Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
ХуЛитери:
Нов: DYDOGROZ
Днес: 0
Вчера: 2
Общо: 14128

Онлайн са:
Анонимни: 420
ХуЛитери: 0
Всичко: 420

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Февруари 2024 »»

П В С Ч П С Н
      1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829     

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator

С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - География за начинаещи
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
Mia2442
ХуЛитер
ХуЛитер

Записан(а): Sep 18, 2009
Място: София

МнениеВъведено на: 03 Фев 2024 09:51:43 » География за начинаещи Отговори с цитат върни се горе

Имам задълбочени познания в много области – математика, литература, политика и какво ли още не – само по география съм безпомощна като бебе – нещо като сляпото петно на окото, но по география. Идея нямам кое къде се намира и имам смътна представа за посоките. Симпатизирам на Пипи Дългото Чорапче, която не знаеше столицата на Португалия, но каза, че ще отиде и ще пита.

Та и аз така – на място ще реша кое какво е. Дори не съм сигурна как са позиционирани двата океана – Тихият и Атлантическият – пълна мъгла ми е. А какво остава за разните морета, полуострови и прочее. Щерката знае за тази ми особеност и много хитро се забавлява. Ето и снощи – разговорът тръгна от това, че Мадона е осиновила 4 деца от Малави.

- А къде е Малави? – невинно попита щерката.

Предвид външните белези на децата, резонно предположих :
- Сигурно в Африка?

- А къде е Африка? – заби кош щерката.

- Хм, не беше ли под Европа?

Оттам някак стигнахме до Атлантическия океан и щерката ме попита в каква посока е атлантическото крайбрежие на Щатите. Това, разбира се, беше „удар под кръста.” И аз дълбоко се замислих, но ако знам нещо със сигурност, то е, че Черно море е на изток.

- Ами виж сега – зависи от много неща – ако си застанал в България, то Черно море е на изток, Атлантика е на запад, значи е западно крайбрежие. Но пък ако си застанал в Америка, то тогава това крайбрежие става източно./ Тук и аз малко се усъмних, защото ако атлантическото е западно, то тихоокенаското е още по-на запад – значи става западно прим. А понеже земята е кръгла, ако вървиш все на запад, ще стигнеш до изток – не е ли така?/

- Мамооо, кажи, че се шегуваш? Компасът винаги показва север, независимо къде си застанал, а не – вчера тук беше север, а днес вече е тук, но може и да не е.

- Абе, девойко, защо намесихме севера сега? Нарочно се опитваш да ме объркаш!

- Добре, кажи къде е Индийския океан?

Ехе, тук не можеш да ме пипнеш:

- При Индия! – гордо заявих аз. Но последва още стрелба:

- А Индия къде е?

Това винаги ми е било тъмна Индия и аз неуверено предположих:

- Не е ли там при Китай и Япония?

- На кой континент е?

Най-лесно би било да кажа индийски континент, но дори и аз знам, че такъв няма – просто бях забравила, че има и Азия. И тук, предусещайки какъв разгром се задава на тема морета, острови и полуострови, се сетих, че мога да контраатакувам:

- Добре, а ти кажи къде е Йемен, Еритрея и Мапуто.

Това последното не бях сигурна дали не е град, а и нямаше как да знам дали отговорите й ще са верни. Но щерката вече се заливаше от смях:

- Мамо, за рождения ти ден ще ти подаря...голям географски глобус!

- Хич и не си помисляй! Глобусът не помага – искам околосветско пътешествие. И гид, който да ми показва кой океан кой е!

Тъй де, докато не получа околосветско пътешествие и не проуча всичко от първа ръка, не отговарям на никакви географски въпроси –ама –ха!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
pastirka
ХуЛитер
ХуЛитер

Записан(а): Sep 02, 2007

МнениеВъведено на: 03 Фев 2024 17:48:41 » Отговори с цитат върни се горе

Лелееее, колко много си приличаме ние с теб, Mia ! Ама ти за мен ли си го писала това бе, душко? По същите причини аз и не станах шофьор. Светът до края ще си остане за мен безпосочен. Мъжът ми е от Горни Лозен, аз от Долни, но и тези, които са им давали имената са се объркали тотално. Виж – за това горе и долу лично аз съвсем добре съм ориентирана, защото знам, че върхът на дърветата винаги сочи нагоре. Е, има и изключения – когато се оглеждаг в локвите... И аз се опитвам да се информирам от телевизионните предавания за разни континенти и океани, поне това, защото те, моретата, са толкова много, че специалният мозъчен куфар в главата ми не побира вече такава огромна информация. А моичкият ръмжи под завивката и ми вика: - Няма ли да го угасиш този телевизор най-после, искам да спя! Хе-хе-хе!🥰
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Liulina
ХуЛитер
ХуЛитер

Записан(а): May 05, 2004

МнениеВъведено на: 04 Фев 2024 00:42:42 » Re: География за начинаещи Отговори с цитат върни се горе

Да и аз със сина ми седя на плажа в Поморие и той милия ми показва някаква карта без наименования и ми вика:
- Мамо познай коя държава е това и ми сочи едно очертание.
- Как да позная? - му викам.
- Давам ти до три опита.
Аз се мъчих, мъчих и минах трите опита и му казвам:
- Предавам се, ако ми кажеш ще ти купя сладолед.
- Е, как не можа да познаеш Буркина Фасо бе мамо?
Кажете ми, как не можах да позная. После играхме на тази игра и аз му скривах имената на държавите, а той ги знаеше и знаеше броя на населението, знамето и езика. Мисля си ще излезе от него пътешественик. На мен вече ми лепнаха прозвището "землячката" Wink))
Успех!

ХуЛитер
ХуЛитер

Записан(а): Dec 13, 2003
Място: Варна

МнениеВъведено на: 04 Фев 2024 01:25:06 » Мани, ще ти подаря една игра Отговори с цитат върни се горе

С внучката ми я играем - георгафия . Теглиш карта, за определено с пясъчен часовник време трябва да я разгледаш в детайл и я даваш на противника. На гърба има въпроси - 8 . И отговаряш. Тя е добра и за наблюдателност, защото освен чита география има въпроси като: колко човека има изобразени на картата, всички ли гледат наляво и т.н. Но с нея доста си повиших теоргафската култура.... Laughing

pc_indi
ХуЛитер
ХуЛитер

Записан(а): Dec 06, 2005

МнениеВъведено на: 05 Фев 2024 02:42:15 » Отговори с цитат върни се горе

Laughing Хехее.. нека, нека... Сина ми с историята е много по- добре от мен.. Smile децата ако знаят повече от нас, значи добре сме си свършили работата )

Успех, Мрианче! Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Mia2442
ХуЛитер
ХуЛитер

МнениеВъведено на: 08 Фев 2024 10:38:51 » Отговори с цитат върни се горе

pastirka написа:
Лелееее, колко много си приличаме ние с теб, Mia ! Ама ти за мен ли си го писала това бе, душко? По същите причини аз и не станах шофьор. Светът до края ще си остане за мен безпосочен. Мъжът ми е от Горни Лозен, аз от Долни, но и тези, които са им давали имената са се объркали тотално. Виж – за това горе и долу лично аз съвсем добре съм ориентирана, защото знам, че върхът на дърветата винаги сочи нагоре. Е, има и изключения – когато се оглеждаг в локвите... И аз се опитвам да се информирам от телевизионните предавания за разни континенти и океани, поне това, защото те, моретата, са толкова много, че специалният мозъчен куфар в главата ми не побира вече такава огромна информация. А моичкият ръмжи под завивката и ми вика: - Няма ли да го угасиш този телевизор най-после, искам да спя! Хе-хе-хе!🥰

Ах, Мария - това е другата болна тема -"нагоре по улицата" или "надолу" -подозирам, че група хора са се разбрали за това кое е нагоре, но го пазят в тайна - нещо като тотален географски капан, в който ние, с философски устрем се сгромолясваме -хахах -тенксSmile
IGeorgieva
ХуЛитер
ХуЛитер

Записан(а): Jan 06, 2014

МнениеВъведено на: 09 Фев 2024 15:55:10 » Отговори с цитат върни се горе

И при мен се намират пропуски, но в национален мащаб. Препитват ме за имената на планините, покрай които минаваме. „Откъде да знам, да няма табела!“ не върши много работа, защото продължават: „Колко планини в България имат сняг по върховете през лятото?“ След този жокер залагам на Рила и познавам. После се оказва, че от магистралата се вижда и Пирин, а още по на юг Беласица. Най-големият ми проблем остава Подбалканския път. Там бъркам Предбалкана със Средна гора, нея пък със Стара планина. Не е лошо все пак да се сложат надписи по върховете, че още колко планини имаме, а аз доникъде не съм!
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер

Записан(а): Dec 13, 2003
Място: Варна

МнениеВъведено на: 09 Фев 2024 16:21:03 » Отговори с цитат върни се горе

IGeorgieva написа:
И при мен се намират пропуски, но в национален мащаб. Препитват ме за имената на планините, покрай които минаваме. „Откъде да знам, да няма табела!“ не върши много работа, защото продължават: „Колко планини в България имат сняг по върховете през лятото?“ След този жокер залагам на Рила и познавам. После се оказва, че от магистралата се вижда и Пирин, а още по на юг Беласица. Най-големият ми проблем остава Подбалканския път. Там бъркам Предбалкана със Средна гора, нея пък със Стара планина. Не е лошо все пак да се сложат надписи по върховете, че още колко планини имаме, а аз доникъде не съм!

Предлагаш нещо в стил Холивуд? Един приятел пък се беше размечтал в един от проходите, да се направи петолиние по урвата и да се "напишат" с разни храстчета първите акорди на химна ни. Вероятно Старопланинския проход е имал предвид. Поне там ще сме категорични, че е Горда Стара планина! Яко!

Marta
ХуЛитер
ХуЛитер

Записан(а): Feb 23, 2004
Място: България

МнениеВъведено на: 10 Фев 2024 07:05:36 » Отговори с цитат върни се горе

Тъй женствено очарователно несъвършенство, живот-авантюра, пълен с прекрасни предлози за губене и шанс да се докаже в спасителен ракурс мъжката половина на човечеството. Л.р. "Мъже" - Разбирачи по география и добре подготвени люде в използването на посоки, уреди и знаци за ориентиране.
Та в този ред на мисли - успешно околосветско пътешествие за губене!Very Happy Много свежо произведение, свети с тази твоя самоиронична усмивчица Very Happy
Mia2442
ХуЛитер
ХуЛитер

МнениеВъведено на: 10 Фев 2024 21:14:58 » Re: География за начинаещи Отговори с цитат върни се горе

Liulina написа:
Да и аз със сина ми седя на плажа в Поморие и той милия ми показва някаква карта без наименования и ми вика:
- Мамо познай коя държава е това и ми сочи едно очертание.
- Как да позная? - му викам.
- Давам ти до три опита.
Аз се мъчих, мъчих и минах трите опита и му казвам:
- Предавам се, ако ми кажеш ще ти купя сладолед.
- Е, как не можа да познаеш Буркина Фасо бе мамо?
Кажете ми, как не можах да позная. После играхме на тази игра и аз му скривах имената на държавите, а той ги знаеше и знаеше броя на населението, знамето и езика. Мисля си ще излезе от него пътешественик. На мен вече ми лепнаха прозвището "землячката" Wink))
Успех!

Ехе, Люлина - направо купувай сладоледа - това с Буркина Фасо е за много напреднали - хахах - мерси. Успех и на теб!Smile
Mia2442
ХуЛитер
ХуЛитер

МнениеВъведено на: 10 Фев 2024 21:18:14 » Re: Мани, ще ти подаря една игра Отговори с цитат върни се горе

Markoni55 написа:
С внучката ми я играем - георгафия . Теглиш карта, за определено с пясъчен часовник време трябва да я разгледаш в детайл и я даваш на противника. На гърба има въпроси - 8 . И отговаряш. Тя е добра и за наблюдателност, защото освен чита география има въпроси като: колко човека има изобразени на картата, всички ли гледат наляво и т.н. Но с нея доста си повиших теоргафската култура.... Laughing

Хей, Ваня, това с пясъчния часовник съвсем ме надскача - и малкото ми познания ще се разбягат паническиWink
Но мисля околосветското ми пътешествие да започна от порт Варна, че поне го знам къде е -хахахSmile
Mia2442
ХуЛитер
ХуЛитер

МнениеВъведено на: 10 Фев 2024 21:23:13 » :) Отговори с цитат върни се горе

pc_indi написа:
Laughing Хехее.. нека, нека... Сина ми с историята е много по- добре от мен.. Smile децата ако знаят повече от нас, значи добре сме си свършили работата )

Успех, Мрианче! Very Happy

Инди, има един канал Виасат Хистори -много интересни документални филми, като почнеш от ацтеки и египетски фараони, та стигнеш до втората световна - научих страшно много - само време да има човекSmile
Благодаря!
Mia2442
ХуЛитер
ХуЛитер

МнениеВъведено на: 10 Фев 2024 21:28:24 » :) Отговори с цитат върни се горе

IGeorgieva написа:

Ирен, супер идея - приветствам надписи по планините. Съвсем наскоро разбрах, че около София има и други планини, освен Витоша!Smile Също така табелки за реките - разните Янтри и Тунджи са много объркващиWink Поздрави!
Mia2442
ХуЛитер
ХуЛитер

МнениеВъведено на: 10 Фев 2024 21:35:39 » Отговори с цитат върни се горе

Markoni55 написа:
IGeorgieva написа:

Предлагаш нещо в стил Холивуд? Един приятел пък се беше размечтал в един от проходите, да се направи петолиние по урвата и да се "напишат" с разни храстчета първите акорди на химна ни. Вероятно Старопланинския проход е имал предвид. Поне там ще сме категорични, че е Горда Стара планина! Яко!

Ваня, почти за всяка планина в България има песен - много готина идея -ще помагам със саденето на храстчетата!
Между другото, когато погледна към Витоша, винаги ми изниква този стих:
Христо Смирненски

ЦВЕТАРКА

Тази вечер Витоша е тъй загадъчна и нежна –

като теменужен остров в лунносребърни води,

и над смътния й гребен, сякаш в болка безнадеждна,

се разтапят в тънка пара бледи есенни звезди.
Mia2442
ХуЛитер
ХуЛитер

МнениеВъведено на: 10 Фев 2024 21:52:20 » Отговори с цитат върни се горе

Marta написа:
Тъй женствено очарователно несъвършенство, живот-авантюра, пълен с прекрасни предлози за губене и шанс да се докаже в спасителен ракурс мъжката половина на човечеството. Л.р. "Мъже" - Разбирачи по география и добре подготвени люде в използването на посоки, уреди и знаци за ориентиране.
Та в този ред на мисли - успешно околосветско пътешествие за губене!Very Happy Много свежо произведение, свети с тази твоя самоиронична усмивчица Very Happy

Мартеее, много се радвам да те видя - хайде пускай се и ти по пързалкатаSmile А иначе си права, трябва да оставим някоя дисциплина и на мъжете - да се изявяват! От опит знам, че мъж с кола ще върти кръгчета нон стоп, но никога няма да пита за посоката, защото той всичко знае за пътя -хах!
Благодаря за разбирането - самоиронията ни е скритото оръжие, налиSmileSmileSmile
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума