Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 526
ХуЛитери: 0
Всичко: 526

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифтаДетско писмо до моя приятел
раздел: Есета, пътеписи
автор: krasavitsa

Толкова много сантиментални, та чак сълзливи спомени за щастливо и безгрижно детство съм чела, приятелю... То не бяха описания на любящи бабешки скутове и димящи мекици, добри и силни татковци, носещи на “чуш”, топли мамини пазви, безгрижни игри и невинна безметежност. Опитвах се да ги разбера, но никога не успях.
Не зная защо, но моето детство не беше безоблачно, а помрачено от постоянното усещане за собственото ми несъвършенство. Светът беше създаден за възрастните и всичко, до което се доближавах, го потвърждаваше. А аз бях недорасляк някакъв и всички около мен чакаха с нетърпение най-после да порасна, за да поумнея и спра да им създавам главоболия.
Както знаеш, вече съм пораснала, но не спирам да създавам главоболия и на себе си, и на другите. Сигурно ще ги създавам докато съм жива – комуто е писано, то си е за цял живот.
Не може да не си забелязал вече, че имам досадната склонност да размишлявам. От дете съм си такава. Размишленията още тогава ми носеха неприятности, но и да исках, не можех да се спра. Едва по-късно се поуспокоих – когато прочетох, че човекът бил мислеща тръстика. Един философ бил казал „Мисля – следователно съществувам“, но в детството си това оправдание още не го знаех и непрекъснато се чувствах виновна, дето размишлявам.
Иначе бях кротко, здраво и много послушно дете, чак пословично послушно - била съм във възрастта, в която започват да възлагат на децата малки и лесни за изпълнение задачи. И веднъж, когато поисках от мама да ми налее чаша вода, тя ми каза да си налея сама, но да стискам чашата с всички сили, за да не я изпусна. Всичките ми сили се оказаха достатъчни, за да направят чашата на парчета в ръцете ми. А по някакъв странен начин парчетата стъкло не ме порязаха. Тогава за първи път се усъмних дали мога да разчитам на думите на възрастните – или “всички сили” не означаваше наистина всички сили, или мама не ми знаеше силите. Но за да не се порязвам, трябваше аз сама да си ги знам!
За първи път изпитах тревога, когато веднъж подслушах разговор между мама и татко. Още не знаех какво е подслушване, защото те често си говореха пред мен, без да ми обръщат внимание. Но сега бяха затворили вратата. Татко беше казал нещо, на което мама рече:
- "Или или" ще ни раздели. Ние не водим война, а ултиматуми се дават само по време на военни действия. Проблемите се обсъждат.
После си говориха още неща, които не разбрах, но се разтревожих. Тръгнах си чак когато чух звук от целувка. Дотогава не знаех, че мама и татко можели да се разделят. Как така? Те бяха за мен едно цяло, мамататко, аз бях и на двамата и не можех да се разделя, в това вече бях уверена. Освен сложен, този свят явно и никак не беше сигурен.

Тръгнах с радост на училище, защото да си ученик – това беше първото стъпало към поумняването и порастването. И тук вече започнаха най-сериозните ми и неспирни и до днес недоумения от този свят.
Още в първите учебни дни учителката, която не беше госпожа като сега, а ни беше другарка, донесе една картина. На нея двама дядовци по нощници се мъчеха да удържат разгънат един афиш, който упорито се опитваше да се навие обратно и отдолу, и отгоре, а на него бяха написани първите букви от азбуката, която аз отдавна вече знаех. Каза ни, че тези дядовци са я измислили преди много време (после научих, че било преди около 11 века, но тогава още не знаех какво е това век) и трябва да сме им много благодарни. Най-послушно побързах да изпитам благодарност и не попитах не са ли имали пижами, та по цял ден са си ходили по нощници, но си го помислих. На мен мама не ми даваше и да закусвам по нощница. За първи път се замислих дали животът някога не е бил много по-хубав, отколкото сега, а аз да съм се родила прекалено късно.
А след една две години ни заведоха на археологически музей, за да ни покажат богатствата на българските земи. И там – какво да видя? Едни големи каменни плочи, изписани с нашите букви, ама бяха много объркани и нищо не им се разбираше. Другарката каза, че плочите били гръцки, отпреди повече от 20 века. Вече знаех какво е век, обаче се обърках. 20 века беше повече от 11 века, а тия гърци още тогава писали с нашите букви! Попитах я, а тя каза троснато, че това не били нашите български букви, а били гръцки. Е как да не са нашите, то се виждаше, че са си нашите! Почаках малко да й мине и после попитах защо гръцките плочи да са богатство на нашите български земи. Щом са гръцки, значи са гръцко богатство. Тя се направи, че не ме е чула. Вкъщи мама и татко пък се спогледаха и ми казаха да не разсъждавам много много!
Светът на възрастните все повече ме озадачаваше. Вероятно тайната на порастването се състоеше в това да се отричат някои очевидни неща. Но трябваше да се научи кои точно да се отричат, защото очевидността на други пък се признаваше.

Пак някъде в първите класове учителката ни домъкна в класната стая два големи портрета и каза, че това били Ботев и Левски. Трябвало много да ги почитаме и обичаме, защото били загинали геройски, за да живеем ние. Така те били изпълнили патриотичния си дълг, какъвто има всеки от нас. Напънах се да ги обичам и почитам с всички сили, но все пак внимателно, защото помнех случая с чашата. Портретът на Левски не ми направи кой знае какво впечатление, обаче Ботев ме поизплаши с дългата си буйна брада, не бях виждала такава. Предизвикателният му поглед беше насочен встрани и нагоре, където било светлото бъдеще на свободна България, както ни обясни другарката. Помислих си, че ако Ботев дойде в това светло бъдеще, което вече беше настъпило, първото нещо, което ще му се случи, ще е да го закарат в милицията и да му обръснат брадата като на нашия съсед чичо Митко, който години наред след това казваше, че не може да преглътне това насилие над личността му и за отмъщение псуваше властта на поразия, ама тайно. Бяха ми забранили да казвам на когото и да е, че чичо Митко псува властта на поразия. И да не разправям никъде какво си говорим вкъщи. Това явно също беше част от порастването – да говориш само вкъщи това, което мислиш. А казвам, че биха обръснали Ботев насила, защото бях абсолютно сигурна, че той не би се съгласил доброволно и дори може би щеше да е готов пак да загине, но не и да си даде брадата. В погледа му се четеше, че няма да позволи на никой да го командва. После се отплеснах да си мисля дали загиването заради една брада би било геройско или не. Не можах да си отговоря и оставих отговора на този въпрос за по-нататък, като порасна и поумнея. Вече не смеех да питам големите за всичко, което ми минаваше през ума. Бях научила, че ужасно се дразнят – може би защото и те не знаят много неща. Или, ако ги знаеха, не искаха да ми ги кажат. Ама тогава аз как да поумнея?

Обаче съзнанието за неизпълнения ми дълг направо ме терзаеше. Използвам думата терзая сега, тогава още не я знаех. Само си мислех какъв героизъм би бил подходящ за моята възраст, защото непрекъснато съзнавах, че съм прекалено малка и за нищо не ставам. Някъде ми се мержелееше мисълта, че големите хора си имат гаджета и ако си намеря гадже, току виж съм пораснала малко и животът ще ми се поизясни.

Скоро след това се появи първият ми кандидат – един Христо от трети А. Казвам кандидат, защото той направо ми предложи да се оженим. Каза, че след това щял с честен труд да си изкарва хляба. Веднага изпитах съмнение, но този път не го изказах на глас – съвсем като голяма. Иначе, от една страна се надявах името му да ми помогне да го възлюбя по-лесно, но пък от друга се опасявах да не би почитта ми към оня Христо да не се пренесе върху тоя. Но предимството му беше, че още нямаше брада, щото ако трябваше да се целуваме, нямаше да има какво да ме гъделичка. Замислях се и дали няма да е изпълнение на поне малка частица от патриотичния ми дълг, ако следващото ми гадже се казва Васил.

Но общо взето бях вече наясно, че всички смятат за много престижно да загинеш на връх Вола или някъде другаде веднъж завинаги и за вовеки веков амин, и това ме притесняваше. Мама и татко със сигурност бяха патриоти, но ако им хрумнеше да загинат, макар и геройски, не можех да си представя как бихме живели ние със сестра ми. Може да са смятали за не по-малко престижно и патриотично да работят, за да можем ние да ядем три пъти на ден и да ходим на училище и без амин. Бяха ми обяснили обаче, че в замяна на това ние сме длъжни да си учим уроците и да четем странична литература - и аз най-послушно поглъщах книга след книга.
Спомням си също как мама ми вареше за закуска препечена юфка. Харесваше ми, слагаше й сирене, захар и я заливаше с препържено масло. И нали по онова време се бях захласнала по героите Левски и Ботев, я попитах дали и те са обичали препечена юфка. Мама не ми отговори и само ме погледна укорително – както винаги, когато не можеше да ми отговори. По-късно разбрах, че и историята мълчи по този въпрос и мама нямаше как да знае. Но й е било трудно да признае пред детето си, че не знае нещо, защото ще й падне авторитетът. Не че тогава знаех какво е това авторитет, но го усещах. То беше нещо като задължение на мама и тате да знаят всичко, което аз не знам. Иначе заприличваха на малки деца като мен, а това определено беше нещо ужасно.

Няколко години по-късно татко ни купи една книга с главоблъсканици, за да сме поумнеели. Отначало се учудих, че блъскането на главата водело до поумняване, но после разбрах, че да си блъскаш главата над нещо означавало да разсъждаваш над него. Точно за мен работа! Та авторът на тази книга, някакъв американец, беше написал, че много негови читатели му изпращали писма с молба да им каже решенията на главоблъсканиците, защото били така обсебени от тях, че си загубвали съня, затова в това издание беше дал и решенията, та хората да не си губят съня. Голяма част от задачите бяха за смятане, но не като онези за басейните и влаковете, а при съвсем други обстоятелства. Не можах да реша нито една, но ги четях усърдно, защото бяха интересни. В една от главоблъсканиците например начална точка на действието беше денят, в който Пет О Конър построил кочината под прозореца на гостната. Макар и градско дете, много добре знаех, че прасето е животно, което, когато е живо, квичи, грухти и мирише лошо. Иначе беше вкусно. Веднага направих логичния извод, че този Пет О Конър явно не е обичал гости и очаквах с интерес действието да се развие в тази посока, но останах разочарована. По-нататък нямаше нито дума по въпроса. Започнах да си блъскам главата защо Пет О Конър е построил кочината точно под прозореца на гостната и какво би станало, ако я беше построил под прозореца на спалнята например. Тогава вече със сигурност щеше да настане световно безсъние. Попитах мама и татко, но и те не можаха да решат главоблъсканицата и изглежда затова ми се скараха. И до ден днешен този въпрос си остана неразрешен.
И друг път ми се караха, тогава бяхме на гробищата. Учудих се на висок глас защо умрелите са толкова малко. Всички се обърнаха и ме погледнаха, някои даже се разсмяха, но аз бях абсолютно сигурна, че много повече хора са живели и умрели преди нас, отколкото бяха гробовете там. Всъщност, и сега като се замисля, ако гробовете на всички умрели се пазеха, на земята нямаше да има място за живите, всичко щеше да е само едни гробища и вместо да ходим на работа, трябваше да ходим да ги поддържаме, щото нали е срамно да не поддържаш гробовете на близките си? А пък Господ е казал, че ни е направил от кал и като умрем, отново трябва да станем на кал. Пак нещо сме объркали и се безпокоя защо никой не мисли по този въпрос. Абе ние направо си ходим из гробища, ама нещо се правим на три и половина. Да не би това да означава да си възрастен – да не си задаваш въпроси и да не разсъждаваш, защото не е особено приятно да намериш отговорите?

А аз никога не пораснах дотолкова, че да не си задавам въпроси или да приемам отговори, дадени ми наготово, без да разсъждавам.
Ето ти и последният случай – главоблъсканица, за която в онази книга са дадени два отговора:

“Един банкер в малко провинциално градче се разхождал по улицата, когато видял на тротоара пет доларова банкнота. Вдигнал я, без да иска запомнил номера й (бил лесно запомнящ се) и се прибрал вкъщи да обядва. Месарят тъкмо бил дошъл и му платили с тази банкнота. После месарят платил с нея на селянин, когато купувал теле, селянинът – на търговец, търговецът – на перачка, а тя отишла в банката и си платила с нея някакъв заем. Банкерът я познал по номера, но при по-внимателно разглеждане установил, че е фалшива.
До този момент с тази банкнота са били изплатени дългове на обща стойност 25 долара. Какво е било загубено при цялата операция и от кого?”

Отговорът, даден от автора, е:
“След като фалшивата банкнота е участвала във всички операции, те са недействителни. Всеки се намира в същото положение спрямо своя длъжник, както преди банкерът да намери банкнотата – с изключение на месаря, който дължи допълнителни 5 долара за полученото теле.”
Има обаче забележка на българския редактор на книгата (1981 г.), която гласи:
“Това решение може би съответства на американските закони, но логически не е задоволително. Всъщност всеки е дължал 5 долара и е трябвало да получи 5 долара. След като банкнотата е обиколила всички, всички сметки са уравнени. Остава банкерът да я унищожи.”

- Ееехехе! - възкликва детето в мен... глупости на търкалета, защо в този свят за говедата трябва да се правят изключения? И щом никой не губел нищо, какво му е лошото тогава да фалшифицираш пари??

Детето в мен поздравява детето в теб през 2012 г., приятелю!



Публикувано от viatarna на 15.08.2012 @ 12:18:09 



Сродни връзки

» Повече за
   Есета, пътеписи

» Материали от
   krasavitsa

Рейтинг за текст

Средна оценка: 3.66
Оценки: 6


Отдели време и гласувай за текста.

Ти си Анонимен.
Регистрирай се
и гласувай.

Р е к л а м а

17.04.2024 год. / 01:41:06 часа

добави твой текст

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/modules/News/article.php:11) in /home/hulite/www/www/modules/News/article.php on line 277
"Детско писмо до моя приятел " | Вход | 8 коментара (26 мнения) | Търсене в дискусия
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.

Re: Детско писмо до моя приятел
от Paisa (paisa@abv.bg) на 19.08.2012 @ 10:04:08
(Профил | Изпрати бележка)
Нямо нищо лошо в това човек да си задава въпроси. Макар да е твърде притеснително за властниците по света, които полагат ежедневни неистови усилия и харчат страшно много средства, мисленето да не напуска тесните коридори, които са му определили.
Лошото е в лесните отговори.
Намирам няколко неточности в написаното. Едната - братята Кирил и Методий се считат за създатели на глаголицата. Сигурно си запознат(а), но когато я погледне човек, не намира особена прилика с гръцкото писмо. Не знам от колко букви се е състояла тогава гръцката писменост, но глаголицата има 44 букви, за разлика от съвременния гръцки - 24 букви. Съвременната ни писменост е т.нар. кирилица, но тя е създадена всъщност от Климент Охридски, съгласно официалната научна версия. Разбира се, едно дете няма как да знае това, пък и голяма част от родителите - също.
С внушенията за Ботев и Левски, не съм съгласен с теб. Това не са хора, чиято цел е била да умрат и да се прочуят по този начин. Те са били готови да жертват живота си (и обстоятелствата са ги принудили да го направят), за да могат другите след тях да живеят свободно. Толкова ли е трудно за разбиране? Колко му е било да си лягат всяка вечер до топлите д...а на жените си и да си гледат своите си работи? Имали са национален идеал и са умрели за него. Включително и за теб. В това ли ги упрекваш?

Въпросите ти ми харесаха. Отговорите обаче - не.


Re: Детско писмо до моя приятел
от krasavitsa на 19.08.2012 @ 12:18:57
(Профил | Изпрати бележка)

Paisa, много добре знам какво са създали Кирил и Методий. Почети повече и за Климент Охридски, после погледни фототипното първо издание на Рибния буквар (ще го намериш най-лесно в електронните издания в сайта „Буквите” - браво на г-н Богданов за инициативата!) и се запитай защо десет века след Климент Охридски през 1824 г. сме писали с най-малко 4 гръцки букви като пси, кси, омега, йота…
Остави властниците по света, проблемът е в това, че целокупният български народ все още вярва и твърди (защото така са го учили в училище нашите си властници), че Кирил и Методий са създали азбуката, на която пишем сега - и цял свят ни се подиграва. А дори едно дете може да се сети, че не е така. Смятам, че трябва да престанем да се излагаме като нация с тези нелепи и невежи твърдения.
Елементарно е да се сравни сегашната кирилица с латиницата (която също е създадена на базата на гръцката азбука) и да се види колко букви съвпадат абсолютно, да не говорим, че и подредбата им е същата. Радвам се, че информацията, дадена в Уикипедия, най-после е коректна, но не бива да се чете повърхностно.

Въпросът с Левски и Ботев не е толкова елементарен, колкото го излагаш. Дискусията сред професионалните историци относно ролята им в нашата история трае поне 10 години. Някои хора, които не четат достатъчно, смятат, че аз единствена не споделям казионното мнение за тях. Не, не съм единствена. И защото не правя научна кариера като историк, имам свободата да кажа неща, които доста историци не смеят да кажат открито. Готвя се да напиша нещо по въпроса и ако властниците на сайта не ми затворят устата, ще го пусна.
За какво смяташ, впрочем, че съм дала отговори? Показвам как могат да се преобразуват ненавременно направени патриотични внушения в главата на едно дете.

]


Re: Детско писмо до моя приятел
от Paisa (paisa@abv.bg) на 19.08.2012 @ 13:23:51
(Профил | Изпрати бележка)
Това, че буквите на латиницата са на базата на гръцката азбука обаче, не е повод за срам на тези, които я ползват, нали така? Не виждам защо ползващите кирилицата трябва да се срамуват. Латиницата е код и кирилицата е код. Няма висш и низш код. А относно полемиката за Левски и Ботев, съдейки от давността и - не се учудвам. Национални предатели е имало във всички времена. Лично за мен, подобна дискусия е подигравка с делото им. А това са хора, отдали съществото си за народа си. Подчертавам - хора, не светци, не икони, не богоподобни. Хора, със своите недостатъци и пороци. Но и с онова, което са оставили след себе си, а именно - делата си. Не съм чел полемиките, но ми е интересно в какво могат да ги обвинят. Може би - в недалновидност, в лоша организация, в бруталност, в погазване на морала или законите на държавата тогава. Дори всички тези обвинения да са верни, едно е сигурно - работили са за свободата на народа си. Поне са опитали. И ничия мастита титла или продажна душа не могат да отменят този факт.

]


Re: Детско писмо до моя приятел
от krasavitsa на 19.08.2012 @ 14:30:41
(Профил | Изпрати бележка)
Къде съм казала, че "ползващите кирилицата трябва да се срамуват"? Пак си измисляш.
Когато някой казва нещо невярно, той лъже. Лъжите трябва да се разобличават. Трябва да се срамува всеки, хванат в лъжа. Ако е лъгал неволно, се казва - извинете, подвели са ме. И няма нужда от повече усуквания по въпроса за кирилицата.
Въздигането на Ботев и Левски в ранг на национални герои е имало противници още преди 100 години. Те не са единствените, които са се борили и загинали. Ако дискусията по въпроса за теб е подигравка, значи отношението ти към тях е точно като към икони и богоподобни. :-)))
Доскоро обвинения в продажност към българщината имаше и към тези, които отваряха очите на народа по въпроса за "нашата азбука", дето "и ний сме дали нещо на света" - греховете на Вазов и невежеството на онези, които приемат поезията за стопроцентова истина. Отначало е малко шокиращо, но ще свикнете, не става изведнъж. Важното е да не учим децата си на същите лъжи, на които са учили нас.

]


Re: Детско писмо до моя приятел
от Paisa (paisa@abv.bg) на 20.08.2012 @ 00:15:22
(Профил | Изпрати бележка)
"Въздигането на Ботев и Левски в ранг на национални герои е имало противници още преди 100 години. Те не са единствените, които са се борили и загинали."

"Когато някой казва нещо невярно, той лъже. Лъжите трябва да се разобличават. Трябва да се срамува всеки, хванат в лъжа. Ако е лъгал неволно, се казва - извинете, подвели са ме."

Кога са ни учили, че те са единствените, които са се борили? Че нима не знаем за Раковски, Бенковски, Волов, Хаджи Димитър, Стефан Караджа и много други национални герои от онова време? Жалкото е, че наистина не знаем за всички, но е очевидно, че това няма как да стане. Не съзирам логика в това как неспоменаването на останалите, намалява заслугите на Ботев и Левски към България.

"Отначало е малко шокиращо, но ще свикнете, не става изведнъж. Важното е да не учим децата си на същите лъжи, на които са учили нас."

Предполагам, следващата стъпка ще е изучаване на турски език...

Всъщност, в едно си напълно прав(а). Не трябва да учим децата си на лъжи. На измислици - също.

]


Re: Детско писмо до моя приятел
от krasavitsa на 20.08.2012 @ 13:42:00
(Профил | Изпрати бележка)
Стигнахме до съгласие, Пайса. Няма да учим никого на измислици. Научаваме кое е добро за всички нас, не крием информация и вместо да повтаряме папагалски разни недоказани внушения, всеки сам да оценява кой колко е допринесъл за добруването ни.

Аз например съм ЗА изучаването на турски език. Изостаналата Османска империя ни е позволявала да имаме български училища, където българчетата са изучавали български език. А ние - през 21 век - да паднем по долу ли? Освен това и ние искаме навсякъде, където има българска диаспора, да се изучава български. Не може да искаме за себе си нещо, а да го отказваме на другите. Всяка държава има полза от образовани граждани и османлиите са го знаели много добре, а ние след толкова време да изпростачваме ли?

]


Re: Детско писмо до моя приятел
от Paisa (paisa@abv.bg) на 23.08.2012 @ 09:03:53
(Профил | Изпрати бележка)
Доколкото знам, в България изучаването на турски език никъде не е забранявано.
Контекстът на казаното беше, че нещата политически може да ескалират дотам, че да стане задължителен в някои области от страната ни. Не виждам защо трябва да си обясняваме очевидни неща.
А що се отнася до това на какво ще учим децата си, опитът на историята доказва, че истината никога не е била на особена почит. Винаги е била измествана от интересите на силните и от продажността на нагаждачите. Винаги е била разпъвана на кръст, разстрелвана, измъчвана, съблазнявана, заплашвана, разплаквана.
Защото истината е светлина, а делата на враговете и са срамни и недостойни.
Но аз не се притеснявам за истината. Нищо няма да остане скрито. Но когато му дойде времето. Дотогава обаче, съм убеден, че ще лъжат и мамят децата ни по всевъзможен начин. В зависимост от "некои" съображения.

]


Re: Детско писмо до моя приятел
от krasavitsa на 23.08.2012 @ 22:39:26
(Профил | Изпрати бележка)
:)))))

]


Re: Детско писмо до моя приятел
от anonimapokrifoff на 16.08.2012 @ 16:02:39
(Профил | Изпрати бележка)
Няма нищо лошо във фалшифицирането на пари само когато е с патриотична цел. :))) Харесах!


Re: Детско писмо до моя приятел
от krasavitsa на 17.08.2012 @ 12:51:42
(Профил | Изпрати бележка)
Детето мисли, мисли, и пак има питане... Може ли да попита, или пак ще му се скарат? :-)))))))))))

]


Re: Детско писмо до моя приятел
от osi4kata на 16.08.2012 @ 08:14:49
(Профил | Изпрати бележка)
:))) жилиш яко.

мисля да и отворим по една печатница за пари, може и електронни :))


Re: Детско писмо до моя приятел
от krasavitsa на 16.08.2012 @ 18:41:58
(Профил | Изпрати бележка)
Жиля ли? Детски въпроси са тези. А ако започна да задавам възрастните си въпроси... :-))

]


Re: Детско писмо до моя приятел
от zebaitel на 15.08.2012 @ 19:33:53
(Профил | Изпрати бележка)
Децата задават хиляди въпроси докато се превърнат във възрастни и се уверят, че не всеки въпрос има еднозначен отговор и че на много от въпросите трябва да си отговарят сами. А това вече е поемане на отговорност. Ей това му е трудното на процеса.
А разказът е много хубав! Поздрави, Красавица!


Re: Детско писмо до моя приятел
от krasavitsa на 15.08.2012 @ 21:43:37
(Профил | Изпрати бележка)
Здравей!
Поемането на отговорност никак не е примамливо, по-лесно е да обвиняваш някой друг за собствените си несгоди. Това все още е масов спорт у нас, въпреки че минаха повече от 20 години, откакто държавата се отказа от тоталния контрол. Последната мода е пък да оправдават некадърността си със световната конспирация.
:-)))
Поздрави!

]


Re: Детско писмо до моя приятел
от papacot (plamen_bochev@abv.bg) на 15.08.2012 @ 15:57:32
(Профил | Изпрати бележка) http://plamenbochev.blogspot.com/
Хареса ми демитологизацията ти.
Но какво следва след нея - одобрение на съвремието от гледната точка на създателите на нови митове - или не - не разбрах...
Наистина ли не ти е ясно, че "световните банки" (олигарси и банкери) фалшифицират днес пари, с които се опитват да запазят статуквото си?
Не разбираш ли, че с тези фалшиви пари се създават и подклаждат локални войни и конфликти?
Не разбираш ли, че целта на властта е богатите (забогатели чрез грабеж) да стават по-богати, а бедните (ограбените) да стават по-бедни?
Имаш претенции за интелигентен човек, а демонстрираш непоносимостта си (съвсем не за първи път) към Ботев и Левски.
Защо винаги защитаваш позициите на арогантната безскупулност, под маската на уж някакви идеали?
Това, което се случва в съвременния вълчи свят, и което няма как да не рефлектира върху малки държавици, ли те вдъхновява? За да могат "големите" да са по-големи?...
Ти от "големите" ли си?...
Имам усещането, че такъв като теб би подкрепил отделянето на Бавария от Германия, както и отделянето на София от България...
Идеите ти са апологетика на насилието, фетишизиране на правото на "по-силния", реваншизъм, ако щеш, от религиозна гледна точка на Стария завет.
И няма грам любов. Само злоба и съмнително "интелектуално" прикриване на комплекси, както би казал дядо Фройд, с цел правене на видна на твоята "извисеност".


Re: Детско писмо до моя приятел
от krasavitsa на 15.08.2012 @ 16:37:18
(Профил | Изпрати бележка)
Времето на такива като теб, papacot, които си въобразяват, че могат да заповядват на останалите за какво да пишат, как да мислят и как да чувстват, е изтекло преди повече от 20 години. Не го ли разбра досега?
Бегай на Позитано и не ме занимавай повече.

]


Re: Детско писмо до моя приятел
от papacot (plamen_bochev@abv.bg) на 15.08.2012 @ 19:07:25
(Профил | Изпрати бележка) http://plamenbochev.blogspot.com/
Нито "преди" съм имал нещо общо с Дондуков, нито "след" - с Позитано.
Лъжеш, че "заповядвам" на останалите, понеже друго не умееш да правиш. А времето на тези като теб, които казват "бегай", че сме много страшни, изтича. Това поне не го ли разбра? :)
Придворните мушички винаги са били еднодневки, исторически погледнато. :) А Господ е добър готвач и не забравя да обръща палачинката. :)
Днес ти е лесно да поддържаш престъпниците, облечени във власт, лесно ти е конюнктурно да поругаваш Ботев и Левски. Радвай се на тази леснотия, щом това те радва, убеден съм, че когато силните на деня се сменят, ще си намериш други - съответни - радости. :)

]


Re: Детско писмо до моя приятел
от krasavitsa на 15.08.2012 @ 20:03:01
(Профил | Изпрати бележка)
Не ме интересуват лаладжийства, които нямат нищо общо с написаното от мен. Специално заради теб не затварям опцията за оценки - да се радваш, че можеш да ми пишеш единички. :-))))
Задоволи се с това и не ме занимавай повече.

]


Re: Детско писмо до моя приятел
от doktora на 15.08.2012 @ 14:28:31
(Профил | Изпрати бележка)
...Здравей, детето;))


Re: Детско писмо до моя приятел
от krasavitsa на 15.08.2012 @ 16:38:13
(Профил | Изпрати бележка)
Здравей, Док! :))))))))

]


Re: Детско писмо до моя приятел
от secret_rose на 15.08.2012 @ 12:47:47
(Профил | Изпрати бележка) http://www.facebook.com/IzvezaniDushi
Много сладко пишеш, хващай се за работа с нещо по-сериозно, не го казвам сефте :)
Понеже днес раздавам български усмивки, една и за теб:

http://www.youtube.com/watch?v=z_huc9In5qY&feature=related

@--;--


Re: Детско писмо до моя приятел
от krasavitsa на 15.08.2012 @ 16:40:16
(Профил | Изпрати бележка)
За мен разказът е достатъчно сериозен жанр, мило. :)
Благодаря за усмивката.
@--;---

]


Re: Детско писмо до моя приятел
от secret_rose на 15.08.2012 @ 19:34:31
(Профил | Изпрати бележка) http://www.facebook.com/IzvezaniDushi
Обемно... имах предвид под "сериозно"..

]


Re: Детско писмо до моя приятел
от krasavitsa на 15.08.2012 @ 20:18:44
(Профил | Изпрати бележка)
Миииии... :-)))
Романът изисква друга вътрешна нагласа, каквато нямам.

]


Re: Детско писмо до моя приятел
от mamontovo_dyrvo на 02.11.2012 @ 07:52:01
(Профил | Изпрати бележка)
Аз съм пълен идиот! Как съм пропуснал такъв шедьовър! Сигърно съм обитател на кочина под спалня! Страхотнаа си!!!! Браво! Браво!
Отивам да чета още нещо от теб!


Re: Детско писмо до моя приятел
от krasavitsa на 02.11.2012 @ 15:32:07
(Профил | Изпрати бележка)
Абе... детска ми работа, мамонтово дърво. :-))))))))

]