласили, че “каузата” на металната щипка е справедлива и че трябва да се действа НЕЗАБАВНО.
Началото на изпълнението на план “Не на работата!” било поставено още на следващата сутрин, когато г-жа Дора дошла с пълен леген чисти дрехи. След като ги простряла, тя се прибрала в къщата да си върши домакинската работа. Но понеже си била забравила чехлите и очилата на терасата, малко по-късно тя се върнала там и какво да види! Всичките щипки били изпопадали! “Ама какво е това? – учудила се тя – няма буря, а щипките са изпопадали по земята!... Обаче, може пък да съм забравила да ги окача на простира и без да искам да съм ги напускала по земята... Да, сигурно така е станало!” И, като разрешила загадката, съпругата на инженера се навела, събрала “бунтовничките” и защипала с тях дрехите “ вече наистина!”... Но когато се върнала на другия ден да събере сухото пране, ето че щипките отново били на земята! А с тях били изпопадали и половината дрехи! Този път г-жа Дора се ядосала много, но понеже не й хрумвало, че щипките се бунтуват, тя стиснала зъби и без да каже нищо, събрала мръсните дрехи и те оново били извъртени в пералнята. След около два часа прането - бяло и чисто - отново висяло на простора.
- Пускайтее! – изкомандвала металната щипка, като видяла съпротивата, която се оказвала;
Щипките веднага се размърдали и пуснали изпраните за втори път дрехи.
“ Но това е безобразие! – извикала г-жа Дора, като видяла белият чаршаф да лежи отново на земята - Пълно безобразие! Що за щипки са това, щом един чаршаф не могат да задържат!... Не, аз нямам нужда повече от тях!...” И както била гневна, тя изтичала в кухнята, откъдето грабнала метлата и измела пръснатите по земята щипки, сред които била и “знатната чужденка”. И те всички отишли право в кофата! Такива мерки наистина били крайно несвойствени за г-жа Дора, но имало нещо, което металната щипка не знаела. Съпругата на инженера била разсеяна и изхвърляла рядко вещи от къщата си, но когато се ядосала, се случвало да прави и такива неща.
За щастие не всички щипки станали жертва на бунта. Имало няколко оцелели, които тоз ден не били използвани и сега лежали със свити сърца в кошницата. Сред тях била и нашата познайница - приказливата щипка, която побързала да се обади:
- Ама защо ли ни трябваше на нас да слушаме една чужденка? При нея в Калумберия може да не се работи, но на нас какво ни беше?... На мене не ми е тежко да държа чаршафа, ризата, или панталона...
- И на мене не ми е тежко – обадила се щипката – ехо;
В кошницата били останали 19 щипки и всички те потвърдили, че службата при г-жа Дора е лека и приятна. Тогава на приказливата й хрумнало, че тя и нейните другарки трябва да се зарекат никога повече да не се бунтуват. Щипките се съгласили с нея и, като се защипали една друга, си обещали тържествено:
- Ние никога повече няма да се бунтуваме срещу труда!!!
Каквото си обещали, те го изпълнили и така не дали друг повод на г-жа Дора да се ядоса. А, както вече знаем, тя само в такова състояние била склонна да изхвърля своите вещи... Затова дървените щипки живели заедно ощи дълги, дълги години в кошницата и си разказвали за екзотичната чужденка, дето навремето ги вкара в голяма беля!


Автор: Галина Светославова Петкова
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Покажи мненията преди:      
Този форум е заключен: не може да се пускат или редактират теми.Тази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Можеш да пускаш нови теми
Можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com