Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 798
ХуЛитери: 1
Всичко: 799

Онлайн сега:
:: pinkmousy

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Търпите ли критика?
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
casablanka
Гост





МнениеВъведено на: 25 Яну 2005 20:19:02 » :((!!!!! Отговори с цитат върни се горе

аз не.....никаква критика, откъде- накъде.....само комплименти!
lusinda
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 15, 2005
Мнения: 12

МнениеВъведено на: 25 Яну 2005 20:25:32 » Отговори с цитат върни се горе

SELENA написа:
Понякога пиша оценки спонтанно, преди още да съм се отърсила от впечатлението...


Убедена съм, че пишеш петициSmile)))))

Точно затова и аз избягвам да пиша коментари. Не умея... Ако напиша такъв, той ще трябва да превиши по думи някой стих, за да кажа какво точно съм харесалаSmile) Но се радвам на коментарите на моите разкази и не бих се обидила, ако някой ми посочи слабите места в него.

Виж, когато се стигне до професионална критика, смятам, че е необходима - и за автора и за читателите. Като начин на представяне... лошо, добро - но представяне. Има една много готина мисъл: Да вършиш дадена работа, без да я рекламираш, е все едно да намигнеш на някоя девойка в пълна тъмнина. Само ти си знаеш какво правиш и никой другSmile

ОК, оттеглям предложениетоSmile)))))))))) Все пак, добре ще бъде, да обосноваваме оценките си, когато можем. Поне за половината от петиците съм го направилаSmile)) Други оценки не пиша... защото това, че аз не харесвам дадено произведение, не го прави непременно слабо.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя ICQ номер
Vamp
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 22, 2004
Мнения: 274
Място: Бургас

МнениеВъведено на: 25 Яну 2005 20:35:51 » Отговори с цитат върни се горе

Тази тема ми е интересна от самото начало и я следя.
Включвам се понеже ми се стори интересна идеята, оценките да са свързани с коментар.
Сега ще погледна от веселата страна, моля не ме взимайте насериозно.
Ми значи ако искам да изплющя на некой една палава единица, кво стаа, ши требе и да му се обяснявам ...
Ма как тъй, ми той може да ме е ядосал нещо, или пък да ми е антипатичен, да му завиждам че е по-добър от мене ...
И кво стаа, требе да му напиша : Не ме кефиш, пич, затуй ти я турнах таз блага оценка.
Ми не моем да му напишем такива неща, нали ши разбере кой му е бутнал рейтинга ...
Ма нидейти тъка бе, ора Exclamation
Вий ми оперирате най-готското парче от мойта същност ...

Сега сериозно.
Оценяването също е вид критика. Защо да го обвързваме с коментар. Аз не съм литературен критик, затова и когато някое произведение ми хареса повече от друго - 5. И обратно - по-ниска оценка.

Може и да не съм прав.
Вие ще кажете ...
Very Happy

_________________
Summer breeze makes me feel fine
Blowin' through the jasmine in my mind
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
Wizard
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 22, 2003
Мнения: 128
Място: София

МнениеВъведено на: 25 Яну 2005 21:16:21 » Отговори с цитат върни се горе

Абе поне според мен темата не беше точно за тъпия рейтинг... то пък и кой ли го гледа... Smile Аз поне не Smile

_________________
http://artportal-bg.info - мястото на българските творци!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя Yahoo куриер MSN куриер ICQ номер
lusinda
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 15, 2005
Мнения: 12

МнениеВъведено на: 25 Яну 2005 21:24:52 » Отговори с цитат върни се горе

Е, Wizard, хубаво е, че ти получаваш критиките си на друго място и по друг начин :РРР

И търпиш ли ги?Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя ICQ номер
Vamp
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 22, 2004
Мнения: 274
Място: Бургас

МнениеВъведено на: 25 Яну 2005 21:58:28 » Отговори с цитат върни се горе

Wizard написа:
Абе поне според мен темата не беше точно за тъпия рейтинг... то пък и кой ли го гледа... Smile Аз поне не Smile


Не пич, не ми пука за тъпия рейтинг. Не говорих сериозно за това.
Просто питам, дали приемате и оценките като критика.
Не мислите ли, че те са по-реални от коментарите защото са анонимни и изразяват точно това, което човека е чувствал след прочита.
Стига поставящия ги да не се води от симпатии и тем подобни.
Защото общо взето, в коментарите се получава - той ми е приятелче, чакай да го похваля ...

_________________
Summer breeze makes me feel fine
Blowin' through the jasmine in my mind
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
mmm
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 24, 2003
Мнения: 702
Място: София

МнениеВъведено на: 25 Яну 2005 23:10:42 » Отговори с цитат върни се горе

Цитат:
Стига поставящия ги да не се води от симпатии и тем подобни.
Защото общо взето, в коментарите се получава - той ми е приятелче, чакай да го похваля ...


Всъщност и в оценките е точно така. Засичал съм гласуване толкова бързо след публикуването, че за толкова малко време не може дори да се прочете разказът или приказката. Принципът е - "а, този ми е приятел, нека му дам 5-ца, той после пък на мен ще даде..."
Виждал съм и друго - някой гласува единица, или дава отрицателен коментар и "потърпевшия" веднага "му го връща" - "щом ти така гласуваш за мен, значи и аз ще гласувам с единица за теб".
Ясно е, че и в двата случая не може да става дума за обективност.
Ясно е и че така се губи смисълът на коментарите, на възможността за оценки, изобщо обезсмисля се всичко.
Какъв е смисълът от това надлъгване?
Какво ви прави кеф приятелите ви да казват, че еди кое си произведение е велико, когато най-вероятно те дори не са го прочели? По-добре ли се чувствате? По-велики? И как ще разберете, ако някога напишете нещо наистина много добро? Как ще го отделите от по-слабите ви неща?
Какво ще стане ако в един момент покажете произведенията си и някой външен човек без да ви познава и без да ви е личен "приятел" се изпусне и каже истината?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Vamp
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 22, 2004
Мнения: 274
Място: Бургас

МнениеВъведено на: 25 Яну 2005 23:32:08 » Отговори с цитат върни се горе

Цитат:
Ясно е, че и в двата случая не може да става дума за обективност.
Ясно е и че така се губи смисълът на коментарите, на възможността за оценки, изобщо обезсмисля се всичко.
Какъв е смисълът от това надлъгване?
Какво ви прави кеф приятелите ви да казват, че еди кое си произведение е велико, когато най-вероятно те дори не са го прочели? По-добре ли се чувствате? По-велики? И как ще разберете, ако някога напишете нещо наистина много добро? Как ще го отделите от по-слабите ви неща?

Съгласен съм.
Защо тогава просто не махнете тези опции. Ще има по-малко обиждащи и по-малко обидени.
Всеки който желае да коментира произведение или автор, може да го направи с лично съобщение. Кому е приятно да види произведение, хубаво за него, със слаба оценка или лош коментар ?
Дори това с ТопХулите може да се манипулира, и също не е обективно.
Може за да се определят Топ ХуЛите да се вкара гласуване за всяка отделна творба. Когато някой я прочете, ако мисли че става, дава вот за нея. И за да няма манипулации, това да става само от регистрирани, и то само по един глас.
Това е само идея, която ми хрумна току що.
Не знам дали струва нещо ...
Rolling Eyes

_________________
Summer breeze makes me feel fine
Blowin' through the jasmine in my mind
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
mmm
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 24, 2003
Мнения: 702
Място: София

МнениеВъведено на: 25 Яну 2005 23:53:24 » Отговори с цитат върни се горе

Ами то само регистрирани могат да гласуват. И то само с един глас.

А да го махнем не върви - има много автори, които обичат да виждат коментари под нещата си, оценки (високи!!!), и те са мнозинство Smile

Както е казал поетът - глас народен, глас Божи! Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Alexey
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 29, 2004
Мнения: 52

МнениеВъведено на: 26 Яну 2005 00:06:52 » Отговори с цитат върни се горе

Не мислите ли, че ако си написал "нещо много добро", най-малкото рейтинг и коментари ще са нужни, за да разбереш?

Има безмерно тъпи неща с по 15 петици и 30 коментара. Примерно. Very Happy Very Happy Very Happy

иначе и аз сне държа да има оценки, а коментарите - най-малкото са забавни! Very Happy Very Happy Wink
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
mmm
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 24, 2003
Мнения: 702
Място: София

МнениеВъведено на: 26 Яну 2005 00:30:08 » Отговори с цитат върни се горе

Alexey написа:
Има безмерно тъпи неща с по 15 петици и 30 коментара. Примерно. Very Happy Very Happy Very Happy


Да, ама я им го кажи това на авторите им Smile
Веднага ще минат през всичките ти произведения да нацвъкат единици, ще отворят теми в които да те обсъждат колко си бездарна, ще се включат дори хора, които не са чели нито въпросното произведение, нито твоите, но ще ти доказват колко не си права... Sad
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
orange_juice
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 14, 2004
Мнения: 63

МнениеВъведено на: 26 Яну 2005 01:05:40 » Отговори с цитат върни се горе

мен пък най ме е яд, когато например имам някакъв лош рейтинг, а не ми е бил оставен съответния коментар. Хубаво е винаги да се оставя и коментар, ако е лош - лош, но искам да знам все пак Rolling Eyes
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
SELENA
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 13, 2004
Мнения: 62
Място: Pomorie

МнениеВъведено на: 26 Яну 2005 15:12:09 » Отговори с цитат върни се горе

Вчера си мислех, че критиката може да бъде оценена и взета под внимание, ако този,който я дава, има поне част от способностите, чийто притежател критикува...

А най-хубавата критика е като тази на Сервантес например, който не одобрявал масовия вкус(не познахте, не само към рицарските романи), но и към един негов съвременник(забравих му името Crying or Very sad ), който бил невероятно популярен по това време. Често го давали като пример на Сервантес тъй като последния все пишел за ''безинтересни неща'' за разлика от първия... (а сега не му помня и името). Та Сервантес бил вечно в сянката му, публиката славословила нещата на другия, които представлявали пиеси като днешните сапунки... За да докаже че истинския талант не принадлежи на времето, а на човечеството, Сервантес написва Дон Кихот...

Цялата философия на Киркегор е провокирана от философията на Хегел, който претендирал че всичко човешко подлежи на научното познание и може да бъде обхванато чрез него. Киркегор не одобрявал концепцията му и ако си бе останал само с критиките,едва ли щеше да убеди толкова силно хората че тази Хегелова теория не е вярна...
Така си мисля...най-добре и най- ефектно е да се обори подобно с подобно...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка ICQ номер
gumbert
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 09, 2004
Мнения: 100
Място: Рио

МнениеВъведено на: 26 Яну 2005 15:26:51 » За критиката Отговори с цитат върни се горе

Много хубаво отговори Селена, доста ерудирано. Какво да кажа към това аз Sad Може би поради особеностите на характера не обичам много - много да ме критикуват, нито градивно , нито "неградивно". Ако щете - излишък от тщеславие и гордост, може и така да е. А може и да е ранимост, затвореност, като охлюв в черупката си. Видя ли, че някой посяга към мен издърпвам се навътре. Слабо ме интересува чуждото мнение, в същото време душата ми се стопля от хубави думи. Сигурно е погрешно и така давам зелено на хитри ласкатели. Всеки разбира се е свободен да изкаже своето мнение за мен или за това което правя, но не се интересувам от това особено. Някъде чух че завистта е липса на доверие във собствената си личност. Перифразирайки това, искам да кажа, че достатъчно се доверявам на собствената си личност поне що се отнася до литературата, изкуството като цяло, и меродавно за мен е мнението на големите писатели за едно или друго произведение. А никой от тях не е обичал (меко казано) критиците и толкова често с презрение са се изказвали за тях...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Wizard
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 22, 2003
Мнения: 128
Място: София

МнениеВъведено на: 26 Яну 2005 21:52:03 » Отговори с цитат върни се горе

lusinda написа:
Е, Wizard, хубаво е, че ти получаваш критиките си на друго място и по друг начин :РРР

И търпиш ли ги?Smile


Ако са справедливи... да. Ако са злобни - /kick, /ban, /ignore ;]]]]

Между другото, кой според вас има право да критикува? Не съм вярващ, даже мразя религията, но... спомнете си Христос: "Който от вас е безгрешен, нека пръв хвърли камък!"... И като сме я подкарали на цитати, да споменем и нещо руско: Максим Горки - "Книгата е парче димяща съвест... и нищо повече". Кой смее да критикува съвестта и на какво основание? Хумберт, приятелю... дяволски си прав - когато те критикуват (понякога съвсем нищо неразбиращи пишман-критичета), душата е наранена! Кой има право да ми каже "Тук трябваше да напишеш "смях", а не "кикот", друже"? Кой знае как съм се чувствал аз в момента? Защо трябва да се обръща всичко на пост-комунистическа критика в стил "Петър Динеков"?

Хайде стига съм писал... не че не можеше да изстрелям още поне пет реда на пръв поглед умни работи от рода на "Контратезата на критиката според Имануил Кант контрапунктира със синкопа на вътрешния глас и "Аз"-а на Ницше, а душевната борба на главния герой, изразяваща се в 15-кратното повторение на думата "задник", твърде категорично опонира на либидото на Николо Макиавели, споменат в фундаменталния концептуален труд на Фридрих Енгелс"... но на кой му се занимава? Не искам да ме смятат за ерудиран... аз съм си Smile

_________________
http://artportal-bg.info - мястото на българските творци!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя Yahoo куриер MSN куриер ICQ номер
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com