Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 475
ХуЛитери: 2
Всичко: 477

Онлайн сега:
:: LeoBedrosian
:: pinkmousy

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - Да пишем на правилен български!
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
0805
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 13, 2006
Мнения: 305

МнениеВъведено на: 19 Юли 2007 19:00:14 » :))) Отговори с цитат върни се горе

При вече съществуваща тема, наистина е излишно да се създава нова.

И аз не мога да се стърпя вече, Светле. Smile

Прочетох внимателно всички дебати под стиха на Земеделец относно дейността на Коректор, правилата в българския език и тяхната употреба. Както и за това - съдържанието ли е важно или формата и т.н.
Е, ще си кажа мнението. И не защото го намирам за особено важно или ценно, а защото изключително много ме боли от неграмотното писане.
За Коректор. Мога да кажа само - моите почитания! И дано издържи по-дълго...
Лично за мен, грамотното писане е проява на уважение. Към себе си, към езика, към хората, на които предлагаш да прочетат нещо твое. Хайде да го кажа по друг начин - не бих доверила косата си на рошава фризьорка, усмивката си - на беззъб зъболекар, делата си - на адвокат в затвора и т.н., и т.н.
Нали става дума за литература все пак? Да, често пъти - млада, неопитна, прохождаща, несръчна, но - литература.
Нали става дума за естетика? Все едно ли е дали се храниш в картонена, пластмасова или порцеланова чиния?
(отприщиха ми се сравненията! Very Happy )
Ако основната идея е само да си кажем: "ох, ах, леле, ама, ауу, уау"; ако очакваме единствено да ни потупат дружески по рамото, да ни разцелуват по двете бузи и да ни кажат: "евалла, страхотно!"... то наистина сме сбъркали сайта.
Смятам, че е съществено важно не само КАКВО ще чуем/кажем, но и КАК ще го чуем/кажем.

И отново - не оспорвам формата, стила, изразните средства или идеята (не че не бих искала, но това е за друга тема).
Оспорвам единствено нехайството и безхаберието по отношение на правилния, грамотен български език.
Както и нелепата поза на обидени, когато някой съвсем обосновано ни каже, че "изкрящ", например, се пише със "с".

Smile Smile Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
esperanca
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 29, 2007
Мнения: 508

МнениеВъведено на: 19 Юли 2007 19:35:40 » Re: :))) Отговори с цитат върни се горе

0805 написа:
При вече съществуваща тема, наистина е излишно да се създава нова.

И аз не мога да се стърпя вече, Светле. Smile

Прочетох внимателно всички дебати под стиха на Земеделец относно дейността на Коректор, правилата в българския език и тяхната употреба. Както и за това - съдържанието ли е важно или формата и т.н.
Е, ще си кажа мнението. И не защото го намирам за особено важно или ценно, а защото изключително много ме боли от неграмотното писане.
За Коректор. Мога да кажа само - моите почитания! И дано издържи по-дълго...
Лично за мен, грамотното писане е проява на уважение. Към себе си, към езика, към хората, на които предлагаш да прочетат нещо твое. Хайде да го кажа по друг начин - не бих доверила косата си на рошава фризьорка, усмивката си - на беззъб зъболекар, делата си - на адвокат в затвора и т.н., и т.н.
Нали става дума за литература все пак? Да, често пъти - млада, неопитна, прохождаща, несръчна, но - литература.
Нали става дума за естетика? Все едно ли е дали се храниш в картонена, пластмасова или порцеланова чиния?
(отприщиха ми се сравненията! Very Happy )
Ако основната идея е само да си кажем: "ох, ах, леле, ама, ауу, уау"; ако очакваме единствено да ни потупат дружески по рамото, да ни разцелуват по двете бузи и да ни кажат: "евалла, страхотно!"... то наистина сме сбъркали сайта.
Смятам, че е съществено важно не само КАКВО ще чуем/кажем, но и КАК ще го чуем/кажем.

И отново - не оспорвам формата, стила, изразните средства или идеята (не че не бих искала, но това е за друга тема).
Оспорвам единствено нехайството и безхаберието по отношение на правилния, грамотен български език.
Както и нелепата поза на обидени, когато някой съвсем обосновано ни каже, че "изкрящ", например, се пише със "с".

Smile Smile Smile

Не съм чела цялата тема, но прочетох 0805, намесвам се само за да изразя своята благодарност към Коректор,защото той поправя грешките , а не обижда сгрешилите, както често се случваше от хора, които се криеха зад мнима загриженост към правописа, а целяха да наранят,уязвят този, който е сгрешил, а всеки може да допусне грешка!
Да се пише правилно е не само отговорност, защото писаното остава след нас, но е и съвършено вярно , че е уважение към самите нас и тези, които си правят труда да ни четат!
Хубаво е, че отворихте темата отново!
Дано, КОРЕКТОР издържи по-дълго време!!!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
infinity1305
Гост





МнениеВъведено на: 19 Юли 2007 20:42:59 » Отговори с цитат върни се горе

Подкрепям Коректор напълно. Искам и да му благодаря за труда.
Благодарение на старателни хора като него аз знам български език на ниво, да пиша поезия.
oberonus
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 03, 2007
Мнения: 48

МнениеВъведено на: 19 Юли 2007 22:07:31 » Отговори с цитат върни се горе

Аз също бих искал да изразя подкрепата си към КОРЕКТОР. Нали целта е да ставаме все по-добри, а това неминуемо преминава и през доброто познаване на граматиката.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
katbalu
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 04, 2007
Мнения: 177

МнениеВъведено на: 19 Юли 2007 22:48:01 » Отговори с цитат върни се горе

Маце, литературата няма ни6то ов6то с граматиката! тВОРЕЦА Е ЕДНО-ТВОРИ- КРИТИКА ИДВА СЛЕД ТОВА ЗА ДА ПЕ4ЕЛИ!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
katbalu
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 04, 2007
Мнения: 177

МнениеВъведено на: 19 Юли 2007 22:53:33 » Отговори с цитат върни се горе

И ДА РАЗСЪЖДАВА- ' чОВЕК 4УВСТВА ПРЕДИ ДА МИСЛИ- ТОВА Е ТАКА СЪС ВСИ4КИ ХОРА"- ж.ж.РУСО!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
bilkarkata
Гост





МнениеВъведено на: 19 Юли 2007 23:05:04 » Отговори с цитат върни се горе

Да, признавам си, че въпреки неученическата си възраст и горе-долу
известното си име, също имам нужда от някой, като Коректор.
Не се срамувам, да си го призная. Имам слабост към запетаите и ги използвам малко повече от необходимото. Правя и някои автоматични
или необмислени грешки.
Съгласна съм с това, което прави тоя човек в момента. Добре е, че не
коментира с превъзходство и не се подиграва с грешките, а само ги
посочва.
Единственото, което не бих позволила е, да ми се меси в коментарите.
Там желая да съм по-свободна. Избрала съм си някакъв начин на общуване и не бих позволила на никого да ме пристяга.
При тези условия, има моето пълно одобрение. Дори го каня най-приятелски да посети страниците ми.
Защото, работата, която върши е наистина трудна, полезна и неблагодарна.
От него наистина има нужда в системата.
oberonus
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 03, 2007
Мнения: 48

МнениеВъведено на: 19 Юли 2007 23:30:43 » Отговори с цитат върни се горе

Цитат:
Маце, литературата няма ни6то ов6то с граматиката!

Не мога да се съглася с това. Доброто познаване на граматиката ни помага да изразим по-добре и по-ясно поетическата си мисъл или чувство, която искаме да превърнем в творчество. Тя няма нищо общо с критиката. Наистина е неприятно едно хубаво стихотворение да бъде написано с грешки, които понякога могат да изместят смисъла. Но както и да е.
Макар че всъщност понякога нарушаването на граматическите правила е търсен художествен ефект от някои автори, и то много успешен.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
gramatik
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 22, 2007
Мнения: 22

МнениеВъведено на: 19 Юли 2007 23:43:47 » Отговори с цитат върни се горе

katbalu написа:
Маце, литературата няма ни6то ов6то с граматиката! тВОРЕЦА Е ЕДНО-ТВОРИ- КРИТИКА ИДВА СЛЕД ТОВА ЗА ДА ПЕ4ЕЛИ!


Тази реплика определено ми причини главоболие. Почувствах я някак. След това започнах да разсъждавам: "Очевидно имаме акт на спонтанно сензитивно детерминирано словотворчество. Изключително живописната съставна дума "едно-твори", вероятно иска да обозначи същества, които имат само един отвор. Това разбира се, е невъзможно - ако има откъде да отделят, би трябвало да имат откъде да поемат. Обратната невъзможност е точно толкова зашеметителна. Но има и друга хипотеза - други същества, които творят едно. Обаче изобщо не е ясно какво е това "едно". А може пък същите тези същества да правят и двете едновременно. Възможно е и да са едновременно и двете. Но какво прави тогава това "едно" в името им, след като очевидно са "две" - двойни или двуяки? А пък опашката след "твори" какво иде да обозначи и каква е връзката и с "критика"?"... Тук съвсем спонтанно спрях и да разсъждавам, и да чувствам, защото просто се превърнах в един добре познат - само на някои люде, очевидно - стон: "Боже, много мъка има по тоя свят, Боже!".
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
0805
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 13, 2006
Мнения: 305

МнениеВъведено на: 20 Юли 2007 06:37:13 » Отговори с цитат върни се горе

katbalu написа:
Маце, литературата няма ни6то ов6то с граматиката! тВОРЕЦА Е ЕДНО-ТВОРИ- КРИТИКА ИДВА СЛЕД ТОВА ЗА ДА ПЕ4ЕЛИ!


Доколкото си спомням, "Златна малина" беше наградата за най-безвкусица.
Ако си учредим нещо подобно, това изказване би трябвало да е в ТОП 5 според мен.


"Ако адът съществува, той със сигурност е компютризиран." Ст. Лем
Най-после разбрах какво е искал да каже! Laughing
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Pord
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 05, 2004
Мнения: 268
Място: Във времето

МнениеВъведено на: 20 Юли 2007 09:11:24 » Грамотността е част Отговори с цитат върни се горе

от културата на човека. Трябва да се полагат усилия в тази посока - има учебници, речници, класици, от които всеки може да се учи.
Да се парадира с талант за сметка на грамотността е нелепо:

"Не може хубаво стихотворение
да бъде написано лошо!"

Това е личният ми девиз и той ми помага много.

Не може да твърдиш, че просто се забавляваш, а същевременно да искаш да бъдеш прочетен и оценен. Грамотността също влиза в "оценката", особено ако е от по-професионално естество.
Ако един текст изобилства с правописни грешки, те спокойно могат да замъглят изказа; когато съм попадал на такива, винаги съм ги посочвал, защото смисълът се е губел или са се получавали двусмислици. Това могат да потвърдят мнозина и се радвам, че са го оценявали.

Същевременно си давам сметка, че е възможна появата на голям самороден талант, скаран с правописа. Но ако това е наистина така, то той сам, без да го подканят, ще разбере, че "повече така не може и не бива" и ще залегне над учебника... Талантът сам изисква грамотността - неизбежно е.

Поздрави за Коректор, заел се е сериозно с работата и ми опреснява познанията. Дано има време и нерви.
Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
rainy
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 27, 2004
Мнения: 885
Място: Лондон

МнениеВъведено на: 20 Юли 2007 11:00:38 » Отговори с цитат върни се горе

0805 написа:
katbalu написа:
Маце, литературата няма ни6то ов6то с граматиката! тВОРЕЦА Е ЕДНО-ТВОРИ- КРИТИКА ИДВА СЛЕД ТОВА ЗА ДА ПЕ4ЕЛИ!


Доколкото си спомням, "Златна малина" беше наградата за най-безвкусица.
Ако си учредим нещо подобно, това изказване би трябвало да е в ТОП 5 според мен.


"Ако адът съществува, той със сигурност е компютризиран." Ст. Лем
Най-после разбрах какво е искал да каже! Laughing


Обездумих се генерално!
Shocked
Благодаря на Кет Балу за емоцията...
Левена, от нас автори очевидно не става, защото явно имаме слабост към граматиката, емоциите ни очевидно издишат, защото ги коригираме с литературни правила, следователно имам предложение - да станем критици? Поне да печелим...
Mr. Green

_________________
Рейни
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
rajsun
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 26, 2004
Мнения: 1015

МнениеВъведено на: 20 Юли 2007 11:10:06 » Поздрави! Отговори с цитат върни се горе

Razz
Порд е прав.
Всеки може да пише както си иска, но неправилното писане е неуважение и към текста, и към читателя.
Никога не съм се засягал от поправки и оценки, когато са толерантни.
Още повече, никой не е застрахован от недоглеждане, от “описка”, както казват руснаците, за разлика от “ошибка” – което си е грешка
Това е важно, забележката, оценката да не бъде обидна!!!
Независимо, дали авторът ще се съобрази с тях или не, поправките, които съм виждал от КОРЕКТОР, не са обидни, те са просто посочване на друг начин на изписване – по-адекватен, според него, на изказа, според нормите на правописа.
Виж, ако са изтъкване на нечия начетеност и с цел да се засегне, да се “клъцне” – тогава съм против.
Как го беше казал Апостолът: кажи ми ти моите кривици, байно, аз да ти кажа твоите – и така Confused Wink Razz
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
katbalu
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 04, 2007
Мнения: 177

МнениеВъведено на: 20 Юли 2007 11:38:56 » Отговори с цитат върни се горе

Разбира се ,че правописа е необходим, и ако всичката енергия , която влагате тук я отправите за ограмотяването на децата и събуждане на интереса им към литературата , а не с дълбокосмислено и злобно съскане за "отверстия" и ограничено чувство за хумор, ако не се примирявате, че в някои училища се говори вече на турски и ако.... Исках да видя реакции! Лица?! Хора?! И не забравяйте, че докато се ровите в празнотълкувания на "отверстията" , на много от Вас децата ви пушат по разни кьошета трева. Ограмотете ги- ако все още можете.
А, на този който не е спал цяла нощ- моите извинения за грубата шега.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
jonkata
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 28, 2006
Мнения: 95

МнениеВъведено на: 20 Юли 2007 12:00:48 » Отговори с цитат върни се горе

Сайтът ни се нуждае от коректор (нямам предвид разбудилия духовете ник).

Няма съмнение, че върху правописа и пунктоацията можем да поработим с по-голям успех отколкото върху таланта. Това е встрани от темата, но ни посочва поне една вярна посока на действие.

Аз също се възползвам от продукта на дейността на КОРЕКТОР в сайта, но смятам, че той Е НЕДОБРОНАМЕРЕН.

- Прави корекции на правописни грешки на произведения, за което не е помолен! Да оказваш помощ на човек, който не те е помолил за това не е помощ, а за някои автори обида и груба намеса в личното им пространство.

- Коригира, с много малко изключения, само нови автори. Питам се, защо или по-точно от кого се пази? За кои хора внимава и кой могат да попаднат под прицела му?

- Не ползва обидни квалификации - да. Съобразителен е! По мое мнение, обидата, при някои автори, идва от неясния принцип на подбор на произведенията, респективно авторите. Как биха си отговорили на въпроса: "Защо точно аз?" или "Аз ли съм най-неграмотен/неграмотна в този сайт?"

Ако беше добронамерен, щеше да оферира услугата си. Когато бъде поканен, под някаква форма, от конкретни автори или админите на сайта - моля. Поле за деиствие колкото щеш.

Ако се появи в мой текст непоканен, аз ще се отнеса към него точно като към натрапник. Това не означава, че нямам нужда от правописни и пунктоационни корекции. АЗ ИМИМ и си търся решение на проблема. НО не би ми било приятно да попадна, съвсем произволно, под волята на КОРЕКТОР (визирам популярният ник)

Аз не се страхувам, че няма да издържи по-дълго. Сигурна съм!
Сигурна съм, че и безплатен обяд няма! Недоговореният, неясен и скрит интерес буди съмнение. Е, аз ги имам и си позволих да ги споделя с вас.

Очаквам реакции от всякакъв характер и съм готова да отговоря!

Ползотворен ден на всички! Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com