Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 867
ХуЛитери: 1
Всичко: 868

Онлайн сега:
:: Boryana

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Мила ми Венето...
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 26 Мар 2012 16:59:29 » :( Отговори с цитат върни се горе

NikolRus написа:
"...но по-добре да си беше останал един ЖИВ гениален поет, творящ шедьоври, отколкото да завърши по този начин в балкана..."

LeoBedrosian, ако преди 136 години всеки мислеше като теб и си стоеше в къщи, то сега най-вероятно щеше да сме турска провинция, в училищата да се учи на турски език и дори да не сме чували за гения Христо Ботьов... Саможертвата която са направили тези хора тогава за освобождението на България заслужава един голям поклон и нужното уважение... Повдигнатата темата, която дискутираме в този форум е всичко друго, но не и уважение към саможертвата на Ботев.

Сама не знаеш колко прав/а си Никол! Всички жертви заслужават уважение и възхвала, това което не ми харесва е идеологизирането и теманетата към падналите, хвала им. Защото в процеса на възхвала и идолопоклонение се губят реалните черти на героя/поет. Отличен пример за това е Христос. Обожествяването му заличава до голяма степем човешкия облик и способства за избуяване на неразличими и дори художествени черти.
Но човечеството винаги е имало нужда от идеали, тогава, сега и в бъдещето, независимо колко и кои ще се възползват от тях за задни цели Sad И винаги ще си издига идоли по които да се ръководи, дори те да са били обикновени юдейски дърводелци или добри бардове.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
krasavitsa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 08, 2007
Мнения: 888

МнениеВъведено на: 26 Мар 2012 17:43:19 » Отговори с цитат върни се горе

Здравей, Boryana. Smile
Текстът ми е дълъг и явно си пропуснала това:

"Макар и да имам свое мнение по въпроса, което няма да скрия, не се занимавам подробно с историческото място на Ботев и четата му в националноосвободителните борби – това е работа на историците.
Но се съпротивлявам активно на литературната традиция, която, оляла се от красноречива патетика, намира добродетели там, където ги няма, и така превърна Христо Ботев в гениалния и идеалния, великия, непреходен и светъл пример за дълг, чест и отговорност към Отечеството и Семейството, който ние трябвало да следваме в жизнения си път. Защото стремежът към идеализация води до прикриване на истини и фалшификации, а после, когато истината излезе наяве – до горчиви разочарования и взаимни обвинения."

Пак ще го кажа: цитирам писмо, което в обучението по литература се сочи като пример за любов към семейството. Но когато разбрах колко е далеч от истината, се възмутих - и то най-вече от онези, които са ме лъгали досега. Ботев ни най-малко не се е канил да бъде добър съпруг и баща, кой го въздигна на този пиедестал?

И Лео, и ти ми давате повод да изкажа и поредното си скандално мнение. Smile
Не беше ли национален герой този, който е направил нещо за родината си?
Нашите двама най-тачени национални героя - Левски и Ботев, какво са направили? Те всъщност са пълни неудачници. (Лео казва същото, но по-деликатно от мен. Smile)
12 години Левски обикалял да подготвя народа за въстание. Е? Подготвил ли го е? Какво са постигнали? Едно нищо, и двамата. Само дето са си намерили смъртта - но и двамата си казват, че са си я търсили.
Едно е да искаш нещо, съвсем друго е да го направиш!
Каква е тази наша почит към смъртта, а не към делата? Защо са избрани точно те да бъдат героизирани? Кой ги е избрал?
Не е ли време да посочим онези родолюбиви българи, които не са умрели с гръм и трясък “за Отечеството”, а са живели и с ум и дългогодишен труд наистина са направили нещо, което е останало за поколенията?
Митове, митове... докога? Това е задача за вас, историците.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
mamasha
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 29, 2008
Мнения: 465
Място: Бургас

МнениеВъведено на: 26 Мар 2012 20:27:38 » Отговори с цитат върни се горе

krasavitsa написа:
Здравей, Boryana. Smile
Текстът ми е дълъг и явно си пропуснала това:

"Макар и да имам свое мнение по въпроса, което няма да скрия, не се занимавам подробно с историческото място на Ботев и четата му в националноосвободителните борби – това е работа на историците.
Но се съпротивлявам активно на литературната традиция, която, оляла се от красноречива патетика, намира добродетели там, където ги няма, и така превърна Христо Ботев в гениалния и идеалния, великия, непреходен и светъл пример за дълг, чест и отговорност към Отечеството и Семейството, който ние трябвало да следваме в жизнения си път. Защото стремежът към идеализация води до прикриване на истини и фалшификации, а после, когато истината излезе наяве – до горчиви разочарования и взаимни обвинения."

Пак ще го кажа: цитирам писмо, което в обучението по литература се сочи като пример за любов към семейството. Но когато разбрах колко е далеч от истината, се възмутих - и то най-вече от онези, които са ме лъгали досега. Ботев ни най-малко не се е канил да бъде добър съпруг и баща, кой го въздигна на този пиедестал?

И Лео, и ти ми давате повод да изкажа и поредното си скандално мнение. Smile
Не беше ли национален герой този, който е направил нещо за родината си?
Нашите двама най-тачени национални героя - Левски и Ботев, какво са направили? Те всъщност са пълни неудачници. (Лео казва същото, но по-деликатно от мен. Smile)
12 години Левски обикалял да подготвя народа за въстание. Е? Подготвил ли го е? Какво са постигнали? Едно нищо, и двамата. Само дето са си намерили смъртта - но и двамата си казват, че са си я търсили.
Едно е да искаш нещо, съвсем друго е да го направиш!
Каква е тази наша почит към смъртта, а не към делата? Защо са избрани точно те да бъдат героизирани? Кой ги е избрал?
Не е ли време да посочим онези родолюбиви българи, които не са умрели с гръм и трясък “за Отечеството”, а са живели и с ум и дългогодишен труд наистина са направили нещо, което е останало за поколенията?
Митове, митове... докога? Това е задача за вас, историците.


Красавица, не е ли време да престанеш. Няколко пъти повтаряш, че това знаменито писмо се сочи в обучението по литература като пример за любов към семейството. Пълни глупости!!! Програмата по литература в училище изобщо не се занимава с епистолярния жанр. Сиреч писмата на който и де е поет или писател не са обект на изучаване. Ако някой от учителите ги използва като подобен пример, то за това не е виновно обучението. Можеше поне да направиш справка в сайта на Министерството за това какво се изучава във всеки един клас, вместо папагалски да повтаряш : "Това писмо, та това писмо".

Що се отнася до Ботев и Левски и хилядите други като тях и това какво са постигнали много точно, кратко и ясно го е казал техният съвременник Вазов: "И в няколко деня тайно и полека/ народът порасте на няколко века!"

Ще си позволя да цитирам още един от героите на Априлската епопея, Г Бенковски, който казва така: "В сърцето на тирана аз отворих такава люта рана, която никога няма да заздравее".

Нищо не били постигнали! Ха-ха! Историята отдавна е въздала справедливост и казала какво са постигнали борците за национална свобода. Да напомням ли, че именно организацията, създадена от Левски е в основата на подготовката на Априлското въстание, да напомням ли, че благодарение "лудостта" на априлци Европа най-после проглежда за петвековните страдания на българите, че общественото мнение във всички европейски страни се надига срещу унищожаването, жестоко и безмилостно, на народа ни, че в края на краищата именно след Априлската епопея Русия (без значение какви са мотивите и) все пак започва война с Турция, която донася свободата. Но свободата, за която "борци са в мъка, в неволя мрели". Започваш все повече да заприличваш на онези съвременници на Вазов, за които той говори във въведението на "Опълченците...".

Просто недей да прекрачваш границите. Вчера обвини народа си в морално падение, днес продължаваш да отричаш делото на националните му герои.

Нихилизмът още никъде не се е превърнал в печеливша кауза.


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: mamasha на 26 Мар 2012 22:37:45 - общо 1 път.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
krasavitsa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 08, 2007
Мнения: 888

МнениеВъведено на: 26 Мар 2012 21:05:58 » Отговори с цитат върни се горе

Мамаша, както разбирам, това ти мнение:

“Просто недей да прекрачваш границите. Вчера обвини народа си в морално падение, днес продължаваш да отричаш делото на националните му герои.”

е предизвикано от това мое мнение:

“Не съм съгласна, че в името на голяма идея може да се лъжат, крадат и убиват невинни хора. Тези действия винаги са били осъждани, каквото и да е било времето. Моралното падение на всеки народ започва от оправдаването им.”

Да разбирам ли, че ти си ЗА лъжата, кражбата и убийствата в името на “голямата идея”? За Белене, за Скравена и стотиците концлагери за политически затворници?? И за хранене на свине с човешки трупове?

Ще ме обявите ли за национален герой, ако се вмъкна на конгреса на БСП и разстрелям който ми падне? Аз смятам, че комунистите са виновни за всички страдания на българския народ през последните 70 години и главатарите им трябва да бъдат избити! Готова съм да умра за идеята си! Даже дотогава ще натракам няколко истерични патриотарски стихотворения, па и прощално писмо до семейството си, та да ме изучават в училищата. Laughing
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
igeo
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 21, 2007
Мнения: 83

МнениеВъведено на: 26 Мар 2012 21:19:48 » Отговори с цитат върни се горе

Както винаги - много интересен текст на Красавица. И както винаги тълпата е на висотата на блатцето, в което си прави кални бани. Тя затова си е тълпа - от нея друго не се очаква.
Не сме си изживяли явно още историческата дистанция за да можем да дръзнем да се съмняваме в митовете си. Всъщност, за много от митовете от онова време е "виновен" Захари Стоянов - и за Ботев, и за баба Тонка, за Чардафон и до голяма степен за Бенковски. В такъв момент няма как да не цитирам известните думи на министъра на народното просвещение Георги Живков по повод на биографията на З.Стоянов за Ботев, предадени от проф.Шишманов, когато при него влиза З.Стоянов:"Какво книга си написал ти за Христо Ботева? Нима ние не знаем какъв вагабонтин беше той вдействителност!" На което Захари отговорил чистосърдечно: "Да мълчим - на младото поколение са нужни добри примери".
Та браво за проучванията, извадките, систематизирането на фактите, Красавице.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
mamasha
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 29, 2008
Мнения: 465
Място: Бургас

МнениеВъведено на: 26 Мар 2012 21:56:26 » Отговори с цитат върни се горе

krasavitsa написа:
Мамаша, както разбирам, това ти мнение:

“Просто недей да прекрачваш границите. Вчера обвини народа си в морално падение, днес продължаваш да отричаш делото на националните му герои.”

е предизвикано от това мое мнение:

“Не съм съгласна, че в името на голяма идея може да се лъжат, крадат и убиват невинни хора. Тези действия винаги са били осъждани, каквото и да е било времето. Моралното падение на всеки народ започва от оправдаването им.”

Да разбирам ли, че ти си ЗА лъжата, кражбата и убийствата в името на “голямата идея”? За Белене, за Скравена и стотиците концлагери за политически затворници?? И за хранене на свине с човешки трупове?

Ще ме обявите ли за национален герой, ако се вмъкна на конгреса на БСП и разстрелям който ми падне? Аз смятам, че комунистите са виновни за всички страдания на българския народ през последните 70 години и главатарите им трябва да бъдат избити! Готова съм да умра за идеята си! Даже дотогава ще натракам няколко истерични патриотарски стихотворения, па и прощално писмо до семейството си, та да ме изучават в училищата. Laughing


Ами тичай да пишеш прощалното си писмо. Напразен труд - вече ти обясних, че това не се изучава в училище. Но ти си пееш твоята песен.

Казваш "Аз мразя комунистите". Мрази ги - твое право е. Но признай и на другите правото да мислят различно от теб, без да ги обвиняваш в седемте смъртни гряха.

Не, не одобрявам всички случило се в Белене, Скравена и концлагерите. Аз съм нормален човек, с нормални чувства. Но и тази свръхзлоба, която лъха от всяка твоя дума, която така открито декларираш. Ти с какво се различаваш от тези, които са вилнели из концлагерите. Май единствено с това, че не ти е дадена възможност да я изливаш върху беззащитни хора, попаднали за нещастие във властта ти. Ако я имаше, щеше да убиваш и да се упиваш от извършеното.

Мисля да спра по-нататъчни разговори и дискусии с теб. Напразни усилия са, а може и да кажа нещо, което да ми спечели едномесечен бан. Честно, вече трудно удържам добрия тон.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
angar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2004
Мнения: 1211
Място: София

МнениеВъведено на: 26 Мар 2012 22:17:00 » Отговори с цитат върни се горе

krasavitsa написа:
Аз смятам, че комунистите са виновни за всички страдания на българския народ през последните 70 години и главатарите им трябва да бъдат избити!" Laughing
Така смяташ, ама да даде Бог колкото си права, толкова и да си здрава! Въртя, сука, и пак го засмука! Толкова злобно антикомунистче, та чак смешно. Смешно с простотията си! Та кои главатари смяташ ти, че трябва да бъдат избити? Тодор Живков? Добри Джуров? ... Тях отдавна ги няма. И ако за първите 45 години от тези 70 години виновни са били комунистите, за последните 25 години виновни сте АНТИкомунистите (слагам те и тебе при тях, защото ти нескрито се афишираш като такава). Но темата тук е друга. И Лео, и Красавице, а накрая и Идео! Довеждате нещата до абсурд, приписвате на нас тук и на народа неща, които не правим и не казваме. Та кой обожествява Ботев и Левски, кой им приписва божествени черти, кой мисли че са били всесилни, че са били в състояние да направят чудеса, кой казва че са нямали слабости, кой им се кланя и моли да му простят греховете и пр. и пр. Българският народ ги обожава, уважава и обича като човешки същества. И ако не го правеше, ако не беше така, “Ако това тъй само ми се струва,/ ни моят стих, ни обич съществува!”, по израза на Шекспир. Искате да кажете, че герои са не падналите в бой за свободата, а много по-големи герои са богаташите и лихварите, направили по някакво дарение за нещо. Нищо против, почитайте си ги, но нашите герои са други. “Погибших за наше дело – у нас нет иных святых!” А това “Наше дело” тогава е било “Освобождение от турско робство.” Красавица раздува и се възмущава от това, че някоя учителка била дала писмото на Ботев като пример за обич към любимата и семейството. Ами такова е, колкото и да ти е мъчно! Какво по-нормално от това след Отечеството си човек да обича най-много жена си и децата си? Ти какво би искала – след Отечеството си човек да обича най-много парите ли, секса ли, виното ли, футбола ли, партията си ли? Ти например какво най-силно обичаш? Дай пример със себе си –какви идеали имаш, какво мислиш че трябва да обича човек повече от Отечеството и семейството си? Или ти мислиш, че човек първо трябва да обича семейството си, а после Отечеството?Учителката правилно ви е казвала, но ти нищо не си разбрала.


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: angar на 26 Мар 2012 22:23:54 - общо 1 път.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
anonimapokrifoff
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 30, 2007
Мнения: 1068

МнениеВъведено на: 26 Мар 2012 22:17:23 » Отговори с цитат върни се горе

igeo написа:
Както винаги - много интересен текст на Красавица. И както винаги тълпата е на висотата на блатцето, в което си прави кални бани. Тя затова си е тълпа - от нея друго не се очаква.
Не сме си изживяли явно още историческата дистанция за да можем да дръзнем да се съмняваме в митовете си. Всъщност, за много от митовете от онова време е "виновен" Захари Стоянов - и за Ботев, и за баба Тонка, за Чардафон и до голяма степен за Бенковски. В такъв момент няма как да не цитирам известните думи на министъра на народното просвещение Георги Живков по повод на биографията на З.Стоянов за Ботев, предадени от проф.Шишманов, когато при него влиза З.Стоянов:"Какво книга си написал ти за Христо Ботева? Нима ние не знаем какъв вагабонтин беше той вдействителност!" На което Захари отговорил чистосърдечно: "Да мълчим - на младото поколение са нужни добри примери".
Та браво за проучванията, извадките, систематизирането на фактите, Красавице.

Много нафукано, Игео - не ти прави чест. Аз също отбелязах факта, че Красавица е търсила, намерила и систематизирала - това, с което не мога да се съглася, е, че тезата й просто е другата страна на медала: опонентите й идеализират Ботев, а тя го демонизира. И ние сме чували, че бил "вагабонтин" - и така да е, става ли той по-малко гениален поет?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
secret_rose
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 14, 2010
Мнения: 828
Място: Цюрих, Швейцария

МнениеВъведено на: 26 Мар 2012 22:40:08 » Отговори с цитат върни се горе

Само да ви напомня, че българи с българи сте се хванали за гушите тук...
И цял свят ви чете...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
rainy
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 27, 2004
Мнения: 885
Място: Лондон

МнениеВъведено на: 26 Мар 2012 22:40:09 » Отговори с цитат върни се горе

anonimapokrifoff написа:
igeo написа:
Както винаги - много интересен текст на Красавица. И както винаги тълпата е на висотата на блатцето, в което си прави кални бани. Тя затова си е тълпа - от нея друго не се очаква.
Не сме си изживяли явно още историческата дистанция за да можем да дръзнем да се съмняваме в митовете си. Всъщност, за много от митовете от онова време е "виновен" Захари Стоянов - и за Ботев, и за баба Тонка, за Чардафон и до голяма степен за Бенковски. В такъв момент няма как да не цитирам известните думи на министъра на народното просвещение Георги Живков по повод на биографията на З.Стоянов за Ботев, предадени от проф.Шишманов, когато при него влиза З.Стоянов:"Какво книга си написал ти за Христо Ботева? Нима ние не знаем какъв вагабонтин беше той вдействителност!" На което Захари отговорил чистосърдечно: "Да мълчим - на младото поколение са нужни добри примери".
Та браво за проучванията, извадките, систематизирането на фактите, Красавице.

Много нафукано, Игео - не ти прави чест. Аз също отбелязах факта, че Красавица е търсила, намерила и систематизирала - това, с което не мога да се съглася, е, че тезата й просто е другата страна на медала: опонентите й идеализират Ботев, а тя го демонизира. И ние сме чували, че бил "вагабонтин" - и така да е, става ли той по-малко гениален поет?


Поздрави от блатото, Igeo. То пък, блатото човешко, имало мнение, не го е срам.

Анониме, ако ти кажа, че си точно толкова престъпно точен, колкото си престъпно талантлив, ще ми теглиш ли майната за пристрастието?

Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Дееба и нацията сме, кьорава култура на толерантност нямаме. Що ли са се жертвали хора за нея, ама на - ахмаци. Както е видно, угодия няма. Чалга яко, носи си новите дрехи, чети жълтини, иронизирай, прославяй Б.Б. илии когото там велик Политик - по-висок от Ботев със сигурност, и купона да тече. Пфу!

_________________
Рейни
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
krasavitsa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 08, 2007
Мнения: 888

МнениеВъведено на: 26 Мар 2012 22:47:39 » Отговори с цитат върни се горе

Много приятно ми стана, че спомена проф. Иван Шишманов, igeo.
Той е един от видните дейци на българската наука и култура, за които дълго време се е мълчало и едва напоследък започва да се говори, защото единственият му син е убит от “народната власт”. Така се слага краят на старата българска династия на Шишмановците.
През последния половин век проф. Шишманов е бил по-известен в Германия, отколкото у нас. Който се интересува, може да прочете за делото му тук:

http://auditorium.art.bg/statia.php?mysid=27&t=17&

Негова далечна роднина, сега над 70 годишна жена, избягала в Германия почти дете, през последните години си идва в България и издава книгите му на свои разноски. Имам честта да получавам покани за премиерите. Запазила си е българския език почти непокътнат. Живяла е трудно, не е богата. Не му е пряк наследник. Никога не говори за нещастието, което е причинено на фамилията. И винаги се възхищавам на чувството й за дълг към родината и културата й.
България има много достойни, но насила забравени синове.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Silver Wolfess
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 05, 2004
Мнения: 1881
Място: София

МнениеВъведено на: 26 Мар 2012 22:53:36 » Отговори с цитат върни се горе

Не ми се нагазваше в тези миазми, но няколко думи и от мен

Когато се говори за Ботев, първо трябва малко да се помълчи. Поне 2 минути. Защото още светят костите му на Околчица. Ако минавате през или край Враца, вдигнете очи и ги вижте. Ако нищо не виждате, значи се е здрачило в душите ви.
Красавице, мисля, че вече е прекрачена границата на добрия тон за дискусия: “Нашите двама най-тачени национални героя - Левски и Ботев, какво са направили? Те всъщност са пълни неудачници.”
Присъда – неудачници! Да си измисляме нови герои ли? Тепърва ли да героизираме личности, които може би тихо и упорито са работили, допринесли са полза роду, но народът пее песни не за тях, а за Ботев и Левски. Това е! Това е много преди твоето прозрение и мислиш ли, че народът вкупом е идиот? Защо Вазов се занимава толкова много с Ботев, а не с Иван Колчов х.Петров например? Името измислих, но това едва ли е от значение.
"Всички бяхме във възторг - разказва в спомените си Вазов, - подробностите за дързостния и сякаш взет от някоя легенда подвиг се предаваха с наслаждение от уста на уста, с всевъзможни преувеличения, като че ли самият подвиг имаше нужда от тях, за да се възвиси във въображението ни ликът на героя. Под впечатлението на това събитие аз написах стихотворението си "Тих бял Дунав се вълнува", скоро станало извънредно популярно, нагласено в песен. В кафенета, по улици, в бирарии, дето се срещахме, само това се говореше, само с Ботев разговорите захващаха и свършваха.
Ботев бе роден, за да стои по-горе от общото равнище."

Е, той и Вазов си е идиот, нали?
“Хъшлак” бил Ботев, “нехранимайце си”, “недообразован”, “вагабонтин” и т.н… Такъв е. Луд! Такъв е дори в очите на баща си. Бащата е родител. Той се страхува за съдбата на сина си и за своите си старини, но аз не виждам която и да е колосана якичка и дълбоко книжен човек да има дързостта да застане в упор на куршумите. Солчицата на мъж е малко лудост. Всички са били такива. Со кротце и благо не се влиза в смъртни дружини. Но после… После тези хора са били изтикани встрани, тъкмо защото били недоучили и са били принудени да пишат прошения за пенсии.
Откъде накъде ще разследваме интимния живот на Ботев – колко верен съпруг е щял да бъде, бил ли е въобще законен? съпруг, защо се оженил за Венета и т.н? Той си го е написал:
”Простете ми, че аз не ви казах къде отивам. Любовта, която имам към вас, ме накара да направя това. Аз знаях, че вие ще да плачите, а вашите сълзи са много скъпи за мене!
Венето, ти си моя жена и трябва да ма слушаш и вярваш във всичко.”

и нямаме право на излишно глаголене. Бил споделил, че ще се жени, че да се нахрани. Да, дори революционерът мечтае за жена и топла супа на софрата. Не виждам нищо ненормално. Ма, Венета била и тя неграмотна. И какво от това? Какво произлиза от това? Навремето такъв е бил манталитетът на родителите. Женското чедо се е подготвяло да бъде преди всичко перфектна домакиня, покорна съпруга и снаха, любяща майка. Малко са даскалиците, а още по-малко жените в другите професии. Дали майка му, брат му са одобрявали брака му в този му вид? Не знаем и няма смисъл да ровим. Това е все едно да чета поезия и да се питам: “Ама този поет живее ли добре с жена си? Някой каза, че русата му била любовница, а май бил и с лява резба и т.н…?” Чета, възприемам написаното, а личността на автора е съвсем друга тема, която в повечето случаи не ни засяга.
Ботев е преди всичко революционер. 20-те му стихотворения са подчинени това всеобхващащо чувство – борбата за освобождение на родния край. Той просто е изригнал. Имало е емоционално натрупване, което е трябвало да излезе на бял свят. Не е поет като другите. Да е написал 200, 2000 стихотворения, а той – 20. /Като си помисля по колко произведения публикуват тук някои автори дневно. Добре, че Админите наложиха лимит./ Само в едно борбата не е спомената. Мисля, че беше “Ней”. Не помня кому е било посветено. И да съм знаела, съм забравила, но може да бъде и на Венета.
Дали е вярвал Ботев в Бог? Мисля, че си е имал своя си вяра

О, мой боже, правий боже!
Не ти, що си в небесата,
а ти, що си в мене, боже -
мен в сърцето и в душата...

Не ти, комуто се кланят
калугери и попове
/”Моята молитва/

и не бива да го съдим, защото всеки има право да вярва или да не вярва в Бог.
Въобще когато се посяга към такива личности, първо трябва да се помълчи, да се брои до 100 и обратно и тогава.

_________________
Silver Wolfess
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Administrator
Site Admin
Site Admin


Записан(а): Nov 18, 2003
Мнения: 1656
Място: Интернет :)

МнениеВъведено на: 26 Мар 2012 22:56:23 » Re: и отново .. Отговори с цитат върни се горе

krasavitsa написа:
Не ти, а админите решават кое е нормално да се интерпретира тук и кое - не.

krasavitsa написа:
Нашите двама най-тачени национални героя - Левски и Ботев, какво са направили? Те всъщност са пълни неудачници.

Докато интерпретираше само Ботев - иди дойди. Все пак той е и поет, доколкото помня...
Но след като започваш да интерпретираш и Левски - темата мощно излиза извън литературата.
А и както си я подкарала, утре като нищо може да изкараш Вазов неустоим курвар... не, че (пак формално) няма и да си права...
Обаче!
Не е важно само какво казва човек, А И КАК го казва.

Та един от админите реши, че НЕ Е нормално да се интерпретира ПО ТОЗИ начин.
До тук с разсъжденията после Отечеството си кого е обичал Ботйов!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com