Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 867
ХуЛитери: 1
Всичко: 868

Онлайн сега:
:: Boryana

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - За плагиатството и не само...
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
hixxtam
Администратор
Администратор


Записан(а): Nov 21, 2003
Мнения: 1743
Място: Плевен

МнениеВъведено на: 27 Сеп 2012 17:16:20 » За плагиатството и не само... Отговори с цитат върни се горе

В последно време една склерозираща мисъл непрекъснато ровичка под олисяващото ми, с побеляла коса теме - аджаба, сайт за литература ли създадохме през 2003 г. или сайт за избиване на всякакви комплекси? Ако някой страда от липса на внимание в реалния живот, защо трябва да го търси обезателно тук? Ако се чувства малък и нищожен там, защо трябва да се прави на велик великан точно тук? Кое може да накара един уважаващ себе си човек, да изпрати за публикуване текст, който пресъздава чужда идея и замисъл като свое творение? Колко трябва да е изтрещял подобен индивид?
Дами и господа, ако държите на всяка цена да направите впечатление, да получавате ласки и възхита под каквато и да е форма, удобна за чесане на краставо его и не само, моля ви, изберете си сайт с подходящо предназначение. Тук, всички са с еднакви права и селски хитрости не толерираме.
Предоставям ви последния хит в плагиатството:

Колет от чужбина
автор: raiavid

Отдавна ще да е било, много отдавна, но хората още разправят. То звучи като анекдот малко, ама казват - истина било…
Времената ли са били тежки тогава или манията за печалба голяма, кой знае, но Ставри продал житото и една от нивите си, събрал малко багаж и тръгнал за Америка – злато да търси. Оставил на село млада жена и две невръстни деца. Обещал да пише, а после и да ги прибере при себе си. Годините се търкаляли, а той не се обаждал никакъв. Така и не се разбрало какво станало с него…
Минало време. Неда, жената на Ставри изгледала децата си и задомила дъщеря си. После в един хубав ден тръгнала със сина си на екскурзия по Европа и от там прескочили до Америка да търсят следите на гурбетчията. И не се върнали. Синът Георги пращал на сестра си Гинка картички един, два пъти в годината – по Коледа и по Великден, колкото да каже, че са живи и здрави. После започнал да се обажда по рядко, че вече се оженил за американка и от работа много не му оставало време …
След известно време в селото пристигнал другоселец и донесъл на Гинка колет от брат й с думите:
- Той каза, че знаеш какво да правиш.
Отворила сестрата колета, а вътре – няколко рокли, обувки, бисквити, бонбони и три консервени кутии. Интересно й станало на Гинка, но казала на глас:
- Боже, боже, ама тия хора са по-зле и от нас. Дори на консервите си надписи и упътване не слагат…Какво ли се чудя? Свят всякакъв…
След това отворила едната кутия и що да види – синкавобелезникав прах. Гинка топнала пръст вътре и го облизала. Сторил й се много вкусен. Първо се замислила какво да го прави, но после намерила място на всичките консерви. Слагала от праха в кремчетата на децата си, в кексове, в супата, в манджата, на салатите, в кафето, в млякото… докато той свършил. Тогава взела, че написала на брат си писмо:
“ Бате! Получихме колета. Всичко беше хубаво в него. Най-много ни хареса праха от консервите. Такава вкусотия не сме яли никъде. Слагахме го на всичко. Тук не се продава такъв. Ние всички те молим, ако може да ни изпратиш още…
Твоя сестра Гинка”.
После зачакала отговор и колет. Минало доста време, но нищо. Вече семейството на тази жена изгубила надежда за друг колет. И точно тогава пристигнало някакво пожълтяло писмо с клеймо от Америка, но с дата отпреди година и половина. Гинка го отворила с треперещи ръце и прочела:
“ Мила ми, сестричке! Обаждам ти се, за да ти съобщя една тъжна вест. Почина мама след дълго боледуване. Нейното желание беше да я погребем на село. Нямаше как... Кремирахме я… Скоро ще пътува за съседното село един познат. По него ще ти изпратя колет. Роклите и обувките носи със здраве! Праха на мама ще сложа в консервни кутии. Едната зарови в нашия двор! Другата сложи в гробищата, а третата разпилей над село… Прегръщам те и те обичам!
Твой брат Георги”

Рая Вид, 27.09. 2012


http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:http://chitanka.info/text/20209-kolet-ot-amerika

Думата е ваша, дами и господа

_________________
ХИПО
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
RockAround_theC_l_ock
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 03, 2010
Мнения: 493
Място: Varna, Bulgaria

МнениеВъведено на: 27 Сеп 2012 18:28:06 » Това НЕ Е *последен хит*, ХИПО... Отговори с цитат върни се горе

... това е САМО *предпоследен*... И всеки следващ *последен хит* също ще е само *предпоследен*! Laughing Laughing Laughing
Бих добавил: *...и така - до края на света...* Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

В реалния живот си има явление/психично заболяване/ - *клептомания*.
В не-реалния/виртуалния/, това се претрансформира в *плагиатство*.
Често леко поукрасено с *авторови* добавки - нещо като дегизировка.
За да не го разпознаят още с първото изречение и/или *изловят* с помощта на чичко Гугъл.

Е, Рая ще си посипе главата с пепел... и - надявам се, ще внимава повече... за напред.
Но гневният ти протест, надали ще промени съзнанието на клептомани и плагиати.

Пази си здравето, приятелю!
А модераторите, не е зле да имат *едно на ум*... Twisted Evil Twisted Evil
... и на случаен принцип да пускат *проверки* на чичко Гугъл. Laughing Laughing Laughing

Бой..Боев,
;=)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) (това не са *усмивки*, а ядосаната ми брада... Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
hixxtam
Администратор
Администратор


Записан(а): Nov 21, 2003
Мнения: 1743
Място: Плевен

МнениеВъведено на: 27 Сеп 2012 18:39:07 » Отговори с цитат върни се горе

На Рая не и е за първи път и вече чувства гнева на администрацията, Бой.
Понеже една от предполагаемите причини е липса на внимание, пуснах темата, за да създам малко такова. Не се стеснявайте, обърнете и необходимото внимание. Състраданието е присъщо за разумните същества, а болшинството тук се надавам да сте такива Very Happy

_________________
ХИПО
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
Lav4eto
Гост





МнениеВъведено на: 27 Сеп 2012 18:45:41 » Защо? Отговори с цитат върни се горе

Ужас! И тук ли стават такива неща. Аз пък си мислех, че в този сайт са честни хората. А дали въпросният автор на това произведение наистина го е откраднал от Светослав Минков? Възможно ли е да става дума за нещо друго? Къде е за да се защити? Дори и на осъдения на смърт дават последната дума! Поне така съм чувал.
Сещам се нещо, за което не знам дали съм прав. През 1883 година един италиански писател /Карло Колоди/ пише "Приключенията на Пинокио", а близо половин век след него в Русия излиза " Златното ключе и приключенията на Буратино" на руския писател Толстой. А те толкова много си приличат! Говорим ли тук за плагиатство или за случайност? Днес и двете произведения се обичат много от децата и все още се издават и четат.
kristi
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 19, 2005
Мнения: 729

МнениеВъведено на: 27 Сеп 2012 18:58:39 » Re: Защо? Отговори с цитат върни се горе

Lav4eto написа:
Ужас! И тук ли стават такива неща. Аз пък си мислех, че в този сайт са честни хората. А дали въпросният автор на това произведение наистина го е откраднал от Светослав Минков? Възможно ли е да става дума за нещо друго? Къде е за да се защити? Дори и на осъдения на смърт дават последната дума! Поне така съм чувал.
Сещам се нещо, за което не знам дали съм прав. През 1883 година един италиански писател /Карло Колоди/ пише "Приключенията на Пинокио", а близо половин век след него в Русия излиза " Златното ключе и приключенията на Буратино" на руския писател Толстой. А те толкова много си приличат! Говорим ли тук за плагиатство или за случайност? Днес и двете произведения се обичат много от децата и все още се издават и четат.


Подкрепям! Познавам Рая, категорична съм, че не е кражба, а непознаване на Светослав Минков, което разбира се не я оневинява. Разпъване на кръст в специална тема, когато авторът /в случая Рая/ не може да реагира, не мога да приема за когото и да било. Дайте право на автора да вземе отношение!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
hixxtam
Администратор
Администратор


Записан(а): Nov 21, 2003
Мнения: 1743
Място: Плевен

МнениеВъведено на: 27 Сеп 2012 19:05:09 » Отговори с цитат върни се горе

Рая ще се появи в сайта след месец:

http://hulite.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=77188#77188

Случаят с Карло Колоди и Алексей Толстой е бил преди повече от век и четвърт. Разликата в комуникациите и достъпът до литература в двете епохи е несравним. В случая 64 години между двете произведения говорят достатъчно, освен това имаше още един осуетен опит(първия) от същата авторка, когато се размина с предупреждение.
Въпросът е, малките наказания и приемането на оправдания(винаги има такива) не поощряват ли подобни прояви?

_________________
ХИПО
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
hixxtam
Администратор
Администратор


Записан(а): Nov 21, 2003
Мнения: 1743
Място: Плевен

МнениеВъведено на: 27 Сеп 2012 19:14:47 » Re: Защо? Отговори с цитат върни се горе

kristi написа:

Подкрепям! Познавам Рая, категорична съм, че не е кражба, а непознаване на Светослав Минков, което разбира се не я оневинява. Разпъване на кръст в специална тема, когато авторът /в случая Рая/ не може да реагира, не мога да приема за когото и да било. Дайте право на автора да вземе отношение!


Кристи, никой, никого не разпъва. Рая има наказание и ще се появи след изтичането му.
Както казах, всеки има оправдания, включително и ти преди време. На авторката беше дадена възможност да вземе отношение при първия случай, когато се размина само с предупреждение.

_________________
ХИПО
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
RockAround_theC_l_ock
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 03, 2010
Мнения: 493
Място: Varna, Bulgaria

МнениеВъведено на: 27 Сеп 2012 19:18:15 » Наистина *Защо?* Отговори с цитат върни се горе

Цитат:
Ужас! И тук ли стават такива неща. Аз пък си мислех, че в този сайт са честни хората. А дали въпросният автор на това произведение наистина го е откраднал от Светослав Минков?


Готов съм да приема, че не *от Светослав Минков*, а *от Минков Светослав*... Е, и?!
Заще не си направихте труда да прочетете и:
*... не И е за пръв път*...???
И - за *...гнева на администрацията...* ???

Цитирането на *Приключенията на Буратино* и *Златното ключе* е само потвърждение на казуса.
Ако не го разбирате - безмислен е и моят коментар.

Само ще добавя:
- Lav4e, миличка, съществуваш като *ник* от днес, 27.09.2012 - 17 часа и 11 минути.
Какво да обяснявам, че всичко е относително, а глупостта и вселената - безкрайни?

Бой..Боев, на Вашите услуги.
;=)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) (както и брадата ми!)

_________________
По добре влюбен, отколкото никакъв...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 27 Сеп 2012 20:39:07 » Отговори с цитат върни се горе

След прочитането на двата текста съм убеден, че това е откровена кражба. В евфемистично време.
И, Хипо, не очаквай някой да си посипе главата с пепел.
Всички сме поканени на пира на наглостта.
От нас се иска само да опитаме праха от урната.
Дотук единственото, което ме изненада, е коментарът на Кристи...
Колкото повече мълчим или търсим причини да оневиняваме в подобни случаи, толкова повече водица наливаме в мелницата на задушаващата безпардонност.
Искаме да живеем в по-добро общество? Кой да ни го направи, ако не самите ние? Ама това не става с пасивност. Такива подаръци никой никога не е пускал "отгоре".
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
anonimapokrifoff
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 30, 2007
Мнения: 1068

МнениеВъведено на: 27 Сеп 2012 20:53:37 » Отговори с цитат върни се горе

На мен също ми прилича на плагиатство, но не изключвам вероятността съвпаденията да са неволни - може би идеите витаят не само в пространството, а и в различни времеви отрязъци. Ако авторката е крала, язък й за усилието; ако не е - какъв малшанс.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 27 Сеп 2012 21:02:31 » Отговори с цитат върни се горе

anonimapokrifoff написа:
На мен също ми прилича на плагиатство, но не изключвам вероятността съвпаденията да са неволни - може би идеите витаят не само в пространството, а и в различни времеви отрязъци. Ако авторката е крала, язък й за усилието; ако не е - какъв малшанс.


Аноним, само бих те помолил да прочетеш пак двата текста.
Защото, според мен, вероятността за случайно съвпадение точно в този случай клони към минус безкрайност.
Иначе, права си за идеите и тяхното витаене. Ние, разбира се, не сме творци, понеже един е Творецът.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
hixxtam
Администратор
Администратор


Записан(а): Nov 21, 2003
Мнения: 1743
Място: Плевен

МнениеВъведено на: 27 Сеп 2012 22:24:15 » Отговори с цитат върни се горе

papacot написа:
...
И, Хипо, не очаквай някой да си посипе главата с пепел.
...

Не съм си и помислял за подобна реакция, Пламене. Понякога пепелта е с по-голяма стойност от главата върху която трябва да се посипва.
Аnonimapokrifoff, аз не мога да бъда категоричен като Кристи, но си мисля, че вероятността да се измисли този сценарий по този начин, е много малка дори за милиардното население на Китай, та какво остава за няколко милионна България. Смятам, че е много тъпо да крадеш от автори, които се изучават в училище.

_________________
ХИПО
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 27 Сеп 2012 23:17:54 » Отговори с цитат върни се горе

hixxtam написа:
papacot написа:
...
И, Хипо, не очаквай някой да си посипе главата с пепел.
...

Смятам, че е много тъпо да крадеш от автори, които се изучават в училище.


Престъпно е да се краде и от автори, които не се изучават в училище.
Камбаната бие за всички, но на някои им е по-удобно да са глухи...
Ако помоля тези, които крадат, да спрат да го правят, биха погледнали насмешливо. И биха имали своето право, защото кражбата е държавна политика. Да е жив и здрав обесеният на касапницата луд Мунчо.


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: papacot на 27 Сеп 2012 23:21:32 - общо 1 път.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
anonimapokrifoff
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 30, 2007
Мнения: 1068

МнениеВъведено на: 27 Сеп 2012 23:18:46 » Отговори с цитат върни се горе

Безкрайно е тъпо да крадеш от който и автор да е. Тъпо, но ненаказуемо: ако ти свия колата, ще ме съдят; ако ти прецапам творбата, най-много да се вдигне малко пушилка. Съгласявам се с Пламен, че цитираният случай натрапчиво мирише на плагиатство - ако е така, време е някои хора да проумеят, че в живота има много по-важни неща от това да те признаят за добър писател.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
doktora
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 08, 2008
Мнения: 2173
Място: в Библиотеката

МнениеВъведено на: 28 Сеп 2012 01:05:15 » И аз така мисля...да не се нахвърляме като... Отговори с цитат върни се горе

"Подкрепям! Познавам Рая, категорична съм, че не е кражба, а непознаване на Светослав Минков, което разбира се не я оневинява. Разпъване на кръст в специална тема, когато авторът /в случая Рая/ не може да реагира, не мога да приема за когото и да било. Дайте право на автора да вземе отношение!"

Да, Кристи Лакрима...обичана и уважавана от мен...доктора, който и да съм((

Лека нощ, приятели...

_________________
Smile...аз идвам, а ти?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com